frodik

Moje příspěvky

28.1.2021 05:45

machin napsal(a):
Jen mne zaráží kolik chovatelů inzeruje pestré ,,modré" s modrými lícemi.Jak by mohl mít ,přírodní líce bílé a modrý modré,jinak než zkřížením s penantem?Letos jsem zaregistroval jediný inzerát na pestré modré s bílými lícemi,na 90%,křížení, selekce a 15 letá práce!,ale klobouk dolů.
Jaký je Váš názor?Ď

Dobrý den,
budu se opakovat, ale hybrid tedy mezidruhový kříženec vždycky zůstane hybridem a pestrou z něj nikdy neuděláte, není cesty zpátky. Můžete šlechtit jak dlouho chcete, ale i v X-té generaci pořád bude určité procento odchovů vykazující znaky penanta, at už postavou nebo barvou. Jestli chcete hybrida aby byl co nejvíc podobný pestré v našem případě ty bílá líčka musíte dělat těžkou selekci z odchovů, ale to se u nás neděje a lidi kvůli penězům prodávají i hybridy, kteří se víc podobají nebo jsou skoro nerozeznatelné od penanta, tím tady tutu tzv. šlechtitelskou práci degradují a značně ztěžují. Selekci samozřejmě myslím tyto ptáky nepoužívat dále do chovu ne likvidaci.

22.1.2021 08:27

Pyrur napsal(a):
Samice se začala nejspíš škubat, ale ani jednou jsem ji při tom neviděl, ještě samec v pohodě.
Tak se chci jen zeptat, vadí nebo bude to něčemu vadit v chovu nebo lepší samicu vyměnit? Díky popřípadě za rady .

Samici škube zřejmě samec, jak jinak by si vyškubala peří zezadu na hlavě? Chce je to oddělit a budete moudřejší. Prvně musíte mít stopro jistotu, jestli to dělá sama a pak řešit postup.

19.1.2021 20:07

Luciaan21 napsal(a):
Zdravím,
chceme pořídit do panelového domu našemu amazoňanovi lampičku, aby jsme jí uměle nahradili slunce a vitamín D. Četla jsem spousta kladných recenzí, že jsou papoušci jak beránci a že prospívá peří.
Doporučila ji i veterinářka, ale už jsme nestihli se zeptat jakou. Všichni doporučují arcadii, ale přijde mi strašně drahá.
Je tu někdo kdo má jinou a je spokojený?
Děkuji (nemáme balkon, nemůžeme jí tedy vyndat v létě tam).

Dobrý večer,
slunce, déšť to ničím plnohodnotně nenahradíte nejde jen o vitamín D3, ale o psychiku papouška. Vemte si to na sobě, když na podzim a v zimě pleše nezasvítí tak jste skleslej máte pošmournou náladu a pak najednou když začne na jaře sluníčko, tak aspoň u mě se nálada zvedne o 100% a užívám si to. Lamp je hodně druhů a je v podstatě jedno jakou koupíte, musíte si naštudovat do jaké vzdálenosti je účinná a jaká je její životnost a řídit se tím. Vitamíny AD3 v tekuté formě jsou pro laika dost nebezpečné, hrozí předávkování a důsledky jsou mnohdy horší než opak tedy nedostatek. Navíc do vody dávat přípravky je o ničem, nikdy nevíte kolik toho papoušek vypije a jesti jim dáte ovoce a voda se mu nebude zdát, tak ho stejně nedonutíte se napít. Osobně bych volil přípravky jako polymin volně do mističky a papoušek si sám veme kolik potřebuje a asi bych přemýšlel jak ho dát občas na sluníčko přes teplé a slunečné měsíce.

7.1.2021 19:14

Dobrý den,
již delší dobu se chystám na chov těchto nádherných papoušků, přečetl jsem si hodně článků, ale zajímali by mě Vaše zkušenosti. Hudeti prý se často nesejdou v toku jedni hnízdí údajně na jaře a někteří na podzim, slízají brzo z mladých a měla by se jim vyhřívat budka u které by neměl chybět tunel min. 15cm. Také by mě zajímalo v jakém stáří Vám nasedají poprvé a jak moc jsou náchylní na počasí.
Děkuji za Vaše zkušenosti, popřípadě bych kdyby byla možnost podzimního odchovu pár kousků koupil, kdyby někdo měl.

2.1.2021 13:27

Fišta napsal(a):
Pane frodíku děkuji za odpověď. Jen nevím, jestli jste mě úplně pochopil. Jsem obyčejný zájmový chovatel začátečník bez jakýchkoliv ambicí k šlechtění nových mutací. To, že matka je lutino straka, není na první pohled patrné a ani mě to nenapadlo. Proto si myslím, že pokud byl sestaven pár samice lutino a samec rubino, jedná se o běžnou kombinaci. Nebo už v tomto spojení byla chyba? Na fotce tedy není nově sestavený pár, ale sourozenci. Vážím si vašeho názoru a děkuji za vysvětlení.

Dle doporučení je vhodnější ať už z pohledu vitality, velikosti ... mít v páru ptáka ino a ptáka štěpitelného, např, samec přírodní štěp. na ino a samice lutino nebo samec červený opalinový štěp. na ino a samice rubino. Dřív se nedoporučovalo dávat dva červenooké jedince na sebe, dnes už to asi takový problém nebude.

2.1.2021 11:29

Fišta napsal(a):
Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, zda se jedná o roselu pestrou lutino straku? Otec rubino, matka lutino s malinkou tečkou nad okem, v roce 2020 jejich první odchov. Je to tedy samec lutino straka a samice rubino? Ten červený flíček nad ocasem tam má být?

Děkuji za slušné odpovědi.

Dobrý den,
ano máte lutino straku zřejmě s dominantní dědičnostní. Osobně nezapírám mutace nemusím, ale chápu když chce někdo něco nového, ale když už mutace, tak musím mít ňákej plán co vlastně chci odchovat a né míchat to jak karty. Jsou mutace, které je vhodné kombinovat a které by se míchat neměly toto je podle mě ukázka nevhodné kombinace, lutino je jedna z nejhezčích mutací a hezký je právě ten kontrast žluté a červené a když šlechtit tak se snažit, aby ten kontrast byl intenzivnější tedy aby papoušek byl sytěji žlutý nebo měl sytěji zbarvenou hlavu nebo zkombinovat s modrou , oranžovou, ale se strakou? Nejhorší je, že když se bude všechno kombinovat se vším za chvíli nebude cesta zpátky k základním mutacím a nebudete vědět co vlastně máte. Když už chcete chovat mutace, snažte se spíš aby jste měl co nejintenzivnější a nejčervenější rubina a vyvaroval se těchto náhodných a nevhodných kombinací.

28.12.2020 16:07

jana1150 napsal(a):
Dobrý den, prosím o radu kolegy. Mám kakariky modré Straky nepribuzne pár. Odchovavaji mi také modré Straky, ale v každém hnízdě se mi objeví vždy mladé, které mám odlišné prachové peří, a to bílé. Předpoklad ino nebo skorice, to by mne nepřekvapilo, spíš je mi záhadou že cca 3 nebo 4 den po vylihnuti vždy toto mladé najdu uhynule a s plným voletem. Je možné, nebo má někdo zkušenost s tím že by tam byl geneticky problém a mlade by nebylo zivota schopné, i když se normalne vyvyne a vylyhne, a nebo může být vada v samici a ta pozná jinou barvu a přestane ho krmit. Moje slepička krepelky cinske, vždy když má kuřata tak útočí na černá kuřata. Jinou vadu na mládeti nikdy nenajdu. Díky za jakékoli nápady.

U kakariků to není o barvě, používám je jako chůvy a už mi bez problému vytáhly králováky, rozely i pyrury červenobřiché a mladé jsou i se chovají úplně jinak než jejich. Toto co popisujete se mi taky občas stává a jsem přesvědčen, že to souvisí s vitalitou a životaschopností mláďete. Je to jak v přírodě, samička usoudí, že není moc životaschopné a proto kvůli němu neplítvá moc energii, protože by stejně nepřežilo tak upřednostní ostatní silnější a mládě je kolikrát sice nakrmeno, ale samička ho nezahřívá jak by měla, prostě ho zanedbává až pojde. A jen pro zajímavost u mích dominantních strak to je tak s prachovým peřím, že 1F mají tmavší skoro jako modré a 2F mají prachové peří zase skoro bílé. Vámi popisované ino nebo skořice poznáte tutově , že by měli červené oči už při vyklubání.

26.12.2020 17:53

Týnuš_17 napsal(a):
Mockrát všem děkuji dozvěděla jsem se něco v čem nejsem tak moudrá a tak tedy mohu počítat s tím že modrého se nedočkáme ? Samozřejmě pár nechám jsou to spíše mazlove než chovní.

Modré by jste mohla mít kdyby samička štěpila na modré a to zhruba 50%, ale jak vidíte na odchovu modrý tam není a tak teda samička zřejmě na modré neštěpí a šance na modrého tam není.

26.12.2020 17:33

JoPe napsal(a):
Zdravím p.Frodíka - to jsem nevěděl, že u kakariků je to jinak se skořicí než u jiných papoušků, protože u ostatních není nikdy dominantní, ale recesivní vázaná na pohlaví "sex - linked recessive ". Tak alespoň jsem se něco dozvěděl nového o ptácích , které nechovám. Děkuji

Samozřejmě máte pravdu, chtěl jsem napsat že je vázána na pohlaví a napsal jsem mylně dominantní, dominantní samozřejmě není, děkuji za opravu.

26.12.2020 13:39

frodik napsal(a):
Samička opravdu vypadá jako skořicová a dle břicha asi straka a otec modrá dominantní straka. Tudíž v odchovu mít modré straky nebudete protože modrá je mutace recesivní. Mladí můžou vypadat tmavší, ale jestli mají faktor tmavnutí s tím bych počkal po přepeření, ale nepředpokládal bych to, když vidím rodiče. Žlutej kakarik je kombinace dominantní a recesivní straky, proto někteří mají sem tam pírko nebo flíček zelenej. Ino ptáky jsem ještě neviděl pár chovatelů má žluté skořice nebo žluté plavé a vydávají je mylně za ino ptáky, ale u nás nepředpoládám, že by u chovatelů byly i když nikdy neříkej nikdy. Skořice je u kakariků dominantní, takže samečci Vám budou štěpit do skořic a v jejich potomstvu se objeví skořicové samičky. U kakariků jsem viděl tmavě zelené tedy 1F i olivové 2F(úplně jiný odstín než je na fotce) tudíž již existují, ale je jich málo. To samé s violet faktorem v kombinaci s modrou, kdy ptáci mají tmavší do fialova zbarvené loketní letky a načernalá líčka, Jsou i šedí ptáci u nichž netuším jestli jde o šedozelenou nebo mauve(modrá s 2 faktory tmavnutí).

Ještě bych chtěl dodat,že modrá samozřejmě není modrá, ale tyrkysová tedy neúplná a v tomto případě nevím jesti tyrkysová může mít tmavnoucí faktory jako přírodní, proto si nejsem jist u těch šedých kakariků, možná to tady někdo pro info dovysvětlí, děkuji.

26.12.2020 13:32

Týnuš_17 napsal(a):
Dobrý den,
chci se zeptat máme první mládé, už velké, ale zarazilo mě že máme dvě tmavě zelené straky ( jen pár žlutých flíčků) samice i samec, pak jednoho žlutého samce a čistě tmavě zelenou samici z rodičů kteří jsou samice oliva a samec modrá straka s dominanci modré.
Otázka tedy zní mohu v budoucnu očekávat i nějakou tu modrou straku či ne? A jak to je se štěpením samice rodiče neznám a samec má zeleného otce a žlutou matku.
Předem děkuji za odpovědi. (Jsem v tomhle ještě začátečník.)

Samička opravdu vypadá jako skořicová a dle břicha asi straka a otec modrá dominantní straka. Tudíž v odchovu mít modré straky nebudete protože modrá je mutace recesivní. Mladí můžou vypadat tmavší, ale jestli mají faktor tmavnutí s tím bych počkal po přepeření, ale nepředpokládal bych to, když vidím rodiče. Žlutej kakarik je kombinace dominantní a recesivní straky, proto někteří mají sem tam pírko nebo flíček zelenej. Ino ptáky jsem ještě neviděl pár chovatelů má žluté skořice nebo žluté plavé a vydávají je mylně za ino ptáky, ale u nás nepředpoládám, že by u chovatelů byly i když nikdy neříkej nikdy. Skořice je u kakariků dominantní, takže samečci Vám budou štěpit do skořic a v jejich potomstvu se objeví skořicové samičky. U kakariků jsem viděl tmavě zelené tedy 1F i olivové 2F(úplně jiný odstín než je na fotce) tudíž již existují, ale je jich málo. To samé s violet faktorem v kombinaci s modrou, kdy ptáci mají tmavší do fialova zbarvené loketní letky a načernalá líčka, Jsou i šedí ptáci u nichž netuším jestli jde o šedozelenou nebo mauve(modrá s 2 faktory tmavnutí).

15.12.2020 08:20

strnecka napsal(a):
Do jaké fáze naklíčení prosím zkrmujete klíčené zrní? Moje už má i malý výhonek na lupínek, tzn.cca 5 mm kořínek 5 mm výhonek. Zkažené není a andulce chutná...

Dobrý den,
taky přidám své poznatky neříkám, že mám ve všem pravdu, ale jsou to moje dlouholeté zkušenosti. Večer směs zaliji 60°C horkou vodou z kohoutku to urychluje proces z odborných článků jsem vyčetl, že nejlepší doba máčení je asi 12 hodin, tak nechám přez noc máčet a ráno propláchnu a dám do klíčících misek. Výhodou misek je, že je dole nádoba na vodu, takže zrniny mají potřebnou vlhkost ke klíčení a nestává se, že vrchní semena jsou suchá a spodní skoro plesnivá, navíc tam je ventil, kterým se tam dostává vzduch a spodní semena se nezapaří. Po 12 hodinách propláchnu vyperu je ve vodě s citrónem, chvíli je tam nechám kvůli zničení bakterií přecedím už neoplachuji a dám zpět. Misku nechávám na místě, kde je stabilní teplota, protože jedna z příčin plísně je i kolísající teplota, misky dávám na místo, kde není příliš světla, tam klíčky rostou moc rychle. Po dalších 12 hodinách přecedím propláchnu nechám okapat a přidám včelí med, ten by měl působit jako stabilizátor a semena by se neměli tak rychle kazit a jsou i pro ptáky chutnější. Semeno je obecně tzv. nejnabitější těsně před tím než klíček prorazí na svět. Je pravda , že směsi jsou různorodé a každé semeno má jinou dobu klíčení, takže ideální doba je relativní, ale na druhou stranu zrní by se mělo podávat ve všech fázích, takže to není na škodu.

21.11.2020 09:43

JoPe napsal(a):
https://www.prozeny.cz/clanek/strasak-jmenem-dusicnany-jsou-v-zelenine-a-ovoci-opravdu-tak-skodlive-37934

Děkuji za článek opravdu zajímavé čtení, když jsem choval neofemy modrohlavé a dával mrkev ze zahrádky nebyl problém, pak jsem začal kupovat v Tescu a najednou katary a úhyny uznávám je to hodně citlivý druh, ale rozdíl u těch mrkví asi bude. Když si dáte vedle sebe třeba jablka, tak domácí se bude zcvrkávat druhý den a to ze supráče třeba za pět dnů, takže něčím nastříkané a dopované být musí i ta chuť je úplně jiná.

21.11.2020 08:29

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak ono se dá přímo vybrat, zda s granulemi či bez. Taky nejsem jejich velký fanda. Radši dávám pestře ovo-zel.

Osobně na granulích nic špatného nevidím dávám nutribird v zimě a na jaře třikrát týdně když na zahradě nic nemám a léto a na podzim vysadím a dávám vše co vyroste od bylinek po jeřabiny. Mě osobně vadí víc když chovatelé nakoupí cizokrajné ovoce v supráči a myslí si co jim nedali a při tom to je všechno plné dusičnanů, pesticidů apod. Já si vypěstuju mrkev, červenou řepu uskladním jablka a hrušky a to mi stačí.

21.11.2020 06:54

exotchov napsal(a):
Jiz nekolik let kupuji avicentru ,jak pro australii tak i v neposledni dobe i pro amazonany,je na vyber nekolik smesi .Beru primo ve velkosklade / Studenec/, a to asi 30 -40 pytlu smesi rocne. Cena oproti prekupnikum vyborna a kvalita tez.

Nebudu hodnotit kvalitu, protože ta je vysoká u všech směsí, ale složení. Kupoval jsem pro amazonky Avicentra light a třetinu zrníček mi prostě vyházely z misek, takže jsem ji vyhazoval tak jsem zkusil aviseed pro amazoňany a manitoba a sežerou všechno. Takže ten rozdíl v ceně se prostě srovná na množství co sežerou a co vyhodíte.

31.10.2020 21:08

atobajus napsal(a):
To není mutace, ale druh - Rozela slámožlutá (Platycercus flaveolus)

Trochu vás poupravím není to druh ale poddruh rozely penant, podle nejnovějšího výzkumu je rozela slámožlutá společně s rozelou adelajdskou poddruh rozely penantovy, v čím sušší oblasti žije tím má světlejší zbarvení. Před dvaceti lety měl penant pouze dva poddruhy jeden byl robustnější červený a mladé měl zelené a druhý byl drobnější tmavě červený a už mladé v budce měl červené u nás v obci byl myslivec chovatel, který kšeftova s kamarádem z Rakouska a tyto tmavě červené penanty od něj koupil měl jsem od něj pár a hezčí penanty jsem v životě neviděl, bohužel tento poddruh je u nás asi navěky ztracený. A teď mě může JoPo a podobný bombardovat, jak jsem blbej a melu nesmysly.

30.10.2020 22:32

tbpen napsal(a):
mám ve svém chovu pestré i penanty , mutační co vypadají a jsou pestré i penanti, !!!!!líbí se mi barvy mutační různé !!! nikomu je nenutím a mluvím ve jméni svém a za svým názorem si stojím ,dnes nebo i jindy má člověk na výběr a nikdy jsem tady na foru nikomu nepsal že je to hnusný pták,Vy píšete v množném čísle ,že se omlouváte příšerám a tak,tak jakoé vždy jste se vy..l a je to ,chov mutací půjde dál a Vy si chovejte co chcete taky se Vám do toho nikdo nese.., tak chovu zdar

Víte proč je rozela pestrá pestrou, jednoduše protože vykazuje určité znaky ať už ve zbarvení nebo stavbě těla, tak tady nemelte takové nesmysly, jestli se vám líbí různé barvy tak si třeba lakujte nehty.

30.10.2020 21:50

tbpen napsal(a):
Zdravím a znovu zopakuji , nehante někomu něco co se mu líbí, Vy akorát dehonestujete chovatele mutací,at jsou to penanti nebo pestré, každý má v dnešní době pokud není de..l právo na to chovat co chce a vyjádření nad papoušky ,že jsou hnusní .at už jsou jaký chtěj je podle mě výraz ubožáka

Znovu se zeptám a co se vám na nich líbí, že pestrá nevypadá jako pestrá? Přestaňte mluvit ve jménu druhých a ohánět se jimi a mluvte za sebe otázka je jednoduchá čekám pořád na odpověď.

30.10.2020 20:54

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Jistěže můžete říci svůj názor-za tenhle vás příznivci penantů budou mít velmi rádi.

Tak to mě strašně mrzí.

30.10.2020 20:30

Martin-rosely napsal(a):
Dobrý den pane frodik a proč by se mi neměli líbit. Vždyť to jsou pěkní ptáci. Vy chováte taky rosely? Jestli ano tak sem dejte nějakou tu fotku. Určitě je máte taky moc pěkné. Martin

Udělejte s rozely pestré hnusnýho neidentifikovatelnýho ptáka a všichni vám zatleskají, bravo jen do toho, doufám že jste na sebe aspoň hrdej.