Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Pacient po narkóze
Sdílet:

Pacient po narkóze

Kočky
Nemoci

Přestože chirurgové považují celkovou anestézii ze neškodnou a libovolně opakovatelnou, léčitelé to často vidí jinak. Homeopatiky můžeme snížit vedl...

Přestože chirurgové považují celkovou anestézii ze neškodnou a libovolně opakovatelnou, léčitelé to často vidí jinak. Homeopatiky můžeme snížit vedlejší účinky narkózy a pomoci rychlejšímu vyloučení z organismu. Nejen že homeopatická příprava na narkózu neovlivňuje negativně průběh narkózy nebo operace, ale většinou je to naopak.

Nejdůležitějším lékem na ochranu dýchání a mozku je Opium 9,15,30ch. Já ho podávám jedenkrát den před zákrokem, potom opakovaně hodinu před zákrokem a ihned po ukončení operace. Obvyklá dávka je 3–5 kuliček, které položím za pysk, na jazyk nebo rozpuštěné kápnu na pysk nebo jazyk. Opium je vynikající lék i na zácpu po operaci. Podávám dvakrát denně 5 kuliček, případně po šesti hodinách tak dlouho, než se upraví funkce střev. Při zácpě můžeme Opium ještě doplnit Aluminou 9ch. Mohou se podat společně nebo odděleně. Pokud má majitel podezření, že po nárkoze má pes následky na intelektu, změnu povahy nebo se objevilo další onemocnění, můžete Opium použít i po měsících nebo i po letech po operaci. Opium můžete v tomto případě podat jednorázově nebo vícekrát, nejlépe asi jedenkrát za týden. V mé ordinaci podám Opium každému pacientovi, který má v anamnéze narkózu. Pokud pacient špatně dýchá nebo má zástavu dechu, podávám Opium ihned a opakovaně. Současně použiji i Bachovy květy Hvězdu betlému.


• Akupunktura na obnovu dýchání.

Další doplňující metodou je akupunktura. Ve středu nosní přepážky je bod podávající dechovému centru informaci k dýchání. Používám jehlu, hrot propisky nebo jiný špičatý předmět. Funguje to i u štěňat, když nedýchají. Kromě toho můžeme například tupým koncem pinzety dráždit kořen jazyka. Současně stlačujeme kořen jazyka a zprůchodňujeme tak dýchací cesty.

Při podezření na špatné okysličení celého těla podávám Carbo vegetábilie. Obvykle několik dní po zákroku několikrát denně. Používám ho při přidušení štěňat i u vážných zdravotních poruch na hranici života a smrti. Z méně nebezpečných diagnóz je Carbo vhodné na nadýmaní.


• Dráždění kořene jazyka na podporu dýchání.

Operaci a rekonvalescenci velmi usnadníme podáváním Arnica 15ch a Phosphorus 9 nebo 15ch. Arnica snižuje krvácí a rychle hojí pohmoždění a poranění. Operatér má snadnější práci a pacient je rychleji zahojený. Arnica 30 nebo 200CH je lékem na emoční šoky z nemocnice. Phosphorus posiluje srdce a zabraňuje krvácení. Pokud musím uspat zvířátko se srdečním onemocněním, připravuji ho u plánovaných operací dva až tři měsíce dopředu kapkami Srdečníku a Phosphorem 9ch. Pokud je zákrok akutní, podávám Phosphorus několikrát denně před zákrokem a během zákroku ho kapu na pysky.

Na hojení řezných ran je vynikající Staphysagria 9–15ch, kterou podávám třikrát denně tři až pět kuliček. Staphysagria 15ch odstraňuje i stres a pocit urážky a ponížení z nemocnice. Zejména kočky se cítí v rukou lékaře velmi uražené a ponížené. Jsou v tuto chvíli bezmocné, nemohou se bránit a mají hluboký vnitřní vztek, který nemohou ventilovat. Staphysagrii používám u koček často i na krev v moči nebo jiná onemocnění močového měchýře s psychickým podkladem.

Rány pohmožděné a rozervané kromě Arniky hojí i Calendula. Calendula 15ch je nejlepším lékem na kousné rány, ale dávám ji i tam, kde tkáň špatně srůstá a hnisá. Arnicu podávám když rána krvácí a je pohmožděná.


• Oči musí být namazané, aby nevyschla rohovka.

Vyloučení anestetik z těla podpoří Nux vomica 9ch dvakrát denně tři až pět kuliček po dobu 10–21 dní. Existují anestetika, která se dají po zákroku vyvázat z organismu jinou chemickou látkou. V narkóze dojde k vypnutí termoregulace, pacient se sám nemůže zahřívat. Proto je třeba operovat v teplé místnosti a po operaci uložil pacienta v teple a přikrýt. Před propuštěním pacienta je potřeba poučit majitele, že termoregulační centrum zvířete nefunguje a je nutné zajistit dostatek tepla. Kromě toho, že se anestetika vylučují i ledvinami, je celý zákrok pro ledviny velmi náročný a podchlazení může navíc způsobit zánět ledvin nebo ledvinové selhání. Někteří chirurgové nedovolují pacientům pít. .Můj dobrý známý, primář gynekologického oddělení a anesteziolog, mi řekl, že jeho pacientky mohou pít ještě hodinu před operací, ale rozumně, malé doušky. I já se domnívám, že žíznivý pacient je stresovaný a kromě toho se toxiny kumulují v krvi a jsou zatěžovány ledviny. Dříve jsem operovala často a moji pacienti vždy mohli pít. Dnes provádím jen drobné zákroky, nicméně za celých šestnáct let mé veterinární praxe se nikomu nic nestalo a pití mi nikdy nezkomplikovalo zákrok. Nutností však je, aby byl pacient minimálně dvanáct hodin před operací na lačno. Po podání anestézie většina zvířat zvrací a může dojít ke vdechnutí zvratků. Následky vdechnutí potravy mohou být i smrtelné.

Aby se rána dobře hojila, doporučuji mast Cacadermu (homeopatikum) nebo rakytníkový olej a omývání rány zeleným nebo měsíčkovým čajem. Dobře ošetřená rána nehnisá a sroste za polovinu času. Srůsty nesvědí. Jakmile ránu nemažete a jen ji vysušujete dezinfekčními vodičkami, tak kůže svědí a zvíře se drbe. Může si tak ránu rozškrábat. Kůže může i samovolně praskat a jizva zůstane viditelná. Zmizení jizvy napomáhá kromě uvedená masti také podávání kolagenu a elastinu. Homeopatikum Graphites 9ch rozpouští i staré jizvy a srůsty. Podáváme zpočátku dvakrát denně tři kuličky, později jedenkrát denně pět kuliček a po třech týdnech jen obden pět kuliček po dobu dva až tři měsíce. Na velké jizvy je dobré i Fluoridum acidum. Stejným způsobem můžete rozpouštět srůsty na děloze po cířařském řezu.

Pro svého přítele můžeme vždy udělat ještě něco navíc...

Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru