deauville

Moje příspěvky

16.10.2022 19:15

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Nám trochu pomohl extrudovaný len (granule).

Nám vůbec. Extrudovaný len je OK, doporučuji, ale na muchařinu za nás vůbec nefungoval, stejně jako strava chudá na bílkoviny, česnek atd.

16.10.2022 17:43

Nevím, jak moc velké zatvrdliny má, ale pravděpodobně se nevstřebají úplně, jen částečně.

Původní majitel v tom bohužel může být celkem nevinně (ale také nemusí), někteří muchaři se "projeví" až ve chvíli, kdy je převezete do ustájení, kde jsou pro něj ideální podmínky k rozvoji alergie.

Teď na zimu by se to mělo zlepšit. Nevím, jak jste na tom finančně, ale bylo by ideální udělat nějaké testy, resp. zjistit, na co přesně je alergický. A pak jsou u těžkého muchaře jen dvě řešení: deka nebo kortikoidy.

1.10.2022 07:48

Stává se nám to úplně běžně. Stačí balík z jiné louky, jiný porost atd. No, pokud senu objektivně nic není, necháme je trochu vyhladovět (viz příspěvky nade mou), jak už si pak kousnou a přivyknou, pak už je to menší problém.

Rada pro masochisty, pro které je možnost hladovění příliš krutá - je možné "nechutné" seno míchat s něčím "chutnějším". Koníčkové to sice budou zpočátku po stéblech přebírat, přeci jenom ale do sebe dostanou i trochu toho "nechutného" sena, a zase jede o zvyk, když už to jednou přijmou, je to jednodušší.

15.9.2022 17:03

Dvě koťata je ideál, vybijí energii spolu a nebudou "otravovat" starší kočku. Co se plemene týče, to bych až tak neřešila, důležitější je temperament, viděla bych to na dvě koťata odchovaná jen v bytě. Koťata odchovaná venku by mohla mít problém s uzavřeným prostorem a nevyužitou energií, tzn. bude déle trvat, než si na byt zvyknou, což starší kočičku může hodně stresovat.

Byt 3 plus 1 je dostatečně "velký", resp. pokud máte alespoň dvě uzavíratelné místnosti (jednu pro britku, když chce mít klid, případně jednu pro koťata, když budou mít záchvat hyperaktivity), je to naprosto dostačující.

15.9.2022 16:58

Nepíšete, kolik kočičkám je.

Přestěhování z domku z výběhem do bytu je stres. Tím větší, čím déle byly zvyklé na volný výběh. Ale dá se to zvládnout, jak jste koneckonců sám zjistil, když se kočičky uklidnily.

Špatná srst může mít řadu příčin: ty nejsnadněji odstranitelné jsou odčervení proti vnitřním i vnějším parazitům, kvalitní strava (netuším, čím krmila původní majitelka a čím Vy). Odčervení a kvalitní strava, tím bych rozhodně začala.

A kastrace, pokud nejsou kastrované. Hormony můžou také hodně zatočit s kvalitou srsti.

Ty hůře odstranitelné příčiny zjistí jen veterinář z rozboru krve, může se jednat o problémy s ledvinami, játry, slinivkou, hormony atd. Pokud jsou kočičky starší, návštěva veta neublíží. Ale začala bych odčervením, kvalitní stravou a kastrací (pokud nejsou kastrované).

15.9.2022 09:25

lesnížínka napsal(a):
Můj předešlý kocour jedl do 11let jen a pouze royal canine pro briťáky...nic jiného, jiné granule, si nevzal. Z kapsičky olízal omáčku, masa se nedotknul. Když měl v 10letech otravu krve z kousance, vet konstatoval, že tak zdravého 10letého briťáka tam ještě neměl. A že to ho právě zachránilo to, že měl i ledviny v perfektním stavu. Toliko ke granulím. Nechci být zlá, ale proč si pořizujete zvíře, když nemáte ani dostatek financí na jeho jídlo? Co když onemocní? Víte, kolik v dnešní době stojí veterina?

Tak určitě jsou lepší granule než Royal Canin, a určitě i horší:)

Ale k té poznámce, proč si zadavatelka pořizuje zvíře, když nemá dostatek financí na jídlo - ona nepíše, že nemá, holt nemá na ty superprémiové granule, a ruku na srdce, kdo jimi krmí své kočky... kéž by aspoň 50 % koťat bylo krmeno granulemi Brit Kitten nebo jinými podobné kvality... Jo, zvíře je drahá záležitost, zvlášť když onemocní, ale zase proč hned usuzovat, že zadavatelka nebude mít na veterinu...

