Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Můj první odchov ary marakány (Primorius maracana) „Cites – povinné doklady“
Sdílet:

Můj první odchov ary marakány (Primorius maracana) „Cites – povinné doklady“

Vím, že tento druh arů odchovalo již mnoho chovatelů, ale bohužel nikdo zatím nenapsal žádný článek o chovu těchto papoušků, a proto jsem se rozhodl, že se podělím o moje poznatky v chovu těchto arů. Sameček pochází z tuzemského odchovu a pořídil jsem ho v roce 2009, byl ručně dokrmen a byl krotký. Samička pochází z Německa a tu jsem pořídil v únoru 2011. Ta byla odchována pod rodiči. Oba jsou narození v roce 2007.

Hnízdění

Tento pár byl velmi harmonický, kam šel jeden, tam šel druhý, často si probírali peří a často navštěvovali budku. V roce 2011 ke snůšce nedošlo a nepozoroval jsem žádné pokusy o páření.

V dalším roce (2012) začali jít brzy do toku. Druhého března se začali pářit, 10. března snesla samička první vejce, ale bohužel z bidýlka na zem, i když často navštěvovala budku. Proto jsem vložil do budky podkladek. Mé marakány hnízdí v kmenové budce 130×35 cm. Další snůška tří vajec byla snášena do budky. Zajímavé bylo, že samička snášela vejce každý čtvrtý den.

Inkubace vajec je 21 dní, ze tří plných vajec se vylíhla dvě mláďata, dle mého názoru se třetí nevyklubalo, protože byla vajíčka snášena po dlouhých intervalech a při zahřívání mláďat se poslední vejce zachladilo.

Měl jsem obavy z usmrcení mláďat, proto jsem mláďata 23. dubna ve věku 16 a 11 dní odebral a začal jsem je ručně dokrmovat. Odebral jsem je v tomto věku proto, že se v šestnácti dnech věku mláďat tito papoušci kroužkují citesovým kroužkem o průměru 9,5 mm. Kroužky musí být šestimístné, např. od pana Straky nebo pana Šestáka, pokud koupíte na burze kroužek například s třímístným číslem, tak vám to na krajském úřadě neuznají a budete muset mláďata očipovat.

11. května samička začala opět snášet, tato snůška obsahovala tři vejce, která byla snášena každý druhý den. Ze tří vajec se vylíhla tři mláďata. Jelikož chodím do zaměstnání a dokrmování při práci je fyzicky náročné, tak jsem se rozhodl nechat mláďata pod rodiči. Při další kontrole byla v budce už jen dvě mláďata, proto jsem raději odebral i tato mláďata a ručně je dokrmil. Jak jsem se zmínil, chodím do zaměstnání a bez občasné pomoci synů bych dokrmování časově nezvládal, proto bych jim tímto rád poděkoval.

Čtvrtého července započala samička snášet třetí snůšku, opět snášela každý čtvrtý den jedno vejce. V budce byla čtyři plná vajíčka. Protože snášela samice vejce po dlouhých intervalech, tak jsem nechal první dvě mláďata v budce. Rodiče se o tato dvě mláďata vzorně starali a vyvedli je až do osamostatnění. Mláďata opustila budku ve věku kolem 70 dnů. Další dvě vejce jsem těsně před vylíhnutím odebral a dolíhnul v líhni.

DNA, voliéry, krmení

V literatuře se uvádí, že samice jsou menší a že mají čelo méně červené. Toto tvrzení je scestné, bez endoskopie nebo DNA se nedá pohlaví určit!

Marakány jsou výborní letci, rychlost a přesnost letu je obdivuhodná. Já chovám marakány ve venkovních voliérách se zimovištěm, které v zimě temperuji elektrickým přímotopem asi na 15 stupňů. Zimoviště má rozměry 3,7×2,2×1 m a venek 3×2×0,8 m.

Co se týče krmení, papoušky krmím jednou denně. Celoročně dostávají zrniny a různé druhy ořechů, granule značky ZuPreem a k tomu střídavě přidávám jablka, piškoty, pomeranče, hrozny vinné révy, mrkev, kukuřici v mléčné zralosti, jeřabiny, hloh. Od února podávám naklíčené krmení, jakmile dojde ke snůšce, tak střídám jeden den naklíčené a druhý den suché krmení s převahou slunečnice. Jednou za čas pověsím na pletivo větvičky třešní, pampelišku, ptačinec. Jelikož jsou papoušci celou zimu zavřeni v zimovišti, tak v únoru přidávám čtyři dny do vody AD3 a jednou za čas celoročně dostanou do vody promotor. Sépiovou kost mi neberou, proto před hnízděním sypu naklíčenou směs semen holubím gritem.

Jelikož jsme na začátku nového roku, tak bych rád popřál všem chovatelům a jejich svěřencům hodně zdraví v příštím roce.

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru