Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Zušlechťování appaloosami?
Sdílet:

Zušlechťování appaloosami?

Koně
Všeobecné

Setkáváme se s tím stále častěji. Mít koně amerického plemene je dnes v módě a lišáčtí chovatelé, nebo spíš „výrobci“ (ne / polo)amerických koní toho neváhají využít a obalamutit důvěřivého a věci neznalého kupce. Nemohu mluvit za chovatelské asociace quarterů a paintů, ale předpokládám, že u nich je situace obdobná a mají s touto problematikou podobné zkušenosti.

„Boom“ chovu appaloos

„Boom“ kolem chovu appaloos už trvá několik let a na jednu stranu může ApHC lichotit, že hodně chovatelů a milovníků koní našlo v tomto plemeni zalíbení. Nicméně za jakou cenu? Touha vlastnit koníka s puntíky vedla k nepovolenému křížení s dalšími plemeny, třeba s českým teplokrevníkem. Tuto tendenci podpořila možnost nechat oficiálně zapsat rodiče hříběte do průkazu původu i v případě, že se jedná o takovéhoto křížence. Dokonce se můžeme v modrých knížkách setkat třeba s označením „český teplokrevník v typu appaloosa“. Co je to za koně? Budeme se na parkurech setkávat s teplokrevníky se zbarvením leopard, v drezurním obdélníku spatříme hannoverského hřebce s dekou a na horách se budeme projíždět na prokvetlých haflinzích? Nechováme snad určité plemeno pro jeho specifické vlastnosti, na jejichž vývoji, udržení a zlepšování padla dlouholetá práce řady chovatelů před námi? Nač ho potom křížit a doufat, že spojení mé staré dobré teplokrevné klisny s tím pěkným appaloosákem mi přinese vysněné dokonalé hříbátko?

Křížení appaloos

Appaloosy se mohou regulérně křížit se třemi plemeny, a to quarterem, anglickým plnokrevníkem a arabským plnokrevníkem. Vždy ale platí, že tento jedinec (většinou klisna) musí být zapsán v ApHC USA. K tomuto účelu slouží formulář „Non-Appaloosa Listing“, který je možné stáhnout z webových stránek klubu. Spolu s ním je nutné ApHC zaslat kopii rodokmenu, stranu očkovacího průkazu se základními údaji o koni (v podstatě je nezajímá, zda má propadlé očkování, ale že jde skutečně o toho kterého jedince), kopii DNA testu v anglickém vyhotovení a poplatky. DNA testy se dělají ze vzorků krve nebo kořínků žíní přímo v České republice nebo se vzorky mohou zaslat rovnou do USA. Formuláře ke stažení a přesná pravidla můžete najít na www.appaloosa.com a www.appaloosa.cz. Pokud si stále nebudete vědět rady, kontaktujte vedení ApHCCZ.
Potomek takto zaregistrované klisny a zaregistrovaného appaloosa hřebce bude mít oficiální „papíry“ a plemennou příslušnost jako appaloosa. Přimíchání jiného plemene, v jakkoli „vzdálené“ generaci předků, toto znemožňuje.

Důvody pro „poloviční“ variantu

Do jisté míry je pochopitelné, že řada lidí dá přednost „poloviční“ variantě. Za tento fakt může finanční situace, kdy si původového koně prostě nemůžeme dovolit a spokojíme se s levnější variantou. Dále za to ale může uvědomění chovatelů, hlavně majitelů hřebců, kteří takto snadno vydělávají peníze, když připouštějí i nedovolená plemena. Jestli je to dobrá reklama pro jejich plemeníka, je otázkou svědomí. Cožpak chováme koně jen pro peníze?
Při koupi appaloos je třeba dávat si pozor ještě na jednu věc. Existuje Appaloosa Horse Association, což není opravdový Appaloosa Horse Club. Tato asociace sdružuje koně s typickým zbarvením appaloos, kteří ale s nimi vůbec nemusí mít nic společného. Defakto tam můžete zapsat kterékoli plemeno. Záleží zde pouze na zbarvení a ne na koni a tom, co si nese v genech po svých rodičích. Tento kůň může být v podstatě 100 % appaloosa, ale z nějakého důvodu nebyl jeden z jeho rodičů řádně zaregistrován v ApHC. Tohoto bohužel využívají někteří chovatelé a vydávají tyto koně za opravdové appaloosy. Potom může nastat několik situací: zjistíte, že nemáte doma skutečnou, papírovou appaloosu, nebo si připustíte svou registrovanou klisnu takovýmto hřebcem a zjistíte, že výsledné hříbě není appaloosa. Takový jedinec může být perfektní kůň, jak charakterem, tak i fyzickými schopnostmi, ale jeho chovná kvalita není však žádná – alespoň co se appaloos týče. Proto při koupi vyžadujte vždy všechny doklady a v případě jejich neznalosti se nebojte požádat o pomoc někoho v této oblasti zkušenějšího. Ať nekupujete zajíce v pytli a nepřipravíte si tak nemilé překvapení. Stejně tak chtějte vidět registrační doklady vámi vybraného hřebce pro připouštění. Seriózní chovatel vám je jistě bez problémů dá k dispozici a rád do připouštěcí smlouvy zahrne pomoc při vyřizování dokladů hříběte v ApHC USA.

Kříženec nám jej nenahradí

Pevně doufám, že se uvědomění chovatelů u nás zlepší a nebudeme míchat olej s vodou. Pokud chceme appaloosu, tak chceme skutečného indiánského koně, kterého jeho původní chovatelé milovali a ctili jako takového. 

Autor textu: Veronika Matějů, Gabriela Horáčková
Autor fotografií zdroj: Veronika Matějů, Gabriela Horáčková
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru