Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Koně v akci v uniformách
Sdílet:

Koně v akci v uniformách

Pardubice – to je město perníku, místo konání Velké pardubické a také výstavy Koně v akci, na kterou se milovníci koní mohou vydat ve dnech 4. až 6. září 2009. Pardubické závodiště se po tři dny stane koňařskou Mekkou, kdy v cílové rovince vystřídají ušlechtilé anglické plnokrevníky koně všech plemen. Letošní motto je Uniformy v sedle, proto si určitě na své přijdou i fandové historie a dobových oděvů.

Naklonujte se!

Pardubická výstava má oproti jiným výstavám obrovskou výhodu, a tou je rozlehlý areál závodiště. Davy lidí se tedy rozptýlí po celé ploše a téměř nikde nevznikají dlouhé fronty a nemusíte se o své místo bát, ani se po přestávce o něj prát. Když se rozprší, všichni se pohodlně vejdou na tribuny, komfort a zázemí je tady pro diváky vynikající. Hlavní program probíhá v cílové rovince, kde před diváky defilují zástupci jednotlivých plemen a koná se veškeré dění, a to od rána až do pozdních odpoledních hodin. Jenže brzy zjistíte, že byste se potřebovali naklonovat – další doprovodné akce totiž souběžně probíhají po celém areálu. Padok je vyhrazený chovatelským přehlídkám, pískové a travnaté kolbiště sportovním soutěžím, ve westernovém městečku se můžete leccos dozvědět o jednotlivých odvětvích westernového ježdění a v oranici se pokochat pohledem na soutěže v orbě. A kam tedy dřív, to je otázka?! Možná je nejlepší dát si pár vynikajících perníčků – sladké prý pomáhá na nervy – a pak si vybrat v programu to, co vás nejvíc zajímá. Rodinám doporučuji rozdělit se a pak si vyprávět zážitky.

Atraktivní hosté

Pořadatelé vsadili na to, že zajímaví zahraniční hosté potáhnou diváky a skutečně se jim podařilo v předchozích ročnících představit mnoho nevšedních plemen s atraktivními ukázkami. Namátkou jmenujme lipicány a jejich vystoupení s prvky vysoké školy, roztomilé islandské poníky z jezdecké školy Lipperthoff, temperamentní vystoupení Antonia Angula s koňmi P.R.E. (pod sedlem, s garochou i v zápřěži), ušlechtilé koně z italské oblasti Murghese a loni maďarské pastevce koní – čikoše a jejich vynikající vystoupení. Na chvíli jsme si mohli představit, že jsme na pusztě, kolem nás procválala uherská pošta, ozývalo se práskání bičů a chyběly snad už jen studně s vahadly a uherský salám! Kdo se stane hostem letos? A podaří se mu navázat na pěkná vystoupení předchozích hostů? To se dozvíme až o prvním víkendu v září.

Chladnokrevníci

V rámci této výstavy se pamatuje i na odvěké pomocníky lidí – koně chladnokrevné, kteří dříve byli naprosto nepostradatelní, ať již tahali těžké formanské vozy nebo orali pole. Ačkoli je technika pomalu vytlačila na okraj zájmu lidí, v Pardubicích na ně pořadatelé myslí a diváci mohou zhlédnout mnoho zajímavých ukázek. Mezi ně patří například formanská jízda, kde se formani musejí vypořádat s nejrůznějšími úkoly, které se mohou vyskytnout v praxi. Další doslova atrakcí je orba koňmi ve slavné pardubické oranici. Kočí si sem jezdí ověřit své schopnosti a dost často zjišťují, že orba není vůbec tak jednoduchá, jak vypadá na první pohled. Chce to fortel a zkušenost, aby kočí uměl vyorat rovnoměrnou a rovnou brázdu a koně reagovali na každý povel. Komise vždy vyhodnotí toho nejlepšího a ten dostane Cenu bratří Veverkových – maketu klasického pluhu. Letos bude probíhat ještě jedna soutěž a to Cena Profi Press v orbě s otočným pluhem. Pokud chcete orbu vidět, musíte však na výstavu zamířit až v neděli – pořadatelé ji museli z organizačních důvodů přesunout. V pozdním sobotním odpoledni se milovníci koňských kolosů sejdou před tribunou u cílové rovinky a plni očekávání sledují soutěž nazvanou Těžký tah. Vždy jeden kůň (soutěže se mohou zúčastnit klisny, valaši i hřebci) se zapřáhne do speciálních saní a vzápětí musí utáhnout danou zátěž na určenou vzdálenost. Zátěž se po každém kole zvyšuje, soutěží se vyřazovacím systémem a brzy atmosféra houstne, ozývají se výkřiky na povzbuzení koní, komentáře diváků a na závěr by se nechalo napětí doslova krájet. Výkony jsou k vidění opravdu špičkové, ale odměnu zasluhují i ti kočí, kteří dobře odhadnou možnosti svých koní a včas soutěž ukončí.

