Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Westernový boom aneb co nového bylo, je a bude v roce 2007
Sdílet:

Westernový boom aneb co nového bylo, je a bude v roce 2007

Koně
Výcvik

• Western Pleasure je jednou z nejobsazenějších disciplín. Prosadit se v konkurenci dvaceti koní již chce ty správné chody koně, dobré nesení jeho k...


• Western Pleasure je jednou z nejobsazenějších disciplín. Prosadit se v konkurenci dvaceti koní již chce ty správné chody koně, dobré nesení jeho krku a hlavy a samozřejmě elegantní sed jezdce. Na snímku Ludmila Korešová s WS Moon Sandy.

Jestliže jsem před pár lety tvrdila, že v naší republice nastal westernový boom, pak se musím opravit. Ten pravý se dostavil až nyní, nebo se dostavila jeho druhá, silnější vlna. Pravdou je, že od dob prvního westernového mistrovství WRC začátkem devadesátých let vyrostlo u nás nespočet rančů a s nimi přišli novodobí chovatelé amerických plemen koní. Dnes tu máme tréninková centra, sportovní i chovatelské asociace a do westernového sportu a chovu appaloos, quarterů a paintů se pouštějí noví a noví milovníci koní. Věřte mi nebo ne, ale není dne, kdy by mi nezazvonil telefon s poptávkou na vhodného koně, nejlépe právě zmíněných plemen. Rozhoduje vyrovnaný charakter, pevné zdraví, a pak původ podle toho, zda jde o rekreační jezdce nebo ambiciozní sportovce. Manželé manželkám, manželky manželům, dědečci vnoučatům, rodiče dětem - všichni kupují své první, nebo ještě častěji druhé koně do rodiny. Mnohdy tak quarteři, painti i appaloosy přibudou do stáda původních teplokrevníků, klusáků či plnokrevníků s dostihovou nebo parkurovou minulostí - jejich majitelé je prostě nemají to srdce prodat. Vlastně je chápu, stejně tak jako je pochopitelné, že naši noví závodní jezdci třídy amatér vyrostli z původně rekreačních jezdců bez sportovních ambicí a naopak většina profíků se dříve věnovala parkurům, drezuře či dostihům. Ale není to pravidlem. Stejně tak je zde řada nových jezdců, kteří na startu WRC soutěží začínají s haflingy, poníky či teplokrevníky a ti mnohdy úspěšně porážejí své několikanásobně dražší stájové kolegy. Soutěže Western Ridnig Clubu jsou otevřené všem plemenům bez rozdílu a proto se dá říci, že jsou přehlídkou toho, co se děje na české westernové scéně. Letošní sezóna s rekordním počtem 130 koní za závod je důkazem toho, že změřit své síly na malá i velká kolbiště jezdí o dobrou čtvrtinu jezdců více jak loni. Zkrátka a dobře - westernový boom je tady.


• Pro Veroniku Žákovou s Jessi už není překvapením, ale výzvou - když se v trailové úloze objeví obrazec o dvaceti kavaletách s různými chody a obraty.

Stalo se …

Březen, na koně vlezem …
Sezóna začala jako vždy kurzy pro jezdce a koně pod vedením renomovaných českých i zahraničních trenérů. Novinkou byl první český kurz s evropským reiningovým mistrem Grishou Ludwigem, který zase posunul laťku našim reinerům o stupínek výše. V dubnu uspořádal Juniorský výbor bezplatný seminář s Hynkem Fisterem pro všechny mladé jezdce. Nejen kurzy, ale také veřejné tréninky se těší velké oblibě - zvláště u začínajících jezdců. Jedním z prvních byl březnový JUJU závod a tréninkové soutěže s licencemi v Hostěrádkách Rešově. Ve zdejší hale se na třicet jezdců ucházelo o získání WRC licencí a následně pak 40 soutěžících nastoupila do závodu. Atmosféra úžasná, jak jinak než při akcích, ve kterých nejde o vítězství.


• Mladí reineři už několik sezon "šlapou" svým starším kolegům na paty a v mnohém je i porážejí. Výjimkou není ani Bára Kubicová, která se svými QH klisnami nejen úspěšně slajduje v reiningu, ale objevuje se také na výsledkových listinách v plesuru a horsemanshipu.

Máj, sportovců ráj
Sportovní sezonu oficiálních závodů odstartovali tradičně na Hipocentru v Koryčanech. Květnové kvalifikačky byly doplněny o atraktivní westernové ukázky a program pro diváky, kteří zde obdivovali výkony více než 60 koní. Koryčanští jsou jedni z mála pořadatelů, kam se jezdci každoročně rádi vracejí navzdory tomu, že zde není krytá jízdárna. Souběžně s touto akcí probíhal na jiném místě – v hale Lovecké chaty Horka nad Moravou – reiningový víkend a květnové svátky (7.–8. 5.) potom patřily WRC soutěžím. Mnoho jezdců tak zamířilo z Koryčan do Horky a na startu se zde sešlo neuvěřitelných 120 jezdců. Nejvíce obsazené byly horsemanshipy, plesury a samozřejmě reiningy – celkově se odjelo na 300 startů! Nejinak tomu bylo v Rožnově pod Radhoštěm 19.–20. 5., kde se sjelo ještě o 10 jezdců více – konkurence byla veliká a mezinárodní, což je ostatně tradicí v prestižním Wooden Trophy. Poláci, Slováci a Češi si konkurovali nejen v reiningu, ale také v trailu a pleasuru. Pořadatelé navíc vypsali páteční C závody pro čerstvé držitele licencí , což se setkalo s velkým ohlasem. Poslední květnový víkend se pozornost westernových jezdců přesunula z Moravy do Jižních Čech – do haly manželů Kamírových na Borovou u Chvalšin. Opravdu pěkné věcné ceny a možnost kvalifikace na MČR byly pro jezdce dostatečnou motivací pro hojnou účast. Borová se zkrátka svým druhým rokem konání soutěží zapsala mezi tradiční a osvědčené podniky. Květen byl také „měsícem testů“. Noví zájemci o členství v klubu a licence WRC měli totiž příležitost složit zkoušky na dalších místech – v Rožnově, Černé Vodě u Jeseníku nebo na Ola Ranči v Litohošti.


• O tom, jak dobře připravený jste vy a váš mladý kůň do soutěží se přesvědčíte ve western horsemanshipu. Proto patří horsemanship amater a mládež mezi nejvíce obsazené třídy. Přesná práce na krátké trati u kuželů odhalí veškeré vaše chyby a naopak vyzdvihne dovednosti - rozhodčí pak ocení vaši souhru, podtrženou barevně sladěnou vizáží. Na snímku Katka Švédová s Valentýnkou.

Červen, do haly vejdem
Některé z „nováčků“ jsme pak mohli vidět na prvním kole nového seriálu závodu InspiNrace, pořádaném na Štěnovickém Borku, v extra velké hale rodiny Jirákových. Plzeňský kraj tak rozšířil pořadatelskou obec o další lukrativní místo. Závodníků zde sice první červnový víkend nebylo mnoho, ale velmi se osvědčil model kombinace závodů WRC a ČJF, což inspirovalo reinery k účasti v dalších třídách. Červen byl také svátkem všech chovatelů quarterů - česká pobočka AQHA pro ně připravila tradiční show na Nové Americe. Posuzovalo se ve třídách na ruce (halter) i pod sedlem. Předvedení koní a hřebců nechybělo ani v Kozlovicích na Severní Moravě, kde na ranči Kláry Šalkové probíhala aukce koní. Předposlední červnový víkend opět praskal ve švech areál Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm. Druhé kolo Wooden Trophy si v ničem nezadalo s prvním - od krásných cen pro jezdce, přes úžasnou atmosféru od diváků až po nefalšovaný sportovní adrenalin. Konec června se do kalendáře zapsal dalšími soutěžemi v Horce nad Moravou, které opět
přivítaly na Lovecké Chatě početnou ekipu závodníků z Čech i Moravy. Westernoví fanoušci zaplnili halu, nešetřili potleskem a vydrželi zde až do odpoledních rychlostních soutěží. Poslední červnový den ale patřil také začínajícím jezdcům a handicapovaným závodníkům. Kiky Ranch v Březině u Křtin na Brněnsku pro ně připravil přátelské JUJU a para závody a tréninkové soutěže. Neuvěřitelné bylo, že zde nebylo žádné startovné, vstupné dobrovolné a ceny pro jezdce byly až do šestého místa - stuhy, poháry a hodnotné věcné dary (např. pytel granulí, přezka na opasek atd). Chtěla bych tímto jménem všech účastníků i diváků poděkovat pořadateli Petru Paděrovi za tuhle „akci pro lidi“, na kterou bude určitě dlouho vzpomínat více než 40 závodníků a celá přihlížející veřejnost. Přiznám se, že mě až dojal pohled na rozesmáté děti na ponících i jejich starší kamarády, ať už zdravé či s handicapem – s westernovou výstrojí i bez ní, se srdcem plným odhodlání, s naprostou disciplinovaností a respektem k pořadatelům i k paní rozhodčí, kterou byla Mgr. Jana Bílková. Ne vždy tenhle přístup bývá samozřejmostí.


• Jediná nejezdecká disciplína - showmanship at halter - se v letošním roce začala vypisovat kromě mládeže i ve třídě pro amatérské jezdce. Počet účastníků závod od závodu narůstá a letos poprvé budou mít předvádějící starší devatenácti let možnost utkat se o mistrovský titul. Na snímku Olga Kadlecová a Stormy Johns.

Červenec, fanoušků spojenec
První červencový víkend se jely hned dva kvalifikační závody - v České Vsi u Jeseníku (kam byly přesunuty z původního areálu Černé Vody) a na Borové. Pořadatelé z WRC Černá Voda sice nemohli zařadit do programu plánované dobytkářské soutěže, ale pro své okolí a řadu dalších jezdců připravili kvalitní podmínky kvalifikací. Borová také nezklamala – závodníci i diváci si opět pochvalovali průběh soutěží i atmosféru. Druhý červencový víkend uspořádala česká pobočka ApHC show pro plemeno appaloosa na Nové Americe u Jaroměře. Majitelé a milovníci puntíkatých indiánských koní se zde sešli skutečně v rekordním počtu – ochozy haly byly plné. Třetí červencový víkend se opět otevřela hala na Štěnovickém Broku dalšímu dílu seriálu InspiNrace. Na kvalifikaci tentokrát přijelo více jezdců, těm kteří bodovali v obou kolech přibyla k hodnocení speciální trofej. Poslední červencový víkend jeve znamení Finále Wooden Trophy Rožnov. I když proběhne až po uzávěrce Fauny, můžeme vám už nyní prozradit, co nás bude čekat – startovní pole plné soutěžících, dychtivých po jedinečné dřevěné sošce (za reining open, reining mládež, pleasure, horsemanship a trail). Wooden Trophy je prostě událostí, kterou nejde vynechat – své o tom vědí diváci, kteří každoročně zkoušejí své štěstí v losování vstupenek o sedlo z dílny Toma Zajace.


• Kvalifikovaní rozhodčí jsou nezbytným arbitrem celé soutěže - zleva Jaroslav Doležán a Jaroslav Havlík.

Stane se …

Srpnové závody pro chvíle pohody
V srpnu se poněkud „zúží“ nabídka soutěží a to z důvodů zahraničních akcí. Nicméně naše jezdce budete moci sledovat 10.–12. 8. na Středoevropském westernovém poháru, který se tentokrát pojede v Rakousku. Do národního týmu se letos jezdci nemusejí zvlášť kvalifikovat, záleží na jejich zájmu, zda do zahraničí vyjedou či ne. Přihlášky a informace naleznou na www.wrc.cz. V sobotu 25. 8. budou na pořadu dvoje závody. První, oficiální kvalifikace, se odehrají na ranči Česká Ves a opět je připraví WRC Černá Voda. Druhými jsou JUJU závody i pro nečleny WRC, které připravila WRC JUJU Brno a WRC Tony Hostěrádky v Hostěrádkách–Rešově. Před odpoledními závody si mohou jezdci složit licence WRC – teoretické i praktické zkoušky. Více informací najdete na www.juju.cz.


• Herečka Vanda Hybnerová s dcerou Pepinou (druhá a třetí zleva) přijely na závody na pozvání Lenky Némové (vlevo). I když samy koně mají, netajily se nadšením z amerických plemen a pestrosti westernových soutěží. A protože jsou moc fajn, pomohly nám s pozváním kolegů – herců na MČR dospělých, které se koná 30.9. 2007.

V září westernové hvězdy září
Nejexponovanějším měsícem co do velkých akcí bude právě září. První víkend (1. a 2. 9.) se sjedou milovníci westernu a juniorští jezdci do Horky nad Moravou, kde se uskuteční Mistrovství WRC ČR mládeže. Očekává se velký počet stratujících a proto na letošní účastníky čekají dvě významné změny – mistrovství bude dvoudenní, soutěže se pojedou dvoukolově (nebo rozjížďkově) a posuzovat je bude zahraniční rozhodčí – svou účast přislíbila paní Hilde Jarc. Pro mladé jezdce i diváky se připravuje také doprovodný program a hodnotné ceny, díky novým sponzorům a také generálnímu sponzorovi panu Sedláčkovi. Následující víkend (7.–9. 9.) se přesune 24 westernových koní do Pardubic, aby zde zopakovali úspěšný projekt Westernový ranč v akci při mezinárodní výstavě koní Koně v akci. Novinkou letošního ročníku bude westernová miniškola a westernové minizávody na pískovém kolbišti (podrobnosti na www.juju.cz). Oblíbené ukázky výcviku a plemen koní v kruhové ohradě budou samozřejmě pokračovat v započaté tradici. Program s koňmi připravuje WRC i na výstavu Kůň 2007 do Lysé nad Labem o čtrnáct dní později (21.–23. 9.). Desítka vybraných westernových koní zde vystoupí v denním i večerním show programu, připraven je i komentovaný trénink. O víkendu 15.–16. 9. budou mít jezdci možnost poslední kvalifikace na MČR – na Nové Americe u Jaroměře.


• Petr Julina s klisnou Ima Dancing Dunnit to letošní sezonu rozjel naplno, stejně jako jeho "modře odění" kolegové z ranče Lucky Valley Zádveřice - manželka Monika a trenér Karel Barotek. Takový dusot při nájezdech na sliding stop se jen tak neslyší.

Herci v sedle
Poslední zářijový víkend bude vrcholem WRC sezony v kategorii soutěží dospělých. Mistrovství WRC ČR jezdců nad 18 let se uskuteční v areálu Nová Amerika u Jaroměře a připraveno je hned několik novinek. Díky štědrosti sponzorů se podařilo připravit mimořádně prestižní sportovně-společenský program se zahraničním rozhodčím. Očekává se účast kolem 100 nejlepších jezdců z Čech i Moravy. V sobotu 29. 9. se budou konat rozjížďky většiny disciplín, v neděli 30. 9. se pojede finále a bude slavnostní dekorování mistrů a vicemistrů ČR. Součástí závěrečného ceremoniálu bude zbrusu nový program, atraktivní pro zasvěcené diváky i nejširší veřejnost. Do westernových sedel se vyhoupnou známí herci a moderátoři, aby si poprvé na vlastní kůži vyzkoušeli americká plemena koní a atmosféru westernových soutěží. Mecenáškou projektu „Herci v sedle“ je sympatická herečka Vanda Hybnerová, známá z řady seriálů i divadelních představení, mimo jiné manželka herce Saši Rašilova. Vandinými hosty na MČR budou Zdeněk Podhůrský, Václav Vydra, Miroslav Etzler, Jiří Langmajer (ten pouze jako divák – bohužel díky novému zranění) a další herci-jezdci i nejezdci. Přípravy jezdců na závod se ujme Juniorský výbor WRC, který jim vybere vhodné koně – samozřejmě jak jinak než koně závodní. Soutěž bude kombinací několika disciplín ve zjednodušené formě. Určitě nebude chybět některá z překážek trailu či prvek z reiningu. Všechny diváky, kteří mají rádi sportovní adrenalin tedy srdečně zveme na víkend nebo přinejmenším neděli 30. 9. Vstupné bude pro děti zdarma, pro dospělé 100 Kč a polovina jeho výtěžku bude věnována na charitativní účely (www.wrc.cz).


• Na startu neoficiálních JUJU a tréninkových D soutěží v Březině u Křtin se sešlo kolem čtyřiceti jezdců. Někteří již měli správnou westernovou výstroj, jiní si vyzkoušeli disciplíny ve stávající anglické. Hodnotilo se tedy nadvakrát.


• Parawesternhorsemanship v podání Jáji Polcarové a chladnokrevníka Kikina. Společně startovali a úspěšně si vedli také v trailu.

Říjen nebude míjen
Ani říjen nebude na akce chudý. Svoji show připravila česká pobočka amerického Paint Horse Clubu a víkend 6.–7. 10. bude v Horce nad Moravou patřit právě milovníkům „malovaných“ quarterů, neboli strakatých paintů. Akce se v letošním roce koná samostatně, proto je dvoudenní a na programu bude mít všechny možné třídy dle věkových kategorií koní. Strakatá show se neomezí zdaleka jen na „oficiální“ třídy, ale připravuje se i volná jízda Freestyle, předvedení plemeníků a další zábavný program pro chovatele a diváky (www.czpha.cz). Do Horky se vrátíme ještě poslední říjnový víkend. Sezónu westernových akcí tradičně uzavře Autodemont Cup, plný různých westernových disciplín, včetně Free style reiningu. Nepojede se zde o kvalifikaci ani o postup, o to veselejší a živější atmosféru lze očekávat. Jak je vidět - sezóna je letos více než pestrá a to jsme zdaleka nezmínili všechny akce, pořádané za podpory WRC nebo jeho sekcí. Kalendář najdete na www.wrc.cz. PR
 


• Jedna z nejúspěšnějších jezdkyň trailu, vítězka nového plzeňského seriálu InspiNrace – Ivana Pohlová s NA Golden Queen.

Autor textu: Míša Zachová
Autor fotografií zdroj: Jiří Zach
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru