Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Papoušek timorský ve Walsrode
Sdílet:

Papoušek timorský ve Walsrode

Tento druh papoušků, který se u chovatelů vyskytuje jen velice vzácně, patří do rodu Aprosmictus, jako všem dobře známý Papoušek červenokřídlý. Ve známém německém ptačím parku Walsrode se jej podařilo úspěšně odchovat. Snad by některé naše čtenáře a chovatele mohly podrobnější informace zajímat.

Zakoupeni dva samci a jedna samice

Již před řadou let byl papoušek timorský ve Walsrode chován, ale odchovu nebylo tehdy docíleno. V dubnu 1997 se naskytla nová příležitosst k získání tohoto druhu a tím k navázání na dřívější zkušenosti. Z chovné a výzkumné stanice ze Španělska byli zakoupeni dva samci a jedna samice již aklimatizovaní jedinci z odchytu.

Po ukončené karanténě a uvykání byl pár papoušků timorských umístěn do chovné voliéry mimo areál přístupný veřejnosti. Zařízení se setkávalo z výletové voliéry 5x1,30x2,50 m a vnitřní ubikace 2,5x1,30x2,50 m. Ve vnitřní části se v zimních měsících udržovala teplota 10-15 st. C. V letních měsících je výletová voliéra denně sprchována umělým deštěm. Jelikož je část dna voliéry vysypaná hlínou provádí se pravidelná kontrola trusu na možný výskyt střevních parazitů s následným odčervováním. Ve vnitřní ubikaci je zavěšená hnízdní budka z dubového dřeva velikosti 26x26x40 cm (měřeno od spodního okraje vletového otvoru), který má průměr 9,5 cm.

Krmení ve vnitřní ubikaci

Krmení je podáváno ve vnitřní ubikaci. Mimo dobu hnízdění dostávají papoušci timorští střídavě jeden den granule (denní udržovací G 14), druhý den směs ovoce a naklíčených zrnin.

Od konce února až začátku března se výživa změní na odchovnou variantu - extrudované krmivo Nutribird G 18 s vyšším obsahem bílkovin a tuků, jakož i koncentrovaných vitaminů a aminokyselin.

Po vylíhnutí mláďat změna krmení

Po vylíhnutí 4 mláďat byla provedena změna krmení. Mimo střídavě podávané granule G 18 a směs semen, byla navíc dávána kaše z vloček, sekaného ovoce, brambor, rýže, medu a speciální dětské výživy. Ve stáří 7-9 dnů byla mláďata orkoužkována kroužky o průměru 6,5 mm. Ze čtyř vylíhlých mláďat přežila ve zdraví tři. Ve stáří 42 dnů vylétlo z budky první mládě a za dalších pět dnů dvě zbývající. Od tohoto okamžiku byli opětt ptáci střídavě krmeni granulemi a zrninami, již bez kaše.

Chov papoušků timorský je ve Walsrode na dobré cestě. Je možné, vážení čtenáři, až se příští rok vypravíte do Walsrode, uvidíte ty krasavce na vlastní oči.

Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru