Zdravím, husy zatím nechovám, ale plánuji do budoucna si chov pořídit. Zatím z toho, co mám nastudované by normální vajíčko(i jiné drůbeže) mělo obsahovat pouze jeden žloutek zvlášťě pak pro líhnutí. Dva jsou z důvodu správného vývoje zárodku nežádoucí. Myslím si, že kus není nutné likvidovat, snad úprava krmné dávky by mohla pomoci. Jestli je to přesně tak jak píšu nevím - moje domněnka. Třeba Vám poradí i zkušený chovatel.
husylabuti
napsal(a):
Zdravim, ten dotaz s tou husou a houserem a doby zasednuti by me tez zajimal, mam tez letosni husy, dekuju.
Dobrý den,
(stačí 10 minut hledat na netu, ale klidně to popíšu)
podstatné je co máte za husy. Roční husy většinou normálně začnou snášku mezi začátkem února a koncem března. Pojímání, při vhodném počasí, lze často pozorovat už od vánoc. Mladý houser nemusí být v prvním roce plodný, i když podle mých zkušeností většinou je. Doba, kdy zasednou je ovšem úplně něco jiného. Husy co spolehlivě sedí česká husa, slovenská husa, ... nanesou kolem 8 až 12 vajec a sednou. Husa nese obden tzn. zhruba za 20 dní od začátku snášky husa sedne inkubuje vejce a dále nesnáší. Poznat to lze podle toho že husa pustí peří a zdržuje se na hnízdu. Většina hus má pud sezení ovšem více či méně potlačen kvůli vyšší snášce - pomořanky většinou sednou, landeské sednou tak v polovině případů, hybridky(bílé husy vycházející z německé nosné husy, které pravděpodobně máte) sednou občas. Podstatné je že tyto husy sednou až se vynesou což je po 20 až 120 vejcích podle plemene takže, když zasedne, může to u německé nosné být třeba až v červnu. Někdy to lze urychlit pokud po určité době snášení ponecháte v hnízdě více podkladků nebo vajec. Nicméně stejně nemáte jistotu, že vám hybridka vysedí housata, může slézt z vajec klidně 20 den inkubace. Pokud nechcete používat líheň a máte NBH(neidentifikovatelnou bílou husu), nezbývá než to vyzkoušet .
Příteli mám dotaz, zda u německých nosných, alespoň prodávají to tvrdil, je lépe koupit líheň nebo sedící husu.Problém u mě je, že nemám čas otáčet vejce dvakrát denně a automat mi připadá na jeden pár hus luxus.A ještě jeden dotaz, má německý houser v prvním roce podbříško, nevím jak to nazvat, či až později, děkuji.
Olánek
napsal(a):
Příteli mám dotaz, zda u německých nosných, alespoň prodávají to tvrdil, je lépe koupit líheň nebo sedící husu.Problém u mě je, že nemám čas otáčet vejce dvakrát denně a automat mi připadá na jeden pár hus luxus.A ještě jeden dotaz, má německý houser v prvním roce podbříško, nevím jak to nazvat, či až později, děkuji.
Husa jakmile se dostane do plné snášky nanese každý rok alespoň 40 vajec pokud koupíte třeba Pomořanku kvůli vysezování vajec, tak pod ni dáte tak 10 vajec a stejně to neřeší problém s tím, že nanese svoje vlastní vejce. Pokud to myslíte tak, že nahradíte svou husu jinou, která sama housata vysedí, tak to samozřejmě není problém. Husa na vejcích potřebuje minimum péče a dokáže si vše obstarat sama u mě běžně odchová čerstvě vylíhlá housata i při ranních mrazících, venku a má k dispozici jen otevřený husník bez přitápění, stačí dostatečný přísun vhodného krmiva. Ohledně líhně mi připadá, že čím je jednodušší, tím lépe se v ní husy líhnou ale tím větší náročnost to klade na chovatele musí vejce nejen otáčet ale i chladit a rosit nedokonalosti v tomto přístupu způsobují, že zárodky jsou otužilejší a líhnou se lépe(je to jen můj osobní názor). Dobře zaizolovanou krabici s topným kabelem a roštem na vejce vyrobíte za den a náklady nepřesáhnou 2500, - takže v tom žádný luxus není akorát bohužel všechnu práci pak obstaráváte sám(jde to zvládat při práci, s vejci stačí manipulovat 3x denně a intervaly nemusí být přesně stejné). Moji letošní houseři z vajec z Hodonína(hybridky vycházející z německé nosné husy) už mají náznak podbřišku, jestli váš houser už má velký dvojitý podbřišek není pravděpodobně roční.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Fotka je sice ve špatném rozlišení, ale kroužek tam je, takže na 95% oplozené.
Z toho důvodu, že ve vejci je již se rýhující vajíčko je lepší líhnivost, pokud déle skladovaná vejce jednou za 2-3 dny zahřejeme na vyšší teplotu (až 27°C) - udržuje se životnost buněk
Velmi pěkné pojednání: http://www.chicken-xl.cz/kurata/index.php?action=show_article&id=27
Dana.
Zdravím Vás a měl bych dotaz na zkušenější (husy mám od loňského podzimu):
mám dvě husy české a k nim housera a to samé u labutích. Stáří 1 rok. Chovám je odděleně.Pojímání u obou o.k. Oba houseři pojímali obě husy. Z každého páru si však hnízdo udělala jen jedna i když možnosti (oddělené husníky) mají. Češka zasedla před šesti dny a nehne se, měla jen 7 vajíček a tak jsem se je včera rozhodl pod ní dát. Prachového peří pustila jen tak trošičku, což mě mate (nikdy jsem to neviděl) tak doufám, že jsem neudělal chybu. Poslední vejce snesla před těmi šesti dny a stále sedí. Nebude problém, že se jedno house vylíhne o šest dní dříve? Nechal jsem jí ho tam. Dle toho jak si brání své hnízdo usuzuji, že do něj nikoho nepustí, ale u labutí si nejsem jist. Je možné aby v tom páru snášela vejce vždy jen jedna husa ze dvou? A je možné aby dvě husy labutí snášely do jednoho hnízda? (o tom, že mají více vajec vím) něco jsem načetl, ale chybí mi praktické zkušenosti.
Díky za vaše poznatky.
Jirka.