awery

Moje příspěvky

7.4.2015 09:50

V případě, že by bylo na flašce, jak často a kolik prosím dávat? děkuji.

18.3.2015 22:57

U mě je to také užitkové - ale ne na maso. potřbuji lehčí běhavé temperamentní ovce. Jinak výplod této " plemenitby" prodávám jako křížence a v klučičí podobě vždy kastorván, v holčičí to tolik neovlivním. Ovšem neprodávám je také na chov. Chci tuto směsku zkusit první rok, možná to vše pak zmrazím a vrátím se k původním plemenům. Kdo ví?

17.3.2015 22:24

A myslíte, že kameruňák "dosáhne" na romanovky?

16.3.2015 22:35

Všude se uvádí že vliv má délka světelného dne a říje se často synchronizuje (přirozeně a v chovech i aplikací preparátů). Teoreticky vím, ale jak je to v praxi s načasováním flushingu a případnou další podporou? co děláte vy, krom toho, že se berani/kozli přivezou do stáda?
A další otázka, dáváte beranovi značící postroj?

16.3.2015 19:53

Jak nad tím víc přemýšlím, kluky možná přivezu až začátkem září, asi by kvůli počasí a pastvě, atd. byly jehňata lepší až v únoru, max. v březnu ( ovce, co nezabřeznou na poprvé, atd.). Později už mi to moc nevyhovuje. Dá se to takto plánovat nebo to vidím příliš jednoduše?

16.3.2015 19:48

Jednoho už mám doma, ale budu ho odvážet v dohledné době a přivezu pak i s beranem pro druhé stádo - ideálně na začátku srpna, aby se mi v průběhu srpna rozříjely ovce. Ale jak tuto říji podpořit?

16.3.2015 14:31

Děkuji za odpověď.
Ano, myslím, že na plemeni záleží - některá se dle mých zkušeností ve stádě dají "ukecat" k říji dřív ochotněji než jiná.
A můžu se zeptat, kdy zařadit flushing? V okamžiku kdy přivezu berana, nebo později?
Děkuji.

15.3.2015 16:55

Ahojte,
ráda bych se zeptala jak správně načasovat přípravu na připouštění?
Ráda bych přidala berany do stáda v srpnu abych bahnila leden/ únor. Kdy přidat flushing, kolik a jak dlouho dávat a kdy zařadit od přivezení beranů?
Máte nějaké praktické poznatky či doporučení na tuto dobu, o které byste se se začínajícími hobby chovateli ochotně podělili? např. používáte jiné lizy?
Děkuji

7.3.2015 21:27

Dobrý večer,
mám hodného berana, takže není třeba. Netrká ovce, jehňata, psy ani mě. Jehňatům neublíží, ovečky při porodu neruší a ani je příliš neotravuje po porodu, kdy by mu mohly vonět. Škoda, že musí jít tento rok pryč - skákal by na dcery... takového hodného berana mám poprvé. Snad předá i na své potomky jen to dobré.
Ale obecně je to individuální, pokud beran dělá cokoliv z toho, co jsem psala výše a máte možnost ho zavřít, neváhala bych. Hlavně v případě, že se ovce a jehňata před ním nemají kde schovat, nebo jsou v malé ohradě a nemůžou mu utéct dost daleko.
Další nad čím bych přemýšlela je, že pokud nemá beran nějakou vysokou plemennou hodnotu, zkusila bych se podívat po jiném. Toto chování se často věkem prohlubuje a sklon k němu je do určité míry dědičný.

28.2.2015 18:48

Dobrý den,
dojit se dá každá laktující samice. Otázkou je, zda se oplatí to úsilí.
Mám podobně velké ovečky, jiné plemeno. Dojila jsem jich pár loni, po odstavení jehňat, pro štěňata.
1 ovečka mi dala průměrně tak 2-3dcl.
Dojila jsem tak měsíc, pak mlíka dost ubylo a štěnda odjela, takže nebyl důvod ani motivace pokračovat.

12.2.2015 18:36

My teda chováme jak romanovky, tak jiné plemena. Tedy stejné chovatelské podmínky, stejné zpracování.
Většinou romanovku po chuti poznám, aroma skopového je o něco výraznější, pokud vám ale nevadí, není to nic hrozného, z rodiny to řeším jen já, jinak s tím nikdo nemá problém.
Zmasilost byla menší než u masňáků.

11.2.2015 15:25

Dobrý den,
dovolila bych si naředit dobu bahnění trošinku jiným dotazem.
Uvažuji o zkvalitnění pastvy a podsetí, seno kupuji, neplánuji dělat. Země není moc kvalitní, spíše jílová a tedy v létě sušší, také jsme oblast s málo srážkama. Mám extenzivní chov primitivních plemen a pár kousků masňáků.
Sestavuje se běžně jetelotravní, nebo jen travní? upřednostnili byste jednu z nich? Co by určitě nemělo chybět? a čemu se raději vyhnout? Jsou nějaké hotové prodávané směsy?
Máte nějaké zkušenosti?
Děkuji

9.2.2015 23:09

Inje Kčně - veterinář.

2.2.2015 22:55

Následkem komplikovaného porodu může mít slabý / žádný sací a polykací reflex. Pokud ano, nedá se dělat nic, než bojovat a krmit násilně sondou. Pokud nevíte, váš vet, nebo zkušený chovatel v okolí by vám s tím mohl pomoci a vše ukázat.

2.2.2015 20:18

Dobrý den,
není kůzle podchlazené? zkuste jej zahřát, jestli to nepomůže. Ale může být i přidušené či nalokané a tam asi jedině sonda (nemám zkušenosti) a hlídala bych teplotu a dech, je zde riziko zápalu plic.

2.2.2015 13:11

Dobrý den,
mám už pár let ovečky - kříženky. Nyní uvažuji, že bych začala s chovem čistokrevných zvířat.
Ale nevím, jak to udělat.
Minimálně bych chtěla začít s plemeníkem a třeba časem, přejít na čisté i ovečky (bahnice).
Jde získat PoP na ovce z převodného křížení?
Jak se postupuje? Kde mohu něco načíst?
Popravdě o chovu s PoP nevím vůbec nic :( Jak při takové koupi plemeníka postupovat. Dá se koupit jehně od chovatele a pak zažádat o PoP, nebo musí projít nějakou bonitací? Nebo vždy musím koupit zvíře na trhu zbonitované?
Díky

22.1.2015 10:45

Martin d.: Vy kastrujete krvavou nebo nekrvavou metodou? A ocásky prosím děláte jak?
Děkuji a zdravím :)
Jinak já ocásky dělala poprvé loni, kulky pravidelně. Gumička na šourek se mi lépe nasazuje kolem týdne věku (malé plemono ovcí), ocásky v 1. Týdnu.

21.1.2015 20:21

Na webu nevidím cenu, mohu se zeptat, na kolik tento tak vyjde?

16.1.2015 20:22

Tak jak?
Doufám, že si užíváte pohled na ty vaše vysněná dvojčátka a proto s námi nekomunikujete

15.1.2015 20:16

Zkušenosti?
Mám jednu velkou, že se těžko shání šikovní střihači. Měla jsem staršího šikovného a moc ochotného, ten ale bohužel umřel. Tak jsem měla problém najít nového. Sháněla jsem po ovčácích asi 20 km a nikdo nic. Až teď jsem zase objevila nového a vypadá šikovně, má spolehlivou mašinku, k ovečkám se chová pěkně, cena přijatelná.
Ovce nemám zas tak dlouho, tak vůbec nevím, jak to chodí, když se domlouvá se střihačem, který musí jet třeba 150km. To se pak domluví, kdy má cestu kolem a nebo jezdí ke keždému zvlášť? a jak to bývá s cenou za cestu?
A jak je to se stříháním vysokobřezích? Všude čtu, že ovce by před bahněním měly být ostříhané, ale přitom když bahním v březnu. Jak to mám udělat? Budu ráda za rady.
Jinak mám období stříhání ráda, pak jsou ovečky jako nové, spokojené, za chvilku začnou rodit, dobře se kontrolují, která už tomá za pár. Je to i pěkný pohled, na člověka, který umí.
Také mám ráda, že se vše dá do pořádku - paznehty, odčervení atd. A jsem v klidu.
Stříháním pro nás začíná nejpěknější období roku.