happinka

Moje příspěvky

17.6.2009 19:09

lucies napsal(a):
"nepoužívá donucovací prostředky"
Používá.
Donucovací prostředek přece nemusí být věc, stačí donucovací postup.

Nepoužívá donucovací prostředky a donucovací postup velmi zřídka, jen když je pes vysloveně agresivní. Používá komunikaci.

17.6.2009 12:19

vhund napsal(a):
Já mám od něj knížku. Čtu ji jen jako inspiraci a přijde mi docela dobrá. Zatím jsem ale s ničím poradit nepotřebovala. Myslím, že mám bezproblémového psa a výcvik a výchovu jsem zvládla s výcvikem psa do kapsy (Bruce Fogle).

Mám osobní zkušenost, můžu jen doporučit. S lidmi mluví sice dost tvrdě, ale radu pro psa vám ušije na míru, nepoužívá donucovací prostředky. Hodně vás o vašem psu naučí.

14.6.2009 21:24

tancoska napsal(a):
To že se po povelu vyčůrá znamená že to chce stihnout to přeznačkovat a ne že vám ukazuje prostředníček.To možná bereš takhle ty ale určitě to ten pes takhle nemyslí.Slyší povel(přivolání) tak honem čůrá aby mohl splnit povel.Můj pes to taky dělá a rozhodně mě bere jako vůdce a nezkouší si prosadit svoje.Je to instinkt nic víc.

Můžeš mít pravdu a nemusíš. Záleží na spoustě doprovodných gest, které u toho pes udělá. Stejně tak může splnit tvůj povel a značkovat, až ho propustíš.

14.6.2009 20:48

impact napsal(a):
Me zas neprijde normalni vynucovat si splneni povelu v takove situaci.

Povel by se měl dávat tehdy, kdy má smysl a pak musím trvat na jeho splnění za každých okolností. Hlavně na povelu přivolání, protože na tom velmi často závisí bezpečnost a zdraví toho psa. Nevolám buzeračně a zbytečně, ale když zavolám, trvám na tom. Od srnky, zajíce, háravky, misky, hračky, psa, rvačky, prostě první povel a trvám na něm.

14.6.2009 12:18

zirrael napsal(a):
Tohle je úplně normální chování. Jak psala impact, má v tu chvíli mozek přestěhovaný kamsi, proto to klepání zubama, nepřítomný pohled, atd. Tříletý pes je mladík v plné síle, tak se mu prostě fenky líbí. To že si stopu fenky označí než od ní odejde je taky naprosto normální, můj pes udělá to samé. Určitě v tom nehledejte dominanci vůči vám nebo vyčůranost, takhle se prostě psi chovají.

To, že pes po povelu nepříjde, není normální chování, to se nezlobte. Je na majiteli, kdy se rozhodne povel dát, jestli při čuchání nebo až po přeznačkování. Když už ho ale dá před tím, než pejsek přeznačkuje, měl by trvat na jeho splnění.

14.6.2009 11:50

muchomurka napsal(a):
Tentýž problém mám s šeltií. Byl napadnut 3x ve věku asi půl až rok. Můj byl vždy na vodítku.. Na vodítku vrčí na psy, kteří mu připomínají agresora. Řeším to tak, že jakmile vidí psa připomínajícího agresora a začne nepřiměřeně reagovat. Otočím se čelem vzad a odcházím pár kroků od něj i se psem na vodítku. Pak se otočím a jdu zpět k nim. Zareaguje neklidně, tak otočka a znovu... A tak dokola a dokola než v klidu projdeme. Pokud z nějakého důvodu musí dojít ke kontaktu a můj pes je neklidný, musím mít vždy povolené vodítko, nikdy ne napjaté, nesmím ho ani táhnout pryč, vůbec vodítko nesmím použít (cítí se ohrožen, bez ústupové cesty). Na volno tento problém vůbec nemáme. Může si od psa sám odejít do bezpečné vzdálenosti. Vůbec to neřeší.

Rada je velmi jednoduchá - nenapínej vodítko. Napnutí vodítka je start agrese a to, že ty se bojíš, že on něco vyvede a podvědomě napneš vodítko, je začátek všeho.

14.6.2009 11:47

impact napsal(a):
Co na to rict... Jiste, ze to precura, je to pes - samec. A jiste ze neposlechne hned, kdyz ma mozek mezi nozkama.

Myslim, ze takhle se chova vetsina psu a zbytecne si z toho delate hlavu. Ja od toho rause psa bud neodvolavam a nebo, kdyz musim, tak naznacim hod voditkem smerem ke psu, on odskoci a pak ho privolam.

Pejsek za vás kašle, a to, že se po povelu vyčůrá, je toho důkazem. Jestli tohle dělá pravidelně, zvedá na vás prostředníček. A zjistil, že když si pro něj páníček jde a on se vyčůrá a projde mu to, byl by hloupý, kdyby to nezkoušel, když mu to tak dobře funguje. Když očuchává po fence, nechto ho buď dočuchat a přeznačkovat a volejte až pak, nebo volejte hned, ale pak trvejte na okamžitém splnění povelu.

29.4.2009 22:31

salima napsal(a):
Dobry den mam dotaz na lidicky kteri maji zkusenosti s timto plemenem.
Da se CSV chovat na statku s hospodarskymi zviraty aniz by je lovil? je to plemeno ovladatelne v lese z kone nebo z kola na volno bez voditka ?

diky nora

Naprosto v pohodě může. Mám ČSV, přestěhovali jsme se na vesnici a je s námi ve statku plném zvířat, drůbež, králíci, koně, kočky. Neloví nic, je v pohodě. Na koni jí beru ven běžně, má přivolání od čehokoli. Místní myslivci nám udělili čestnou výjimku, nevadí jim, že chodí všude na volno. Je to o výchově.

11.2.2009 21:42

hillary napsal(a):
No,náš Tonda to dělá vyloženě proto,že hlídá ,,své" území a taky nás..Někde jsem četla,že by majitel neměl řvát,po něm,páč si pak může myslet,že ho jakoby podporuješ..Ale zkoušeli jsme to po dobrým,po zlým,něco hodit,atd..A nic..Tak třeba někdo poradí..U tebe se tím lidi baví a i když je ti to nepříjemný,tak věř,že je to lepší,než když stojí jak přikovaní a jsou po....,což chápu,kdyby takhle štěkal na mě,taky se bojím.Dřív štěkal jen večer,ve tmě,teď už to zkouší i za světla..Je to nepříjemný,tak rady sem.

Kašlete na házení nebo škubání. Pejsek se asi bojí a proto štěká - odhání lidi od sebe. Po čase se může stát, že si tímhle bude zvyšovat sebevědomí. Zákazové povely moc fungovat nebudou. Pracujte s ním přes přivolání, berte ho hodně mezi lidi, nedovolte nikomu ho chlácholit a vy byste ho neměli tresta za strach.

6.6.2008 14:02

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
díky všem za odpovědi,
jednalo se mi u těch cizích lidí hlavně o to, že má jít v létě na bonitaci a mám strach, aby kvůli její plachosti neprošla. Na druhou stranu jsem ráda, že je odměřená k lidem, protože jí fakt nikdo neodnese, prostě by se nenechala. Kdyby nešla na bonitaci, tak bych to vůbec neřešila.
Jinak doma se snažím i záměrně dělat rachot, poličky apod. aby jí to nevadilo, ale zatím to moc nezabírá. Dělala jsem to hned od začátku, aby byla na rachot zvyklá.
Tak tomu určitě dám ještě čas.

Jen ještě, nevíte jak moc plachost až strach z cizích lidí může ovlivnit výsledek bonitace?

Díky Katka

Nevím, jaké jsou požadavky na bonitaci pro vaše plemeno. Ale obecně ano, určitě by to mělo mít velký vliv. Bázlivý pes by neměl mít v chovu co dělat.
Ty pokličky a kravál, ono nejde jen o to, aby si zvykla, jde hlavně o to, jak vy jí podpoříte a podaří se vám vysvětlit jí, že to není důvod k obavám.
Nezlobte se, ale z toho vašeho posledního příspěvku mám trošku dojem, že nevíte, co chcete vy, a ona to už tuplem vědět nemůže. Nejde přece o to, aby uděla bonitaci, ale o to, aby žila beze strachu a stresu a byla v pohodě.

6.6.2008 11:24

brix napsal(a):
Ted si o vikendu neco nastuduju v knizkach a budu to vic pozorovat. J to nas prvni pes, tak se radsi zeptam, nechci mit agresora, ktery musi byt vsude s kosikem.
L

Knížky, když jsou dobré, jsou určitě k užitku. Ale takových je bohužel dost málo. A tohle z knížek nevyčtete. Málokdo to umí dobře vystihnout v reálu. Opravdu .- nechte si to ukázat v praxi od někoho opravdu dobrého. Jinak to nepůjde. Pro srovnání - slyšet motor se v knížkách také nedá naučit. Jen dávejte pozor na to, koho si na tu radu vyberete.

