horale

Moje příspěvky

25.11.2020 11:34

Dobrý den,
problémový je hlavně ten věk. Od příspěvku který jsem psal uběhlo hodně času a už si ani přesně nevybavuji, co jsme mu všechno dávali. Vím že borůvky snižují hladinu glukózy v krvi a těch věcí je víc, zkuste projít net. Napsal jsem i článek na naše stránky: https://horalove.webnode.cz/zdravi/diabetes-u-psa/ ,tam je popsáno jak jsme postupovali my, čím jsme krmili a kdy, kolik inzulínu apod. Třeba Vám něco z toho pomůže.

Nám se nakonec podařilo Alíčka udržet naživu ještě necelých 5 měsíců, od napsání příspěvku na tyto stránky, stále si ale říkáme, jestli jsme neměli něco udělat jinak. Bohužel až na nějaké světlé chvilky mu po většinu času moc dobře nebylo a nakonec mu selhaly ledviny. Mimochodem toto půlroční martyrium nás kromě zničených nervů vyšlo finančně na cca 100 tisíc..

Přejeme mnoho úspěchů při léčbě
Petr

21.6.2016 21:26

Musíme krmit dietou kvůli vysokému PH a struvitům v moči. Buď Royal Canin urinary, nebo Hill´s c/d + zkoušeli jsme Trovet urinary. Přidáváme mu vařené masíčko, těstoviny, zeleninu.

V mikroskopickém vyšetření nejsou bakterie, struvity rozpuštěné, ale leukocyty stále zůstávají..

20.6.2016 22:25

Zdravím všechny,
Nemáte někdo zkušenosti s leukocyty v moči? Máme hladkosrstého pinče cca 4 - 5 let (přivezli jsme si ho loni v září z útulku, takže přesný věk nevíme). V zimě a na jaře měl dvakrát zánět močových cest + struvity, zánět antibiotiky, na struvity má dietu. Pravidelně kontrolujeme moč diagnostickými proužky a měříme specifickou hmotnost. Kuba žere nepravidelně, má dny, kdy je hladový a sežere co vidí a pak dny, kdy ani nechce svoje oblíbené pochoutky. Moc se mu nechce pít, takže mu občas musíme doplnit vodu stříkačkou (už byl jednou na infuzích, protože byl za hranicí dehydratace). Takže kontrolou moči a případným doplněním vody se nám daří držet hydrataci pod kontrolou, ale v moči má stále zvýšené leukocyty, dle proužku až 500 mikro litrů. PH mívá většinou nad 7, někdy i k osmi, struvity jsou ale rozpuštěné.

Na poslední kontrole na veterině nic nezjistili, krevní rozbory (hematologické i biochemické) jsou v pořádku, lehce byl zvýšený jeden jaterní parametr, ale prý nic dramatického. Na leukocyty nám nedokázali odpovědět, prý to nemáme řešit. Bohužel po zkušenostech s předešlým pejskem, kdy jsme na jejich radu neřešili "vybíravost" v jídle, zvýšené bílkoviny, občasnou krev v moči atd. a až pozdě jsme zjistili selhání ledvin, nechceme nyní nic zanedbat. Pejsek je veselý, hraje si, žádný problém na něm vidět není, ale takovéto množství leukocytů v moči denně nás celkem děsí. A ta občasná nechuť k jídlu je taky nějak podezřele podobná "vybíravosti" a nechuti Alíka.

Nemáte někdo zkušenost s něčím podobným? Děkuji za rady.

19.5.2016 15:20

Já bych nezaváhal ani na minutu. Uspat ho je to nejjednodušší co jde udělat. Ano, pokud už opravdu není jiná možnost, tak ano, ale naděje je vždycky. Já bych zase nejdřív zkusil možné i nemožné. Nakonec na našem Alíkovi bylo do poslední chvíle vidět, že bojuje a že chce žít, tak proč to vzdávat? A stále si nemyslím, že jsme pro něj udělali maximum, které šlo udělat, ale to bylo bohužel také díky veterinářům, kteří nám včas neřekli, že se jedná o ledviny.

Co se týká dialýzy, tak jsou i metody, které se mohou provádět doma a není to zas tak život omezující. Ale to je na každém, co zvolí.

18.5.2016 08:29

A co zkusit dialýzu, infuze je nedostačující, vím o čem mluvím. Dialýza může pomoc a zase tolik to na kvalitě života pejskovi neubere. Pořád litujeme, že jsme selhání ledvin nezjistili včas a neudělali dialýzu, možná tady ještě mohl Alíček být... Bohužel pak už bylo pozdě na cokoliv.

Takže pokud to je možné, na Vašem místě bych to alespoň zkusil.

4.11.2015 13:09

Pro Bada:
Zdravím, ano je to těžké, zažili jsme to. Bohužel když jsem psal poslední dotaz 9/8/2015 ještě jsme nevěděli, že se to tak prudce zhorší a dva dny na to Alíček umře. Pokud by jsme to zjistili dřív a pokud by veterináři neměli laxní přístup 10 dnů předtím, než umřel, mohlo to třeba dopadnout jinak.. Budou to skoro 3 měsíce a stále jsme se s tím nesrovnali. V baráčku nám už běhá pejsek Kubík, tak je veseleji, ale Alíčka máme v srdci pořád a napořád. Bohužel 11/8/2015 ve 12:37 umřel Alíček a 3 hodiny po něm v 15:45 mi na rakovinu umřel tatínek..

Takže určitě je nutná včasná diagnóza a léčba. Pokud se to nepodchytí včas, nejde už nic dělat.

9.8.2015 23:23

Zdravím všechny, přečetl jsem si všechny články a je mi moc smutno, že i pejsky postihují takováto svinstva. Dneska jsme byli na veterině a máme podobný problém, bohužel situace je komplikovanější o další nemoci..

Před dvěmi lety byl našemu (v tuto chvíli cca čtrnácti letému) Něměckému pinčovi Alíčkovi diagnostikován nezhoubný nádor na játrech, po úpravě stravy ale normálně fungoval dál, i když při pravidelných kontrolách byl postupně se zhorčující stav krevních - jaterních testů. Na podzim podstoupil operaci zubu, ale v únoru musel na vyndíní dalších třech zoubků na druhé straně a v té chvíli to všechno začalo. Přibližně za dva týdny po operaci jsme zjistili, že má silnou cukrovku - hodnoty glukózy v krvi byly až na 37 mmol/l, přičemž normální hodnoty jsou mezi 3,5 - 6,5 a jaterní hodnoty se stále zhoršovaly a z vysoké hladiny glukózy v moči měl dvakrát zánět močových cest a měchýře. Už v březnu ho chtěli veterináři nechat uspat, ale my se nevzdávali a bojovali jsme (a hlavně Alíček), jezdili na veterinu do Prahy, každou chvíli byl na hospitalizaci a infuzích na liberecké veterině, četli jsme a zkoušeli různé bylinkové preparáty, inzulín píchali dvakrát denně, kontrolovaly jsme ho i v noci a nakonec se podařilo držet hladinu cukru v krvi na přijatelných mezích, jedl s chutí a až na občasné problémy byl veselý a měl radost ze života. I když z původních 14,7 kg zhubnul na 10,5 kg.

Zhruba před deseti dny začal mít problémy s jídlem, nechtěl jíst dietní konzervy, tak jsme si mysleli, že už mu nechutnají, nakoupili jiné a ty jedl, ale další den to bylo to samé. Takže jsme opět sehnali jiné konzervy, ale opět jeden den úspěch, druhý den je nechtěl. Nakonec jsme se vrátili k jídlu, které měl před cukrovkou, což je vařená treska s rýží, vločkami a zeleninou, tou baštil ještě dneska během dne a protože nechtěl moc pít, více jsme mu to ředili. Nicméně poslední tři dny byl apatický, občas měl cuky do nohou a hlavy, podklesávali mu nožičky všude jsme ho nosili a drželi, aby nespadnul. Dneska jsme jeli na veterinu a zjistili mu selhání ledvin. Creatinin je v neměřitelných hodnotách, enormně zvýšený fosfor a ještě jeden parametr.

Prognóza je velice špatná, přesto chceme zkusit díl bojovat, nechali jsme ho na infuzích a uvidíme, moc by jsme si přáli, aby tu s námi ještě byl. Do plusu jde asi to, že něco sní a že má hodnoty glykemie v normálu (spíš jsme se poslední dobou obávali hypoglykemie), naopak do záporu to, že už nemá ani 10 kg, je to kostřička potažená kůží a nevíme nakolik byl vlastními toxiny poškozený. Měřili jsme pravidelně 8 parametrů v moči + cukr v krvi, bohužel dneska jsme se dozvěděli, že selhání ledvin v moči nezjistíme.

Už vlastně od března se nám dle veterinářů podařil jeden zázrak, že jsme se poprali s omezenou funkcí jater a slinivky a těžkou cukrovkou, tak doufáme a věříme v zázrak druhý, že se podaří alespoň na nějakou dobu zvládnout ledviny.. Nedokážeme si život bez našeho čtyřnohého člena rodiny představit. Vlastně všechno, i dovolenou jsme vybírali tak, aby se měl ON nejlépe.

Všem děkuji za názory a rady, které jste sem dali, pokusíme se dle nich ještě něco vymyslet a udělat. Všem pejskům a kočičkám a jejich páníčkům přejeme pevné zdraví a šťastný život.

28.3.2015 09:21

Dobrý den,
chtěl bych Vás poprosit o radu. Máme pejska – německý pinč cca 13 – 14 let starý. Omlouvám se, trochu jsem se rozepsal, ale bez toho bych nebyl schopen vysvětlit celý problém.

Před cca dvěmi lety byl pejskovi zjištěn pravděpodobně nezhoubný nádor na játrech, který nezpůsoboval žádné výraznější problémy, jen jsme trochu museli poupravit krmení (Hills I/D + vařené ryby), protože měl zažívací a trávící potíže a přidali jsme doplněk Sanicell a od té doby byl celkem klid a ani pravidelné kontroly nevykazovaly nic neobvyklého. V únoru jsme mu museli pro velký zánět nechat vytrhnout tři zoubky (cca tři týdny před a týden po užíval antibiotika) a při té příležitosti se opět dělali krevní testy + sono, krev byla celkem v normě, nádor se lehce zvětšil, ale jinak žádná výrazná změna k horšímu, jen nám byl doporučen Legaphyton a Zentonil.

Před třemi týdny (zhruba tři týdny po operaci zoubků, kdy již měl dávku legaphytonu vyčerpanou a právě užíval Zentonil) začal být více aktivní a začal víc žrát, následně začal hodně pít a močit a nakonec i zvracet a naopak původní enormní chuť k jídlu vystřídalo nechutenství. Na veterinární klinice dostal antibiotika a v krvi zjistili zvýšenou hladinu glukózy (cca 40 jednotek), bylo to přisuzováno nemocným játrům.

Dostal antibiotika i v tabletách s sebou a odvezli jsme jej domů, ale stav se dále zhoršil, nepřijímal potravu, natož antibiotika a pokud něco snědl, tak to vyzvrátil. Tak jsme za cca 36 hodin od první návštěvy jeli znovu na veterinu, kde si ho již nechali, dostal infuze a po konzultaci a kontrolách krevních obrazů z minulosti nám lékař řekl, že má podezření na akutní zánět slinivky a dle předběžného testu mu to tak i vyšlo (ačkoliv následný test na specializovaném pracovišti vyšel negativně). Byl tedy léčen na akutní zánět slinivky – infuze, po třech dnech postupně dieta Hills I/D low fat a začal dostávat inzulín 1x denně 7 jednotek a pejsek se zlepšil, takže jsme si ho minulou středu odvezli domů, byl stabilizovaný a měl v krvi 17 jednotek glukózy a měl chuť k jídlu.

Dle informací od veterinářů jsme začali dávat inzulín 2 x denně 3,5 jednotky, krmili jsme ho po malých dávkách každé 3 hodiny. Další den na kontrole (čtvrtek) byl cukr 17,5 jednotek, bohužel již v pátek byla hodnota glukózy v krvi opět neměřitelná. Dle rad lékařů jsme začali prodlužovat intervaly mezi krmením na 4 x za den, ale stav to nezměnilo, nicméně pejsek byl stále při chuti a jedl. Pravidelně měříme také cukr v moči, v sobotu byl ještě proužek světle zelený, poté již tmavě zelený až téměř do černa a stav se do dnes nezměnil. Při další kontrole na vet. klinice toto pondělí mu byla zvýšena dávka inzulinu na 2 x 4 jednotky a doporučeno krmit jen dvakrát denně ihned po píchnutí inzulinu. Bohužel efekt není žádný, naopak se pejskovi vrátila nechuť k jídlu a odmítá jíst, maximálně občas do jídla ďoubne, ale málo a už vůbec ne ráno v půl sedmé, kdy dáváme inzulín, jíst by chtěl až tak v 11 dopoledne, ale to už mu nemá zase kdo inzulín dát.. Jinak pejsek má potřebu se často vyprazdňovat, jen během noci nás vytáhne až třikrát ven a během dne tak 4 - 5 krát, ale průjem nemá a zabarvení stolice je normální.

V tuto chvíli je hladina glukózy v krvi stále nězměřitelná, veterináři nic nedělají, tak sami zvažujeme, zda by nepomohla změna konzervy místo Hills I/D low fat dávat Royal Canin diabetic special wet + zvýšit dávky inzulínu. Za tyto tři týdny, kdy problémy začaly zhubnul více jak 3 kg, původně měl kolem 14,7 kg

Moc prosím o Vaši pomoc, protože my jsme již bezradní a bohužel veterináři nám moc nepomáhají. (včera nám na nechutenství doporučili rýžy s vývarem, když jsme si večer přečetli glykemický index rýže, tak jsme se zhrozili, ale to už ji měl v sobě) Nevíme co je lepší, jestli mu dát jíst i přes den, pokud má chuť, nebo raději nic, a čekat, jestli si něco vezme při dávce inzulínu, ale to zase nechce on.. Nebo jestli zkusit změnu krmiva, jiné časy krmení a v jiném poměru a kdy je vlastně nejlepší, aby žral, jestli zvýšit inzulín a o kolik (existuje nějaká tabulka pro výpočet?), jiné léky…

Předem moc děkuji za Vaše rady Petr.