Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Siamský velký - Siv
Sdílet:

Siamský velký - Siv

Popis

Jedno z posledních nově vyšlechtěných plemen, které bylo uznáno v roce 1992. Velkou zásluhu na vyšlechtění tohoto plemene mají ing. Krejčová Lada, ing. Řidký Pavel, Brůna Josef a mnoho dalších chovatelů, bez kterých, by toto líbivé plemeno nemohlo existovat.

Měsíční přírůstky:

měsíc:12345678
kg:0,61,32,23,03,43,84,14,25

Barevné rázy: žlutý a modrý

Chov

Nebudu se rozepisovat o věcech, které si lze vyčíst ve vzorníku plemen králíků. Obecně platí, že tento králík má podobné vlastnosti jako kuní velký nebo kalifornský. Začínajícím chovatelům doporučuji napřed se informovat o chovu tohoto králíka, protože následný neúspěch v chovu siamských velkých králíků může chovatele odradit. Nedílnou součásti chovu Siv je alespoň částečná znalost genetiky. Siamský velký je heterozygot (světlý), ale v chovu se neobejdeme bez homozygotů (tmavých) zvířat Siv a druhý možný homozygot je fenotypově kalifornský žlutý, proto musíme při připuštění klást na tuto skutečnost důraz.

Mé zkušenosti

Ve svém chovu jsem vyzkoušel mnoho verzí sestavení páru, ale nyní praktikuji následující:

heterozygot x homozygot tmavý Siv = 2/3 mláďat jsou světlí heterozygoti výstavní a 1/2 mláďat jsou tmaví homozygoti.

heterozygot x heterozygot (oba rodiče světlí výstavní) = tři druhy mláďat různých fenotypů, Siv heterozigotní, Siv homozygotní a žlutí Kal.

žlutý Kal x Siv heterozygot = jen Siv heterozygoti, tedy světlí výstavní.

Mnozí chovatelé Siamských velkých králíků budou mít možná proti tomuto sestavování připomínky, ale každý chovatel ví sám, jaká zvířata můžete používat, popřípadě co může očekávat od spojení svých jedinců.

Registrace

Co se registrace týká, tak světlé heterozygoty vystavujeme a registrujeme běžným způsobem. Homozygoty registruji žluté Kal a tmavé Siv, do kolonky oceněni píši homozygot, protože taková zvířata nevystavujeme, ale jak jsem se již zmínil, do chovu jsou potřební.

Závěr

Tento příspěvek chci věnovat zejména začínajícím chovatelům a proto jsem nepoužíval genetické vzorečky, protože málo komu něco říkají. Zdaleka jsem nevyčerpal všechny informace o chovu tohoto plemene a chci apelovat na všechny zkušené chovatele Siv, aby zveřejnily své poznatky z chovu, protože jedině takhle se dostane siamský velký králík mezi chovatele a věřím, že si to zaslouží.

Autor textu: Václav Kudělka
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru