angor

Moje příspěvky

5.2.2023 22:42

Vykastrovat, prostě s ním mlátí hormony.

3.2.2023 19:43

MirindaBi napsal(a):
Dobrý den.
Náš králík (stáří 3mesice) cca 2tydny pije až 600ml vody denně.
Kromě tohoto mu nic není. Žádný příznaky Encefalitozoonózy jak popisujete.
MVDr. Zkontroloval moč a došel k závěru, že se bude jednat o genetickou vadu, že mu chybí nějaký hormon na zpětné vstřebávání vody z ledvin. Proto tolik pije.

Psala jsem to chovatelce a ta prý po poradě s jejich MVDr.konstatovala Encefalitozoonózu.
Myslíte, že by to mohlo být ono a projevit se jen pitím???
Děkuji

Encefalitozoonoza má mnoho příznaků, ne vždy to má neurologicky projev. Může to být právě to pití nebo jen problém s okem. Pokud nějaký priznak zrovna probíhá, dá se nemoc odhalit krevními testy. Každopádně je nutné ihned nasadit léky- hlavně panacur.

20.1.2023 12:52

Na maso je to jedno. Kralici mají jinou stavbu hlavy, proto je pak riziko deformace čelisti a prerustami zubů a kořenů zubů.

13.1.2023 10:41

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tož tak ta koule se dá přivázat ke kleci a ani se nehne - problem solved.

A kouli bych vnímala právě jako podstatné zlepšení welfare, když snižuje příjem sena. Však ten králík často nemá žádný výdej (mazlík), tak snížený příjem může být jedině ku prospěchu. - Pokud dochází ale ke zranění, tak je to samozřejmě špatné řešení. Byla by vhodnější koule s menšími otvory, do kterých se králíkovi nevejde packa?

Ad větvičky - když bude králík větvičky konzumovat, nikoli jen třískovat, tak přeci stoličky obrousí?

Králík právě potřebuje konzumovat co největší množství sena, musí mít neustále plne trávicí ustroji, jakmile ma malý příjem krmiva, přestávají se mu hýbat střeva a dochází k uhynu. Větvičky opravdu zadními zuby nemůže zvykat jako stébla sena. Vhodný je třeba látkový senik, z toho žerou seno docela ochotně. U nás 2 zakrslici v pohodě za dva dny velkou IKEA tašku, ale opravdu je to senikem a druhém sena - beru jedine domácí a třeba 10, 20 pytlů najednou, seno z igelitu ze zverimexu by nepozreli.

13.1.2023 10:10

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Existují takové drátěné koule na seno. Králík se zabaví a tolik neplýtvá. Za mě jenom granule nejsou úplně přirozené. Já bych je nedávala.

Ale třeba se mýlím.

Ty koule jsou právě špatné, hýbou se, proto hrozí menší spotreba sena a králík se může zle poranit- časté jsou zlomeniny packy

13.1.2023 10:08

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Vláknina je i v těch granulích - většina té granule bude lisované seno, sláma a vojtěška, to jsou normální pícniny.
Dlouhé seno králík potřebuje proč? Kvůli zubům? Tak tedy podstrčím něco na okus. Větvičky třeba.

Jinak vyhazování sena z klece bych vyřešila strčením sena do krmelce nebo koule (viz kometa), ze které musí králík vytahovat jednotlivá stébla. Dá se i založit do stabilní misky a zatížit kamenem, pokud chcete vyřešit ze dne na den než koupíte něco jiného.

Já mám ráda jednoduchost, proto bych krmila prostě senem, na co kupovat drahé granule.

Dlouhá stébla potřebuji na obrusovani stoliček, větvičky jsou na přední zuby. Ty koule jsou úplně špatné, protože se hýbou, pak králík zere podstatne mene sena než ze seniku a hrozí i zraneni - zlomenina packy - je to docela časté.

12.1.2023 20:16

To záleží jak dlouho chcete aby kralik vydržel. Králík musí zvykat dlouhá stébla. Musí se hledat kvalitní seno a když nechce, tak Senová dieta a ještě rad si dá.

9.1.2023 12:20

Znám jednoho ochrunuteho díky vyrustkum na pateri.

9.1.2023 12:18

7 týdenní mlade má být ještě u matky. Co znamená "preventivní ošetření " proti kokcidioze? Byl dělaný rozbor bobku, přidáván třeba acidomid do pití nebo emanox, či mu rovnou nacpali antibiotika jen tak? To vše je nutné vědět, nyní máte králíčka ohrozeneho kokcidiozou a je nutné to řešit - po dobu 3-5 dnů sbírat bobky, uchovávat zakapnute vodou ve sklenicce v lednici, vzit je na veterinu a udelat rozbor. Zatím mu dávejte jen seno a granule, co jste dostali od původního majitele. Postupně přecházejte na kvalitní - ubírat původní a přidávat nové. Zeleninu a jiné šťavnaté krmení můžete od 3 měsíců a po troškách. Muze pak trávu, natě, listové saláty, bylinky. Velmi omezene kořenovou zeleninu a ovoce, vůbec nedavat nadymavou zeleninu.

2.1.2023 23:55

Nejvíce jsou používání 2 výrobci vakcín- bioveta a nobivac.
Nobivac má roční vakcínu Myxo rhd plus - kombinace myxa, mor 1 a mor 2 .
Nobivacem nelze očkovat, pokud byl králík předtím očkovaný jiným výrobcem - není zaručena tvorba protilátek na mor.

Bioveta má kombinovanou půlroční vakcínu pestorin mormyx - myxa drží půlroční roku, mor 1 drží rok.
Potom mají monovalentni vakcíny a to myxoren (drží myxu půl roku) pestorin (mor typ 1 drží rok) a pestorin rhdv2 ( mor typ 2 drží půl roku)

Myxoren u biovety se dříve ockoval jako roční vakcína, ale už je změněn na půlroční, tak to si ohlídat.

Na ostatní nemoci neockuji.

Králíky mám očkované biovetou a schéma jednou za půl roku kombinace pestorin mormyx + pestorin rhdv2 a další půlrok jen myxoren + pestorin rhdv2.

30.12.2022 11:25

Spreje nefungují, na značkování zabírá kastrace.

29.12.2022 19:42

Adula napsal(a):
Dobrý den mohu se prosím zeptat,
moje králíci samička má cca 7.tydnu a začala mi po pokoji stříkat moci všude bobkuje přestala být v kleci čistotná ( vykoná potřebu po celé kleci) a až přehnaně si znackuje. Agresivní není je přítulná, ale nemohu ji kvůli tomuto chování pouštět po pokoji chtěla bych poprosit o radu co s tím jestli neexistují nějaké kapky nebo tak
Predeme děkuji za rady

To bude spíš 7 měsíců ne? Na značkování zabírá jediné kastrace.

11.12.2022 12:51

Pokud si brání jen teritorium, je to v pořádku, problém je, pokud agresivně utoci. Pokud to je povahove a ne hormonalne, je to problém. A bohužel to souvisí se šlechtěním.

11.12.2022 11:42

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
To je totiž přesně o výběru povahy u chovných jedinců.V chovu na maso si nikdo nenechá králíka který mu bude skákat po ruce a kousat,ale u zakrslíků je výběr na povahu druhořadý.Ono i u těch psů je to o výchově a ne o velikosti.

Všude se slechti spíš na vzhled než na povahu, i ti mrnavy psi jsou vzteklejsi a divocejsi než ti velcí. Bohužel tím šlechtěním ale vznikají nejen povahove nevyrovnani jedinci, ale i nemocná zvířata. Ovšem zrovna to teritoriální chování je přirozené, není to žádný špatný charakterovy rys, taková samicka si pak dokáže i ubranit mladata před predatorem. Pokud zvíře nenapadá na volném prostoru, je to v pořádku. Jsou ale i taková zvířata (kralici, psi, kočky....), co napadají všechny i v prostoru a to je špatně, taková zvířata by neměla jit vůbec do chovu.

8.12.2022 12:52

mialenny napsal(a):
Z CHS Lenny jsme si kupovali překrásného zakrslého beránka (holčičku).
Už na prvních návštěvách na veterině nám všichni říkali, že na zakrslého teda rozhodně nevypadá.
Musím říct, že naše králinda byla naprosto skvělá. Hned na druhý den se zadaptovala, naučila se na záchod, naučila se nečůrat a nebobkovat po bytě, přišla vždy na slovo, byla mazlivá, strašně milá a společenská. Měla jen 2 "vady" - občas dokázala být velmi drsná, vždycky, když měla dostat jídlo, tak na nás vrčela a nenechala se od nikoho nosit.

Bohužel jsme si ale měsíc a 11 dní před jejími 4. narozeninami všimli, že vypadá, že jí bolí bříško. Ležela jsem u ní, aby byla hlavně klidná. Když jsem ji potřebovala jinde, protože ležela přímo v cestě, kde se procházelo, nechtěla se pohnout, tak jsem ji zkusila zvednout. Nechala se úplně bez problému a to mi přišlo opravdu divné. Hned jsme jeli na veterinu a tam nám zjistili, že má v bříšku opravdu veliký nádor. Na veterině zůstala a další den, chvíli po operaci, kdy už vypadalo, že bude v pořádku, nám bohužel odešla. Asi rok nebo rok a půl před tímto dnem jsme poprvé jeli urgentně na veterinu, protože nežrala vůbec nic. Zjistili, že trpí jakýmsi syndromem, kdy ji přestanou fungovat střeva. Mysleli, jsme si, že se jedná opět o to samé, že už 3x se ji "jen" zastavily. S nádorem jsme však opravdu nepočítali.

