hamarbox

Moje příspěvky

21.1.2011 10:46

Dobrý den,

vodu samozřejmě podávat také. To byste to nejlepší a nejcenější, co se ze semínka vylouhovalo vylila. Důležitý je právě ten sliz. Hlavně té vody do semínka nedávejte moc.
Míchala jsem to s mačkaným obilím.

8.7.2010 22:07

Už jsem tady dlouho nebyla a tak mám dotaz. Jakým způsobem dojíte kozy na pastvině. Mám je na pastvině týden, pořád ještě pod nimi kůzlata. Kůzlata jsou zadaná a všechna jdou pryč příští týden. Jenže kozy se vůbec nechtějí dát chytit. Nemám je kam zavřít.

Po všech těžkostech, co překonávám od začátku roku se mají kozy skvěle. Jenom já zase řeším další a další problémy.

Poradíte někdo, jak to děláte?

Stádo je smíšené - mladé letošní kozičky, pár dojných a několik ročních nedojných. Jak je šikovně oddělit?

Doteď jsem pořád něco vymýšlela a vyráběla a teď zase začínám od začátku a nějak mi dochází nápady i energie. Nejradši bych nedojila, jenže to u těch dobrých dojnic asi nepůjde.

5.5.2010 10:02

To je právě to nad čím pořád přemýšlím. Jak jsem to nadmutí měla poznat, když břicho bylo pořád stejné. Neměla obří břicho. Ve střevech bylo trochu plynů, ale nezdálo se mi že zas tak moc.

Takže tedy zkušení: Jak přesně rozeznám nadmutí od přežrání? Jsou kozy, které mi domů z pastvy chodí jak sudy a neuhynuly na nadmutí. A tahle byla na chudé zahradě cca hodinu a nadmula se? A to tam není jetel ani nic jiného nadýmavého. Je mi jasné, že je to stejně má chyba, ale jak se jí znovu vyvarovat? Už mám strach pouštět kozy ven a tak jsou pořád ve stáji na seně, nechci si způsobit další úhyn.


4.5.2010 23:51

Tak jsem na to nadmutí dnes dojela u jedné naší kozy. Bohužel jsem to na ní ani nepoznala. Byly včera na zahradě jenom na chvilku a moc trávy tam není. Bohužel se mi jedna koza mírně nadmula, jenže měla i termín porodu a tak jsem myslela, že se chystá k němu. Nechystala, od rána jí bylo špatně, jenže to jsem nevěděla, chodím ke kozám jen jednou denně. Ráno je krmí bývalý. Odpoledne pořád ležela, ale jak říkám nadmutí jsem nepoznala, bohužel. V půl sedmé jsem jí zkontrolovala, pořád ležela. V 20hod mi bývalý volal, že je mrtvá.

Jsem z toho zdrcená. Kdybych poznala nadmutí a dala jí Pretympan, tak možná byla živá. Březí nebyla. Mám chuť s chovem koz praštit, protože se považuji za neschopu. Měla jsem to poznat a pomoci jí.:-(

3.5.2010 08:22

Na pastvu se má přecházet postupně - cca týden. A před vyháněním na pastvu vždy předkrmit senem. Ale pokud na pastvu jsou postupně navyklé, tak by to neměl být problém.

Já pouštím naše kozy nejdřív na zahradu, kde je trávy měně a před tím krmím senem. Nyní je pouštím cca na hodinu na vyšší trávu. Celodenního výběhu a pastvy se zřejmě dočkají až v létě.

30.4.2010 22:30

Znamená to pouze to, že kočkám se mléko vůbec dávat nemá. To je první věc. Další je ta, že jim třeba nechutná. Naše kočky dělají jak blázni po jakémkoli mléce, ale mají smůlu. Protože to kozí je pro nás a také pro kůzlata.

Sama používám mléko pro nás až sedmý den. Tudíž hurá. Zítra konečně bude zase mléko i pro nás, protože kozlík je jedináček a vybral si jen jeden cecík a druhý tvrdošíjně odmítá. Tím mu děkuji, že mi nechá litr mléka pro dcerku.:-)

Zdravím Hanka

28.4.2010 21:54

tancoska napsal(a):
ten neostomosan bych docela ráda vyzkoušela,nevíte jestli to nevadí když na psa pak sahaj děti?Díky

Určitě vadí. Je to silně jedovaté. Používám ho na kozy a dost jsem sama sebe při aplikaci otrávila. A také to dost smrdí(jako nafta), takže nedoporučuji na psy byťáky. Hlavně aplikovat venku.

Rozhodně bych na to své dítě nenechala sahat. I aplikovat se má v rukavicích. Je to vhodné zejména pro hosporářská zvířata a psy venku.

Popis výrobku NEOSTOMOSAN A.U.V. SOL 1000ML
Příbalová informace - Rp.
Informace pro použití, čtěte pozorně!

NEOSTOMOSAN sol. ad us. vet. Tetramethrinum, Cypermethrinum.

V: Ceva Phylaxia, Szállás ut. 5, 1107 Budapešť, Maďarsko.

DR: Ceva Animal Health Slovakia, spol. s r.o., Trnavská cesta 5, 831 04 Bratislava, SR.

S: Tetramethrinum 50 g, Cypermethrinum 5 g v 1 l.

PL: Piperonyli butoxidum, Acidum aceticum anhydricum, Emulgator, Paraffinum liquidum, Hydrocarbonea aromatica concentrata.

IS: Antiparazitika.

CH: Neostomosan sol. okamžitě zneškodňuje ektoparazity a poskytuje dlouhodobou ochranu proti novému napadení parazity. Doba této ochrany závisí, do určité míry, na způsobu léčby a situaci v chovu zvířat. Neostomosan sol. je širokospektrální ektoparazitikum. Má vynikající účinnost proti mouchám (Stomoxys calcitrans, Musca domestica, Haematobia irritants, Musca autumnalis, Tabanidae spp.), blechám (Ctenocephalides spp.), vším (Haematopinus spp., Damalinia spp.), svrabu (Sarcoptidae, Psoroptidae), roztočům (Demodicidae) a klíšťatům (Ixodidae). Neostomosan sol. je ideální insekticid díky svým vlastnostem: - v různých podmínkách je vysoce účinný proti artropodům, ale neškodný pro teplokrevná zvířata (má vysoký index tolerance); - má široké ektoparazitární spektrum; - snadno se aplikuje. Neostomosan sol. se rychle metabolizuje a vylučuje z oběhu a tkání.

I: Psi: prevence a likvidace zvýšeného výskytu blech, klíšťat a vší, léčba demodikózy, sarkoptového a otodektového svrabu. Skot, ovce, prasata, králíci: postřik okolí proti mouchám.

KI: Není určeno pro potravinová zvířata.

NÚ: Neznámé.

IT: Neznámé.

D: Psi: k mytí, namáčení a postřiku povrchu těla psů je třeba použít roztok Neostomosan sol. ředěný v poměru 1:200. V případě výskytu blech a vší je nutné aplikovat ředěný přípravek na celý povrch těla a vystříkat boudu psa. V zájmu prevence opakovaného výskytu blech je třeba ošetření po 2-3 dnech opakovat. Klíšťata jsou zneškodněna v průběhu několika hodin. Ošetření proti sarkoptovému a otodektovému svrabu musí být aplikováno v 10denním intervalu, dokud nejsou dvě následná vyšetření negativní. K léčbě otodektového svrabu je třeba roztok aplikovat na místo léze ve vnějším zvukovodu. Ošetřit obě uši. Ušní boltec je vhodné ošetřit znovu po sedmi dnech. Postřik okolí. Skot, ovce, prasata, králíci: postříkat okolí zvířat roztokem Neostomosan sol. ředěným v poměru 1:400 (1 l na 400 l vody) ve 2-3týdenním intervalu. Jedno ošetření výrazně omezí množství much na 2-3 týdny.

ZP: Postřik nebo koupel.

UZ: Vyhnout se kontaktu s kůží. Přípravek se nesmí dostat do očí. Hořlavá látka. Udržujte mimo dosahu dětí. Toxická látka pro ryby a včely. Nekontaminovat vodu přípravkem nebo použitými nádobami před jejich zneškodněním. Smícháním 1 kg vápna se 100 litry pracovního roztoku se účinné látky úplně uvolní do 48 hodin.

U: Při teplotě 15-25 st. C, na tmavém místě. Chránit před vlhkem.

BA: 100 x 5 ml, 1 litr.

28.4.2010 21:42

Naše Líza je také strašně hubená. Jenže hubenou jsem jí již koupila. Teď měla trojčata. Odčervená byla před porodem(Decotmax) Přesto se mi nedaří jí spravit. Žere za dvě. Sena sežere mnohem více než jiné kozy. Večer dostává přibližně 0,5kg - ječmene a kukuřice. Také jsem jí přidávala vojtěšku a kilo syrových brambor. Přesto se nespravila. Kůzlata jsou pod ní ještě dvě.(už je jim 6týdnů).

28.4.2010 20:01

Z oplocení strach nemám, protože kdo zná kozy ví, že musí být pořádné a dostatečné. Tzn. bude to el. ohradník z drátu a bude opravdu fungovat. Naštěstí je pozemek mimo jakoukoli frekvenci, tudíž předpokládám, že tam nikdo chodit nebude.
Přesto nehodlám riskovat a nechat stádo bez dozoru.

Se socializací v rodině počítám, bude nás celkem velká rodina - 4dospělí a 3děti. Tudíž pes musí být zvyklý na nás všechny. Štěně bude žít s námi, ale nenechám ho kamarádit s nikým cizím. Vychovala jsem již hodně psů, ale byli určeni pro jiné využití než na střežení. Proto se radím. Kdysi jsem měla slovenského čuvače a zůstal vtisknut do mého srdce. Byl to dar od známého - dospělý nevychovaný čuvač a dodnes na něj vzpomínám v dobrém. O kavkazany jsem se zajímala ještě mnohem dříve a vždy se mi moc líbili a tak jsem o nich četla dostupnou literaturu a ptala se na jejich povahy i mezi chovateli. Několik těchto psů znám i osobně.

28.4.2010 14:32

Ano chovám kozy a opravdu umí psa srovnat do latě, i když z nich mají i trochu strach. Třeba naše boxerka nedávno opruzovala moc blízko u kozy s kůzlaty. Koza využila okamžiku nepozornosti psa a nabrala ji několikrát hlavou do slabin. No boxerka si snad příště dá pozor.

Psi chovám již přes 20let a myslím, že jim dost rozumím. Přesto jsem si chtěla pořidit štěně rovnou od stáda, aby už vědělo od starých psů(matky popř. i otce) jak se stádo má střežit a chránit. Rozhoduji se mezi kavkazanem a čuvačem. S oběma plemeny jsem se již více seznámila. Čuvače jsem měla a kavkazany jsme měli v práci. Zvládne stádo hlídat pouze jeden? Jde mi o ochranu stáda před zloději a cizími psy. Koz máme kolem 20ks, časem jich bude zřejmě i více. Samosebou, že si mohu vzít jakékoli kvalitní štěně, jenže bych preferovala odchovance u stáda nebo štěně, které zná kozy a zvířata od nejranějšího věku. Vždyť nejdůležitější období socializace je zrovna od 6-10týdnů a to by ještě měli být u mámy. Min. to 8týdnů věku.

Jaké máte zkušenosti u těchto plemen s odnaučováním sbírání potravy ze země? Nerada bych, aby mi ho někdo otrávil.

Slyšela jsem a někde četla, jak se odchovávají v cizině štěňata u stád a jak je pro ně stádo prostě domov a rodina. A jak střeží stáda i bez jakéhokoli člověka. Velmi se mi to líbí, jen nevím,zda-li je to u nás vůbec možné. Většina plemen je zdegenerovaných a z každého přírodního zdravého a hlídacího plemene se dělají domácí mazlíčci.

28.4.2010 13:33

Naprosto vám schvaluji koupi dvou koziček z jednoho stáda. Akorát vás možná čekají problémy s kombinací rohatá a bezrohá. Většinou to dělá problémy. I když já mám zatím také stádo smíšené, ale v boxech jsou rozdělené na rohaté a bezrohé. Střety bezrohých a rohatých ve výbězích,ale jsou a bezrohé chodí domu s krvavými hlavami.

Jinak vám gratuluji k oběma kozenkám a ať se jim u vás daří. Chov pouze jedné kozy neuznávám, i když jsem to tak nějakou dobu také měla.

27.4.2010 22:12

hledám chovatele těchto psů s PP, kteří odchovávají štěňata u zvířat - nejlépe kozy popř. ovce. A jejich psi s těmito zvířaty pracují. Mám zájem o koupi kvalitního štěněte- fenky takto odchované.

14.4.2010 19:51

Ještě jedno foto - loňské březnové kozičky. Kromě té bílé se zeleným obojkem.

14.4.2010 19:49

Ještě jedno foto - loňské březnové kozičky. Kromě té bílé se zeleným obojkem.

14.4.2010 19:45

Tak tuto problematiku zkoumám už rok. Loni jsem také nakoupila odstavené kozičky. Pořád pročítala dostupnou literaturu a krmila jsem následovně:
Ráno seno,v letním období spíše jetelotráva, pak celý den pastva na louce, kde rostou různé bylinky, keře a plevel(cca 2500m2). Večer ve stáji znovu jetelotráva.
Dále jsem krmila: cca 0,5kg směsi - mačkaný oves a granule pro teleta. 2/3obilí,1/3granule/na 1kůzle
Kozičky rostly jako z vody, v 8měsících měli těch žádaných 35kg.

Přesto jsem přesvědčená, že důležitý je základ, který dostali od narození u svého původního chovatele. Naše kůzlata mají probíhačky a jsou přikrmována směsí mačkaného obilí a sena od 4týdnů. Dost často bývají kůzlata s matkami a lidé se moc nezabývají krmením kůzlat odděleně, tak se moc k jádru nedostanou a to je chyba. Také záleží na mléčnosti matky a jak se matka krmila již v době březosti.

Letošní nové kozičky určené k chovu krmím jinou směsí: obilí 3:2:1 - ječmen:oves:pšenice, míchám v poměru 2:1 s granulemi pro telata Starter. Dále seno, voda a dvě dostávají navíc kozí mléko, protože jsou menší a ještě si ho vyžadují. Jakmile opravíme mačkač, aby zvládl i kukuřici, tak budu do směsi přídávat i kukuřici.
Jádra se má dávat na kůzle 500-800g(nutno postupně navykat, nedávat hned tuto dávku). Jakmile vyroste zelené krmení, tak budou na jetelotravní směsce, plus zase nějaká ta pastvina, kde roste vše možné, aby si mohly najít bylinky, a ráno před krmením zeleným dáváme seno. Výborné je pro ně listí nejedovatých dřevin, to jim také moc chutná. Samosebou pořád zkrmuji jádro. Peníze radši nepočítám, protože jde o mladá zvířata a mě hlavně záleží na tom, aby měla dobrý základ, byla zdravá a co nejlépe živená. Jsem přesvědčená, že mi to pak v produkčním životě bohatě vrátí.

Špatně nevypají, přesto je pořád co zlepšovat. Letošní nakoupené kozičky chci odchovávat ještě lépe.

12.4.2010 23:07

A tady jsou jen ti naši kluci. Mají se čile k světu. Jak k dílu, tak k jídlu.

12.4.2010 23:07

A další velká radost u nás ve stáji. Dnešní polední překvapení - sice zase 2 kluci, ale jsem za ně ráda. Pyšná prvnička Uschi vše zvládla sama na jedničku.:-)

9.4.2010 23:30

U nás zatím tři porody - celkem 6kůzlat 3:3. (trojčata,jedináček,dvojčata)

8.4.2010 22:22

Tak tohle je náš obřík. Po dvou neúspěšných porodech, je třetí úspěšný. Jsem ráda, že jsem dala Zuzance šanci.Toto je dvoudenní kluk jak buk.

1.4.2010 08:51

Svěřuji svá zvířata max. na jeden den a i tak velmi nerada. Prostě nejlépe si to člověk udělá sám, o tom jsem přesvědčená,že je správně. Jediný úkol, který ráda svěřím je kydání a i to si radši udělám sama. Protože nikdo jiný by stáje nevymetl a nevypláchl.

Přítel se tedy špičkově stará o koně, ale to ostatní už moc nemusí, tak to zbývá na mě. Jak říká, že ty kozy ode mě mají mnohem lepší péči a servis.