Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Z mých zkušeností
Sdílet:

Z mých zkušeností

Chtěl bych reagovat na článek přítele Exnera z Nové Paky, který se týká hnízdění ptáků ve venkovních voliérách.Chtěl bych reagovat na článek přítele Exnera z Nové Paky, který se týká hnízdění ptáků ve venkovních voliérách.

Ptáky chovám venku

Svoje ptáky chovám venku již řadu let a hnízdí zcela spolehlivě. Protože jsem své poznatky k tomuto způsobu chovu uvedl ve Fauně již před časem, zmíním se pouze o hnízdění v těchto podmínkách.

Podmínky pro chov

- hnízdní budky přes zimu z voliér odstraňuji nebo vletové otvory překrývám prkénkem, abych zabránil předčasnému hnízdění. Za slunečných dnů mají ptáci snahu zahnízdit již na konci zimy a jdou do toku velmi brzo (konec ledna, únor).
- po dlouhou dobu jsem po vzoru jednoho zkušeného chovatele otevíral budky na „Josefa“ tzn. 19.3. V poslední době to dělám o 2-3 týdny později. Hezké sluneční a prodlužující se dny zlákají ke hnízdění a potom často ještě dost mrzne a zkazí se počasí. Docházelo k potížím se snášením vajec, zvláště u drobnějších ptáků (chovná zařízení mám na Českomoravské vrchovině, kde je zima dlouhá).
- hnízdní budky zavěšuji nebo otevírám asi v polovině dubna (podle počasí), a protože chvíli trvá, než se ptáci páří a snášejí vejce, připadá doba sezení na období, kdy již venkovní teploty zřídka klesnou pod bod mrazu.
- je třeba se smířit s tím, že ve venkovních nevytápněných voliérách zahajujeme chovnou sezónu o několik týdnů později než chovatelé, kteří mají k dispozici vytápěné prostory. I když ptáci nasedají později, bez problémů stačí 2x vyhnízdit než začnou přepeřovat a chov je bez problémů. Je nutno si uvědomit, že i doba pelichání je při tomto způsobu chovu jiná než v temperovaném prostoru.

Autor textu: Daniel Kejda
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru