Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Papoušek senegalský červenobřichý (Poicephalus senegalus versteri)
Sdílet:

Papoušek senegalský červenobřichý (Poicephalus senegalus versteri)

Je velká škoda, že není v módě držet se čistých forem, a doufám, že se najde pár zapálených chovatelů, kteří vytvoří pevný čistý chovný kmen, a tato krásná forma se opět vrátí. Já za sebe stále pevně věřím, že se mi podaří návrat k chovu a samozřejmě i k této formě senegalců. Všem přeji v tomto snažení hodně úspěchů a trpělivosti.

Čistá forma

Přestože udržení čistých forem asi není v módě, jsem přesvědčený, že vyšší generace by byli opravdu krásní ptáci a byla by jen radost je mít ve svém chovu. Vím sám dost dobře, že to není až tak jednoduché sehnat opravdu kvalitní a nepříbuzné protějšky do chovu, ale i tak si myslím, že to za to stojí a snaha je pak vidět na krásných ptácích a nádherném odchovu! Člověk by si myslel, že po četných dovozech z volné přírody i po úspěšných odchovech by forma versteri měla být k mání, ale já vidím, že opak je pravdou. Asi nejsou v takovém množství, jak bych si přál. Já jsem měl bohužel poslední odchov tří kusů v březnu roku 2008 (viz foto) a pak jsem musel chov ukončit. Chov versteráků ukončili i moji přátelé, úspěšní chovatelé, kteří se zajímali o čistou formu. V chovu papoušků pokračují, ale buď chov omezili, nebo přešli na jiné velké druhy. Já je chápu, je to touto dobou, každý se snaží otáčet, jak to jde.

Jsem přesvědčený, že chov papoušků Afriky a Jižní Ameriky (tímto nechci nějak podceňovat nebo urazit jiné kontinenty) je hodně finančně nákladný a náročný. To se týká hlavně dodržení teploty (u mě nikdy neklesla pod 20 °C) a pak kvalitní a pestré výživy – kdo si myslí, že jim stačí dát jablko a mrkev, tak se moc plete.

Kvalitní výživa

Kladu velký důraz na kvalitní různorodou výživu a vím, že bez správného krmení se kladných výsledků nedočkáme a šizení se vůbec nevyplácí. Vždy jsem si vše míchal sám, dělal vaječnice i dokrmovací kaše. Podával jsem slunečnici bílou a žíhanou, kardi, kukuřici, pohanku, nahý oves, dýně, vlašské ořechy, různé druhy prosa i v klasech, klíčené mungo, hrách, kukuřici, datle a fíky, rozinky, piškoty, tvrdý rohlík, vaječnici, skoro všechny druhy ovoce a zeleniny, sépie pravé, minerální písek s mušlemi, na okus větve černého bezu, vrby a ovocných stromů, zelené krmení, květy afrikánů (i sušené), kvalitní vodu a čaj černý a heřmánkový, vitaminové doplňky – Vitamix EX–A a Supervit–D do vody. Do dokrmovací kaše jsem dával mleté ovesné vločky, vařenou mrkev, vajíčko, drcené piškoty, strouhanku, vlašské ořechy, slunečnici loupanou, pampelišku, špenát, kopřivu, květ afrikánu i pampelišky – dle nabídky a možností, různé ovocné druhy jogurtů i s biokulturou, měkký tvaroh, jahody, jablko, kiwi, mleté vařené vaječné skořápky a vitaminové doplňky.

Sběry z naší přírody jsou časově náročné, ale také velmi potřebné, sbíral jsem borůvky, maliny, jahody, ostružiny, rybíz, jeřabiny, černý bez, šípky i ty okrasné velké, mléčnou kukuřici, pšenici, oves, pampelišku i s květy, ptačinec. Pro ptáky pěstuji afrikány, na okus dávám hlavně větve z černého bezu, vrby a pak z ovocných stromů (jabloň, třešeň).

Toto vše uvádím proto, že když odchovům nic nechybí a výživa je úplně v pořádku, jsou ptáci krásně opeření a vybarvení! Na mých fotografiích vidíte tříměsíční odchovy, a tak si můžete udělat obrázek, jak papoušek vypadá, když je podáváno vše, co má být. Podle mých vlastních zkušeností ani to nejlepší nerezové chovatelské zařízení se sprchovým systémem, s dlouhými výlety a zateplenými zálety nemůže nahradit kvalitní výživu.

Doufám, že jsem trochu osvěžil problematiku a důležitost čisté formy, ale taky důležitost výživy a dodržení podmínek, ovšem ani tak to nezaručuje pokaždé úspěšný odchov … je nutné i to chovatelské štěstíčko a trpělivost.

Pravidla pro odchov:

  • menší stinný prostor, klid, teplota a světelný režim,
  • kvalitní a pestrá výživa - 50 % zrnin, 30 % ovoce, 20 % zeleniny,
  • hygiena celého prostoru, doporučuji čističku vzduchu, zvlhčovač.

Na závěr to nejdůležitější

Jak má správně Papoušek senegalský červenobřichý vypadat:

1,0 – hlava tmavě šedá, skoro černá, záda tmavě zelená, prsa sytě červená – skoro jako „krev“, pod křídlem stejná, ale v dospělosti se ztrácí, pod ocasem barva čistě žlutá.

0,1 – hlava tmavě šedá, záda tmavě zelená, prsa méně červená – v rozsahu i intenzitě, pod křídlem stejná, zůstává i v dospělosti, pod ocasem jen barva zelená.

Mláďata – celkově matnější, jinak jsou zbarvena jako samičky. V pohlaví je rozdíl ve velikosti hlavy a zobáku, barva na prsou po prvním přepelichaní (za tři měsíce) je již krásně červená (viz foto).

Takže důležitý a zásadní rozlišovací znak u formy versteri je tmavě šedá až černá hlava, tmavě zelená záda, červená barva pod křídlem už i u mláďat, sytě červená prsa a pod ocasem jen žlutá (samci) a zelená (samice).

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru