Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Králík a víno
Sdílet:

Králík a víno

Králíci
Všeobecné

Neznám chovatele, který by neměl kromě vlastního chovu také dalšího koníčka, jenž souvisí s přírodou. A tak jsou mezi chovateli včelaři, myslivci, zahrádkáři či vinaři. A tak pokud to podmínky trochu dovolí, chovatelská zařízení obrůstá právě vinný keř.

Ztráty v chovech vlivem nemocí

V posledních desetiletích naše chovy králíků pronásleduje mnoho nemocí, které naši předchůdci - králíkáři neznali. Kromě tradičních nemocí jako jsou kokcidióza a myxomatóza, přibyl i tzv. mor králíků a dnes se také objevuje záhadná nemoc enterokolitida, na kterou zatím lék neznáme.

Právě tyto nemoci představují poměrně značné ztráty v našich chovech a mnohdy znamenají zrušení chovu králíků. A tak podle informací se chovy králíků v drobných chovech snížily až na polovinu v porovnání před r. 1990. A to nejen u neorganizovaných chovatelů. Proto se někteří chovatelé snaží udržet chov pod kontrolou podáváním různých antibiotik či jiných preparátů. Pominu-li mnohdy nekvalitní vakcíny nebo jejich špatné skladování spojené s neodbornou aplikací samotnými veterináři, ani se úbytku chovů nedivím. A to také souvisí i s cenou úkonů a vakcín. A tak chovatelé vynakládají velké prostředky a mnohdy zcela zbytečně se chov stává ztrátovým.

Králíkárny zastíněné divokým vínem

Všichni kamarádi chovatelé vědí, že ve svém chovu nevyužívám služeb veterinářů a úhynů mám minimálně. Králíkárny mám dokonale zastíněné divokým vínem, které vinaři dříve používali k barvení červeného vína. Lidově se toto nazývá bago.Navíc nevymetám pavučiny, i přesto, že králíkárny hyzdí. Na straně druhé chrání právě králíky před případným hmyzem.

Po výstavě v Damnicích (29.6.) jsem s př. Kročilem navštívil manžele Hejralovy v Damnicích. A tak jsme prohlíželi chovy králíků (zakrslých divokých, rhonských a hermelínů) a diskutovali do večera, přestože komáři štípali. Přešli jsme do druhého zařízení jen několik metrů vzdáleného a komáři nikde. A zde jsem si všiml, že králíkárny jsou zarostlé vínem a to opět divokým bagem!

Bago jako prevence

Bago (list) se dobře využije v krmné dávce, kde se osvědčuje jako prevence kokcidiózy. Proč, je jasné - list má kyselou chuť a právě kyselé prostředí kokcidiím nesvědčí. Právě proto mnozí chovatelé přidávají do vody ocet, který však navíc ničí i velmi důležitou mikrofloru v trávícím ústrojí.

Proč nevyužít přírody k dosažení úspěchů v chovu jednoduchým způsobem, kde navíc zeleň vypadá u zařízení i pěkně. A chovatele nestojí vůbec nic!

Autor textu: Milan Jedlička
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru