Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Méně známé nemoci cizokrajných ptáků
Sdílet:

Méně známé nemoci cizokrajných ptáků

Okrasné ptactvo
Nemoci

Méně známé nemoci cizokrajných ptáků MARKOVA NEMOC Jedná se o nebezpečné virové infekční onemocnění drůbeže. Projevuje se skleslostí, n...

MARKOVA NEMOC

Jedná se o nebezpečné virové infekční onemocnění drůbeže. Projevuje se skleslostí, nechutenstvím a nervovými poruchami s následným úhynem. Dalšími průvodními jevy nemoci je klesání křídel, kulhání, obtížné dýchání, průjem, bezvládnost aj.

Existuje více kmenů tohoto viru. Chorobu mohou vyvolat stresové stavy, zhoršené hygienické podmínky, počátek snášky, transport a mnohé jiné. Diagnóza se provádí na základě klinického vyšetření, mikroskopického vyšetření a pitvou.

Markova nemoc je neléčitelná, lze jí předcházet včasnou vakcinací. Zmiňuji se zde o ní proto, že je přenosná z drůbeže především na křepelky a bažanty.

Podle různých pramenů (Kronberger dr., Peršín dr.)

PACHECO-va nemoc

Jeden chovatel se mne dotazoval na nemoc papoušků "Pacheco" o které slyšel od veterinárního lékaře.

Podle dr. Kronbergera byla u brazilských amazoňanů pozorována nemoc velice podobná psitakóze. Její původce má však jiné vlastnosti, neboť je schopen infikovat pouze papoušky, nikoliv lidi nebo pokusné myši. Nakažení papoušci mají načepýřené peří, očividně slábnou a v průběhu 3-7 dnů hynou. V játrech a slezině se vytvářejí nekrotická ohniska. Pacheco-va nemoc může dosáhnou vůči psitakóze (ornitóze) diferenciálně diagnostické důležitosti, vyvolané mikroorganismy zvanými bedsonie.

Výňatek z knihy "Krankheiten der Vögel" (1973) dr. Kronbergera - zpracoval R. Vít
Autor textu: Redakce Fauny
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru