gaya

Moje příspěvky

16.9.2012 17:20

jajinka p napsal(a):
tak nakonec jsme se shodli, že to může být i lehce větší....:-) A váháme mezi krátkosrstou a bearded kolií? Co myslíte? Mě se víc líbí krátkosrstá a manželovi bearded....
Děkuji

krátkosrsté kolie mají svou databázi, kde najdete všechny plánované vrhy v Evropě a ČR a taky informace o rodičích štěňátek, včetně fotek, rodokmenů a kontaktů na chovatele :-)

http://smooth-collie-database.freehostia.com/index.php

1.12.2009 08:12

zzana napsal(a):
myslím že mě poučovat nemusíte, problémů kolem CEA jsem si prožila dost, naštěstí vše dopadlo dobře, zde je nějaké vysvětlení ohledně CEA:
Co je CEA?

Co je CEA?

Za zkratkou CEA se skrývá onemocnění očí psů Collie Eye Anomaly čili Anomálie oka kólií. Toto dědičné onemocnění vyvolává defekt zadní stěny oční koule (bulbus oculi). Choroba se projevuje již v raném věku psa a je bohužel nevyléčitelná.

Mezi plemena s častým výskytem CEA patří dlouhosrstá kólie, krátkosrstá kólie, šeltie, australský ovčák a bohužel také border kólie. S příznaky, jež se CEA nápadně podobají, se však setkáme u řady dalších plemen, například u australské kelpie, anglického kokršpaněla, bígla, erdelteriéra, jezevčíka, barzoje, maltézského psíka, německé dogy, německého ovčáka, pudla a sibiřského haskyho.

K poškození oka dochází už během vývoje plodu v těle feny. Odchylky ve vývoji oční koule štěněte jsou patrné již třicátý den březosti. Tkáně vyvíjejícího se oka mohou být zasaženy poruchou různou měrou, a proto se u štěňat po narození střetáváme s chorobou CEA ve dvou základních formách - střední a těžké.

Střední forma CEA je na oku štěněte patrná už ve věku 5 - 8 týdnů. Dochází k poškození vrstvy oka označované jako cévnatka (chorioidea), jež je uložena mezi světločivou sítnicí (retinou) a vnější ochrannou vrstvou oka, bělimou (sclerou). Při střední formě choroby CEA bývají krevní kapiláry v cévnatce špatně vyvinuté a může dojít i k celkovému úbytku pigmentu v cévnatce, vzniká tzv. hypoplazie cévnatky, anglickým termínem označovaná jako choroidal hypoplasia (CH). Cévnatka je pak bledá a ztenčená. Při vyšetření očního pozadí (fundus) pomocí speciálního přístroje, oftalmoskopu, připomíná ztenčení míst cévnatky ,"okno", kterým lze zahlédnout jinak skryté vrstvy cévy i pod nimi ležící vrstvu bělimu. Cév je v tomto místě méně a mohou mít abnormální tvar. Ve věku 3 měsíců psa dojde k zabarvení sítnice a pigment někdy chorobné změny na cévnatce skryje, proto je důležité štěňata klinicky vyšetřovat v raném věku do tří měsíců. Psi postižení střední formou CEA obvykle neoslepnou, jejich potomci však mohou zdědit těžkou formu CEA.

Těžká forma CEA postihuje zhruba 25 % všech psů s CEA onemocněním. Poškození oka je na první pohled vážné, cévy v cévnatce jsou zkroucené a cévnatka je zprohýbaná. Vyrůstají tu i nové abnormální cévy, které praskají a způsobují krvácení do nitra oka. U těžké formy je postižen také optický nerv, který odvádí signál ze sítnice oka do mozku a je tedy nezbytný pro vytvoření zrakového vjemu. Tvoří se tzv. kolobomy (coloboma), kdy chybí část duhovky nebo sítnice, která se později může odchlípit a v tom případě je zasažená část sítnice "slepá". Závažnými komplikacemi těžké formy CEA trpí zhruba 5 - 10 % psů postižených touto dědičnou chorobou. Defekty cévnatky a kolobomy jsou patrné u štěňat už ve věku 8 - 12 týdnů a obvykle postihují obě oči. Mírou a typem postižení se však mohou oči jednoho zvířete lišit. Menší defekty časem překryje pigment a jsou velice obtížně prokazatelné i při odborném vyšetření oka. Vyhlídky psa trpícího těžkou formou CEA nejsou dobré. Kolobomy a zkroucení cév se s věkem sice výrazně nemění, ale krvácení do oka a odchlípení sítnice se spíše zhoršují.

děkuji za zkopírování standardního článku o CEA. Vidím, že vyhledávač máte. :-) Zkuste ještě najít něco o spojení CEA, kolobomů, odchlípení sítnice a krvácení do oka. Můj ex-tchán má odchlíplou sítnici, ale protože není pes, CEA to asi nebude. Začněte třeba na stránkách Optigenu.

