Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Doplňky krmení pro papoušky
Sdílet:

Doplňky krmení pro papoušky

Snad každý chovatel si uvědomuje nutnost trvale zajišťovat chovaným živočichům plnohodnotnou potravu. Využívá každé vhodné příležitosti - chovatelské návštěvy, odborné literatury a časopisy, chovatelské schůze a besedy - k tomu, aby si své odborné znalosti doplňoval. Zpravodaj FAUNA přináší v rubrice 03 Ptáci často informace k tématu nejen z domácích, ale také ze zahraničních pramenů.

Základní složky ptačí potravy

Stále častěji se setkáváme se snahou po diferencování krmných dávek v období hnízdění a v období klidu, což lze hodnotit jako velice pozitivní záměr. Chovatel musí znát zásadní význam a účinek jednotlivých složek potravy, aby byl schopen sestavovat krmení účelně a také podle biologických a fyziologických projevů ptáků.

Připomenu ve stručnosti základní složky ptačí potravy:

Bílkoviny jsou nepostradatelnou živinou pro dospělé ptáky, ale především pro mláďata. Jsou to sloučeniny uhlíku, vodíku, kyslíku a dusíku. Tyto prvky vytvářejí základní aminokyseliny, obsažené v bílkovinách živočišného původu.

Glycidy (dř. uhlohydráty) neobsahují dusík. Jsou zdrojem tělesného tepla a energie a jsou-li v nadbytku, ptákům škodí (tučnění).

Celulóza (vláknina, buničina) je nepostradatelná pro dobré trávení.

Tuky mají až 2,4krát větší kalorickou hodnotu než glycidy. Při výběru semen s vysokým obsahem tuku (např. slunečnice, semenec aj.) je nutná opatrnost, protože tuk zatěžuje zvláště játra ptáka, což může narušit jeho zdraví. Tuky a glycidy jsou vzájemně zastupitelné.

Minerální látky jsou pro živý organismus nepostradatelné. Především se jedná o vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, chlór, železo, měď, mangan, kobalt, zinek, jód. Přísun stopových prvků je také důležitý.

Krmivo

Krmivo pro dospělé ptáky má obsahovat asi 17 % hodnotných bílkovin. Zásobování ptačího organismus živočišnými bílkovinami je nejtěžší úkol v technice krmení. Je-li podíl bílkovin vysoký a navíc jednotvárný (např. časté podávání vařeného vejce), dochází k zátěži výměny látkové s následným poškozením jater a onemocněním dnou.

Vitamíny jsou látky rostlinného původu, pro živé organismy nepostradatelné. Téma „vitaminy“ je skutečně náročná kapitola. Už mnohokrát se o tom psalo na stránkách zpravodaje FAUNA. Proto pouze připomenu, že se jedná o vitamíny A, D, K, E (jsou rozpustné v tucích), vitaminy C, B1, B2, B6, B2 a další (jsou rozpustné ve vodě).

V současné době nabízí náš trh mnoho vitaminových a multivitaminových přípravků. Při výběru vhodného výrobku a také při jeho použití v praxi je nutná velká opatrnost.

Nezbytným doplňkem je také zelené krmení všeho druhu, které nám nabízí především naše příroda v určitém ročním období. Nabídka je velice široká! Do této skupiny zařazujeme také větve stromů a keřů, jak listnaté tak jehličnaté. Jejich oštipováním se ptáci nejen zaměstnávají, ale získávají mnohé látky pro své zdraví.

Doplňková krmiva

Doplňková krmiva do míchanic nebo přímo místo míchanic si dnes mohou koupit chovatelé již hotové ze široké nabídky ve speciálních obchodech. Mezi chovateli jsou stále tací, kteří si vaječné míchanice nebo doma pečené piškoty podle vyzkoušených receptů připravují sami. Považuji za zbytečné a také nevhodné tyto chovatele přesvědčovat, aby postupovali jinak.

Konečně jsem dospěl k vytčenému cíli. Nedávno mi předal dlouholetý chovatel z blízkého okolí pro čtenáře FAUNY zprávu o tom, z jakých složek si připravuje pro své australské papoušky doplňkové krmivo:

2 díly granulí vojtěšky, 1 díl ovsa (celý), 1 díl kukuřičný šrot (zrno si šrotuje vlastním zařízením pro zajištění dobré jakosti), 1 díl kořenová petržel střední velikosti, 4-5 stroužků česneku, 1 malá hrst dřevěného uhlí, 1 malá hrst jeřabin.

Vše se důkladně promíchá a rozmixuje. Potom se ještě přidá dětský piškot = 1 kus na ptáka, strouhaná mrkev a jablko nakrájené na malé kostky.

Hotová míchanice se mírně popráší buď sušenými garnáty (Gammarus) nebo kompletním krmením pro akvarijní ryby zn. TROPIKA. Toto krmení svým složením může být vhodné i jako doplněk ptačí výživy. Obsahuje rybí moučku, obiloviny, rostlinné proteinové koncentráty, sušené kvasnice, korýše, řasy, olej a tuky, lecitin, antioxydanty a barviva. Analýza: proteiny 45 %, tuk 5 %, vláknina 2 %, vlhkost 8 %. Obsah vitaminů v 1 kg: vitamin A 25 000 m.j., vitamin D3 1500 m.j., vitamin E 100 mg. Výrobek je vločkovaný, snadno a dokonale se rozmělní v prstech na prášek, což je pro použití do míchanice velice vhodné.

Poznámka:

Chovatel, který mi poskytl pro tento článek údaje, je s účinky své míchanice pro ptáky velice spokojen. Přesvědčil se, že jim prospívá. Každý, kdo doplněk podle tohoto návodu ve svém chovu vyzkouší, nechť o tom napíše zprávu do zpravodaje Fauna.

Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru