Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Krmení leskoptví v zimním období
Sdílet:

Krmení leskoptví v zimním období

Jak se mi zdá, leskoptve nejsou výlučně plodo a hmyzožravé. S chutí si pochutnají i na semenech, nektaru či zelených listech. Navíc jsou to ptáci velmi sebevědomí, drzí a nebojácní, čehož můžeme snadno využít právě při snaze zpestřit jim jídelníček.

Směs pro plodo a hmyzožravé ptáky

Jen málo potravy, kterou jim nabídneme, zůstane netknuto. V zimě, mimo sezónu, máme poněkud omezené možnosti, co se krmení našich svěřenců týče. Kromě toho zima je obdobím odpočinku a sbíráním sil do další chovné sezóny. Ptáky proto krmíme střídmě, avšak plnohodnotně, s dostatkem vitaminů a minerálů. Pokusím se nyní stručně shrnout, která krmiva ptákům přes zimu nabízím. Základ by měla tvořit různá průmyslově vyráběná krmiva pro plodo a hmyzožravé ptáky, kterých je na trhu dostatek. Můžeme je zhruba rozdělit na dva typy – na sypké směsi a granule. Výhodou je, že tato krmiva se nekazí, jejich příprava nám nezabere žádný čas a především – obsahují dostatek stavebních látek, vitaminů, minerálů a dalších potřebných látek ve vyváženém poměru.
Důležitá je kvalitní univerzální směs pro plodo a hmyzožravé ptáky. Postupně jsem vyzkoušela výrobky tří nejznámějších firem. Výrobek firmy All-Pet s názvem Pastone Universale neuchvátil ani mě ani ptáky. Jedná se o sypkou, mírně vlhkou, jemnou hmotu tmavě hnědé barvy s drobnými tmavými granulkami, kterou ptáci naprosto odmítli. Prohlédli dokonce i mou fintu, kdy jsem tuto směs smíchala s jejich oblíbenou – ani tento mix neochutnali. Jediným kladem je příjemná ovocná vůně. Cena je nízká – asi 60 Kč / kg. Další variantou byla firma CéDé a její výrobek Universal Softbill Food Premium. Tato směs již o poznání lépe vypadá, než ta předchozí. Obsahuje dokonce i trochu sušeného hmyzu. Má však dvě nevýhody – jednak je suchá a to ptákům zřejmě vadí, a dále obsahuje velké množství piškotů a dalších pekařských výrobků na úkor bílkovin. Výborně se ale hodí pro smíchání se strouhanou mrkví nebo jablkem. Cena je průměrná – okolo 100 Kč / kg. Bezkonkurenčně nejlepší však je výrobek firmy Orlux s názvem Uni Patee. Směs je vlhká, mírně hrudkovitá, neutrální (žlutohnědé) barvy, příjemně vonící. Na první pohled jsou viditelné takové pochoutky jako sušené jeřabiny a hmyz, které směs v poměrně hojné míře obsahuje. Toto krmení si mé leskoptve okamžitě zamilovaly a stále patří mezi ta nejoblíbenější. Určitě ji mohu všem doporučit. Cena je okolo 120 až 150 Kč / kg.

Granule

Další vhodnou složkou potravy jsou granule pro hmyzo a plodožravé ptáky. Někteří chovatelé místo speciálních granulí podávají drobné granule pro psy a kočky. Pravda, i tyto obsahují bílkoviny, které leskoptve potřebují. Proč však podávat granule pro psy, když máme možnost krmit speciálními granulemi přímo pro ptactvo? Dalším argumentem může být to, že granule pro ptactvo jsou různě barevné a leskoptve mají sklon vybírat z misky jen granule určité barvy. Ani to ale není tak docela pravda. Například moje leskoptve přednostně zobou červené granule. Pokud jim však misku hned nedoplním, postupně zkonzumují i granule ostatních barev. Podařilo se mi sehnat granule dvou výrobců. Firma All-Pet s výrobkem Granulare u ptáků naprosto neuspěla. Všechny granule jsou stejné barvy a tvaru – téměř černé, podobného podlouhlého tvaru jako granule pro hlodavce a králíky, na zobák leskoptve dost velké. Ani po půl roce jsem nezaznamenala jedinou granulku, která by skončila v žaludku leskoptve, proto jsem od dalšího podávání upustila. Granule ale příjemně voní po ovoci a jejich cena je nízká – asi 50 Kč / kg. Opět daleko lépe dopadl západoevropský výrobek Uni Komplet od firmy Nutribird. Granulky jsou velmi malé, kulaté, o průměru několika milimetrů, různých barev. Ptáci si je opět velmi oblíbili, dokonce jim dávají přednost před univerzální směsí pro hmyzožravé. Mají sice sklon vybírat nejprve granulky červené barvy, ale postupně zkonzumují i ty ostatní.

Sušený hmyz

Třetím typem potravy, který mají moji ptáci stále k dispozici, je sušený hmyz od firmy CéDé. Jsou zde obsaženy sušené gammarusy, různí červi i létající hmyz. Sušené gammarusy lze zakoupit i samostatně v prodejnách s potřebami pro rybáře. Toto krmení jsem začala podávat poměrně nedávno, leskoptve si však brzy zvykly a hmyz si oblíbily.

Ovoce a zelenina

Vhodné je denně podávat různé ovoce a zeleninu. Já podávám část ovoce vcelku – například plátek jablka, manga, kousek banánu nebo pomeranče. Vhodné je ovoce napíchnout například na větvičku, aby se ptákům lépe ozobávalo. Leskoptve mají silný zobák a s ovocem si bez potíží poradí. Část ovoce a zeleniny podávám pokrájené na drobné kostičky – oblíbené je například hroznové víno, paprika, okurka, pomeranč, mandarinka. Do směsi můžeme přidat třeba i nalámané piškoty. Výhodou této směsi je to, že ptáci sezobou i to, čeho by si jinak ani nevšimli. Velmi oblíbené je vše, co jen trochu připomíná bobule. Kromě zásob mražených nebo sušených bobulovin z podzimu podávám například čerstvý zelený hrášek, ten leskoptve milují (sáček mraženého hrášku 1 kg – mi vydrží velmi dlouho, vždy rozmrazím jen několik kuliček). Velmi rády mají například kuličky granátového jablka – opět jim připomíná oblíbené bobuloviny. Ptáci nepohrdnou ani listem salátu nebo čínského zelí.

Přibližně dvakrát týdně podávám pro zpestření strouhanou mrkev smíchanou s klasickou vaječnou směsí (v tomto případě se mi osvědčila směs firmy All–Pet) nebo s výše zmíněnou univerzální směsí pro hmyzožravé od CéDé. Do této směsi přidávám také špetku přípravku Opti–Breed od firmy Orlux – jedná se o vynikající směs aminokyselin, vitaminů, minerálů a stopových prvků.

Pravidelně jednou týdně podávám i trochu živého hmyzu, který je pochoutkou – nejčastěji moučné červy, červy Zophobas morio, cvrčky nebo zavíječe voskové.
Co mě překvapilo, je značné množství zrní, které ptáci zkonzumují. Přednost dávají olejnatým semenům – například semenec, niger, ale velmi rádi ozobávají i klasy senegalského prosa.

Je samozřejmé, že výše uvedené druhy, množství a frekvence podávání krmiv nám může dobře posloužit právě jen přes zimu. V létě, během chovné sezóny, musí být potrava pestřejší, s vyšším obsahem především bílkovin a s větším zastoupením hmyzu… Ale o tom zase jindy.

Leskoptve jsou velmi zajímaví ptáci. Jsou neustále v pohybu, stále něco zkoumají a s něčím si hrají. Právě krmení je jedna z možností, jak ptáky zabavit a poskytnout jim rozptýlení. A v neposlední řadě je to příležitost, kdy můžeme ptáky pozorovat, jak si pochutnávají na různorodém a pestrém krmení. A to je odměna pro každého chovatele.

Autor textu: Mirka Šamalová
Autor fotografií zdroj: Mirka Šamalová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru