Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Tam, kde žijí písečníci
Sdílet:

Tam, kde žijí písečníci

Písečníci jsou ptáci patřící do čeledi písečníkovitých (Thinocoridae). Ačkoliv se zástupci této čeledi vyvinuli na pobřeží a mají blíže k bahňákům, svým životním stylem a chováním se více podobají kurům. Čeleď písečníkovitých zahrnuje čtyři druhy.

Patří do ní písečník chilský (malý) – Thinocorus rumicivorus, písečník šedoprsý – Thinocorus orbignyianus, písečník patagonský – Attagis malouinus a písečník rezavý (velký) – Attagis cayi.

Popis

Všichni zástupci této čeledi mají zavalité tělo, krátké nohy a krátký silný zobák. Podle jednotlivých druhů váží 280 až 350 gramů a měří 18 až 28 cm. Mají maskovací zbarvení, které splývá s krajinou, ve které se zdržují. Pohlavní dimorfismus je patrný jen u písečníka šedoprsého a chilského. Zbarvení všech čtyř druhů je však podobné a při pohledu shora, pokud je pták přikrčen v nízké vegetaci, se téměř neodlišuje. Částečně odlišné je pouze zbarvení na spodní části těla. 

Výskyt

Písečníci žijí na zemi, v nízkém porostu, ve kterém se dokáží velmi rychle klikatě pohybovat. Jsou-li v nebezpečí, pouze se přikrčí a splynou s krajinou. Létají pouze pokud je to nezbytné a záhy se vracejí do úkrytu. Při toku krátce poletují blízko nad zemí nebo volají na vyvýšenině (samci i samice). Písečníci se vyskytují pouze v západní části Jižní Ameriky. Všechny čtyři druhy žijí v Argentině a v Chile, tři z nich (rezavý, šedoprsý a bělobřichý) také v Peru a Bolivii. Písečník bělobřichý je jediným částečně tažným druhem a lze jej pozorovat i ve východní části Argentiny a Uruguayi, kam v zimě migruje jižní populace. Ostatní tři druhy písečníků jsou stálé a jsou pevně vázané na vysokohorské prostředí nejdelších velehor světa – And. Písečníci žijí v drsných podmínkách úchvatné panenské přírody And, od jižního Peru přes bolivijské altiplano, patagonské ledovce až po Ohňovou zemi. Populace písečníků jsou malé. Jen díky tomu, že žijí pouze ve velmi nepřístupných oblastech, zcela mimo lidský vliv, nejsou tito krásní ptáci zatím ohroženi.

Potrava

Potrava písečníků je celoročně velmi skromná, sbírají bobule, semínka trav, kořínky a jiné rostlinné části. Hnízda si nestaví. Dvě až čtyři vejce výrazně kuželovitého tvaru, s ochranným zbarvením kladou do malých prohlubní v nízké vegetaci nebo na zcela otevřeném místě. 

Autor textu: MVDr. Lubomír Palkovič
Autor fotografií zdroj: MVDr. Lubomír Palkovič
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru