frodik

Moje příspěvky

31.1.2022 19:25

Ondra.b napsal(a):
V ČR se častěji používá označení hlava ocas i v inzercich je většinou HO. Při komunikaci v ČR nevidím důvod se bavit anglicky což je cleartail. Jsou i chovatele kteří jednou použiji to a jednou to protože pořádně neví o čem mluví. Takže správně je HO nebo CT nebo po slovensky HCH je to úplně jedno :-) kdo mutací zná, chová tak ví asi všechny názvy :-)

No a to je příklad, kdy jsou cizí názvy zavádějící a pro většinu chovatelů nic neříkající. Kolega vám napsal, že název cleartail znamená ve výkladu něco jiného než uvádíte vy. A to je jádro problému, každý si najde dle překladu svůj výklad a pak tu máme x výkladů k jedné mutaci a nikdo neví co to vlastně znamená. 99% chovatelů má v cizích názvech mutací guláš a jen pošlou dál co jim jiní řeknou. Ano když chci obchodovat se zahrančním chovatelem musím použít zahraniční označení, ale proč ho používat u nás? Není lepší popsat mutaci hezky česky ať každý ví na čem je.

31.1.2022 06:31

lupus4 napsal(a):
mě tam nevadí hlava ocas, co tam vadí je termín "pastel" pro částečnou modrou...

a nesprávné použití názvu violeta pro 1f V kde je ho nutno použít vždy s barvou
(violet blue, violet green atd...) jde o ptáky lib. barvy s JEDNÍM Violet faktorem

název violeta je prostě JEN pro modrou s 2 f V

a to jsou fialoví ptáci

Děkuji, takhle si myslím, že tomu porozumí každý.

30.1.2022 17:59

lupus4 napsal(a):
zase chybný starý názvy, takhle se toho NIKDY nezbavíte

1,0 - Cleartail Turquoise Blue
0,1 - violet blue

Dobrý den,
nejen že děláme ze zahraničních chovatelů polobohy, ale proč mutace nazývat hezky česky, aby tomu každej rozuměl. Radši se budeme opičit po zahraničních chovatelích a pro nás čechy z toho udělejme pěknej guláš, aby nikdo nevěděl o co vlastně jde hlavně ať to dobře zní a líp se prodává jen tak dál. To že napíšete mutaci cizojazyčně ještě neznamená, že jedině tak je to správně.

28.1.2022 14:45

vabl napsal(a):
Dobrý den, domnívám se, že tazatele zajímá spíše zbarvení oka nežli těla - plavý (plavá parblue dom. straka + ještě asi něco?)

Já jsem nesoudil podle barvy těla, ale peří. Když se na to foto podívám, tak barvu oka opravdu nedokážu identifikovat. Skořice má v budce oko červené a když vyletí oko ztmavne, až do barvy jak se píše švestky, kdežto u plavého zůstane červené stejně jako u ina, ale odstín a zabarvení je rozdílné, kdo to má vykoukané pozná rozdíl. Osobně jsem měl v chovu ptáky modré plavé a modré plavé v kombinaci se skořicí ty měli podobný odstín jako ten váš papoušek. Asi největší rozdíl mezi skořicí a plavou skořicí u mě byl ten kromě odstínu barvy, že skořice měla skvrnu na čele do běla a plavá skořice do lehce oranžového odstínu.

28.1.2022 09:06

clok napsal(a):
Ten vlevo a vpravo, co to je?

Dobrý den,
jedná se o dominantní straky, jedna je modrá skořicová asi jednofaktorová a druhá modrá asi dvoufaktorová, ale jestli 1F nebo 2F se stejně zjistí pouze kontrolníma odchovama. Recesivní straka vypadá jinak, strakatost je více variabilní a asi hlavní znak recesivní strakatosti co jsem si ověřil u mě je, že čím je pták starší tím je více strakatý ( podíl bílé se zvyšuje), kdežto u dominantních strak je strakatost pořád stejná.

22.1.2022 11:30

josefkubala napsal(a):
Chci se zeptat v kolikati rocích jsou dospělí a začínají odchovávat .

Dobrý den,
s tou hlučností je to pár od páru modrohlavý u mě řvali, že se to nedalo vydržet hroznej kovovej nepříjemnej řev, kterej se nedal vydržet. Samec padl sehnal jsem nového a nevím o nich jen když mají hlad nebo prší tak trochu zpustí, ale nic hrozného. A naopak mám tři páry pionites všichni mě varoval před hlučností a mě to přijde úplně v pohodě. U obou samečci dospívají ve třetím roce a samičky už ve druhém, ale zase kus od kusu. Jsou páry které už ve druhém roce odchovají mladé a páry, které nasednou v osmém roce života. Pionus jsou větší letci, potřebují delší voliéru klidně i přes dva metry čím víc tím lépe u mne nenocují v budce a nejsou na sebe tak vázaní a nejdou tak k sobě, potrava dávám víc dietní podle mě mají větší sklon k ztučnění než pionites, hodně klíčeného s luštěninama ovoce a granulí. Naopak pionites nejsou zas až takový letci stačí kratší voliéra, ale hodně větví na šplhání a hraček je zábava je pozorovat to neomrzí, potrava nemusí být zas až tak dietní jsou hyperaktivní a tuky lépe odbourají, ale nic se nemá přehánět. Pionus nejsou tak náchylní na teplotu řekl bych tvrdší co jsem zjištoval mají větší hustotu peří můžou se v pohodě zimovat v zatepleném záletu s teplotou kolem 7°C, kdežto pionites dávám na zimu do sklepních voliér kde mají kolem 13°C a jsou schopni v těchto podmínkách i zahnízdit. Toto jsou mé zkušenosti a nikomu je nechci vnucovat, samozřejmě jiný chovatel může mít zkušenosti jiné.

24.11.2021 13:11

frodik napsal(a):
Na začátku každé nové mutace je blízké příbuzenské křížení a to zanechává i nežádoucí degenerativní znaky, ať už jde o postavu zdraví nebo magorismus, takže je opravdu nežádoucí tyto příbuzné ptáky mezi sebou nadále množit. Jediná cesta je dodat do této mutace novou krev v podobě silných zdravých přírodních jedinců a přes štěpáky tuto mutaci geneticky posílit, pak už by neměl být problém dát do páru dva ptáky stejné mutace. Krémový pták u kakariků je vlastně identický pták se žlutým, ale v modré řadě protože u obou jde o kombinaci recesivní a dominantní straky. U krémového páru vám jiná mutace snad ani vypadnout nemůže leda v kombinaci s červeným okem což jsem už několikrát viděl a jde o skořicové nebo plavé kremino. Ale třeba se pletu a něco se u vás přiučím budu rád, když napíšete co by z nich mohlo vypadnout za jinou mutaci.

Ještě doplním, bylo by přesnější napsat asi né v modré řadě, protože jde samozřejmě o částečně modrou, ale v kombinaci s modru.

24.11.2021 13:00

vegh napsal(a):
Každá nová mutáce je tak že ten čo odchovává Vám poradí že lepšé páriť farbu+šťepáka aby ceny ostávali dlhšé.ked máťe naprosto nepribuzné tak to nie problém ale počítajťe aj stím že od páru čo budu oba cremino mládé budu mať aj inakšé,lebo tie creminá su na dačo štepáky.

Na začátku každé nové mutace je blízké příbuzenské křížení a to zanechává i nežádoucí degenerativní znaky, ať už jde o postavu zdraví nebo magorismus, takže je opravdu nežádoucí tyto příbuzné ptáky mezi sebou nadále množit. Jediná cesta je dodat do této mutace novou krev v podobě silných zdravých přírodních jedinců a přes štěpáky tuto mutaci geneticky posílit, pak už by neměl být problém dát do páru dva ptáky stejné mutace. Krémový pták u kakariků je vlastně identický pták se žlutým, ale v modré řadě protože u obou jde o kombinaci recesivní a dominantní straky. U krémového páru vám jiná mutace snad ani vypadnout nemůže leda v kombinaci s červeným okem což jsem už několikrát viděl a jde o skořicové nebo plavé kremino. Ale třeba se pletu a něco se u vás přiučím budu rád, když napíšete co by z nich mohlo vypadnout za jinou mutaci.

11.11.2021 17:02

Luboš Jedlinský napsal(a):
dovolím si podotknout že velké jméno bez financí je těžké udělat, když nejsou finance, nemůžete mít špičkové chovné zařízení ( vhodné a kvalitní zázemí je polovina úspěchu), nemůžete chovat vzácné, drahé ptactvo, právě takové ptactvo je atraktivní pro články, pro diskuse a tím se člověk zviditelňuje a pomaličku se stává známým, studium je samozřejmostí, láska k ptákům také, po počátečních neúspěších se úspěchy dříve nebo později dostaví v určité míře. talent, chuť a šikovnost velké jméno bohužel neudělají, těžko bude chovatel ve světě známý že odchovává papoušky královské, ač je stejně šikovný jako chovatel co odchovává trichy orlí, jenž mu ale finance tento druh ani chovné zařízení nedovolí. čest památce panu Postemovi

Dobrý den, nic ve zlém, ale vy víte jak pan Postema začínal? Já osobně né a proto to nehodnotím, je pravda že můj názor je že naši chovatelé jsou nedocenění a často přehlížení i když toho dokázali mnoho a uznání které si zaslouží nedostanou. Ale na druhou stranu tento pán něco dokázal a proto zaslouží uznání za celoživotní snažení a výsledky které nesporně měl. Pan Postema taky mohl začít od andulek a dopracovat se až tam kde byl, dnes chovatelé nemají trpělivost jít postupným kroky všichni by nejradši začli od těch nejdražších, aby mohli machrovat a tak to taky vypadá. Běžní papoušci jsou pro ně pleps a kdo je chová je ubožák, ale každý musí začít u píky když nerozumíte potřebám běžných papoušků, jak chcete chovat ty obtížnější a finančně tzv výhodnější? Tomu se říká vývoj a né každý má na to aby šel touto postupnou cestou a prvotní neúspěchy ho často odradí. Proto říkám k těm vzácnějším a dražším papouškům se musíte dopracovat trpělivostí a nadšením, pak můžete být úspěšní a i finančně úspěšní, ale někdy to trvá i spousty let.

11.11.2021 16:38

Knedlík napsal(a):
Dobrý den, prosím o radu.
Minulé pondělí jsem si domů přinesl zhruba 2 měsíce starou andulku. Už volně létá po pokoji, sice není krotká, ale zas tolik se nebojí. Nechápu však, že odmítá tolik oblíbený pamlsek - senegalské proso. Rád bych ho použil při ochočování a zvykání si na ruku, protože zelenina není takové lákadlo.

Papoušek ho měl tři dny zavěšené v kleci, víckrát jsem ho nabízel i z ruky a nezájem. Neodtáhl se ani se nebál. Myslíte že je možné, že nepozná, že se jedná o jídlo?
Možná se mám naprosto hloupou otázku, ale opravdu mi vrtá hlavou a chtěl bych najít řešení.
Děkuji.

Dobrý den,
otázka je také a čím krmíte vy, jestli jim dáváte směs se slunečnicí a žerou jen tučné zrniny a jsou na ně zvyklé a mají jich dostatek tak není důvod aby zkoušely něco nového, já osobně si dám taky radši bůček než mrkev. Dejte mu dietní směs a on to rád vyzkouší a třeba mu to zachutná a je třeba mu dávat dávku kterou sežere a ne na tři dny ať si vybírá jen co mu chutná a zbytek vyhodit. Pak bude ochutnávat i to co nezná.

1.11.2021 06:33

smidla napsal(a):
Dobry den,

ja proti kunam pouzivam psa. Jednou nam vlezla na pudu. pes hlidkoval celou noc u rohu kama lezla a kdykoliv sla kolem, tak se podivala jestli nahodou...
Driv se mi tu prohanely kuny i za bileho dne. Zahrada jedno hovno od kocky vedle druhyho. Ted je klid.

S pozdravem smidla.eu

Souhlasím, taky jsem měl kuny a ztráty jimi způsobené, pak jsem si pořídl foxteriéra a na zahradě je klid od kun i zdivočelých koček, nic se tam neodváží. Je to podle mě nejúčinější nic lepšího nevymyslíte.

1.11.2021 05:27

Moudivláček napsal(a):
Vy jste mně nahrála na kontraverzní diskuzi.
Tak jsou směsi pro různé druhy vědecky ověřené a i praxí. Tak proč dávat SMĚS PRO NOSNICE PAPOUŠKŮM ČI JINÝN PTÁKŮM, KDYŽ TA SMĚS JE PRO HRABAVÉ NEBO LIDOVĚ ŘEČENO DRŮBEŽ.
Já ji též přidávám do míchanoce pro papoušky a hlavmě leskoptve, latamy a naše kosy a špačky, I astrildi si zobnou. Můj laický důvod je, že obsahuje hodnotné bíkoviny pro vysokou snůšku u slepic.
Ať mně nějaký odborník krmivář oponuje, že tím papouškům nebo těm hmyzožravým a plodožravým škodím. Samozřejně všeho s mírou a ve vhodném období. Nyní mě kamenujte. Ve větším chovu tím ušetříte velké množství financí.
Já třeba dávám kalciový sirup žakům a kardinálům, který je určen pro lidi a je levnější než pro exty. Co Vy na to. Mýlím se?

Dobrý den,
já už delší dobu zase používám přípravky pro koně dle předních světových chovatelů výstavních andulek, protože jsou ve vývoji daleko dále než papouškáři to platí i pro výrobky pro holuby. Důležité je to nepřehánět a dávat s rozumem.

21.9.2021 19:00

vegh napsal(a):
Na všetko ano.

Na to že jste chovatel, tak odpovídáte celkem jednostraně napíšete A a nenapíšete B. Uvědomte si, že každý jedinec má svoji povahu a osobnost je to jak u lidí šáhnete vedle a budete mít doma nervózního a zlého jedince a naopak vyberete správně a budete mít doma zlatíčko. Nikdy dopředu nevíte jakou osobnost si vyberete a proto nerozumím těmhle odpovědím jako samozřejmě to bude trefa do černého a pak se majitel kolikrát nestačí divit co má doma za potvoru a říká , vždyť mi psal jak je to super volba. Uvědomte si že každý papoušek je jedinec s vlastní povahou a nikdy dopředu nemůžete vědět jakého si vyberete, dá se to částečně ovlivnit výchovou, ale bez zkušeností můžete i šlápnout vedle.

21.9.2021 08:08

tbpen napsal(a):
to jsem rád že jste si to přečetl ,hlavně ty australské stránky ,tam důvod uvádějí,no a poznámka pro někoho to je účel i důvod a pro někoho ne ,no a znovu vám ještě zopakuju ,že červený kanár taky má v původu čížka ohnivého a důvodem byla červená barva .kterou kanár neměl a ted má,to je ten vývoja myslím si ,že chov mutací je trendem obzvlášt dnešní doby a používá se i křížení a myslím i bude at se vám to líbí nebo ne

Dobrý den,
tak už tu máme novou mutaci pán z Blanska zde inzeruje Rosela pestrá modro-lící, jen tak dále.

15.9.2021 10:48

Dobrý den,
jak dlouho čekáte na výsledky testů po odeslání vzorků?
Zatím čekám 14 dnů a nevím jestli tam mám zavolat nebo je to normální čekačka a plaším.

9.9.2021 12:51

aramiss napsal(a):
Moc Vám děkuji-výborná odpověď a pomoc.
Ještě se zeptám na ten nektar-máte od jaké firmy?Děkuji R.

Teď momentálně orlux lori, ale myslím že na značce až tak moc nezáleží, složením si jsou dost podobné.

8.9.2021 13:34

aramiss napsal(a):
Nicméně já jasně uvádím,že je chovám doma.Jsou to domácí mazlíčci.Je mi naprosto jasné,že v podmínkách chovu,venku,atd....bude rozhodně rozdíl oproti papouškům v obýváku.Proto jsem se zde i ptal.Navíc-vůbec nechápu,jak by mohl někdo krmit obden.Díky

Dobrý den,
otázka výživy je strašně složitá a jednoznačné odpovědi nenajdete, chovám papoušky přes 20 let a pořád zkouším něco nového. Samozřejmě je lepší krmit dvakrát a to ráno a večer, když jim dáte ráno např. zrniny i ovoce tak vám sežere co mu chutná a zbytek vyhází z misek (papoušci jsou strašně marnotratní) na zem a až dostane večer hlad tak to sežere i z té země a už v tom můžou být bakterie plísně apod. Otázkou taky je dávat suché nebo klíčené ráno a ovoce zeleninu večer nebo naopak, na tuto otázku je více názorů jedni říkaj lepší ráno ovoce a zrniny večer neboť zrniny déle tráví a nemá v noci hlad, druzí říkají snídaně je základ a má mít více živin a večer je lepší ovoce nebo zeleniny protože papoušek v noci spí a nevydá tolik energie a mohli by tučnět těžko posoudit to záleží na osobním přístupu. Další věc je krmení, hodně chovatelů se bije v prsa že mají v krmení i přes 15 druhů zrnin a že mají stravu strašně kvalitní a bohatou apod., ale hlavní je mít stravu né bohatou na druhy zrnin ale vyváženou to je to o co jde strava musí být vyvážená (proto je nejlepší koupit už namíchanou směs pro určitý druh) to samé u ovoce a zeleniny. Pan Špalek a to je chovatel píše, že dává papouškům jen to co vypěstuje doma na zahrádce mrkev jablka apod. né cizokrajné ovoce z Teska apod. a papoušci prospívají. Před půl rokem jsem četl článek jednoho německého chovatele na jméno si už nevzpomenu, že papoušci jižní ameriky se živí také různými květy a tito papoušci potřebují nektar a další potřebné prvky z květů a on osobně do ovoce přimíchává instatntní nektar pro lorie, tak jsem na nic nečekal a začal jim dávat nektar pro lori také a kvalita opeření šla opravdu nahoru a papoušci to milují to samé praktikuji i u granulí rozmíchám nektar vmíchám do granulí nechám chvilku uležet a papoušci je začalí brát jako nikdy před tím. A teď k věci osobně dávám ráno zrniny, papoušek když je správně krmen by měl okamžitě přilétnout do misky a zajímat se o krmení a měla by jste vypozorovat kolik zrní spotřebuje do půl hodiny a takovou dávku podávat nadále, odpoledne ovoce zelenina a třeba namočte nebo nakličte luštěniny a přidejte do krmení (můžete rozmíchat s medem líp to bude přijímat) a zase nechte v misce hodinu a odstranit a příště budete vědět jakou přibližně dávku podávat dle spotřebovaného množství. Granule mu můžete dávat třeba dva dny v týdnu, můžete je namočit do vody s medem nebo smíchat s lori nektarem.

20.8.2021 13:27

tomsko napsal(a):
Dobrý den,

můžete mi poradit o jaký druh (poddruh) se jedná?

Díky!

tomsko

Papoušek zpěvavý mutace opalín.

28.7.2021 08:22

milanplšek napsal(a):
Nezlobte se pane ale takto krmim bezne veskerou australii. Kakarik ma vetsi naroky na stravu jak pisete vise. Ja v tom zadnou extra stravu nevidim. Chovu zdar Plšek

Navštívil jsem hodně chovatelů a v drtivé většině tvořil základ jejich stravy tvrdé semena s množtvím slunečnice což pro ně není přirozené. Napsal jsem jak krmím jako vodítko, jestli se vám to nezdá a máte jiný způsob krmení kakariků, tak se prosím podělte s nám a třeba můj postup přehodnotím a budu vám vděčný, rád se učím a zkouším nové věci.

27.7.2021 12:10

Kiki2021 napsal(a):
Jakych granuli? Diky
A co mu dat na zem?

Klasické granule pro papoušky rozemleté v mixeru na dno klece stačí vyrejpnout drn a otočit na opeření se mi také hodně osvědčilo podávat aloe vera na piškot.