Přehlídka plemen

Jak jsem již zmínila, v Pardubicích se v rámci výstavy uskutečňují i rozmanité chovatelské přehlídky a také šampionáty, vystavované koně můžete vidět v padoku. Obvykle je kolekce koní fundovaně okomentována, takže se každý zájemce může dozvědět leccos zajímavého o tom kterém plemeni. Vítězové a kolekce vítězných koní obdrží čestné ceny a pak se představí i návštěvníkům v cílové rovince. Novinkou bude udělování čestného titulu Miss Press nejlépe umístěným klisnám, o které se postarají redakce tří odborných tiskovin – redakce časopisu Náš chov, Farmář a Veterinářství (všechna periodika vycházejí v Profi Pressu, který je letos hlavním mediálním sponzorem výstavy). Plemena méně početná se snaží vystavovatelé ukázat v atraktivním vystoupení, často je doplněno o kroje či tradiční oděv lidí, kteří dané plemeno chovají. Obdivovat jsme mohli např. exotické koně achaltekinské i s jezdkyněmi v turkménských úborech a v zajímavých ukázkách, včetně dostihu. Nechyběli ani plnokrevní koně arabští, atmosféru orientu dotvářel sokolník a také břišní tanečnice. Na ruce předvedli svůj typický plavný klus, pod sedlem pak velmi zaujala ukázka Šárky Němečkové s Gaborem S, který se umí na povel vzpínat či vyhazovat a lehat si. Pravidelným účastníkem je Ing. Jan Kubeša s Paso Fino Colombiano – ušlechtilými koňmi (částečně již z vlastního chovu), kteří mají zvláštní pohodlné chody a ve své domovině jsou používáni jako velmi vytrvalí a hlavně pohodlní koně gaučů. Ohnivý temperament vnesli do programu koně andaluští (P.R.E.) pana Kubíka – dva hřebci, vraný a bílý, a pět klisen. Loni jsme viděli i pokus o kobru – tedy několik andaluských klisen spojených za stájové ohlávky, které ovládá jen jeden člověk. (V Andalusii není výjimkou i kobra dvanácti a více klisen.) V minulých letech tu byli k vidění i jedineční koně shirští, altajská klisna, irští cobové, fríští koně či shetlandi, American Miniature Horse, plejáda westernových plemen atd. Další novinkou bude letos slavnostní průvod všech zúčastněných plemen v cílové rovince, kterým začne odpolední část programu. Nemusíte se tedy bát, že zmeškáte to nejzajímavější, pokud nestihnete přijet již ráno.

Uniformy v sedlech

Tématem letos bude putování vojenskou historií, a to od antiky až po novověk. S námětem je totiž spojeno hned několik výročí. V roce 1899 se narodil dvojnásobný vítěz Velké pardubické Rudolf Popler, v roce 1919 byla založena Ústřední ekvitační škola jízdy v Pardubicích, o rok později vznikl Jezdecký pluk 8 s velitelstvím v Pardubicích, který v roce 1929 obdržel čestný název Jezdecký pluk 8 knížete Václava Svatého. V roce 1969 zemřel náš dosud jediný olympijský vítěz v jezdectví František Ventura. Dnes si již málokdo uvědomuje, že za 1. republiky byly dostihy i jezdecký sport doménou jezdců – důstojníků, absolventů pardubického Vojenského jezdeckého učiliště. Již teď mohu prozradit, že se divákům představí část Sedmé kavalerie generála Custera nebo triga fríských koní či dámy v sedle s frískými koňmi. Ať už vás bude lákat do Pardubic perník, výstava nebo možnost projít se (či projet v konibusu) po slavném pardubickém závodišti, určitě si v kalendáři zaškrtněte první víkend v září – věřím, že nebudete litovat!

Autor textu: Mgr. Renáta Kolářová
Autor fotografií zdroj: Mgr. Renáta Kolářová
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru