angor

Moje příspěvky

9.10.2022 19:41

Samice by měla být vždy větší než samec, jinak je riziko příliš velkých mláďat a uhynu při porodu, pokud nedokáži projít porodnimi cestami.

9.10.2022 08:03

Králík je zvíře, které není vůbec cítit, pokud se dobře staráte. Základem je naučit kralika na záchodek s kvalitní podestylkou a denně čistit- moc času to nezabere. Srst není cítit vůbec, někdy mohou zapáchat usazeniny v pohlavních koutcich, případně nekastrovane zvíře může znackovat moči, bobky i vypoustenim smradku. Máme králíky přímo v bytě už 20 let a ani návštěva, dokud je nevidí, nepozná, že máme doma králíky (aktuálně 2).

6.10.2022 23:29

Hanka 123 napsal(a):
Napadá vás někoho co jiného kromě svrabu by mohlo způsobovat nadměrnou tvorbu "zátky" ve zvukovodu? Na svrab mi to nesedí, je to taková světle hnědá hrudka, žádný tmavý výtok.

Není to nijak hrozivé, žádný z těch odpuzujících případů kde pod strupem už není ani poznat že jde o králíka, ale jednomu našemu samci se prostě v uších dělá jednou za 1-3 týdny špunt, který když vyroste tak, že skoro ucpe zvukovod, najednou se králíkovi spustí průhledný až mléčně bílý výtok z očí, který zase odezní jakmile špunt/y vyjmu.
Je to jediný kus v chovu který má tyhle problémy, i když ho používám jako chovného samce a jinak je úplně fit... Už vystřídal různé kotce, v létě chodí i do venkovního výběhu ale nic nemá na tenhle problém vliv...

No a co říkal veterinář?

27.9.2022 22:20

Seno je pro kralika životně důležité, chleba je zas absolutně nevhodný - možná tak akorát k výkrmu jatecnich zvirat. Seno slouží ke zdravému trávení a obrusuje stoličky. Pokud je alergie na seno, dá se řešit - seno skladovat mimo obytné místnosti, vyprášit ho venku, pořídit čističku vzduchu. A na alergologii si nechat udělat testy, na co konkrétně je alergie - dají se namíchat vakcíny na různé pyly, trávy......

14.9.2022 13:43

Pokud je příčina všeho hormonalni tak na 90% se omezí značkování a sexuální chování. Pokud je tam i vysoká dominance v povaze, tak se třeba budete muset smířit se stipanim. Máme dominantního kluka a prostě pořád rád si stipne do dcer, protože ty vůbec neuznava za autoritu. Hlavně teda u starší, tu mel původně za samičku. Je schopný na ni vystartovat, pokud ho třeba vyhání z pokojíčku, kam nesmí. Jinak je hodný, mazlivý, nechá se muchlovat od obou dcer, ale prostě musí být po jeho. Na mě si dovolí maximálně dupat. No a má králičí partnerku a ta ho má naprosto pod pantoflem, to musí skákat jak si ona píská.

6.9.2022 16:37

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
onemocní očkovaní pestorinem

protože pestorin je vakcinace tak na oko. no.

Chytají to jak očkování biovetou, tak nobivacem.

6.9.2022 13:24

Zrovna teď rádi Kralovehradecko, minulý rok stejne období. Onemocní i očkovani.

3.9.2022 16:14

Choan napsal(a):
Ahoj, mám dotaz. V posledních dnech se mi stává, že se mi zvýšila spotřeba krmiva. Mám mladšího samce. Vše je v pořádku, jediné co mi teď dělá starosti, že vždy v 10 večer jdu nakrmit na noc. Dám plné jesličky sena, misku krmiva a vždy něco navíc, třeba větvičku na okus nebo kousek zeleniny, a když ráno mezi 8-9 přijdu na ranní krmení, vše je kompletně vymeteno. Není tam vůbec nic ani snítka sena. Samcovi jsou teď 3 měsíce budou mu 4. Je to způsobené pubertou? Že toho tolik sní. Protože vždy jsem ráno prišla a vždycky něco zbylo, třeba trochu krmiva nebo sena, ale teď tam není nic. Chci se ujistit. Děkuji za rady

Je to mládě, potřebuje hodně jídla, musíte dávat více a více, králík je v růstu. Hlavně si pohlidejte, abyste dávala sena tolik, aby ho měl nepretrzite k dispozici.

19.8.2022 20:55

Většinou toto onemocnění - encefalitozoonozu způsobuje parazit, krery je zanesen v 80% chovu a aktivuje ho narusena imunita. Zabít se nedá, ale útlumit ano, potom se musí pravidelne hlídat aktivita a případně prelecit opet. Léčí se panacurem i hlava by se mohla někdy srovnat.
U beranu je ještě možnost zánět ucha, je to u jich poměrně časté onemocnění.
Také může jít i obě nemoci zároveň. Chce to veterináře - opravdu dobrého specialistu.

19.8.2022 20:47

Filipes1234 napsal(a):
Zdravím, máme mladého beránka, a chtěli bychom adoptovat dalšího samečka. Máme v plánu aby měl každý vlastní Klec. Má někdo zkušenost, když budou venku z klece, budou se snášet?

Pokud budou oba vykastrovani, tak malá šance je. Vhodnější je ale kastrovany páreček, ti se snesou většinou vždy.

13.7.2022 09:15

Máme 2 králíky, mají obří klec 160 cm, ale jsou v ní minimálně - kralik potrebuje hodne pohybu. Senik mají látkový (vyhovuje více než klasika s mrizkama), umístěný nad obdélníkovým záchodem s okrajem proti vyhrabavani podestýlky. Podestylku jen do zachodu - vetsinou se pouzivaji pelety, u nas je preferovana mekka dřevitá hrudkujici podestylka - kralik se tak nematla v mokrych rozpadlych peletach, nekdo pouziva i zachod s rostem - to nam ale kralici nesnesli, radsi si odskoci do měkkého. Někteří snesou v kleci nějaký kobereček, naši nechteji v kleci nic. Napáječku nejlépe hladinkovou- misku si někteří vylevaji. Nějaké mističky- na granule, zeleninu, něco v sezóně na trávu. Nějaké hračky- naši mají tedy hlavně vetve a hrabaci bednu s pískem.

13.7.2022 08:57

Králík je velmi společenský, takže pokud je ve společnosti jiných - lidi, zvířat, tak nestrada. Ale pokud je většinu času každý den úplně sám, není to pro jeho psychicky stav dobre, nevydrží pak dlouho žít. V některých zemích je už i zakázané chovat jednotlivce u druhů, kteří žijí ve skupině- kralici, morčata.....

13.7.2022 08:10

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
tak e. cuniculi se vyskytuje naprosto běžně a je bláhové myslet si, že je možná nějaká eradikace nebo chov prostý.

a není to jako kokcidióza.

encefalitozoonóza je v podstatě nemoc z oslabené imunity, proto se taky vyskytuje především u zakrslých králíků. příčina je genetická, ne zoohygiena.

Jde o parazita, který se vyskytuje skoro ve všech chovech a přirovnání ke kokcidioze - kokcidie jsou tak takoví spíš parazite a také jsou skoro ve všech chovech a princip onemocnění je úplně stejný jak u encefaly tak kokcidiozy jde o propuknuti při oslabení imunity a to může být i byť jen stresem ze změny prostředí, změnou jídla nebo také nějakým skrytým onemocnenim. A pořád se dají najít i kralici bez encefaly - jen se musí testovat. A zrovna u nás v ČR je již testování na velmi dobré úrovni, roky zpátky jsme byli dokonce jediní, kdo testovat spolehlivě dokázal.

12.7.2022 21:37

borax napsal(a):
Ok.
Jste z oboru.

Vidíte to z jiného úhlu než já...už jsem toho u králíků viděl hodně.
Je to jen diskuze.Pokud se tazatel rozhodl píchat ATB...je to jen jeho věc.

Oba dobře víme, co udělá větší množství ATB s králíkem.
A to vůbec nemluvím o tom, že mnozí veterináři ani neví jaká ATB podat.
Protože králík opravdu nemůže všechna ATB.

Parazit se ale neleci atb., musí se použít antiparazitika. Někde se na něj preventivně prelečuje, ale samozřejmě je rozumnější hlídat aktivitu - krevními rozbory. A protože za králíky nechce nikdo utracet tak se vyskytuje až v 80% chovů, jde pak o podobný boj jako s kokcidiozou - ty oocysty také žádný přípravek úplně nezabije.

12.7.2022 00:07

Asi jste někde úplně mimo. Encefalitida pochází od klíšťat, encefalitozoonozu způsobuje parazit. S pasteurelozou nijak nesouvisí.

12.7.2022 00:03

Encefalu způsobuje parazit, nejúčinnější je panacur, pak dle stavu kortikoidy, vit B na podporu nervové soustavy. Zabezpečit, ať si neublíží, očistit třeba vlhkym hadrikem. Je to dlouhodobý boj, trvá to týdny než se zlepší, pokud je to silnější ataka, může už zůstat hlavička nakrivo. Určitě nijak nehybat aj. Pokud to bude možné srovná se v rámci možností sama. Můžete jen čekat.

19.5.2022 23:05

Jinx napsal(a):
Dobrý den,
Rada bych se zeptala zda máte někdo zkušenost s chovem králíků kdy jeden je kastrovaný ( v tomto případě samice) a druhy není (samec je o půl roku starší je z útulku a již měl prý 3x mladé šle jinak je zlatý a klidný). Oba spolu dobře vycházejí olizuji se před klec a neútočí na sebe ani v případě podávání potravy ale on se stále snaží s ni kopulovat pokud jsou spolu pouštění. Nejsem si jistá jestli by kastrace samce pomohla vzhledem k tomu ze již mladé měl (neznackuje moci pouze bradickou). Je tedy možné je chovat spolu nebo je lepší nechat vykastrovst i samce? Pomohlo by to jeho chování nebo se to již nezmění když má zkušenosti s kopulaci?
Děkuji za odpovedi

Rozhodně vykastrovat i samce, pokud He chcete mít společně, toto by nedopadlo dobře, hrozí poranění samičky a napadení samce. Kastrovany pár je v pohodě.

10.5.2022 15:26

ančovička1 napsal(a):
Veterinář mi byl očkovat mor a myxu do ucha.
Můj první naočkovaný králík (nově zakoupený samec, chovný Bu), po vpichu silně krvácel z obou uší.
Vet mu píchal obě, zajímalo by mě, jestli se s vytékající krvi neodplavila vakcína a jestli tedy očkování bude mít účinek.🤔
Děkuji.

Sice reaguji až letos, ale minulý rok byl výskyt myxomatozy enormní, nejvíce kraliku ockovanych prupichem ucha, klasika pod kůži byly v pohodě. Někde byl i problém s vakcínou od nobivacu, která myxu také špatně držela.

10.5.2022 14:59

Tereza2022 napsal(a):
Dobrý den, zajímá mne, zda má někdo z Vás zkušenosti s intervalem mezi dvěma celkovými inhalačními anesteziemi u zakrslého králíčka kratším než týden a jak to králíček přežil? Děkuji za odpověď.

Já mám zkušenost po 14 dnech, úplně v pohodě.

6.5.2022 10:12

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Na veterině se toho moc nedozvíte,jelikož to lidi nikam nehlásí.Dozvíte se to od veterinářů v terénu.
Vyskytuje se jak mor,tak mixa.S očkováním kombinovanou vakcínou mám špatné zkušenosti.Pokud se vyskytl větší infekční tlak,ať mor nebo mixa,nedržela.
Očkuji monovalentní vakcíny.Mladé králíky očkuji vícekrát,chovné 1X ročně.
Mor očkuji pouze klasický a při opakovaném přeočkování drží i na mor2.
Chovám výstaváky a při správném a včasném naočkování bez jediného problému.

Já právě ockuji biovetou a jelikož na městských veterinach nemají mono pestorin tak střídam kombinovanou pestorin mormyx a myxoren vždy po půl roce, kombinovana drží myxu jen půl roku tak takto mám vyřešeno myxomatoza i mor, samotný mor prostě neberou a mor 2 už také ne, prý z nezájmu klientů......
No a pak je ten nobibac, který má vše v jednom a ockuje se jednou za rok a i když výrobce uvádí, že vydrží rok, tak zas zkušenost veterináře je, že myxomatozu rok neudrží a k tomu tam dochází prý k vypadkum v dodavkach, přemýšlela jsem právě nad přechodem k nobivacu, ale vet mě odrazuje a příbalový leták nobivacu také. Takte mesti veterináři se prý setkávají jen s myxomatozou, o moru nic nevědí, že by tu byl, mám jediné info od jedné vetetinarky z ceperky (vesnice opodal) že mor byl a i dvojkovy.
Jako malá jsem ty uhyny zazivala i u nás ve městě, takze vím, že to není tak, že to rádi jen na vesnici. A letos radila i myxomatoza v zimě.