Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Začínáme s poslušností a respektem
Sdílet:

Začínáme s poslušností a respektem

Koně
Výcvik

Pomůcky: provazová ohlávka, lano 3,5m s těžkou karabinou. odcouvání na gesto O vyváženosti vztahu toho bylo napsáno již mnoho. Je to nejzákladnějš...

Pomůcky: provazová ohlávka, lano 3,5m s těžkou karabinou.


odcouvání na gesto

O vyváženosti vztahu toho bylo napsáno již mnoho. Je to nejzákladnější věc ve vztahu s koněm vůbec. Malé cvičení pro zjištění vyvážení vztahu je jen jedním z mnoha, ve kterých můžeme poznat jak to mezi námi funguje. Jestliže toto cvičení provádíme na trávě, můžeme si také krásně ověřit pozornost koně a naši pozici na jeho žebříčku priorit.


couvání, fáze 2 – vlnění lanem

Základem pro toto cvičení je zvládnutí předchozích lekcí. Kůň již umí v klidu stát, couvat- reagovat na stálý i rytmický tlak, gesto a rytmický pohyb. Jde o odcouvání a přivolání koně na co nejjemnější pobídky. Jestliže vám koník odmítá odcouvat, je zřejmě nevyvážená strana respektu. Máte-li problémy s přivoláním, chyba je na straně důvěry.


couvání, fáze 3

Vlastní cvičení provedeme následovně:
Stoupneme si přímo proti koni a žádáme zacouvání. Nejlépe na gesto. Pokud ještě nemáte zvládnuté couvání na gesto, můžete si pomoci vlněním lana. Vlnění taktéž probíhá ve fázích. První je již zmíněné gesto (lano leží na zemi). Druhá fáze- lano se zvedne ze země a zápěstím vlníme ze strany na stranu. Opět je důležitý rytmus. Následující fáze je zvýšení intenzity pomocí předloktí a nejvyšší fáze celou paží. To už koni řádně škube za ohlávku a je tedy nucen reagovat, nereaguje-li vytrváme. Jakmile kůň ustoupí o jediný krok, okamžitě přestáváme působit a lano klesá k zemi. Odměníme pochvalou, klidem. Zvažte, nakolik již máte zvládnuté couvání, abyste po koni nechtěli pro začátek příliš. Nemusí nutně odcouvat napoprvé na konec lana. Důležitá je především ochota na vás reagovat. Cíl nikdy není důležitější, než cesta jakou jej dosáhneme. Snažte se koně hodně odměňovat, nezklamte jeho důvěru.


nejprve je třeba získat pozornost koně

U přivolání postupujeme tak, že nejprve zvolíme gesto (slovo), které používáme při přivolání. Následující fáze je stálý tah za lano- potažmo ohlávku, který trvá, dokud kůň nepostoupí směrem k nám. Většinou, jestliže se koník zdráhá přijít, je první krok nejdůležitější. Jakmile se kůň rozejde, málokdy zastaví po prvním kroku. Po každém pokroku opět chválíme. Zastaví-li se kůň ve větší vzdálenosti od vás než jste chtěli, máte zřejmě nedostatečnou důvěru, bojí se přiblížit k vaší osobní zóně.


přivolání

Můžete:
- koně velmi pochválit za to, že se k vám rozešel. Nejlépe ukončením práce.
- nebo ho ještě přitáhnout až k vám.


přivolání

Podle mých zkušeností se osvědčila spíše první varianta, kůň si důvěru vytváří nenásilně a sám. S každou další lekcí se odvažuje blíž. Máte-li opačný problém- koník se na vás „cpe“, je třeba ho odkázat z vaší osobní zóny (např. rytmickým tlakem hůlkou).
Cílem je ochotné a stejnoměrné odcouvání i přivolání. Jestliže už váš koník se stejnou ochotou odchází i přichází k vám na maličké pobídky a se spokojeným výrazem, můžete si hraní zpestřit například přivoláním přes překážku apod.

 

Autor textu: Zuzana Prokopová
Autor fotografií zdroj: Zuzana Prokopová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru