Dobrý deň,
prosím o radu.
Dnes som si všimol, že kohút Veľsumky sedí/spí na dvore. Po bližšej kontrole som si všimol, že má tmavofialový hrebeň.
Neviem, čo tomu predchádzalo. Ráno vyšli všetky zvieratá z kurníku v poriadku. Okolo 16:00 som si všimol vzniknutý problém.
Kohúty sa už medzi sebou bijú (sú mladé - narodené 27.05.2016) - je ich viac v jednom výbehu zo starými hybridkami (zvykali si cca 1,5 - 2 mesiace na seba, oddelené boli pletivom)
Zverolekár povedal (kedže sa to u iných kusov neprejavilo) že buď následok z bitky, prípadne otrava(otravu nepoužívam). Kohút nepokašliava, výtok z nozdier nemá, neslzí, je apatický, nehýbe sa, či žerie/pije netuším.
Ostatné sliepky si ho nevšímajú, nechávajú ho na pokoji.
Otázka, čo by to mohlo byť?
Ďakujem za radu.
Jste dobrý-ještě by to chtělo důkladně se podívat na játra-žluč a očnicové oblouky.Ale když už je v chládku, tak je to dobré.Pozorujte ovšem velice dobře ostatní, protože inkubační doba pro různá onemocnění se pohybuje od 10 do 20 dnů.Přeji, ale aby už se nic nestalo a slepičky i kohoutíci byly v pohodě.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Ten fialový hřeben je tzv. cyanóza. stejný princip, jak když má člověk fialové rty nebo prsty. je to známka dost vážnýho nedokrkvování nebo nedostatečně okysličené krve. příčin je ale hodně, od selhání srdce po celkové onemocnění, včetně některých s povinným hlášením.
pokud vypadal vevnitř ok, tak to mohlo být to srdce.
Zdravím jakákoli změna barvy hřebene a obličeje bud bledá, nebo fialová je vždy známka nedostatečného prokrvení, nebo málo okysličené krve.okysličená je světlá, neokysličená tmavá až černá.ovšem příčina může být různá, třeba zarostlé srdce sádlem, nebo jeho omezení činnosti v důsledku nemoci.