6.6.2008 10:25

brix napsal(a):
No ono se to prave tem majitelum druhym pejsku moc nelibi, tak nevim. Pojedem ted za jeho sestrickou, kterou zboznuje, tak omrknu, jestli na ni taky takhle vrci. Dlouho jsme tam nebyli, nejdriv kulhal jeden pak zase druhy, tak uvidim.
L

Naši psi - pes a fena - když si hrají, vydávají šílené zvuky, vrčí až se okna třesou, ale je to jen hra. Záleží na tom, jak se u toho tváří, a jaký má to vrčení tón. Když přechází do agresivního nebo hysterického tónu, hru je třeba v klidu ukončit. Ne bitím nebo cukáním, to naopak vyprovokujete asi rvačku. Psa si odvolejte, jestli má dobré přivolání.

6.6.2008 10:22

galina napsal(a):
me to silne pripomina vyvoj u lidskych mladat- mimino v kocare nezajimaji blesky, petardy ani dest ale trochu starsi decko uz vnima a najednou se toho co dosud nevnimalo zacne bat. nenutne ji do kontaktu s cizima,ale brat ji hodne mezi lidi, staci kdyz ti lidi budou chodit okolo, nechlacholit, neutesovat, proste to chce cas a myslim ze vim o cem pisu, v zari jsem dostala extreme bazlivou rocni fenku, do smecky zapadla okamzite, ale teprve pred dvema tydny se necha ode me pohladit.

Nikdy jí neutěšujte a nechlácholte, když chce někam zalézt, nedovolte jí to. Stejně tak jí nedovolte utíkat domů, když se něčeho lekne venku. Doma občas do něčeho pořádně bouchněte, nechte upadnout pokličku na dlaždičky a tak. Tvařte se přitom, jako že pohoda a všechno OK, když se lekne, v dobrém se jí vysmějte. Jestli je žravá, dělejte rámus, když chystáte jídlo.
Co se týká těch cizích lidí, nenechte je, aby se na ní vysloveně vrhali a koukali jí přitom do očí. Domluvte se s nimi na tom, že se vy s nimi budete přátelsky bavit, pak jí nasměrujte zadkem k nim a oni si jí suverénně ale jemně a příjemně pohladí. A pořád klídek a pohoda. Naučte lidi, aby stáli bokem k ní, případně si sedli na bobek a nekoukali jí do očí.

5.6.2008 16:03

psi mama napsal(a):
Jak se říká, lepší být připravený a nepotřebovat, než být nepřipravený a potřebovat

Ophtal, něco na horečku, něco na průjem, betadinu a fyziologický roztok, gázu a bandáž a sterilní polštářky, nůžky, pokud máte možnost tak širokospektrální anibiotikum. něco na zastínění, misku na vodu, dostatek pitné vody a jídla, na které je zvyklý a které se v horku nekazí. pozor na přehřátí po cestě.

12.5.2008 19:23

brix napsal(a):
Nedelalo se RTG, delala jen ohybove zkousky kycle. Kloubni vyzivu nedavame, ale asi zacneme jakmile skoncime se soucasnou lecbou. Je fakt ze lita desne a porad, obcas neco preskoci a tak, ne ze bysme ho nutili, ale treba spadly kmen. Budeme ho muset holt trosku posetrit.
Dekuji za odpoved.
L

Nemluvila doktorka o panostitidě? To by odpovídalo celkem jeho věku i velikosti a také tomu rimadylu, co vám dala. Jestli je to panostitida, uberte mu trošku bílkoviny v krmení, omezte na nějakou dobu pohyb. Nedivte se, jestli se vám po tom rimadylu pozvrací a nebude zrovna dobře jíst. Je to jeden důvodů, proč bych to psovi asi nedala.
S těmi kloubními přípravky - no nevím. Pokud už se rozhodnete je dávat, vybírejte takové, které neobsahují analgetika, jinak mu spíš ublížíte než prospějete.

9.5.2008 12:47

bubllinka napsal(a):
No prave to je to,co si myslim, ze to nechape... ale jak teda ted postupovat? Jak se uci lehni kdyz ja stojim?
Ja ji treba k zemi vubec netlacim, ani ji nijak nenutim, tak snad se neboji...
Proste hledi na pamlsek, ale nelehne.
A kdyz si drepnu, tak lehne jak strela...

Nám se osvědčilo učit se lehni na hlasový povel a na posunek rukou. Ten posunek skoro není vidět. Zkus si k ní nedřepnout, ale ohnout se. Když dáš ten povel, vymysli si nějaký posunek, klidně tou rukou s piškotem. Když si lehne, dej jí ho. Pak se budeš ohýbat stále míň a míň......

Diskusní téma - Lehni
9.5.2008 11:35

bubllinka napsal(a):
Ahojky, chtela bych se zeptat, jak naucit psa LEHNI, aniz bych mu stahovala pamlsek pred cumakem ze sedni... Nam to nejde. Kdyz dam sedni a pak ukazu na zem, nebo mam pamlsek, tak v poho, ale jak ji to naucit, ze ja stojim a ona si proste lehne? Prijde mi, jako by poradne nevedela, co po ni chci, zacne pak podavat packy, ale proste si nelehne, dokud si nedrepnu...

Je možné, že když si dřepneš, nejsi pro ní tak "nebezpečná" jako když stojíš. Jestli opravdu ví, co znamená povel lehni a začne odvracet hlavu a podávat ti packy, asi moc tlačíš nebo se tebe nebo něčeho jiného bojí. Je také možné, že nechápe povel, ale reaguje právě na to, že si dřepneš.

Diskusní téma - Lehni
8.5.2008 21:17

lucie x napsal(a):
Hlavně, že jste spokojená vy i vaši psi..

Můžu se zeptat, jaké chováte plemeno??

ČSV a BŠO, v minulosti boxera, velkého křížence NO a něčeho, českého fouska a NO.

Ano, jsme spokojení a funguje nám to.

Doufám, že si zadavatelka dotazu vybrala způsob, který bude na svého pejska používat a moc doufám, že to bude něco jiného než metoda cukru a biče.

8.5.2008 21:04

lucie x napsal(a):
Já mám koš schovaný v lince, není to můj případ

Chcete aby chodil pes celý život na flexce či stopovačce, aby ho myslivec zastřelil nebo abyste měla spolehlivého parťáka, kterého můžete vzít všude s sebou?? ..máme stejné priority

Tresty musí být přiměřené a pes musí vědět, za co je trestán, to ale neznamená, že do dvou sekund.. To, že trestem se nekončí je myslím všem jasné..

Odvolání od zvěře je u mých psů samozřejmostí, stejně jako odvolání od háravky, jídla, hry a takových věcí. Stopovačku už pár let na ně používat nemusím. Jde to i bez těch trestů, jen se u toho musí víc přemýšlet.
Svoje psy beru s sebou všude, kde se může se psem, nemáme problém ani v lese ani nikde jinde. Takže asi tak.
Stejné priority rozhodně nemáme.

8.5.2008 20:55

lucie x napsal(a):
Vdyť říkáte to samé jako já, jen jinými větami.. A docilujete toho jiným způsobem.

Pokud volám za pohybu, tak k noze. Pokud k sobě (na místo), tak ke mně..
Mám lovekého psa, potřebuji ho jinak ovladatelného a pracovitého než třeba psa pro sportovní kynologii, proto vše cvičím tak, jak potřebuji a aby to k nečemu bylo.. To, že vy v tom nevidíte důvod, už není můj problém..

Add koš. Pes moc dobře ví, co udělal a proč se schovává..

Velmi se ohrazuji proti tomu, že říkám to samé co vy. Ani náhodou. A opravdu toho dociluji jiným způsobem, to máte pravdu. Je hezké, že vy potřebujete...., ale zajímalo by mě, jak to vidí ten pes. To je zase moje priorita.

Add koš - pes moc dobře ví, že když byly venku odpadky, byl trestán. Nyní jsou venku odpadky = bude trestán, proto se schovává. A není dobrou vizitkou psovoda, když se ten pes chovává. Zkuste ty odpadky rozsypat v noci sama a garantuju vám, že se ten pes bude schovávat taky.
Jestli cvičíte psy, asi víte, že pokud už musíte trestat, musí trest být a) přiměřený, b) musí přijít do dvou vteřin pro provinění, c) nikdy se nesmí trestem skončit. Pak se ten pes právě schovává.