anurra.rhonean23

Moje příspěvky

31.8.2015 19:48

Podle vzhledu vypadá na starší cca 3 měsíce a pravděpodobně byla dlouho zavřená v kleci bez možnosti proletu, proto může mít slabé svalstvo. Pokud je krotká a nechá se odnést na prstu z klece i do klece, tak ji nechávejte často mimo klec, aby ji to motivovalo k létání. Křídla vypadají normálně, nebo alespoň podle fotografií mi na nich nic nenormálního nepřipadá. Naše korely také křídla občas kříží přes sebe, ale nemají je takto stále, takže pokud je tak nemá pořád, tak bych v křídlech problém neviděla. Spíš mám pocit že jí ochably svaly a nebo že po výletu z budky jako mládě vůbec nelétala a byla celou dobu v menším prostoru. Může být také příliš vykrmená a nebo naopak vyhublá a pak se těžko létá - takhle z fotografie to poznat není kvůli peří, jedině pohmatem na hrudní kost, zda-li je hmatelná, ale jen zlehka a její hrot (normální stav), nikoliv však celá trčící bez prsních svalů (v takovém případě je korela vyhublá) a nebo naopak vůbec nehmatná (v tomto případě je korela příliš vykrmená). Pokud má korela normální kondici, určitě se do pár týdnů rozlétá. Jinak pokud se kondice nějak odchyluje od normálu, bude potřeba nejprve upravit tu životosprávu.

30.8.2015 08:33

Samec: bělohlavý lutino (= albino) + samice: lutino:

mláďata - samečci =lutino štěpící na bělohlavé
mláďata - samičky = lutino štěpící na bělohlavé

pokud ale ještě jeden nebo oba rodiče neštěpí na nějaké další barvy (straky, perlové, skořicové) pak může být výsledek ještě trochu jiný.

26.8.2015 20:40

Jinak ještě poznámka:
naše korely jsou chované v bytě. Venkovní voliéru neplánuji, v místě bydliště máme hodně škodné - kočky, kuny, lasičky a korely mám jako svoje děti, většina z nich jsou mazlové, takže bych o ně nerada přišla. Ven je dávám pouze v těchto klecích a jen, když jsou pod dozorem. Mají na dně klece pletivo, aby mohly spokojeně zobat trávu. Jinak mají možnost i volného proletu doma po pokoji všichni společně, takže v klecích nejsou pořád. Výjimkou je hnízdění, kdy je neruším .

26.8.2015 20:27

Já mám klece pro korely o rozměrech 78 cm šířka 45 cm hloubka a 90 cm výška a stačí bohatě, ale pro nehnízdící pár stačí i ještě o trochu menší. Tyhle jsou pro hnízdící páry uzpůsobené tak, aby bylo možné zavěsit budku. Odchovávali v nich už několikrát a bez problémů. Mladé po odstavu mají pak svoji voliérku.

26.8.2015 16:19

pavel758 napsal(a):
Ještě lepší foto.

U té perlovky to je špatně poznat, co je to za pohlaví, ale pokud je starší než 1 rok, mělo by se opeření změnit - samcům perličky vypadávají a postupně se stávají jednobarevní, samičkám zůstávají stejné po celý život.

26.8.2015 16:17

Jinak ještě jsem se dívala na foto hlavy a je tam i celkem viditelná ta maska, co bude po přepeření žlutá u samců, takže spíše se přikláním k tomu, že je to sameček. Ale 100% Vám to zaručit nemůžu.

26.8.2015 16:15

Jinak ta ocasní pera nám neřeknou nic, dokud nepřepeří, ale jestli to chcete mírně urychlit, můžete jedno to krajní (nebo obě) žluté opatrně vytrhnout a během cca 3 týdnů nebo měsíce by mělo začít růst nové a pokud je to sameček, už bude maličko tmavší (nemusí být ještě úplně černé, protože hormony nemusí ve 4 -5 měsících ještě mít na takové úrovni, aby pírko narostlo černé jako dospělému, ale změna vidět bude. Pokud naroste opět takto jasně žluté pruhované, je to samička. Pokud bude z části černé (hlavně na konci, nebo žluté, ale hodně poseté černými skvrnkami, je to sameček.

26.8.2015 16:10

Podle těch skvrnek zespodu by to mohl být sameček, je to šedá mutace, takže by to mělo fungovat tahle metoda, ale trošku mě tam zarážejí ty nepatrné tečky až dozadu u toho křídla. Měla jsem takové mládě, také jsem ho odhadla jako samce s tím, že mělo ty skvrnky jen do 2/3 křídla a pak jen velmi nepatrné tečky, ale nakonec se z toho vyklubala samička. Ale vyčkejte,4 měsíce je brzy, ale kolem 6. měsíce by se měl začít projevovat jako sameček - to znamená melodický zpěv, předvádění se atd. Pokud ne, tak existuje pravděpodobnost, že máte samičku.

