Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Textor černohlavý
Sdílet:

Textor černohlavý

Textor cucullatus (Müller, 1776)
Synonyma: Ploceus cucullatus, Hyphantornis cucullatus
Německé názvy: Textorweber, Grosser Textorweber
Anglické názvy: Village Weawer, Rufous-necked Weawer
Snovači, přesto, že to jsou krásní a čilí ptáci, rozhodně nepatří mezi často chované druhy. Jejich chov je provázen střídavými úspěchy i neúspěchy (pozn. nevztahuje se tato myšlenka na většinu druhů v chovech?). Seznamte se, prosím, se zkušenostmi zahraničního chovatele s textorem černohlavým.

Popis

1,0 - hlava, hrdlo a část prsou černé, krk tmavohnědý, záda žlutá, na ramenou široká černá kresba ve tvaru „V“. Kostřec žlutý, horní krovky ocasní olivové, ocas olivový se zelenavým nádechem. Prsa zlatožlutá až kaštanově hnědá. Spodina těla jasně žlutá s nádechem do hněda na bocích. Oči červené, zobák černý, nohy tmavě masobarvé. Délka 16-17 cm.

Vlast: západní Afrika

Různé: textor je také znám pod názvem „Snovač vesnice - vesnický snovač“ (anglicky Village Weawer), poněvadž se rád zdržuje v lidských sídlištích ve velkých hejnech. Ozývá se hlasitým křikem.

Krmení

Různé druhy pros, zelené krmivo a naklíčená semena. V době hnízdění podáváme moučné červy nastříhané nebo vařené, mravenčí kukly, také vejce vařená na tvrdo smíchaná se strouhaným sucharem. Dále je vhodným krmivem neloupaná rýže, v mléce máčený suchar. Různé zrniny ve stavu mléčné zralosti (především pšenice) jsou vhodným a oblíbeným doplňkem.

Chovatel uvádí

Moji textoři sdílejí v letním období voliéru o rozměrech 6x3 m společně s různými druhy astrildovitých pěvců. Chov v zahradním prostředí bývá provázen různými rušivými vlivy, proto se doporučuje chov ve sklepních prostorách při teplotě 20 - 22°C s relativní vlhkostí 60 - 70 %. Tyto hodnoty lze pokládat za optimální. Ve sklepě mají snovači k dispozici tři vzájemně propojené voliéry. Ve voliérách je vhodné používat malé přírodní stromky, na kterých si mohou snovači lépe obrušovat drápy. Nemají-li samci drápy obroušené, při páření se na samičce neudrží a potom jsou snůšky neoplozené.

Textoři si staví velmi pevná hnízda z rákosových listů, různých travin a kokosových vláken. Na výstelku hnízdní kotlinky používají mech, peří a laty travin. Celé hnízdo mají postavené asi za tři dny.

Snůška čítá 2 - 3 vejce barvy bledě modré, strakaté. Doba vysezování je 14 dnů. Jakmile se vylíhnou mláďata, je nutno stále zajišťovat dostatek živočišné potravy. Nejdříve to budou malé muší larvy, malí pavoučci, malé larvy buffalo a malí mouční červi. Doporučuji dávat do krmení několik kapek multivitaminového přípravku, aby byla mláďata chráněna před onemocněním závratí. Později krmí samičky textorů naklíčenými zrninami a ovocem. Zvyknou si na pomeranče, jablka a salát, neodmítnou ani směs semen pro lesní ptáky, bílé proso, semena různých bylinek, vaječné krmení Cé-Dé a hroznový cukr.

Mladí vyletují z hnízda za 22 dnů, dříve by k tomu dojít nemělo. Samičky zásadně nekrmí mladé, jsou-li na zemi. Nejsou-li mláďata letuschopná nebo létají hůře, je nutno je síťkou pochytat a posadit do blízkosti hnízda. Samozřejmě budeme nyní udržovat zvýšenou teplotu. V kleci nesmí být větší miska s vodou, aby se ptáci nemohli koupat. Dno klece musí být vyloženo senem nebo pokryto lepenkou.

Pár textorů dokrmuje vylétlá mláďata po dobu 3 - 4 týdnů, někdy i déle. Ve voliéře je nutné rozvěsit proso v klasech, aby se mláďata snažila učit sama zobat. Stává se, že je samec někdy agresivní, útočí na mladé tak nebezpečně, že je nutno přemístit je i s matkou do jiné voliéry.

Ve stáří 8 - 10 měsíců se mláďata podobají samici a teprve potom lze určit pohlaví. Mladí samci přepeřují do šatu dospělosti, pilně staví hnízda a hlasitě vřeští. Úplný svatební šat získají až po dvou letech.

Textor potřebuje skutečně veliký prostor k proletu, ani sebevětší voliéra nemůže být pokládána za optimální. Vůbec nelze hovořit o tom, že by textorům nahradila africké prostory. Dobře aklimatizované textory lze chovat přes zimu ve venkovních voliérách za předpokladu, že mají přístup k chráněnému vnitřnímu prostoru.


Použitá literatura:
Neunzig, K. (1921): Fremdländische Stubenvögel
Nakladatelství Magdeburg
Rutgers, A. (1970): Handbuch für Zucht un Haltung fremdländischer Vögel
Neumann-Verlag, Radebeul

Autor textu: Redakce Fauny
Autor fotografií zdroj: Petr Podpěra
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru