Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Nesnáším počítač
Sdílet:

Nesnáším počítač

Kočky
Všeobecné
Mám šestiletého kastrovaného siamáka, který v poslední době, asi od jara letošního roku, žárlí na můj počítač. Vždycky, když k němu sednu, něco počurá. Je mi jasné, že siamák je hodně společenské plemeno. V práci bývám (i s cestou) asi 10 hodin. Hned jak přijdu domů, jdeme na procházku do parku, teď v létě i na dvě hodiny, zcela podle jeho režie. Někdy běhá, někdy vyleze na strom a vydrží tam třeba hodinu, prostě jak má náladu. Procházky obvykle končíme na dvorku, kde má svoje místečka, ze kterých pozoruje ptáky a vůbec dění všude okolo, a místečko na záchod, které rád využívá.

Na jaře mi začal počurávat věci. Vypozorovala jsem, že je to v okamžicích, kdy sednu k notebooku. Ve své práci nemám čas si vyřizovat osobní maily apod. (a ani by to nebylo správné), tak to dělám doma. Většinou až po procházce. I když se na procházce vyčural venku, jakmile sednu k počítači, najde si nějaké nejlépe čerstvě vyprané prádlo a to znečistí. Pozorováním jsem dospěla k názoru, že je to spíš „komunikační“ záležitost než nějaká nemoc. Když jsme teď v létě byli s kocourem na dovolené na chalupě, za celé tři týdny ho to ani nenapadlo. Po návratu domů trvalo jen týden, než se jeho „protest“ obnovil.

Ze začátku jsem nereagovala nijak, prostě jsem sebrala špinavé věci, dala je vyprat a sedla si zpátky k počítači, především proto, aby nezískal pocit, že jeho chování má nějaký žádoucí účinek (začít se mu věnovat). To by asi bylo úplně špatně. Teď dělám to, že se naprosto bez emocí zvednu, strčím mu do toho čumák, hodím prádlo vyprat a dál se věnuju původní činnosti nebo ho za trest chvilku ignoruju. Ale asi to taky nebude mít nějaký valný účinek, jak pozoruju …

Nevím, co dál dělat. Myslím, že můj denní rozvrh se nijak zvlášť nezměnil ani nedošlo k nějaké výrazné změně, která by mi nějak zapadala do začátku tohoto jeho chování. Včera (v sobotu) jsme byli venku a blbnuli celý den, dnes, když přestalo pršet, asi 2 hodiny. Mezitím jsme zase tak různě blbnuli. A sotva jsem po celém víkendu poprvé sedla k počítači, ani ne po 10 minutách zase „protest“. Chápu, co mi tím říká (alespoň si to myslím), ale nehodlám se stát jeho otrokem ve smyslu podřizovat svůj denní režim a činnost jeho náladám. Jakkoli je to miláček největší a naprosté zlatíčko, je to přece jen zvíře a denní režim určuji já, nikoli on (tedy alespoň doteď).

Jiné činnosti, při kterých věnuji svou pozornost něčemu jinému než jemu (vaření, úklid, sledováni televize …), mu nevadí, jen počítač. Ale obávám se, aby se toto jeho chování časem nerozšířilo. Proto bych ráda požádala o radu, nějakou fintu, jak toto jeho chování změnit.

Odpověď

Smekám před Vámi, jak se kocourkovi věnujete – to já nejsem tak pečlivá panička. A mám podobný problém – moje kočička také ihned zaregistruje, když si sednu k počítači, a vadí jí to. Jen na rozdíl od Vašeho kocoura nečurá, ale hupne mi na klín a vtírá se. Když ji dost nehladím, přitahuje si mou ruku packou. Někdy je to milé, ale někdy fakt otravné, zvlášť když se musím hodně soustředit. A těch chlupů v klávesnici!

Navrhuji nejprve zkusit spojit práci u počítače s něčím, co udělá kocourovi radost: například rozdělit konzervu (kapsičku) do několika misek a dát je na různá místa, aby je musel kocour hledat (ale omezte mu prostor na jednu místnost a tam pokud možno všechno, co obvykle počurává, ukliďte). Nebo udělejte pár otvorů do víka a stěn krabice od bot (na protažení paciček) a do krabice schovejte nějaké hodně voňavé pamlsky. Dobroty nebo hračky jdou schovat taky pod nějaký starý ubrus. Nejlépe všechno zkombinovat, aby mu to chvíli zabralo. Pak všechno hned někam ukliďte, ať to nemá přístupné jindy než právě v době, kdy potřebujete pracovat.

Také se doporučuje kočky „zaměstnat“ přímo u počítače – dát jim nějaký pelíšek na stůl vedle počítače (nejlíp na straně, kde je větrák počítače, aby na ně šlo teplíčko), pěkně je tam pohladit a pak s nimi jakoby konzultovat práci. Mně to funguje, ale je to poněkud omezující.

A kdyby to selhalo, nezbude než kocoura na chvíli separovat. Když je takto vzorně vyvenčený, můžete ho dát na chvíli do přepravky nebo klece a přidat mu tam nějakou dobrůtku. Ale nechte ho mimo místnost, kde jste s počítačem, aby nebyl počítač příčinou jeho uvěznění a nechtěl se mu pomstít. Po vypuštění bych kocoura pořádně zaměstnala nějakou hrou, aby hned nešel protestovat a očurávat. Ale u této metody mám strach, aby kocourek moc nemňoukal – siamky jsou dost hlučné …

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru