
jackiv
Informace o uživateli:
Chov českých rejdičů a pražských rejdičů středozobých.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 11. 11. 2022 14:17:31
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
S vašimi slovy nelze než souhlasit. Holubářství je bohužel z tradičních chovatelských oborů nejvíc na ústupu. Myslím si, že důvody jsou celkem jasné. Holubi se nedají chovat na užitek tak jako drůbež, nebo králíci, kde si část potravy dokážeme obstarat svépomocí a mediální masáž o létajících potkanech vše ničících svým trusem a roznášejících ty nejhorší nemoci na světě, udělala také své. Lidé už neví, jaké služby a užitek přinášeli holubi po stovky let lidstvu. Holubářství bohužel už netáhne a proto jak stárnoucí holubáři odcházejí, mladí nestačí jejich řady doplňovat, protože nemají zájem. Tolik k holubaření.
Co se týká výstav, tvář výstavnictví se začíná pomalu proměňovat, protože v počtu návštěvníků převládá nechovatelská veřejnost, která návštěvu bere jako návštěvu Zoo. Je už nezajímá 20 klecí jednoho plemene v jednom barevném rázu, ale rozmanitost. Plemen a i těch barevných rázů. A tak jak i v té Zoo jsou na klecích popisky zvířat, je dobré to samé nachystat i u klecí našich vystavovaných zvířat ať už jsou to holubi, drůbež nebo králíci. Je třeba lidi vtáhnout do děje, a ne je nechat jen procházet kolem klecí, z kterých se nic nedozví. Bohužel, nebo bohudík i za to, se hodně výstav stává pouťovou atrakcí, protože jinak by se část návštěvníků na výstavu mimo akce jako , hody, dožínky atd., ani nepřišla podívat.
Pro chovatelskou veřejnost ale pořád zůstanou výstavy celorepublikové, klubové, nebo speciálky, které vždy potěší skalní chovatelská srdíčka. Na druhou stranu i přes úbytek vystavovatelů, bychom měli být rádi za každou výstavu, která se podaří realizovat a každý chovatel podílející se na jejím průběhu by měl být hrdý, že se na ní podílel. Je zbytečné plakat nad rozlitým mlékem. Doba největšího chovatelského rozkvětu je bohužel pryč, ale nežijme z minulosti, snažme se žít přítomností a užít si chovatelství i výstav dokud to jde. J.J.
Dobrý den pane Kukla a všichni návštěvníci tohoto fóra .Klub Českých rejdičů a Pražských rejdičů středozobých se v chovu čecháčků určitě ubírá stejným směrem, (aspoň doufám), jako Klub rejdičů a racků, a to ve znění platného vzorníku pro toto plemeno.Není to klimkovický klub, ale klub s celorepublikovou působností.V Klimkovicích jsme přijali azyl pro naše klubovky a speciálku.Pro všechny zájemce přidávám odkaz na naše stránky, kde je i náš šlechtitelský plán http://www.ceskyrejdic.estranky.cz Jinak se určitě na speciálku dojeďte podívat.Já jsem Libčice navštívil poznal fajn lidi, kteří na politiku kašlou a jde jim opravdu o holuby.Třeba v Klimkovicích zažijete to samé Jiří Jackiv.
Taktéž přeji dobrý den všem.Za těch pár let co mám České rejdiče, tak můžu prohlásit, že ztráty způsobené dravci jsou minimální.Holubi jsou ostražití a ve zduchu si vedou dobře.Mám u nás krahujce i jestřába a umí si poradit s oběma.Chvíli to ale trvalo, než se je podařilo rozlétat.Taky je pravda, že bělouši a hlavně pruhový létají lépe než ti plaví.J.
Při troše dobré vůle to až taková fuška není .Chce to jen trochu číst, protože o genetice, jen tady na ifauně bylo napsáno mnohé.
Ale zpět k tvé otázce.Ono nejde jednoznačně říci –budou ti padat takoví a takoví holubi z určitého křížení, pokud neznáš přesně genetickou výbavu holuba.Myslím tím to, že např. toto všechno jsou červěněplaví samci.
BABA DD
BABA Dd
BAB+ DD
BAB+ Dd
Toto všechno se může schovávat pod červeněplavým kabátkem.Z toho vyplívá, že pokud nevíš jakého genotypu je tvůj holub nikdo ti neřekne co se ti v hnízdě objeví, protože mladí můžou štěpit do modrých, červených i stříbřitých.Pokud to ale známe, a k tomu jsou nezbytné rodokmeny, dá se to odvodit na základě Punetový čtverců.I toto na ifaně bylo vysvětleno panem Kafkou (za to mu patří veliký dík).Já sám jsem čerpal z těchto pramenů.Taktéž je teorie pěkně popsaná na našich stránkách Klubu Českého a Pražského středozobého rejdiče ve třech článcích od RNDr. Milana Tyllera (s jeho laskavým svolením).
Takže v případě, že na stříbřitou holubici dáš modrého kapratého, mělo by být vše modré a kapraté, protože kapratost je nadřazená pruhatosti.Pokud bude holub červeně plavý, vše bude červeně plavé, ale POUZE pokud oba otcové budou homozygoti-čistokrevní neštěpící.Čili modrý bude B+B+ DD a červeněplavý BABA DD.Pokud ne, platí to o těch třech barvách.
Pokud budete chtít tomuto rozumět, bez základní znalosti pojmů a názvosloví to nejde.Ale když jsem to pochopil já (zatím jen ty základy), vy mladí dravci to zvládnete v pohodě taky J.J.
PS: U pštrosů musí genetika fungovat uplně stejně.
Ahoj kluci, ta holubička je tzv. stříbřitá a ne stříbrná. Pokud je otec taktéž stříbřitý
B+B+ dd a matka červeně plavá BA- D- , jak píšeš Aleši, tak by měli holoubata vypadávat samci 50% červeně plaví BAB+ Dd heterozygoti a holubičky 50% stříbřité B+- d-.Je to tak Aleši, rodí se ti ve stejném hnízdě i ti červeně plaví holubi? Jirka