26.8.2015 16:05

z10 napsal(a):
Děkuji, já mám ve voliéře 14 dní novou páru a už má vajíčka, mám domluvenou ještě jednu, kterou koupim i s budkou a mladymi, kdybych viděl, ze se ted bijí, tak jednu páru musím dát pryč, ale mám takový pocit, ze mi to vyjde.co vy na to?

Já bych rozhodně, pokud koupíte pár s mladými korelami, tento pár k tomu, co má nově snesená vajíčka, nedávala. Zvlášť jestli jsou ta mláďata ještě nesamostatná a budou muset být s rodiči. Dala bych je dohromady až po hnízdění, aby měli čas se poznat a na příští hnízdění už mohou být společně. Alespoň nebudete muset řešit úhyn mladých nebo rozbitá vajíčka a případné konflikty dospělých jedinců se pak dají už vždycky nějak řešit, pokud tam nejsou ta mláďata. Takže moje rada je, nedávat dohromady 2 páry když jeden už hnízdí a druhý má mladé, ale až všichni odchovají, tak po odstavu a oddělení mláďat to můžete zkusit.

26.8.2015 05:34

Měla jsem několik párů korel hnízdících společně, ale záleží na povaze, někteří samci (ale i samice) mohou mít tendenci zabírat budky i druhým párům, takže to chce, pokud budete mít 2 páry raději 3 budky, aby se o ně neprali a další věc je, že mohou naopak hnízdit všichni společně v jedné budce, což také není moc žádoucí, protože nepoznáte, od kterého páru jsou která vajíčka a následně mláďata, pokud tedy není každý pár jiné mutace, ale ani to není úplně spolehlivé.

22.8.2015 20:29

Pro ptáky je lepší šetrnější preparát Bio Kill. Arpalit bývá velmi agresívní a zatěžuje játra. Někteří chovatelé doporučují i Ivomec (k dostání u veterinářů, ale také pozor na dávkování, může být dost silný). Na budky a chovatelské zařízení ten Arpalit je možné použít, ale na peří jej moc nedoporučuji.

22.8.2015 20:22

pavel758 napsal(a):
Dobrý den, kdyz jsem sel dnes okolo voliery, tak jsem videl, ze samice chce sameckovi poskrabkat hlavu, jenze on misto toho, aby si to nechal libit, tak samicku zacal klovat a samicka ho, je nejaka sance, ze z nich bude harmonizujici par?nebo mam koupit jeste jednu samicku?dekuji za odpovedi.

Buďte trpělivý, spárování korel může trvat i delší dobu. Někdy se stane, že se nespárují ani po více jak roce. V takovém případě je lepší zkusit jiné protějšky. Korely jsou dost vybíravé, mám s tím už také pár zkušeností. Jinak to odmítání přebírání peří nemusí být ještě nutně znak toho, že se nespárují, to se stává i u harmonických párů, zkrátka jeden zrovna nemá náladu na přebírání peří a druhý ano - je to jako u lidí a pak může vzniknout malý konflikt, který ale nemusí hned znamenat nějaký velký problém. Počkejte klidně několik měsíců, pokud se ani přes zimu situace nezmění, pak by bylo lepší poohlédnout se třeba po jiných protějšcích. Jsou prostě samečci, kteří nemají rádi světlé samičky nebo naopak tmavé a to samé platí i u samiček. Některé prostě nechtějí šedého, ale s lutinem se spárují. Korely zkrátka nejsou jako jiná zvířata, kterým je takřka jedno s kým se spáří, zakládají partnerství na celý život a jsou tedy vybíravé. Některým chovatelům třeba zahnízdí i "nuceně sestavené páry", ale často se stává, že prostě takové páry hnízdit nechtějí a pokud ano, tak s komplikacemi (samec často odmítá střídat samičku na hnízdě, nebo se starat o mladé, anebo jeden z nich snůšku rozbíjí, atd.). Takže v prvé řadě doporučuji zatím nijak nezasahovat a pokud se situace nezlepší ani po půl roce, tak teprve řešit tou obměnou. Stejně jako co se týče pohlaví, to poznáte opět až po nějaké době, pokud jsou korely ještě mladé a nepřepeřené. Také ten věk může souviset s tím, že ještě nemají chuť se pářit. Některé dospívají dříve, třeba už v 5 - 6 měsících, jiné později, klidně až skoro ve 2 letech.

19.8.2015 05:29

Ta perlová korela vypadá na přepeřujícího samce, u té straky těžko říct, ta vypadá mladší než ta perlovka podle té kratší chocholky, ale tipla bych spíš 2 samci.

7.8.2015 18:00

Také jsem měla v chovu takovou samičku (ročník 2011) po otci šedý bělohlavý / skořicové, strakaté, perlové, lutino + matka skořicová / strakaté. Samička byla chovná a dala několik mladých, ale bohužel škubala mladé, takže už má jiného majitele a neodchovává. Měla ale partnera s podobnou genovou charakteristikou, jako byl její otec (sameček byl jinak nepříbuzný) a tak se mi od ní povedlo odchovat několik albino. V chovu se určitě uplatnit dá, ale záleží, jaké výsledné zbarvení mladých požadujete.

Jinak někdy bývá ten nahnědlý nádech i u neskořicových lutino samců, ale to jen zbytkový melanin, který se objevuje po přepeření v dospívání a věkem se prohlubuje. Mám v chovu takového samce (též ročník 2011), a ten má se skořicovou bělohlavou samičkou šedé samečky a čisté (bez hnědého nádechu) lutino samičky. Jiné barvy nedávají.

Takže někdy se ten skořicový gen (hlavně tedy u samců, protože ti mohou na skořice štěpit, samičky nikoliv), prokáže až při odchovech, nikoliv jen od pohledu.

5.8.2015 19:40

Pokud samec neštěpí na lutino, tak mladé lutino nebudou. Dále záleží, na co štěpí samička, pokud na strakaté, nebo je to lutino-straka (což nemusí být pořádně vidět), mohly by být mladé straky. Jinak mohou být i jen šedá.

28.7.2015 21:16

Jinak ta ocasní pera u perlových samců mohou tmavnout později a postupně, pokud je korela ještě mladá.

28.7.2015 21:14

Vpadá to na přepéřeného samečka mutace perlové skořicové straky. Samci perlování částečně nebo zcela v dospělosti ztrácejí a zůstávají jim na zádech takové světlejší odstíny na peří tzv. mráčkování.

27.7.2015 17:52

Dobrý den, existují přímo kroužky tzv. označovací, které se dají sehnat v internetových obchodech. Zde je odkaz:
http://www.stepansestak.cz/znackovaci-kovove.html
http://www.stepansestak.cz/exoticke-ptactvo.html


Kroužky jsou otevřené a na nožku se dají lehce nasadit a poté utahnout kleštěmi. Pokud je kroužek na nožce správně nasazen a má správnou velikost, je zcela bezpečný. Měla jsem několik takto označených korel a dle mého názoru je to lepší, než dávat nějaké půlené nebo jinak mechanicky narušené kroužky, nebo kroužky větší velikosti, než má být. To je vždycky velké riziko nějakého úrazu papouška.

27.7.2015 17:39

Dobrý den, pokud jsou korely vylíhlé v létě 2014, měly by být už přepeřené do opeření dospělých a tudíž to vypadá na dvě samičky (ta perlovka a šedá uprostřed) a korela zcela vlevo by mohla být samec (tmavá ocasní pera někdy dorůstají později, a nějaké tmavé na ocase už je a korela úplně napravo má už ocasní opera celkem dost tmavá, tam by to měl být s největší pravděpodobností samec.

23.7.2015 19:51

oldpavel napsal(a):
Tak nakonec vyletěli z budky čtyři kropenatá mláďata, tedy správně perlová. Dvě mají chocholku žlutou a zbarvení strakaté po samci. druhé dvě mají chocholku tmavou a jsou šedá. Prosím o radu jak se pozná samec a samička. Že by ti se žlutou chocholkou byli samečci a s tmavou samičky? Tak snadné to asi nebude. Přikládám foto mladých.

Podle výsledných mladých samička lutino štěpí na straky, samec je perlový strak, to znamená, že mohou být v hnízdě jak strakatá mláďata, ale i jednobarevná, jako v tomto případě- dvě šedé perlostraky a jedna šedá perlová. Co se perlování týče, pokud není samice-matka mladých perlová lutino, ale je perlový jen jejich otec, tak jsou všechny mláďata samičky. Podle fotky rodičů na té úplně první fotografii ale vidím, že i matka mladých je perlová, tedy není možné spolehlivě určit pohlaví mladých. Strakatost je recesívní a mohou ji vizuálně dědit po rodičích obě pohlaví. Perllová mutace se váže na pohlaví a vizuálně ji přenášejí jen samci na dcery. Pokud ale perlování mají oba rodiče, přenáší se vizuálně jak na dcery, tak i na syny. Bohužel tady nám genetika při určení pohlaví nepomůže. Podle vzhledu hlavy a chocholky se také dá něco vyčíst, ale je to velice nepřesné. Předběžně odhaduji - ti strakáči by mohli být, nebo alespoň jeden z nich samečci a ta šedá perla by mohl být samička, ale opravdu je to jen hrubý odhad. Korely jsou ještě velmi mladé.