Dobrý den, prosím o radu. Máme giganty a už po několikáté se nám stalo, že rozsedli vejce. Skořápky jsou normálně pevné, ale oni po tom asi nějak hńápou a jak jsou velicí a těžcí, tak obvzlášť samci nám to rozšlapávají. Vysokoletci odchovávají mladé bez problémů a jeden jediný pár gigantů taky, ale od těch ostatních nic nemáme. Nějak nevíme co s tím, už jsme rozhodnutí je pobít a přejít na jiný druh, ale je nám jich líto, tak ještě takto zkouším, jestli na to není nějaký tip.
Rozhodně ta doporučení k vystlání hnízdních misek jsou dobrá.Mě se osvědčila vrstva hrubšího křemičitého písku / bez prachu /, neb to vajíčko je podloženo ve velké ploše a tím je odolnější k rozbití.
Dalším podnětem by měl být klid pro sezení holubů na hnízdech. Někteří holubi jsou vyhlášení bojovníci a pokud nemají při hnízdění dostatečný odstup od ostatních, tak při nasedání - než se usadí - dlouho přešlapují a tím je větší pravděpodobnost k poškození vajec. Taky hnízdní misky nemusí být vždy umístěny těsně v rohu, aby holub na misce měl pro sezení dostatek prostoru. Pro klid při sezení holubů na hnízdě jsou vhodné "krycí" nebo oddělovací přepážky, mřížky apod.
Pokud si s holuby a jejich odchovy chcete "pohrát " lze holubům, kteří rozbíjejí vejce tyto po jejich snesení podsadit pod jiné, pod tyto dát podkladky a v termínu líhnutí jim vejce či již narozená holoubátka vrátit. To vyžaduje znalost přibližně stejné doby snášky vajec okolních párů a přesné označení původu vajec a termínu jejich snášky a doby líhnutí. Není to nic náročného a pro získání zkušeností je to také jako jedna z možností přínosné.Pokud holubi tímto způsobem odchovají holoubata, odpočnou si od častého snášení a i vaječná skořápka se při další snůšce určitě zpevní.
Tak chovu zdar
p.š.