14.9.2022 07:37

Jsem připravena, že to schytám, ale podle mého názoru jsou prostě situace, kdy je časná kastrace ospraveditelná.

Mám papírovou britku, kterou jsem od chovatelky převzala ve 3 měsících a nechala ji ze zdravotních důvodů kastrovat ve 4 měsících (plus 1 týden). Kočce je nyní šest let a je to absolutně zdravá a typická představitelka plemene (no, jen ty barvy mohly být lépe rozmístěny , ale to s kastrací nemá nic společného).

V útulku se také nebráníme časné kastraci v případě, že zvíře musí do narkózy (úraz, VVV), to je pak podle mě menší zlo provést rovnou i kastraci než za pár měsíců zvíře znovu stresovat veterinou a narkózou.

8.9.2022 15:01

Já jsem taky nejdříve pro řádné vet vyšetření. Ale k otázce - já zkoušela na svých zvířatech (kočky, koně) přípravky Energyvet - viz https://www.energyvet.cz/ Někdy výsledky překvapivě dobré (kůň a průjem, přičemž samozřejmě byla snaha o diagnózu, ale bez výsledku), někdy výsledky 0, ale zase to není tak drahé. A někde je tam i vet poradna zdarma.

6.9.2022 07:33

lesnížínka napsal(a):
Granule z brouků či čeho jsem měla pro psa a ne, neujalo se to Já to brala hlavně z důvodů vyloučení nějaké alergie. Z etikých důvodů...kočce jsou jedno a brala by tedy spíš granule z myší a ptáků. Nejsem zapřísáhlý negranulář, kočky i pes žerou i gralule, pes teď na stará kolena a už ne dobré zuby dá granulím přednost před kostma, ale nemyslím si prostě že je to dobře. Stejně jako mi dítě bude raděj jíst chipsy než to, co mu uvařím...a také to dobře nebude, i když je bude do sebe ládovat s našením.

Moje bytové kočky si rády smlsnou na ulovené mouše či nějaké té breberce... takže mi to nepřijde až tak mimo mísu, možná přirozenější než hovězí či vepřové granule, kolikrát v životě si kočka v přírodě uloví vepře či krávu...

6.9.2022 07:18

rapotacka11 napsal(a):
S tím, že já jsem vegetarián

Proč si takoví lidé pořizují masožravce?
Nechci číst tu odbornou odpověď ...
Možná už jsou granule z brouků i pro některé lidi.
Proti gustu ...

Promiňte, ale to je hloupá reakce... proč si řada lidí "masožravců" pořizuje býložravce (myšleno na mazlíka, ne na jídlo - kůň, králík, morče...)?

Žádnou odbornou odpověď číst nemusíte, je to prostě proto, že se jim zvíře líbí

2.9.2022 17:47

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Osobně si myslím, že granule jsou jenom jednou z příčin, proč se dožívají psi nižšího věku. Ale že různá "éčka" neprospívají ani lidem, se shodneme. nebo ne?

Asi se shodneme. S tím, že já jsem vegetarián, kterého má "na stravu" buď matka, nebo přítel, takže přiznávám, že svoji stravu neřeším, kromě toho, že mi ani matka, ani přítel, nesmí podávat maso a x dalších surovin, které buď nesmím (alergie), nebo nejím.

A z toho vlastně plyne i můj přístup, jsem líná se o svoje i kočičí jídlo starat, ale zároveň vím, že všichni jíst musíme podle potřeb svého živočišného druhu. Hodně si to zjednodušuji, ale jak už jsem psala - zažila jsem jako dítě, že jsme kočky krmili jen masem v těch 80. letech minulého století, kdy granule nebyly - a byla to obrovská komplikace. Buď maso bylo, ale kocouři několik dnů (týdnů) domů nepřišli, nebo maso bylo na mrazáku a kocouři přišli a měli hlad, takže se to různě rozmrazovalo za stížností hladového zvířete...

Když jsme v 90. letech jezdili za hranice nakupovat, kupovali jsme hlavně granule s tím, jak naše kočky a my jsme bez nich mohli vůbec přežít!!!

Takže souhlas, průmyslová strava fakt není pro nikoho to nejlepší, včetně éček. ALE - ty granule jsou dneska dostupné fakt v řadě provedení a složení (mimochodem, já z etických důvodů teď začala kupovat granule vyráběné z brouků , ten nápad se mi velmi líbí. Uvidím, jestli se to doma ujme

2.9.2022 17:32

lesnížínka napsal(a):
Osobně si myslím totéž a je mi jedno, co vědci zjistili, je to moje domněnka a potvrzovat si ji na další generaci psů a koček nebudu.

Já Vás nechci přesvědčovat o ničem, neb respektuji Váš názor a Vaši zkušenost, to je naprosto v pořádku. Ale něco jiného je prostě osobní zkušenost - a já na základě zkušenosti došla k úplně jiným závěrům než Vy. A to tak je, protože ani já, ani Vy nemáme doma nějaký ten reprezentativní vzorek včetně charakteristik, aby se to dalo nějak statisticky zkoumat.

Proto jsem se ptala na to, zda je Váš názor podložený nějakou studií. Ptám se ne kvůli Vám, protože je mi jasné, že Vy jste o své pravdě přesvědčena na základě své zkušenosti (a je to v pořádku!!!), jen se snažím celou věc nezjednodušovat, aby se případní majitelé, kteří se v tématu neorientují (a ano, těžko říct, zda se do tohoto bodu vůbec dostanou ) nerozhodovali jednostranně.

2.9.2022 15:26

rapotacka11 napsal(a):
Za mého dětství prostě psi v 7letech neumírali

A co granule a zubní kámen?

Ano, ale umírají teď psi v sedmi letech kvůli granulím? Je to tvrzení, které je něčím podloženo, nebo jen konstatování nějaké vypozorované skutečnosti? Můžeme to opravdu dávat za vinu granulím?

Granule a zubní kámen nevím, neřešila jsem, nemám zkušenost. Resp. moji kocouři krmení před třiceti lety jen masem a tím, co si ulovili, zubní kámen asi měli, nebo možná také neměli, tehdy se něco takového neřešilo. S mladšími generacemi koček (krmím převážně granulemi, i když ne 100%) řešíme zuby tak dvakrát za život, přičemž průměrný věk dožití u mých koček cca těch 15 let.

2.9.2022 13:54

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Koňské granule nejsou plné soli a různých barviv a konzervačních látek. Navíc základem KD je objem (tráva, seno), takže kůň o váze 500, 600 kg dostane denně, plácnu, 2,3 kg granulí. Nevím, kolik jich dokáže sežrat průměrná kočka (nevážím), ale v poměru k hmotnosti těla to bude určitě víc. Můj názor.

Já prostě pro klid duše granule omezila. A nekrmím barfem, ale kombinaci srdce, játra, kuřecí skelety + konzervy, občas syrové vajíčko. + ty granule. Nikde netvrdím, že kočka musí JENOM maso.

No, já to s tím koněm napsala schválně, protože u koně je to hlavně tím, že je býložravec, má jiné trávení a menší zátěž pro ledviny:)

Jinak nic proti ničemu, ať si každý krmí, čím chce. BARFem, neBARFem, granulema, masem... já reagovala hlavně na tu souvislost granule = vyšší výskyt selhání ledvin. Podle všeho jsou v tom ty granule nevinně.

2.9.2022 12:23

rapotacka11 napsal(a):
názor, že jediné správné krmení pro kočku je BARF,

Můj názor je, že kočka má mít pestrou stravu.
U nás nemusí "BARF", ale maso
a to veškeré, vždy dostávaly.
Některá milovala i ryby, jiná si k nim sotva čuchla atd.
Průmyslově vyrobené krmivo měly taky, ale ne jako
pilíř výživy.

Jo, to je v pořádku. Já nemám se samotným BARFem (a BARF je maso, i když pravda, jen syrové...) problém, zvlášť když tak krmí někdo, kdo ví, co dělá.

Ale vadí mi, když někdo granule nepovažuje za plnohodnotnou stravu, a navíc se snaží i lidem, kteří nevědí, která bije (většina "chovatelů" koček), "vnucovat" BARF (netvrdím, že jste to Vy, myšleno obecně).

Pro jakékoliv zvíře je vždycky nejdůležitější, aby dostávalo vyváženou stravu, na formě už tak nezáleží (spíš na tom, co chutná). Kéž by všechny kočky dostávaly alespoň KVALITNÍ granule. Ostatní považuju za třešničku na dortu pro ty, kteří se tomu chtějí věnovat

2.9.2022 12:13

lesnížínka napsal(a):
Moje teorie je, že to platí i u psů, protože s boomem granulí, se objevilo až neskutečné množství selhání ledvin Sice mi to někdo na psech vyvracel s tím, že mu na selhání odešel pes krmený barfem, ale to mohl být prostě zrovna pes s predispozicí, kterou zdědil. Za mého dětství prostě psi v 7letech neumírali

Nojo, jenže je to skutečně kauzalita ve smyslu "víc granulí = víc úmrtí na selhání ledvin", nebo jen korelace?

Před dvaceti či třiceti lety se kočky dožívaly tak okolo 10 let, průměrná délka života koček za posledních dvacet let výrazně narostla. To je prokázáno. Nějak podobně je to u lidí. Jenže jak víme, každý na něco musí umřít, a u kočky jsou ledviny velmi namáhaný a zranitelný orgán. Takže to, že u nich odejdou ledviny, sice jistě souvisí se stravou (masožravec) a tím, že obecně málo pijí, ale nutně nemusí souviset s formou. Proto se ptám, zda opravdu bylo někde prokázáno, že tomu tak je.

Čili to může být tak, že kočka dneska častěji zemře na selhání ledvin proto, že dřív se toho prostě nedožila a zemřela jinak.

Ve psech se nevyznám, ale můžu argumentovat, že cca před dvaceti třiceti lety v mém okolí nebylo tolik psů, co umíralo v sedmi letech života, protože, co si budeme povídat, řada psů a plemen trpí různou genetickou zátěží vlivem různých chovatelských nerozvážností.

U koní se taky dnes běžně krmí granulemi - ale u nich rozhodně nic takového pozorováno není.

2.9.2022 11:46

Aha, takže to spíš patří do té sféry informací a dezinformací a co si o tom kdo myslí.

V "dřevních" dobách (80. léta minulého století) jsme měli kocoury, kteří byli krmeni výhradně masem a tím, co si ulovili, protože granule prostě na trhu nebyly. Nebyli kastrovaní, oba umřeli ve věku okolo 15 let. Na selhání ledvin.

Další generace mých koček už žila jen na granulích, byly kastrované, chované jen v bytě. Umřely ve věku okolo 15 let, na selhání ledvin.

Najděte pět rozdílů Mám na ledvináře pech.

Ne, vážně, myslím, že důležitější než forma je obsah, resp. složení, ať už se to týká granulí, "mokrého" krmení nebo BARFu.

Nechci rýpat, ani nikoho přesvědčovat, že granule je to jediné pravé, to si nemyslím. Ale mám pocit, že tady v kočičí diskusi převládá názor, že jediné správné krmení pro kočku je BARF, tak jen chci trochu zapracovat na vyvrácení mýtů okolo granulí, hlavně pro ty začínající a nepoučené uživatele, co v krmení mají obecně hokej.

2.9.2022 07:13

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Edit. A víte, že kočky krmené jenom granulemi mají mnohem vyšší riziko selhání ledvin?

A tohle jste vyčetla kde? Teď nerýpu, opravdu mě to zajímá, protože na internetu koluje spousta informací i dezinformací v tomto směru, ale já nikde nenarazila na nějaký relevantní zdroj (studii), kde by to bylo (či nebylo) prokázáno.

Mně to totiž smysl nedává, že granule = vyšší riziko selhání ledvin.

1.9.2022 19:48

alfi-pav

A jen tak mimochodem - byla bych velmi velmi opatrná se soudy ohledně toho, jak "hodně" kůň trpěl než se dostal k vám. Kissing spines nebo šklebení se při sedlání nemusí nutně znamenat týrání v minulosti...

Nechci jít do historie a plevelit... ale tohle bylo fak týrání, minimálně v tom, že kobyla byla kost a kůže, když dorazila, fakt jsme ji rozkrmovali půl roku... ano, poslední rok na kobyle už prý původní majitelé nejezdili, ale předtím ji asi vyždímali dost. Což ale nemusí nutně souviset s kissing spines, to je zřejmé.

JInak - kolegyně ze stáje věděla, do čeho jde, i když kobyla vypadala příšerně - ale znala její předky a chtěla ji. Dál bych to veřejně řešit nechtěla. Nejsme žádní zachránci chudáčků koníčků, tohle byla srdeční záležiost, ale s rozumem

1.9.2022 19:38

kallisto napsal(a):
Ještě dotaz, máte dlouhý nebo krátký podbřišník? Máte fotku nasedlaného koně?

Tak fotku nasedlaného koně nemám, ale podbrišník má kobyla krátký.