Chtěla bych tím říct, že králíčky má opravdu krásné, jen se asi nenechají nosit (z naší zkušenosti - po nějaké době jsme zkoušení nechali, důvěru v nás měla opravdu obrovskou, ale nešlo to) a také nevím, jestli občas opravdu nemůžou vzniknout nějaké závažné zdravotní problémy.

Proto se doporučuje samičky kastrovat. Kralici mají velmi častou říji (cca co 3 tydny), proto jsou jejich pohlavní orgány velmi namahane, pokud tedy nemají samičky neustále mláďata, hrozí au 80% riziko nádorových onemocnění.

5.12.2022 12:31

VeronikaVD napsal(a):
Dobrý den, obracím se na Vás o pomoc s radou. Mám 5 ti měs. ''teddy králíčka. Králíčka mám prvně v životě, proto se obracím s dotazem jsem. Ač jsem si vše nastudovala a stále studuji vše co se týče zvířátka. Pořád mám ne-uplně jasno v jistých věcech co se týče jeho chování. Tak teď k věci..... mám 5 -ti měs samečka králíčka. mám ho cca 14 dní. Musím uznat že je velmi šikovný, chodí na záchůdek (i když čůrání máme problém, to chodí do druhého rohu a nevím vůbec proč). Po bytě si běhá, potřebu jde udělat vždy do klece. ALE..... to co mě trápí a nevím co to je jak ho to odnaučit (co nejdřív), když mu dám do klece ruku pohladit ho, vyměnit mystičku...vrčí tlapičkama se ohání. Dočetla jsem se že si chrání území, ale myslím si že ne nějaké hranice by měl mít. Proto ho to chci odnaučit. Takže se tedy ptám zda si opravdu brání to své a jen trpělivostí a ukázkou že tohle neplatí a trpělivostí .....PŘESTANE.....
Vím po takové krátké době po něm nemohu chtít zázraky, ale chci to podchytit co nejdřív a pracovat s tím.
PŘEDEM MOC DĚKUJI ZA JAKÉKOLI RADY.

Králík je teritoriální zvíře, brání si své území, je to naprosto přirozené a normální, pokud se tak chová. Není nic jednoduššího než obsloužit klec v čase, kdy je pusteny.

19.11.2022 19:58

Therezkaa napsal(a):
zdravím, mám dotaz. Mám samečka už asi rok..jeho stáří odhaduji na rok a půl, možná dva. Chci si do týdne k sobě brát samičku. Samečka samozřejmě nechám vykastrovat ale mám nechat vykastrovat i samičku? kdy? má něco okolo 3 měsíců. Můžou pak po nějaké době být spolu puštění v pokoji a přes noc být spolu v kleci? (140cm).

Měli jsme také první kluka, kastrovany byl v 8 mes. Na jeho 1,5 roce jsme adoptovali samičku už roční, ihned se spratelili. Po cca měsíci ale zaclo u samičky hormonalni hrasení, další měsíc šla na kastraci a právě včas, už měla špatnou dělohu. Takže oba určitě kastrovat a pozor, sameček může být skoro 2 mes. Po kastraci plodný. Lepší je pořídit samičku až po těch 2 mes. Po kastraci samečka.

9.11.2022 12:42

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
chtěla jsem se zeptat, jestli může králík piškoty ???
Díky moc

Ne, kralici piškoty a jiné lidské pochutiny obsahujici hromady cukru a jiných, pro ně škodlivých, pochutin, nesmí. Návštěva veterináře, v případě trávicích problemu, vyjde dost draho.

30.10.2022 07:11

nemocnykralik napsal(a):
Dobrý den, dnes odpoledne jsem sem psal ohledně mého králíka (https://www.ifauna.cz/kralici/diskuse/detail/3992629/dostane-se-z-toho-jeste-kralik). Mezitím se jeho stav však zlepšil, začal sám od sebe jíst, snědl misku rozmixované mrkve s příkrmem ze sena, dokonce se mi poté podařilo mu dát napít ze stříkačky, i když to byl ceklem boj, aby mi neutekl. Všiml jsem si také, že začal vykašlávat či vyfrkávat bílé hleny, což je také důvod, proč sem píšu. Je to dobré znamení a znamená to, že mu začal účinkovat sirup, který nám byl předepsán, či ne? Předem děkuji za odpovědi!

Veterinář musí udělat stěr a zjistit o jakou bakterií se jedná, následně nasadit atb. Pokud jde o pasteurelozu, ta se dá udrzovat v době propuknuti atb., znám pár kraliku s touto bakterií a jsou v pohodě, pokud se to hlídá a zavcasu léčí. Vyhledejte specialistu. Zde je nedávno aktualizovany seznam.
https://www.kralici.cz/veteriny