Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Čím krmit papoušky rodu Poicephalus?
Sdílet:

Čím krmit papoušky rodu Poicephalus?

Čím krmit papoušky rodu Poicephalus? Tento rod zahrnuje 9 druhů papoušků, žijících v Africe. Jsou to papoušek kapský, konžský, černooký /t...

Tento rod zahrnuje 9 druhů papoušků, žijících v Africe. Jsou to Papoušek kapský, konžský, černooký /též hnědohlavý/, niamský, senegálský, červenobřichý, žlutotemenný /též Meyerův/, hnědý a žlutočelý. Následující pojednání vypracoval německý autor na podkladě výsledků z rozeslaných dotazníků. Věříme, že i některý ze čtenářů Fauny zde najde něco zajímavého.

Chovatelé připravují směs z těchto složek: kardi, oves, různé druhy pros, pohanka, lesknice, semenec, drobný čirok /dari/, vlašské ořechy, limbové oříšky, burské oříšky loupané i ve slupce, sójové boby, neloupaná rýže Paddy, kukuřice, pšenice, smrkové semeno, lněné semeno, semeno dýně, směs semen pro holuby, vločky pro psy, vaječná míchanice.

Semena jsou podávána z části v suchém stavu, z části naklíčená. Někteří chovatelé dávají směs semen pouze v suchém stavu a nakličují výhradně slunečnicové semeno. Některý dotázaný uvedl, že nakličuje zásadně např. pšenici, kukuřici, kardi, pohanku, směs pro holuby / obsahuje také hrách/.

Podle jiného pramene / W.a L./ se doporučuje krmit tyto papoušky od září do března směsí tohoto složení:

40% kardi, 10% slunečnice, 10% oves, 10% pšenice, 10% proso, 10% kukuřice, 10% různé druhy ořechů.

Podíl ovoce by měl být na celkové množství krmení 30 - 50%.

Od dubna se doporučuje dávat luštěniny a zeleninu. Tento krmný plán se nedoporučuje pro stimulaci a k odchovu měnit.

Na otázku, zda dávat kromě semen také ovoce a zeleninu, došly údaje v tomto pořadí: mrkev karotka, jablka, hrozny, šípky /celoročně zmrazené/, kukuřice, pomeranče, salátové okurky, papriky červené, plody hlohyně /Pyracantha/, jeřabiny, trnky, žabinec ptačinec, smetánka lékařská. Dále se ještě uvádějí: švestky, grepy, citróny, cukyny, třešně, rybíz, petržel, maliny, papaje, hrušky aj.

Jako další doplňky byly uváděny: multivitamíny, krmný vápenec, vitamínovaný vápník, pivovarské kvasnice, osvědčená směs Korvimin, suchá odchovná směs, garnáty sušené, vařená vejce, tvaroh, grit, mravenčí kukly, sýr, měkké krmivo pro hmyzožravé ptáky, rybí tuk, vločkované krmivo pro psy.

Pokud jde o rytmus celoročního způsobu krmení, celá jedna třetina dotázaných chovatelů jej dodržuje, nemění, zatímco dvě třetiny provádějí určité změny. Například v horkých letních dnech nedávají naklíčené zrniny, o to více však luštěnin. V době odchovu zvyšují dávky vaječné míchanice a živočišné potravy /např. suché krmivo určené pro kočky/, ale také zeleninu a směs suchých semen. V průběhu letních měsíců se snižují dávky semen s vyšším obsahem tuku.

Z osobních zkušeností autora příspěvku je zřejmé, že papouškům rodu Poicephalus je nutno dávat co nejpestřejší nabídku krmiv. V každé voliéře má dvě misky. V jedné jsou suché i naklíčené zrniny, poprášené Korviminem a pivovarskými kvasnicemi. V druhé misce je ovoce a zelenina společně s krmivem,určeným k odchovu mláďat, nebo krmivem, určeným pro hmyzožravé ptáky /výrobek známé něm. firmy Claus/. Vitamíny dává autor denně v pitné vodě. / pozn. - denní dávkování je neobvyklé/. Směsi semen si připravuje zásadně sám, aby se do nich nedostal semenec nebo slunečnice. Slunečnici dává pouze naklíčenou ve zvláštní misce, aby bylo možno spotřebu upravovat.

Podle zahraničních pramenů
Autor textu: Redakce Fauny
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru