
Gerlinda
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 1. 2. 2018 17:03:08
Naposledy přihlášen: 26. 5. 2021 08:49:58
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
No zrovna Waldhausenky to jsou, ale tuhe jake kus plastu. I jemne pletene kozene mam na okrasu, neb je trenerka odsoudila jako prilis kratke. Chtela jsem modre, ale asi nemam narok (jeste je ve hre biothane/betabiothane, pokud by vyrobce akceptoval pozadavek prezky, nikoli karabiny), promluvim jeste se sedlarem (ted dela sedlo), zda by nebyl ochoten neco vytvorit (ale zas, prisly mi oteze jako lepsi spotrebni material, nechtela jsem tim obtezovat sedlare)... ale koukam, ze mi asi nic jineho nezbyde.
Rif: vidite, sirku jsem nikdy neresila, ta me netrapila, a to mam ruce trpaslici a rukavice chirurgicke 5,5. I by se mi libily kulate, u westernaku meli bavlnene kulate, mekkoucke...ale nemuzu sehnat nikoho, kdo k tomu udela klasicke zapinani na prezku.
Dekuji za reakce. Varianta "hodit do kose" je samozrejme na poradu dne, pokud se oteze nepodari zprovoznit (a koupila jsem je kvuli barve, ja estet, klidne bych priplatila, kdybych vedela, ze prijde pouzitelna vec). Jsem ve fazi hledani - ze subjektivniho odporu nechci nic s karabinkami na konci (jinak bych mela bavlnene nebo kulate uz davno), nelibi se mi westernove zapinani (na kozene snurky, jinak uz bych mela od Aivy), vyradila jsem dlouhe pletene kozene (krasne zmekly po nekolikadenni lazni v mazani, oleji), pac trhaly hrivu nad toleratovalnou mez, stare "pogumovane" uz nejsou ani pogumovane, ani "kuze" uz neni kuze (ale co uz, dostala jsem je ke kobyle pred x lety, maji narok...). Zlobi me to, nepotrebuju economy variantu (tuk tuk kobyla uz si po odlozeni jezdce do otezi neslape), ale marne hledam slusny pomer cena:vykon, se zohlednenim, ze my jsme na ty barvicky, holt uchylka stredniho veku (a vzpominam na detska leta v JK, kdy ty oteze byly sice na pohled hnusne, ale mekke, prijemne a kdybych tehdy umela jezdit, tak si slintam. Zacatecnikovi to byl jedno, byli jsme radi, ze pozname pravou otez od leve:-).
Rif Du Madon
napsal(a):
Metoda Karola Hollého si mi taky líbí, zkoušeli jsme s oběma dětma na velkém koni, dceři to šlo ihned, bohužel jezdit nechce. Syn měl na kruhu jako prcek problém (byl trochu hmotnější a odstředivá síla dělala své:). Mě na tom vadí to lonžování koně na kruhu, ale chápu, pro výuku víc lidí nikdo nebude běhat s koněm po rovných liniích.
Náš poník lonžování nenávidí (zkoušeli ho v pony školce a "nefungoval"). Slíbila jsem mu, že když bude spolupracovat, u mě už nikdy lonž a kruh nezažije. Tak jsem běhali a běhali, na houby, na pivo, k řece na koupání.... Na madlech, poté se sedlem na vodítku, jezdili jsme i s velkým koněm jednoruč, poníka na vodítku v druhé ruce (můj valach se umí ovládnout a nekopnout poně za drzárny, když na něm sedí děcko). Když je dítě připraveno opustit madla, začne se samo pouštět, začíná žvanit a koukat, kde co lítá, dělá letadlo, oškubává listí kolem...
Zkoušeli jsme i systém dítě v sedle na poníkovi už s otěžemi a poníka jsem ovládala zezadu na dvou lonžích, opět fyzicky náročné:)
Po pádu se zlomeninou se asi holka bude trochu nebo víc bát. Chvíli jí voďte na vodítku, nejlépe zas na madlech, ve všech chodech, buďte v dosahu, když bude padat, můžete jí chytit.
Než se zlomenina zahojí, věnujte se poníkovi osamotě, běhejte s ním a vylaďte komunikaci. Poníka naučte, že jsou pomůcky nadřazené - řeč Vašeho těla, nebo hlasu a ty jsou důležitější, než to co zrovna udělá dítě na jeho zádech. Učí se to lehce, kdo má pamlsky v kapse, ten velí:) Náš poník uměl velice dobře rozlišit, kdy dítě udělalo, to co mělo a kdy dalo pobídku špatnou a odfiltrovat to. Byl jako autíčko na dálkové ovládání.
Časem se syn naučil jezdit tak, že poník poslouchá jeho v sedle a přepere i můj povel.
Jinak poník, který má fungovat pod dítětem nejezdcem, má mít full servis VIP. Vyběhaný bez jezdce, vykoupaný ve vedrech, narepelentovaný proti hmyzu, dle možností nežraný ke spokojenosti. A má mít právo si říct, že něco prostě tolerovat nebude. Máte ho doma, je Váš, tak můžete.
Mam kamaradku, ktera vede sveho ponika pro deti, hodne podobnym zpusobem. Kdyz vidim, jak nyni deti funguji (starsi prechod na vetsiho kone/pone stejne menezovaneho), jak s nimi funguje ponik, jak je ponik opecovavan jako rodinne stribro, tak se neda, nez souhlasit. A kdyz vidim spoustu jinych poniku a jinych deti a jinych rodin atd., neda mi nez odkazat presne na to - voditko, behat s ni, vyladit komunikaci vodic-ponik, vodit, behat, dalsi level ponik na voditku u/za vetsim konem, ponik, ktery vi, ze je stredobodem rodinneho vesmiru, vyrazne korektni a slusne zachazeni ze vsech stran, ponik to vrati a bude se chovat jako chuva. Jo a vybehany (24/7, nakrmeny, pravidelne korektury, spolecnost dalsich valachu, sedlo sedici detem i ponikovi...), opecovany a milovany. To je zaklad:-D
Ahoj, mam takovy ponekud trapny a zivotneohrozujici dotaz. Koupila jsem oteze, klasicke "platene" (https://www.jezdecke-potreby-viktorie.cz/oteze/oteze-platene-2/?variantId=4485&gclid=CjwKCAjwlZf3BRABEiwA8Q0qq2bVbMkWlU-r8IwML9PbSO2ZUCBH8C1SOZZ5rvI8xyMEXIT3Y33eJxoCpmYQAvD_BwE), odhlednu-li od toho, ze platene (=bavlnene?) rozhodne nejsou, tak bych se rada zeptala na vase tipy, jak z tuhe, tvrde a napoddajne oteze ucinit neco, s cim by se dalo pracovat. Kozene casti mazu, macim do oleje atd., tam cekam, ze to povoli, ale ta "bavlnena cast", rekla bych spis nynolonova, je strasna. Jako "tricetletukoni" si pamatuji "bavlnenou" otez takovou, ktera byla mekka, prelozit sla do vsech svetovych stran, nevadila koni ani jezdci...
Varianty:
- vyprat? (asi ta nic moc kuze zarve, ale kdyz ji budu hodne olejovat?)
- ve volnych chvilich mnout a ohybat a doufat, ze budu mit za pul roku slusnou otez?
- nechat to bejt, casem se to treba zohyba (i kdyz kun ted dost protestuje, tak ho tim nechci trapit)
- vratit se k historicke otezi, ktera se chovala slusne a povolne? A doufat, ze jeste chvili prezije?
- ustrikovat si otez vlastni?:-))
Bohuzel asi nutno ozkouset. Ja jsem byla nadsena z te natahovaci (Kerbl, cob kobyle natesno, full velka), podobna je od Harrys Horse - o malinko vetsi, nez Kerbl, lepe sedi, ale je chatrnejsi, USG (taky tahle sprckoidni) - na kone jsem ani nenatahla (obavam se, ze USG ma jine cislovani velikosti nejen masek, ale i rajtek), Waldhausen Skinny mi prisla vic klouzaci z kone. Vsechny jsem davala na kobylu 24/7. Klouzani z kone, ztraceni na 10 ha pastvy atd. vyresila nasita ocka z tkalounu a protazeni ohlavky. Posledni pokus (navic bodlaky na pastve lezouci do oci pote, co prorvaly masku) byla Busse (sprcka, dole na suchace), ktera sedi, sitka je pevnejsi, ale ne uplne tuha a dirky v sitce male, takze hacky z cumbrku neprolezou. Drzi jak prilepena, ale tohle chce vyzkouset, kazdemu koni bude sedet neco jineho (nez jsem nasla tuhle, zhucela jsem jen v maskach za 2 sezony tak za 3 tisice), takze tuhle si hyckam. Jo jeste vlastne Bucas (stribrna), ta je zase v cob velikosti spis vetsi, snadno pada a hodne se na ni chyta bordel, pokud nemate pastvinu jak anglicky travnik.
Kdyz jsme se naposledy stehovaly (z velkeho stada do mensi skupiny kobyl, vsechno pastevko, nikoliv rezim sportovni staje), tak v den prijezdu sla do do stada, druhy den jsem lehce popracovala na hale (hlavne v kroku, v klusu, veci, ktere zna a umi), pak mela 2 dny pauzu (kvuli me praci) a pak uz jsme najely na normalni rezim, ven jsme zacaly chodit az se udelalo hezke pocasi a tereny zacaly byt sjizdne. Mezitim se nam ve stade nektere kolegyne vymenily, ale zadna z kobyl to nijak neresila.
Kobylu mam ale 24/7 venku na pastvine nekolik let, co ji mam, a jde ji to jen k duhu, rozhodne neni psychicky vykolejena z novych koni ve stade, pripadne pri zacleneni do jineho stada (samozrejme za predpokladu, ze ve stade neni sikanator, nejsou boje o zdroje atd., ale tim, ze mam stesti na super ustajeni, tak jen koukam, jak kun cim dal vic kvete).
Sila mi kamaradka, svadlenka, jako darek. Problem byl vubec vybrat latku (chtela jsem vzor) v slusne gramazi, nicmene usila, jak jsem si rekla (podle predlohy). Latka (a to jsem vybrala kompromis) vysla na 300-400kč, o nejake kroucene snure na ozdobu nemluve. Prace s tim jak na kostele, vysledek spise "economy", na foceni fajn, ale jinak zustanu klidne u levnejsich (do 1000 kc) hotovych. Arkarian ma pravdu, fakt se to nevyplati, pokud budu zneuzivat svadlenku kamaradku znovu, tak urcite ne na decku. Skoda prace, casu a usili.
Mam tuten: https://www.potreby-jezdecke.cz/podbrisnik-drezurni-awa-gel/, 4 roky, drzi, obcas ho hodim vyprat do pracky a je jak novy. Kone neodira, nevytahuje se, az se rozpadne (za dalsich tisic let), chci stejny.
Otazkou je, proc chcete novy/jiny podbrisnik. Soucasny nevyhovuje proc/cim? Pokud vyhovuje, nemenila bych neco, co funguje.
To taky nechapu, ale ja jsem od podstaty clovek bez predstavivosti:-) Jela jsem se podivat na kone na prodej ("vyprodej chovu", rušení stada, jakkoli tomu budeme rikat), vice klisen v danych parametrech (vek, prijezdenost, zdravi,... ) na vyber dle mailove korespondence, potvrzeno i telefonicky, fotky zaslany. I dojela jsem, s veterinarem, pres pul republiky, dosla s pani do stada kobyl od omladiny po domov duchodcu a ted slysim "tahle je brezi, mela by rodit v breznu, tuhle jsme zapousteli, ale nevysetrovali, ...", takze kdyz jsem vytridila brezi/asi brezi, tak mi zustala jedna nepojizdna duchodkyne a jedna chroma s nalezem na ocich. I omluvila jsem se veterinari a ujela ze vrat za halekani majitelky, ze se klidne nejak domluvime, ze treba tamta brezi nebude nebo bych mohla hribe nekomu prodat, a to se vyplati, a co vam vadi na brezi kobyle? ... no, koukala jsem jak puk. Ja chtela kobylu na rekreaci, mela jsem domluvene ustajeni, kde by nikdo urcite nebyl zvedavy na hribe, nechtela jsem resit ani prodej hribete (buhvijakeho) a ani pripadne komplikace. Pouceni to bylo:-D
Me zase zaujalo - ano, vim, ze cizi hovory se nemaji poslouchat - v Equiservisu, kdy zakaznice debatovala s prodavackou jednotlive bezpecnosti trmeny, tohle tamhle, penize roli nehraji, ... a prodavacka rika, ze si beztak mysli, ze nejbezpecnejsi varianta jsou klasicke s gumickou. Prodavacku neznam osobne, ale casto ji tam potkavam (mnoho let, takze inventar), aktivni jezdkyne, nikdy mi osobne blbe neporadila, k tomu pripocitam, ze nejspis budou placeni i za trzby, ale i tak doporuci low cost variantu nekomu, pro koho 5 tisic sem tam nebyl problem, dle obsahu nakupniho kosiku. Tak jsem se vratila na zem, prestala zkoumat, zda si taky nekoupim ultra bezpecnostni trmeny a nadale jezdim na svym s tou gumickou:-D A furt si rikam, ze kdyz to funguje, tak proc to menit (a ze jsem se napadala, obcas osklive, noha nikdy ve trmeni nezustala... ).
Jak to skladali nevim, ale musi to byt proveditelne v 1 muzi, zadny Arnold. Nalozi 2 doma, na misto rozhodne nejezdi ve 2, takze bych rekla, ze za pouziti hrubsi sily a duvtipu to pujde. Seno takto dovazene bylo ale vzdy urceno "k okamzite konzumaci", takze nejak shozeno z voziku a instalovano do krmelce, druhy balik treba shozen a pod plachtou na palete pockal na dalsi tyden. Takze bych cekala, ze kdyz se neco uvolnilo, nikdo se nehroutil, pac se neskladovalo, ale zkrmilo v kratke dobe. Ja osobne bych koulela dolu za pouziti par tramku a pripadne paru rukou, co to budou jistit...
Tohle potvrzuji, znami takhle obcas vozi 2 baliky na beznem voziku. Vozik bezny 1 napravovy, auto bezna octavka, nakladano ve 2 lidech (kamarad+jeho drobna zena) - podrobnosti nevim, ale techniku nemaji, takze cekam "nakuleni po naklonene rovine, kurty asi takove ty s racnou a hakem, ma kazde OBI a v hospodarstvi se hodi vzdycky.
Obsedat za rok, seriozni prace na 4-5 letech. I tak netusim, na co je potreba priprava a nakup udidla rok dopredu, kdyz zhyckany Prazak si v Equiservisu koupi udidel co hrdlo raci na pockani, mene zhyckany neprazak si pocka maximalne tydne z vetsiny tuzemskych eshopu pred planovanym obsednutim. Bude-li to zvire dobre pripravene na praci a obsednuti celkove, posledni, co bude resit, je udidlo v hube. End of the story.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Jestli to nebude tím, že je stále v povědomí, že pastevne ustájeny kůň je méně náročný na zázemí jako boxové ustájeny? Což se pak odráží finančně, protože každý chce na pastevko, protože je přece levné. Já bych to viděla v tomhle. Myslím si, že kdybych ještě k tomu, co jsem teď za poslední rok udělala pro své koně, udělala ještě trochu lepší jízdárnu, ne jen "kousek pastviny", a řekla si 6 tisíc, tak mi to nikdo nedá.
A to ja bych klidne dala, a nejspis bych mela pocit, ze jsem dobre poridila:-)
Ale pripadam si jak v tom postesknuti o tom, ze nejsou rajtky na slovanskou postavu, ac by trh byl. Jen z meho okoli vidim, ze i na dobre vedene pastevko by trh byl a jsou lidi, co by ho s klidem kvuli svym konim zaplatili...
A me to proste zlobi. Protoze memu koni vyrazne prospiva byt cely den venku, tak nema narok na slusnou peci a zazemi? Korektni povrch? Je mi jasna prace okolo slusneho pastevka, zazemi, stroje, seno, lidi, voda... kdyz budou mit stejnou cenu jako za boxove ustajeni a kun peci, nereknu ani popel. Necekam, ze nekomu dam 3 tisice a budu jeste vymrcovat, ze tohle a tamhle. Chci, abych se mohla spolehnout, ze se mi o kone postaraji, pastevko bude bezpecne atd., a cekam, ze za to budu adekvatne platit. Ale s tim nikdo nepocita a neni ochoten nam pastevakum priznat misto k zivotu:-(
A me nastvalo (a nastvava) neco z uplne jineho soudku. Proc pastevne ustajeni koni nemaji narok na slusne zazemi? Jezdecke (i pastevni kun a jeho majitel muze mit ambice se jezdecky zlepsovat na korektnim povrchu, nikoliv "joo, jestli chcete jezdit na jizdarne, tu nemame, ale jezdime tady ve vybehu"), ve forme zazemi ("Ne, majitele pastevne ustajenych koni zde nemuzou vyuzivat sedlovnu, socialni zazemi, hadici pro kone....), pripadne slusne pece o pastvinu, porost jako takovy, ohrady atd. (brecim, kdyz vidim zmarneny potencial ve forme krasnych rozlehlych vybehu, do kterych nikdo nikdy nevjel s technikou (aby aspon ubranoval), o sbirani trusu nemluve, s ohradami, ktere nedrzi ani an to povestne dobre slovo. Muj vztek nasobi to, ze jsem s nikym z ustajovatelu nedebatovala o penezich (nebylo to kriterium), pripada mi normalni platit za extra vymysly (2x denne prevlict, kamasovat, mazat ocicka, bebicka, dovest kone ke kovari), ale platit za "extra sluzbu", ze smim v arealu pouzit WC? Umyt si ruce?
Na doporuceni kamaradky, co vyzkousela taky kde co, jsem koupila tyhle: https://www.boty-kulik.cz/damska-obuv/info/damska-myslivecka-obuv-hunter-pro-3812-zelena. Drzi druhou sezonu bez ztraty kyticky.
Nemenila bych, a to rika nekdo, kdo nenavidi holiny a vsechno, co je jim podobne.
Dobre drzi na noze - necvachtaji, nezustavaji v blate, na zamrzlem se moc nesmikaji. Pocit jako v tezke pohore v nich nemam, ale furt za me dobry (jsem alergicka na kloktajici boty na noze, ruzne se kroutici a tak), tepelny komfort super, at uz pri praci (pohybu) nebo pri stani na jizdarne (nenapadlo by me, ze kdyz budu hodinu stat v mraze, jedine, na co mi nebude zima, budou nohy).
Na jezdeni to podle me moc neni, to jsem se vzdy prezouvala do jezdeckych (ale v zime na hale to nebyva takove dramo), pak hned zpatky do tepla do kozesinky v bote. Obcas jsem v nich na kone sedla, ve smyslu okrokovat, odejit s konem z mista na mista, na smysluplne jezdeni bych si je nevzala, na to mi vsechny zimni boty pripadaji trosku nebezpecne (tluste, neohebne, tkanicky, ...pri padu moc moznych rizik).
Plus ponozky "normalni", vetsinou nejake noname trekove, stare (aneb na trek bych v tom nesla, ke konim dobre), pod rajtky podkolenky (opet no name, proste ty, co koupim za 50 kc a beru je ke konim celorocne) a hura. Koupi tehle bot jsem po x letech prestala laborovat, co si vezmu, abych nezmrzla. Jedine, ceho lituju, jsou ta leta predtim, kdy me kamaradka nedonutila si poradne boty koupit:-D