29.11.2009 20:29

zzana napsal(a):
kde jste byla na to že CEA na zrak vliv nemá?
pro zadavatelku: zajděte si k očařovi na vyštření ten vám nejlépe řekne co to v tom oku má
dejte pak vědět, jsem zvědavá

ZZana: zadejte si do vyhledávačů CEA a CRD a trochu si počtěte. Nemám chuť vás poučovat, zabralo by to příliš mnoho času

29.11.2009 08:31

lajdenka napsal(a):
Právě o CEA jsem přemýšlela ale povedlo se nám vypátrat jeho matku a ta je čistý ořech - béžový malý a vypasený - je možné onemocnění CEA v tomto případě? Moc děkuji za odpověď :)

pokud je máma čistokterný ořech, CEA s největší pravděpodobností nehrozí. CEA pouhým pohledem do oka stejně nepoznáte a na vidění vliv nemá.

26.11.2009 13:14

microfon napsal(a):
Ahoj, asi budu za blázna, ale mám doma fenku dlkouhosrsté kolie tricolor sedmiletou. Nedávno jsem se dívala na internet jak se pohybují ceny kolíí, a málem jsme spadla ze židle když jsem viděla že 10 tis je uplně normální. My jsme tu naši tenkrát kupovali za ani ne třetinovou cenu. A jelikož jiné plemeno nechci a nerada bych zbytečně platila tolik peněz za štěně začala jsme přemýšlet jak na to.. Fenka je samozřejmě s PP, kdysi jsem jí vzala na jednu dorosteneckou výstavu a pak dvě normální, vše měla za výbornou. Ale není uchovněná. Takže bych se chtěla zeptat, zdali je možné jí ještě třeba uchovnit a zdali to vůbec má cenu v tomhle věku?
A vlastně co všechno bych zkrátka musela udělat abych si mohla odchovat vlastní štěně s PP. Všechny rady vítám, protože s chovem psů nemám žádné zkušenosti.
Děkuji

ano, podle chovatelského řádu je možné chovat štěňátka do 8 let věku feny. Fenečku vám určitě uchovní, pokud absolvovala aspoň jednu CAC výstavu v dospělosti. Musíte založit chovatelskou stanici, což není zadarmo a pár měsíců to trvá. Nebo můžete po dohodě odchovat štěňata na chovatelskou stanici někoho jiného. Tady je odkaz na stránky Českého klubu chovatelů kolií a šeltií : http://www.collie-sheltie-club.wz.cz/ Bohužel, klub nemá na svém webu chovatelský řád.

Dle mého názoru je vaše fenka na první štěňata příliš stará. Myslím, že by bylo daleko jednodušší a hlavně bezpečnější pro fenku štěně koupit. Ne všechna štěňata s PP stojí 10000.

26.11.2009 13:01

danurba napsal(a):
pokud vím, měla by kolie mít horní třetinu ucha sklopenou dolů, nepletu se? stále častěji se setkávám s koliemi, které mají uši postavené, čím to je? Je to známka degenerace způsobené příbuzenskou plemenitbou? Ptám se proto, že si plánuju do budoucna kolii pořídit a raději psa bez genetického zatížení

kolie i šeltie mají ve standardu ucho klopené v horní třetině. Mám doma krátkosrstou kolii a šeltii, z jejich 4 uší jsou přirozeně klopené 3, to čtvrté stojí
Některé šeltie i kolie mají naopak jiný problém, uši příliš těžké. Je to hlavně genetická záležitost, ale své sehrává i výživa a hormony během růstu nebo při hárání. V jednom vrhu štěňat najdete velice často všechny typy uší = správně klopené, těžké i lehké. Při znalosti zvířat v rodokmenech většinou víte, kdo z předků co předal, ale určit předem, které štěně jaké uši bude mít je velmi těžké. Chce to pozorovat štěňata a vybírat tak, aby uši nebyly příliš malé (ty se pak staví) a ani ne příliš velké (ty jsou pak těžké. I ucho, které se jevilo na štěněti jako ideál, v dospělosti ideální být nemusí. Příliš lehké uši se pak lepí, těžším uším pomáhá opatrné přidávání vápníku. S úpravou uší je třeba začít hned jak zjistíte, že ucho nebude OK. Dospělcům už se ucho spravit nedá. Pokud nechcete vystavovat, máte o starost méně a můžete nechat ucho přírodě

8.11.2008 14:29

eliska84 napsal(a):
Tak pokračujeme?

11.10.2008 16:07

sabina napsal(a):
Ahoj všem...dnes v práci jsem měla chvilku..kdy jsem přemýšlela nad dalším členem naší rodiny. A abych pravdu řekla, tak z mojich věčně ukvapených řečí jsem zjistila, že si v podstatě nedokážu najít plemeno.

Měly jste někdy něco podobného
Jak jste to pořešili...něco ustoupilo něčemu?
My bychom rádi psa většího, charakterního, klidného mazla, který ale umí ohlídat, a zvládne i občasný doprovod koně na vyjížďce. (až bude dorostlý)
Ale nejhlavnější je pro nás to, aby se ve zdraví dožil dospělosti - to znamená, najít plemeno, ve kterém najdem ještě v dnešní době % zdravého jedince...

Napadá vás něco?

krátkosrstá kolie
akorát že není větší, ale střeďák a klidný je jak který

16.7.2008 13:12

gaffron napsal(a):
To uz jsem zkousela a pani Hurabova z CMKU mi rekla, ze pokud ma originaly u sebe, ze pokud tyto existuji, nemuze vystavit duplikaty. Rikala, ze je v jednani i s klubem chovatelu sheltii a radi se, co a jak. Ale jak dlouho se budou radit? Od kazdeho emailu i s odpovedi uplyne 14 dni. A nikdo nevi, co dal. A jelikoz jsem v cizine, mam situaci jeste ztizenou a tak nemohu jit ani na vystavu, coz me velmi mrzi, nebot jsem nejakou chtela zvladnout jeste pred prvnim haranim.

ještě zkuste dát příspěvek na diskusi Mujpes, tam chodí spousta členů chovatelského klubu kolií a šeltií. A taky bych napsala aspoň e-mail na chovatelský klub. Držím palce, ať se PP dočkáte.

16.7.2008 12:35

gaffron napsal(a):
Mila Elisko,
velmi me mrzi, ze jste me podvedla. Tolik mesicu jste me tahala za nos, ze mi poslete prukazy puvodu na moji Caishu, az mi doslo, ze se tak asi nikdy nestane. Caisha (Sheltie, vrh C z 29.08.07) bude mit brzy 11 mesicu a na CMKU mi rekli, ze se jim prukazy vratily, nebot jste je nevyzvedla. Kolik stoji prevzit dobirku? V cene 15.000,-Kc!!!!, ktere jsem Vam za pejska zaplatila byly i tyto papiry puvodu. 10 mesicu jsem cekala a byla mila. Zacinam byt ale nervozni a mam chut jet za Vami. Tvrdila jste mi, ze jste se prestehovala do Prahy, ale dle tohoto fora se mi zda, ze to tak neni. Telefony neberete, na SMSky ani emaily nereagujete. Vyzadejte si prukaz puvodu, vyzvednete jej, podepiste a konecne mi zaslete! Jestli budu muset jet za Vami, tak tak neucinim sama....
Eva

Evo, zkuste se na ČMKU zeptat, jestli by v tomhle případě nebylo možno vydat duplikát PP.

23.5.2008 07:26

ema napsal(a):

posouvám

bi blue CHW

29.3.2008 11:20

e l i s napsal(a):
Trápí mě jedna věc mám 8 měsíčního amstafa, na pejsky supr. Chtěla bych ještě jednoho hafíka ale nevim jestli je to moudré atd., nebo mám počkat do tří let?? prosím poraďte

i kdyby vám tady napsalo svou odpověď 500 lidí, váš případ bude jedinečný. Jak se psi snesou se nedá říct předem, můžete to jenom tušit z toho, jak se váš pes chová k ostatním psům. Vy zatím psa nemáte, máte štěně, tak to nemůžete ani tušit. Jediné, co se dá říct je tohle: amstaf se snáší s ostatnímu psy hůř, než jiná plemena.
Nechápu to. Pořídíte si psího individualistu a hned za 8 měsíců přemýšlíte o smečce.

27.3.2008 20:23

monigues napsal(a):
Dobry den, urcite je tady mnoho chovatelu.Prosim vas schanim uz dlouho milacka dlouhosrste kolie . Barvicku blue merle :) jsem ujeta na tuhle barvu uz doma jednoho pejska barvy blue merle mam ale jine rasy.Nevite o stenatkach nebo nechysta nekdo kryti?Dekuji za kazde info vice www.arsa.estranky.cz a Esky@seznam.cz

zkuste spíš fórum Roughies na serveru Mujpes
http://www.mujpes.cz/

21.3.2008 17:30
16.3.2008 19:57

eliska84 napsal(a):
Dobrý den,prosím o radu.Mám od vánoc štěnátko šeltie-jsou jí 3 měsíce,je s PP.Byla odchovaná v bytě a nikdy nebyla venku.My bydlíme v centru,takže byla ze začátku na procházkách nejistá.Máme problém s čůráním-teda čůrá hodně a často-ale ne venku.A ani nevím jak jí to naučit,jdu s ní jakmile se probudí,nebo když vidím,že se jí chce,ale ona prostě vydrží až do bytu-nebo alepson do chodby v době.Venku se vyčůrá výjímečně,když už to opravdu nemůže vydržet.To jsem jí samozřejmě hodně chválila.A další problém pro chovatele šelitii,postavilo s ejí jedno ouško-myslíte,že ještě samo spadne?Díky všem za rady

rada je jednoduchá. Trpělivost, trpělivost a zase trpělivost. Venku za vyčůrání hodně chválit a odměnit něčím moc dobrým, třeba kousíčkem šunky nebo párečku. Nepíšete, jak dluhé procházky děláte. Nejdůležitější je venčení v tu pravou chvíli. Po probuzení a po najedení popadněte šeltičku do náruče a jděte ven. To vynášení v náručí je velmi důležité, na rukách se totižto štěně nevyčůrá. Venku buďte tak dlouho, až se jí podaří udělat to, co udělat má. Pak pochválit a odměnit. Náš šelti sice do postele nečůral, ale občas se vyčůral do svého pelíšku. Pokud nedokáže fenečka dodržovat čistotu, do postele a na gauč jí nepouštějte! Držím palce, šeltičky jsou moc chytré a ta vaše se určitě naučí všechno, co jí správně vysvětlíte.

6.3.2008 09:46
23.2.2008 15:47

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Chtěla bych se vás zeptat jak řešíte problémové psy při hárání vašich fenek.
Naše fenka se poprvé hárá, a okolo domu se už pohybuje 5 psů, kteří jsou neskutečně dotěrní. Jsou nastěhovaní u našeho domu, děti se bojí s fenkou chodit ven a ten strach už mám i já, protože jeden vystartoval po dceři, neustále nám občůrávají vchodové dveře. Za každou cenu se snaží dostat do zahrady, což se jim bohužel daří. My jí hlídáme jako oko v hlavě, raději ji ani nepustíme z vodítka. Jsou to psi, kteří nemají ani známku. Z toho mám opravdu strach, protože kdyby náhodou kousli děti, tak ani nevíme na jakého majitele se obrátit.
Už se opravdu modlím, aby přestala hárat.Čekala jsem problémy se sousedovic psem, ale že jich tu bude tolik, tak to ne!
Městskou policii tady nemáme a obec to taky řešit nebude. Máme vůbec jako soukromá osoba nějakou šanci jak to řešit? Neexistuje něco, co by psy spolehlivě odpudilo?

Za vaše rady moc předem děkuji Katka

napadlo mne vzít hadici a udělat psům pořádnou koupel. Pár dělobuchů do hloučku by taky možná pomohlo. Psi za to sice nemůžou, ale pokud mají nezodpovědné majitele, tak se z nich bohužel stává škodná. Buďte ráda, že máte aspoň zahradu. Fena sousedky z bytovky se kvůli dotěrům nemohla ani pořádně vyvenčit

10.2.2008 18:11

ema napsal(a):

posouvám

posouvám, takhle skvělí pesjci přece musí být vidět

27.1.2008 08:45

Pokud chcete darovat kolii (dlouhosrstou, krátkosrstou, border, bearded), šeltii anebo jejich křížence, můžete tak udělat taky na stránkách pro Kolie a šeltie v nouzi. Nezapomeňte k inzerátu připojit fotku, pejsci se pak lépe udávají.
http://www.sos-kolie-a-seltie.ic.cz/

6.1.2008 19:42

jajinka p napsal(a):
Mám dotaz. S přítelem plánujeme pořídit si pejska (až za delší dobu, ale radši se ptam teď)....Ani jeden jsme psa nikdy neměli. Moc se mi líbí krátkosrsté kolie, ale přítel tvrdí, že jako prvního pejska by jsme si měli pořídit nějaké štěňátko malého "punťi", ať se "naučíme" starat se o pejska. Moc mě zajímá váš názor. díky za odpovědi J.

krátkosrsté kolie jsou psi vhodní pro začátečníky. Ne proto, že by je nebylo třeba vychovávat, ale proto, že velmi rádi spolupracují s člověkem a v rodině nemají tendenci pokoušet se šéfovat lidské smečce.
Ať se rozhodnete pro jakéhokoli psa, pro začátečníka je lepší pes s PP, u kterého můžete podle plemenné příslušnosti aspoň trošku odhadhout povahu.