Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Ohlédnutí za okresní výstavou v Chocni
Sdílet:

Ohlédnutí za okresní výstavou v Chocni

Ohlédnutí za okresní výstavou v Chocni Tradiční poslední sobotu a neděli v listopadu pořádá Český svaz chovatelů v Chocni okresní výstavu...

Tradiční poslední sobotu a neděli v listopadu pořádá Český svaz chovatelů v Chocni okresní výstavu drobného zvířectva. V roce 1998 se výstava konala ve dnech 28.-29. listopadu.

Výstava si mezi návštěvníky získává každoročně větší oblibu a 788 platících osob, kteří jí navštívili, je toho dokladem. Mimoto v pátek 27.11. byl vstup pro mládež zdarma. A žáci i s učiteli toto pozvání náležitě využili. Upřímně a spontálně projevili zájem o mnohá zvířata, která ještě třeba vůbec neviděla. A v mnoha případech je učitelé nemohli ani z výstavy dostat. Dětem se prostě od těch krásných králíků, holubů, drůbeže a okrasného ptactva nechtělo.

Vystavování v hale má jistě své přednosti. Zvířata netrpí rozmary počasí. A návštěvníci si mohli výstavu prohlédnout i nakoupit v klidu a příjemném prostředí. Rovněž drobné zvířectvo je v tomto období v dobré kondici a proto měsíc listopad je nejvhodnější pro vystavování.

Hlavní pozornost návštěvníků byla upřena k vystaveným králíkům, kterých bylo 200 kusů, 22 plemen a bylo se opravdu na co dívat. Kupující měli převážně zájem o nákup masných plemen, mezi které patří novozélandský bílý, velký světlý stříbřitý a kalifornský. Pořadatelé zajistili velký počet těchto plemen prodejných a proto bylo prodáno 112 kusů králíků. A prodalo by se ještě více a to zvláště samců. Ale i tak mohl být uspokojen značný počet zájemců.

Holubů bylo vystaveno 151 kusů, 16 plemen a prodáno bylo 9 kusů. Drůbeže velké shlédli návštěvníci 41 kusů, 9 plemen, 6 kusů drůbeže zakrslé, 2 plemena a 14 kusů drůbeže vodní, 5 plemen a prodáno bylo 9 ks drůbeže a to vesměs kohoutů.

Vítěznou cenu na holuba získal vynikající parukář červený, oceněný 95 body, v kleci č. 65, majitele Chlebouna Ladislava ze Sloupnice. Čestné ceny obdrželi v kleci č. 55 anglický pávík s 95 body stejného chovatele, dále v kleci č. 15 anglický pávík s 95 body stejného chovatele, dále v kleci č. 15 rakovnický kotrlák, oceněný 95 body, Svatoše Ladislava z Bošína u Chocně. Též v kleci č. 125 gigant homér př. Chládka Ladislava z Dolní Dobrouče, získal 95 bodů a čestnou cenu získal i v kleci 89 moravský pštros červený chovatele Kučery Miroslava z Horních Ředic, oceněný 94 body.

Vítěznou cenu u drůbeže získaly přesvědčivě hempšírky ve voliéře č. 8 s celkovým počtem 11 bodů, za kolekci majitele Tejkla Václava z Bystřece. Čestné ceny v kleci č. 1 kolekce leghornek bílých ing. Houdka Františka ze Srubů s 8 body a dále krůty bronzové bílé lemované ve voliéře č. 20 s 9 body, za kolekci a kachny elsberské ve voliéře č. 24 se 6 body, obě kolekce chovatele Killara Jana z Lanškrouna.

Vítěznou cenu u králíků získala zaslouženě tříčlenná kolekce angor se ziskem 286 bodů a chovatelem je Kopřiva Miroslav z Chocně. Čestné ceny potom tříčlenná kolekce novozélandských bílých ing. Houdka Františka ze Srubů s 285 body, další tříčlenná kolekce tříslových černých Motla Rudolfa z Verměřovic s počtem bodů 284. Rovněž kolekce castorexů byla tříčlenná a získala 283 body a byla přítele Bednáře Josefa z Lanškrouna. Čtyřčlennou kolekci činčil velkých, která získala 376,5 bodů vystavoval Šafář Josef z Helvíkovic u Žamberka. Na jednotlivce získali čestné ceny př. Vilček Josef z Morašic u Litomyšle na francouzského berana bčo s 95 body a Pšenička Zdeněk z Hlušiček na králíka velkého světlého stříbřitého, oceněného 95 body. Výše jmenovaní obdrželi pěkné a hodnotné ceny, které jim jistě budou připomínat tuto výstavu a budou se rádi do Chocně vracet.

Ocenění zvířat bylo zaslouženě dosti vysoké a svědčí to o vhodnosti termínu. Dále, že i vystavovatelé byli na úrovni a že dobře znají svá plemena. Lze říci, že výstava se stává bez nadsázky nejkvalitnější v okrese. Škoda jen, že vystavovatelů bylo méně než v r. 1997 a to 53 chovatelů.

Cílem pořadatelů byla nejen spokojenost vystavovatelů, ale a to především i návštěvníků. Proto i v letošním roce byly výstavní exponáty rozšířeny o výstavku ovoce a zeleniny. Květinářství Gabriela uspořádalo výstavku rostlých i umělých květin a vánočních ozdob. Návštěvníci měli tak možnost nejen nákupu oceněných zvířat, ale i výše uvedeného a opravdu toho bohatě využívali. Výstava byla obohacena o expozici okrasného ptactva. A tak mnozí si nakoupili i svého opeřeného miláčka.

Tombola, která byla velmi bohatá i díky sponzorům, potěšila hlavně mládež. Byl o ní opravdu nečekaný zájem a tak již v sobotu byla vyprodána. Po dobu konání výstavy bylo zajištěno občerstvení přímo v hale a to poměrně levné.

Ovšem bez sponzorů MÚ Choceň, SAHM Zálší, ZeS Běstovice, Zamilk Choceň, Oseva Běstovice, Agro Choceň, ZD Zálší, Integral Vrchovina a Květinářství Gabriela, by se nepodařilo výstavu okresního rozsahu uspořádat a proto jim patří naše poděkování.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se na výstavě podíleli. A bylo to dvanáct členů na ZO, včetně obsazení kiosku a hlídání. Jednotlivě je jmenovat nebudu, však každý sám nejlépe ví, kolik času mohl a kolik věnoval. Škoda, že na dobrovolnou a neplacenou práci není více členů. Vždyť výstava byla svým rozsahem i kvalitou nejvyšší v okrese. Že se vydařila svědčí i to, že neskončila schodkem. A když má být všechno v naprostém pořádku, je nás opravdu málo. To nejlépe posoudí každý, kdo podobnou výstavu pořádá.

Všem přátelům a čtenářům Fauny přejeme v roce 1999 hodně zdraví, spokojenosti a chovatelských úspěchů.

Autor textu: Miroslav Kopřiva
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru