aymy

Moje příspěvky

11.5.2019 19:34

kubanec napsal(a):
Vy máte strach že bude problém sehnat modrocelou samici po loňský sezóně kdy byl problém prodat ......

Vaše odpověď mė celkem potešila. Mým přáním je mít odstavené mládě doma už v červenci. Snad to není úplně nemožné. Proto pátrám po prvních odchovech. Ráda navazuji kontakty už v době, kdy jsou mláďata ještě malá, v době kdy je lepší čas na přípravu všeho potřebného, a při tom mohu sledovat jejich růst. Že znám prodávajícího, jeho chov i rodiče mláděte. I návštevy chovatelů celkem taky zaberou čas, než se najde to pravé ořechové, pěknou jižní formu. Leda že budu mít štěstí. Mě to tak víc těší. Nemám ráda překotné nákupy. Dneska je všechno hrr. To mě prostě vadí. Snad na tom není nic špatného. Děkuji za pochopení.

10.5.2019 23:30

Už vám tam něco pípá? Tak trochu poptávám letošní samici modročelého, vím že je asi ještě brzy, a zatím nekteří řešíte ještě prodeje loňských odchovů. Nicméne, momentálně sbírám kontakty na chovatele, kteří letos s odchovy počítají. V inzerci mám poptávku. Avšak zatím ticho po pěšince. Díky za případné soukromé zprávy!🍀🐦

28.4.2019 22:40

Už jsou tu! 🙂🍀👍

21.4.2019 23:32

Rorýsi jsou silně fixovaní na svá původní hnízdiště a rodiště. Tam se nejraději vracejí. Ta vazba je tak silná, že u nás ve čtvrti s 3 až 4 podlažními domy i po rekonstrukci postupně překonávají i minimální nerovnost omítky těsně pod krovy narušují ji svými nálety tak dlouho, dokud se jim nepodaří tam zalézt. Dopomáhá tomu i mírné zvětrávání nejstarších fasád, které už mohou mít kol.10 let. Tak se dá říct, že už se pomalu s úspěchem opět navracejí. Jsou tu v blízkosti i rodinné domy, kde zase pod krovy s oblibou hnízdí vrabci a kde se také rádi pohybují. Takže budu sledovat a dám vědět jakou nejnižší výšku zvolili. Zatím tu ještě nejsou.

7.4.2019 23:17

Mara92 napsal(a):
Kširy ještě pochopím, ale batoh na papouška? To už je přehnané. Viďel jsem i pleny na papoušky, psí kočárky jedna blbost než ta druhá. Omlouvam se, ale jsou to píčoviny jinak to ani nazvat nemohu.

Mara92 ještě jednou si prosím přečtěte komu patří dotaz. Dotaz není určen chovatelům, ale potencionálním výrobcům. Ano chápu, že chovatelé jsou zde v převaze a že toto téma je pro ně okrajové. Né však pro majitele krotkých papoušků. Prosím mějte na paměti, že oni jsou také poměrně velká kupní síla na trhu s exoty.
Mezi vámi jmenovanými položkami je třeba umět rozlišovat. Když si někdo (a tím myslím nechovatel) pořídí podvozek od kočárku a vozí na něm klec s papouškem, jakkoliv to vypadá úsměvně, tak to dělá především z důvodu, že nemá možnost dostat papouška jiným způsobem ven na slunce (např. nemá balkón a bydlí v paneláku a papoušek není uvyklý na kšíry). Jistě víte, jak je pro papoušky UV záření a čerstvý vzduch důležitý.
Batoh je další možná alternativa, kdy chce majitel papouška např. převézt v dopravním prostředku a nechce jej nechat z důvodu bezpečnosti a hygieny jen na kšírech (což je i dle přepravních podmínek správně) a nechce se tahat s dřevěnou přenoskou. Tedy má v úmyslu vycestovat s ním např. z města do přírody, kde s ním na nějakém hezkém prostranství může létat na dlouhé šňůře nebo na volno (pokud je k tomu vycvičen).
Jediné, co je mě stejně jako vám proti srsti, jsou ty pleny. V tom s vámi zcela souhlasím.

Doba se posouvá a lidi si začínají uvědomovat, že znuděný papoušek zavřený celé dny v kleci, kde jen tloustne nebo se škube by už mělo být pasé.
Pokud tak někdo činí, nedělá to z nějakého vlastního rozmaru, ale chce svému parťákovi zajistit lepší a šťastnější život!
Také bych raději stavěla na zahradě voliéru, ale nemám tu možnost.

28.12.2018 22:31

Ano určitě jsou i jiné metody jak např. porovnat kostrční žlázy. Prohlížením fotografií a videí mláďat papoušků. Teda odrostlíků, kteří však nejsou ještě zcela opeřeni. A tady máte opravdu slušné možnosti to zjistit. Zkuste oslovit zdejší chovatele, veřím že se obrázky jen pohrnou.
Ještě při té příležitosti jsem si vzpomněla Kdysi jsem zahlédla v jednom dokumentu, kde přírodovědci odebírali do kapilár vzorky sekretů z kostrčních žláz volněžijících ptáků, vytvářeli si pomocí nich jakousi databázi. Bohužel už si nepamatuji, co přesně tím sledovali.

28.12.2018 15:35

Kostrční žláza (glandula uropygii) je správné odborné označení jediné kožní žlázy, kterou ptáci mají. Jde jen o to co z ní vytéká nebo nevytéká. Takže slovu mazová bych se raději vyhla. Složení sekretu je různé dle druhů. A některé druhy ji vůbec nepoužívají. Protože mají k. ž. nefunkční viz. amazoňan. Kdo chová nebo choval andulky i amazonany ten rozdíl při čištění peří vidí. A funkce daného sekretu neznamená vždy jen ochránit peří před vodou. Některé d. jej využívají jako parfém, nebo dokonce jako obranu. Zde je odkaz na zajímavé čtení. Dočtěte až do konce. I když to není celá odpověď na vaši otázku, přinejmenším je to alespoň další objasňující poznatek.
http://www.osel.cz/7110-spravne-navoneny-ptak-je-atraktivnejsi.html

8.12.2018 22:00

Křik dospělého eklekta, může být pro uši nepříjemný. Mám naproti sousedy, kteří eklekta mají. Můj modročelák si taky občas zařve, predevším, když chce pozornost. Ale nezní to tak hrozně jako od eklekta. Počítejte s hlasitostí, která se dá přirovnat k rozbrušovačce. A nejde jen o hlasitost, ale typ zvuku. Nechci přehánět,ale eklektus mi zní poněkud hrůzostrašněji.

30.11.2018 19:02

Díky za info! Mám přesně jak píšete batůžek s orvanou sítí bez výstuhy. 😁🙄 Na ebay je cena stejná néli vyšší za batoh M. Mohla byste ještě prosím napsat na kolik vás tedy vyšel ten z Německa? Můžete mi zanechat zprávu, bychom nepobuřovaly chudáky chovatele.

30.11.2018 18:39

To je mi líto. Prostě se to stává. Probíral jste to s veterinářem? Dostal jste nějaká doporučení? Návrhy na opatření v chovu?

29.11.2018 19:44

No teď by bylo fajn kdyby se tu některý veterinář vyjádřil.
Zaujaly mě ty Kapilárie a tumor jater. Takže zdá se že to nebyla zbytečná věc.
I když dle hodnocení v dopise je množství kapilárií považováno za minimální nález. Nicméně tam je.
Jinak ještě pro větší zadostiučinění bych měla zájem o uvedení věku a způsob krmení papouška.


Dovolila jsem si zde vyhrabat a zkopírovat něco o Kapiláriích:
Kapilárie jsou drobní nitkovití červi patřící mezi hlístice rodu Capillaria. Parazitují u všech obratlovců. Onemocnění způsobené těmito patogeny se nazývá kapilarióza. Některé druhy (C. annulata, C. contorta, C. obsignata, C. caudinflata, C. bursata) jsou častými parazity divokých i domestikovaných ptáků a postihují zejména jejich trávící systém. Kapilárie odnímají hostitelskému organismu tělní tekutiny, jako jsou žaludeční šťávy a krev, čímž snižují jejich celkovou obranyschopnost a u drůbeže snižují též jejich produkci. Dochází k poškození střevního epitelu a tím k narušení resorpce i dalších procesů, které následují po přijmutí potravy. Někdy může docházet také k porušení nervové soustavy, a to díky produkci jedovatých toxinů. Charakter průběhu závisí na věku a celkové fyzické zdatnosti zvířete a na síle infekce. Při vážnějším akutním průběhu může dojít i k úhynu drůbeže. Výskyt je vázán na vlhká období, zejména v létě a na podzim. Naopak nejnižší je v zimě a v prvních jarních měsících.

29.11.2018 18:07

Krabatka po tom batohu už toužím hodně dlouho. Díky za komentář k té síti. To mě zajímalo. Takže předpokládám ani škrábanec na síti, či jinde...Závratná je pouze ta cena.
Jinak s papouškem cestuji od jeho mládí (a první cestu absolvoval již v 6 týdnech věku). Je na to zvyklý a těší se na to.
Něco jiného je cestovat s krotkým papouškem a něco jiného je vézt ptáky z voliér na burzu, ti naopak potřebují raději nejklidnější a nejtemnější místo v autě ve vhodné přepravce. Temnější přepravku lze použít i pro stresovějšího papouška, nebo pro takového, který by vás přílišným vzrušením z cesty spíše rušil. Vzpomínám jaký cvrkot byly 2 moje andulky, cestující na zadním okně auta směr chajda a to byly v dřevěné přenosce. A důležité je, aby to hlavně nevadilo řidiči. Ty moje pak musely pod nohy. A bylo ticho.
Jedno bych ale NIKDY! neudělala a to jet bez přepravky. To je dnes u mnoha majitelů krotkých papoušků takový hrozný trend - ježdění s ptákem za volantem na rameni - považuji to za krajně nezodpovědné jak vůči spolucestujícím, tak okolí.

28.11.2018 23:41

Dobrý den. Na jakoukoliv přepravku je lepší krotkého papouška nejdříve uvyknout. Tzn. nalákat na něco dobrého a nezavírat dveře, dokud se v ní neusadí. Spojit mu 1.cestu s něčím příjemným. Je to delší cesta, ale vyplatí se. Pták pak nebude ve stresu. Pak je druhá otázka v čem bude papoušek trávit čas u příbuzných. Pro svého amazoňana používám malou cestovní klec, která může posloužit i jako dočasné útočiště(odkaz). Za předpokladu, že bude mít možnost být denně pouštěn. Má prostorný vchod, bidlo a místa na krmení. Dno je šuplík a výsuvný rošt. Vše perfektně omyvatelné a rozložitelne. Jediné mínus, že není úplně lehounká. Bavlněné bidlo, pokud budete mít obav z kousání, můžete vyměnit za přírodní.

https://goo.gl/images/R2MG6M

3.2.2018 23:00

Něco lepšího než koule je zde.
http://parrots-parcel.com/shop/papageienspielzeug/metall/treat-cage-medium-edelstahl/

Proč? Protože vím o co jde. Taky jsem ji kupovala, ale zobáku mého amazoňana bohužel neodolala. Tak s ní lomcoval, že se dva svařené spoje uvolnily. A lomcoval s ní proto, protože se mu nedařilo vyndat hlavolam v podobě půlky vlašáku, co byl uvnitř. Chovatelé a mazlíkáři jsou dva odlišné světy. Nelze soudit stejným metrem. Mazlíkář vidí mnohdy, to co chovatel nevidí za celý svůj život. Mazlíkář vidí celou škálu projevů, které jsou obvykle chovatelům skryty(např. různé projevy frustrace).

22.12.2017 22:37

Jaký je důvod odstranění? Jiný důvod než zdravotní problém by vás k tomu neměl vést. Mě nenapadá bezpečnější způsob, než jej odvézt k veterináři, který vlastní oscilační pilku. Je to taková chytrá frézka, která rozezná živou tkáň od jiného materiálu. Alespoň tak jsem si to kdysi nechala vysvětlit při odstraňování kroužku aymaře ze zdr.důvodů. Provést se to muselo v narkóze. I přes to, že noha neotékala.

21.12.2017 20:48

Tyto koncentrované vitamíny jsem používala obvykle jen v případě nastalých problémů v chovu nebo při bytovém zimním odchovu např.u starších párů. Byl to jen Kombinal AD3, protože moji ptáci během odchovů brali v bohaté míře máčené zrní. Je také velký rozdíl jestli mám před sebou oslabeného nemocného jedince, nebo pár v období snášky. Při podpoře v průběhu léčby (kde je deficit vitamínů) bude dávkování a doba podávání jiná než u prevence. Tu vaši pověstnou kapku, co se tu probírala, jsem ředila jedincům při respiračním onemocnění v 50ml napáječe po 5 dnů. Při doléčení pak 1x týdně(tedy jeden den popíjení) max.14 dnů po léčbě např. antb.). Jedincům s problematickou snáškou stejným množstvím 2x týdně po dobu snášky. Dávkování jsem vždy raději konzultovala s veterinářem, který mi konkrétní jedince léčil. U zdravých chovů při správném krmení svícení a slunění se mi podávání těchto koncentrátů stejně jako kolegovi výše jeví jako bezpředmětné.

16.12.2017 00:41

Eli2: mám vzpomínku na jednu andulku bez celých obou běháků, co jsme kdysi měli v chov. kroužku. Nějaká agresivní dosp.andulka jí ukousla obě nohy ještě jako mláděti. Přežila a pak si docela dobře radila i na bidle, ale pochopitelně nejlépe jí bylo, když mohla být v budce. Díky tomu se stala také nejplodnější a nejlépe odchovávající samicí v chovu.
Jinak můj naprosto zdravý amazoňan nejraději volí mimo klec opěradlo křesla oblíbené švédské značky s měkkým látkovým polstrem a molitanovým vnitřkem. Dostat jej od tamtud je někdy oříšek. Prostě ví co je pro jeho nohy dobré, když chce relax.

14.12.2017 22:04

Všichni vám držíme palce, všichni vám chceme pomoci. Nejsem z těch co se zaplétá do bezpredmetných diskuzí. Vaše příspěvky čtu od začátku. Bohužel jste také vytrhnul tu mou větu z kontextu, čímž to pak trochu zjednodušujete.
Otázka zní proč si žako kouše prsty. Ano zachoval jste se lidský, že jste si vzal hendikepa. Zároveň jsem psala, že se mi nechce věřit, když je papoušek stále venku, že k tomu může dojít. Jenže protože je od malička postižený, prožívá bohužel zřejmě daleko větší diskomfort a chronické bolesti, ať sedí jak sedí (a na čem). Jediné jak mu to můžete ještě víc usnadnit je nabídnout mu na noc ležení. Papoušek spí a odpočívá10-12 h denně. To je v podstatě půl života. Takže jen můžete pouvažovat, na čem tu polovinu života bude trávit, aby mu bylo lépe.

13.12.2017 19:54

Pan doktor vám odpověděl naprosto famózně. Není každý, kdo i v tak pozdní hodině je ochotný erudovaně vysvětlit ten problém. Pro každého mazlíkáře je to důležitá informace a už podvědomě by každému měla blikat výstražná kontrolka. Můj názor výše tedy zatím považujte za bezpředmětný.
U vašeho papouška je navíc problém ta stará špatně srostlá zlomenina, kdy má tendenci né zcela přirozeně sedět na bidle, čímž přetěžuje jak zdravou nohu a klade nepřirozeně tu postiženou. Pokud převážně sedává v kleci po celých 6 let na stejném bidle, je to obrovský problém a papoušek je vystaven trvalému utrpení. Trochu se mi nechtělo věřit, když jste psal, že je často venku, ale jak vidíte, je to málo k jeho spokojenému životu.
Jak jste psal, že rád sedává na tom bavlněném kruhu nebo na polstrovaném opěradle, byl další jeho signál k vám, že potřebuje pro nohy lepší komfort, změnu. Změna úchopu mu zajistí to důležité procvičení prstů. Drsná kůra nebo křivolaké dřevo mu zajistí, že bude vždy nějaká část polštářků prstů v mezeře (např silnější bezové větvě mají dobrou strukturu kůry). Bylo by pro něj úplně skvělé, kdyby měl na noc k dispozici ležatou polootevřenou budku s podestýlkou, kde by se naučil přespávat. Ulevil by nohám.
Zkuste i na jedno bidlo omotat molitan nebo pěnovou izolaci, co se používá na vodovodní trubky a na to omotat ručník (raději omotat a ovázat, ne pověsit). Mohlo by tam být i bavlněné lano (existují i ta tvarovací, občas je prohazuji s jedním přírodním bidlem, jen je třeba hlídat, jestli to nemá pap. tendenci ničit). Jinak můj papoušek má ještě k dispozici čtvrt špalek ukotvený naležato na skoby za pletivo, může si tam zajít v případě když si chce narovnat prsty. No a jestli ta brusná bidla, co tam máte jsou z cementu, tak je zrušte a nahraďte těmi s dřevěným jádrem a pískem na povrchu (např. sandyperch jsou dobrá).