Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Pozornost
Sdílet:

Pozornost

Koně
Výcvik

O co jde, asi víme všichni, koník je soustředěný, snaží se pochopit co po něm chceme, nenechá se rozptylovat vnějšími vlivy – jasné, ale jak toho do...

O co jde, asi víme všichni, koník je soustředěný, snaží se pochopit co po něm chceme, nenechá se rozptylovat vnějšími vlivy – jasné, ale jak toho dosáhnout? O tom, že každý z nás poznal situaci, kdy něco nejde, protože je kůň nepozorný není pochyb. Jak poznat, kdy se koník bojí nebo nemůže danou věc provést, jsme si již říkali. Jak však dosáhnout pozornosti, jestliže koníka zajímá všechno ostatní jen ne my či zadaný úkol?


Soustředění – oči i uši upřené na předmět zájmu.

V případě, že již máme opravdu vyřešenou otázku respektu, je nejlepší volbou koně zaměstnat. Nepozornost (nevychází-li ze strachu) je často známkou nudy. Nudit se kůň může v nejrůznějších situacích a výsledkem pak může být např. zakopávání při jízdě (skocích), ztráta chuti něco řešit, rozjívenost a rozhlížení se po okolních podnětech.


Co všechno musí člověk udělat, aby upoutal pozornost.

Dávkování práce je další otázkou. Koně můžete klidně přepracovat a pozornějším se nestane. Problém je v pestrosti úkolů a náležité odměně. Jak již bylo řečeno v článku „motivace“, žádné kuře nehrabe zadarmo. Odměna je jednou z věcí, pro které kůň pracuje a je třeba jí dávat dostatek. Odměna je perfektní věc pro zvýšení pozornosti. Naopak nejhorším řešením je opakovat stále dokola již naučené věci, chtít po koni výkon, na jaký ještě nemá a bez zaslouženého klidu. Jak už bylo řečeno, malé kroky nás dovedou dál a s pozorností tomu není jinak. Pomocí rozfázování jednoho cviku do více částí můžeme koně naučit víc, za kratší dobu, menší silou a s větší pohodou koně.

Také je třeba práci koni měnit a nezůstávat u drilování. Proč například nezkoušet jízdárenské cviky v terénu? Proč nezařadit dovnitř plec, záď apod. na polní cestě? Proč neopracovat nebo vykrokovat koně v lese? Je opravdu mnoho možností, jak si jízdárenskou práci zpříjemnit. Dosáhnete tím pozornějšího a daleko ochotněji spolupracujícího parťáka. I lonžování, které může být pro koníka jednotvárné, se dá zpestřit. Může to být změna směru, rychlosti, chodu, kavalety, skok … prostě „něco“. To „něco“ může vašemu koni vnést trochu vzruchu do nepříliš oblíbené práce. Vy tím získáte pozornost koně a on zase možná chuť věnovat vám pozornost.

Autor textu: Zuzana Prokopová
Autor fotografií zdroj: Zuzana Prokopová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru