Jejda

Moje příspěvky

14.5.2023 09:58

Zaregistrovat je musíte!!! Podrobné informace najdete na webu Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. www.cmsch.cz případně tam najdete i telef. kontakty na informační linku.
Jen ve stručnosti:
1) Zaregistrovat své hospodářství.
2) Pokud jehňata nejsou označena - nemají ušní známky, tak je označit.
3) Zaslat do ústřední evidence hlášení o dodatečném zaregistrování zvířat na svém hospodářství.

27.4.2023 23:34

www.cmsch.cz
www.schok.cz

Koza je stádové zvíře, dle legislativy by jste měli chovat minimálně 2 ks.

1.4.2023 18:36

Dobrý den.
Pokud se neozve někdo z provozu, zkuste získat radu u Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. Kontakty najdete na níže uvedeném odkazu.
https://www.cmsch.cz/kontakty-cmsch,-a-s/skupiny-kontaktu/infosluzba-ue/

11.3.2023 09:25

Sandrička napsal(a):
Ahojte, kúpila som dávnejšie haflinga, v preukaze nemá napísaného ani podpísaneho veterinára, ktorý ho kastroval, zabudlo sa to dopísať. Viem kto ho kastroval. Dá sa to tam dopísať aj po 2 rokoch? Spomenie si na to ten vet?

Ano dá se dopsat. "Spomenie si na to ten vet?" - to se ptejte veterináře. Pokud by si nevzpomněl, dopsal bych tam kastraci sám - lepší alespoň něco (i když bez potvrzení veterinářem).
V ústřední evidenci je kastrace nahlášená?

9.3.2023 08:54

Artemisia napsal(a):
Možná nejapný dotaz.
Musí mít každý plemeník stanovený DNA profil? Je to jedna z podmínek uchovnění?

Ano musí, je to jedna z podmínek pro zapsání do ústředního registru plemeníků. Blíže viz odkaz dole.

http://www.uek.cz/ch_srp.htm

8.3.2023 09:09

kallisto napsal(a):
Viník je ten, u koho byla matka ustájena v době oplodnění.

To vážně?

A) Jak jinak si vysvětlit § 19 ze zákona č. 154 2000 Sb., kde je uvedeno:
Přirozená plemenitba
(1) K přirozené plemenitbě mohou chovatelé používat pouze plemeníky zapsané v ústředním registru plemeníků.

Chovatelem rozumím toho, kdo má kobylu na hospodářství.

B) Pokud mám jako vlastník ustájenou kobylu u chovatele, který dopustí (nebo umožní) černou plemenitbu, kdo by měl být viník? Připouštím, že v tomto případě být asi velké dohady, pokud si jako vlastník kobyly, zajistím (umožním) její oplodnění.

7.3.2023 14:07

Možná se pletu, ale domnívám se, že kopii připouštěcího lístku můžete získat tam, kde byl chovateli plemeníka vydán připouštěcí rejstřík - po připouštěcí sezóně se totiž rejstřík vrací uznanému chovatelskému sdružení.
Hlavně ale záleží na tom, jestli znáte matku. Pokud ne, zřejmě neuspějete ani s doplněním otce i kdyby byl zapsaný v rejstříku plemeníků a potvrzený DNA.
Černou plemenitbu (ať už se jedná o nedopatření nebo cílené jednání) můžete oznámit na České plemenářské inspekci (ČPI). Viník je ten, u koho byla matka ustájena v době oplodnění. Ono by je tam zajímalo i "jenom" administrativní pochybení - matka může být známa, otec je plemeník s papíry, ale nebyly zaslány předepsané doklady v předepsaném termínu na předepsané místo.
U ČPI se ale v prvé řadě budou zajímat o to, kdy k oplodnění došlo - mají nějaké lhůty na promlčení.

2.2.2023 09:54

Pufr napsal(a):
A komu a čemu pomohla Jejda?

Jejda dne 31.1.2023 napsala, trochu informací chovateli, který žádal radu. A dnes, t.j. 2.2.2023, nepřímo vyjádřila svůj nesouhlas s tím, kam se diskuze ubírá - vždyť šlo o dodatečné zaregistrování oveček. Koudys pomohl původnímu chovateli, který má zdravotní potíže a žádal o pomoc od zkušenějších?!?

2.2.2023 08:04

Co na tuto diskuzi říká Koudys? Kdo mu víc pomohl - prudič Pufr nebo stručná Kometa?

31.1.2023 12:30

Možné to je. Podrobnosti a kontakty hledejte na webu Českomoravské chovatelské společnosti a.s. (dále jen ČMSCH) www.cmsch.cz
Pokud nemáte, budete muset zaevidovat své hospodářství. Dále pak ovečkám dát ušní známky a poslat hlášení o dodatečném zařazení (kód 27 nebo 28 - podle pohlaví). Vše, t.j. zaevidování hospodářství, objednání ušních známek včetne kleští a objednání tiskopisů, se provádí přes ČMSCH.
Mít vlastní kleště na aplikaci ušních známek není nutnost. Stačí se pozeptat v okolí, zda nějaký větší chovatel by Vám kleště nepůjčoval. Pak je ale nutné si zjistit, od jakého výrobce ušní známky používá - výrobců je několik a každý výrobce má svúj typ kleští.

28.12.2022 15:40

Ušní známky objednejte pro své hospodářství na příslušném tiskopise u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. (tiskopis a bližší podrobnosti na webu www.cmsch.cz ).
Mimo známek Vám budou účtovat i poštovné, tak zvažte, zda nebudete potřebovat v nejbližší době více ušních známek.
Budete také potřebovat aplikační kleště. Každý výrobce má svoje - nejsou jedny univerzální. Buď si je budete muset koupit nebo půjčit od jiného chovatele. Pokud by jste si je půjčovala, objednejte si ušní známky od stejného výrobce, od kterého budou kleště.

27.12.2022 10:01

Hlášení o změně majitele zasílá nový majitel. Musí na něm být podpis původního i nového majitele. Pokud tak neučiní, lze řešit náhradním způsobem, t.j. hlášení pošle původní majitel a namísto podpisu nového majitele pošle kopii kupní smlouvy.
Pokud kupní smlouvu na papíře nemáte, pošlete hlášení a místo smlouvy čestné prohlášení, kde uvedete, že na nového majitele nemáte žádný kontakt.

18.12.2022 17:23

kknknh napsal(a):
co je to modrý průkaz?

Jedná se o Průkaz koně - povinný identifikační doklad. U některých plemen ale i u některých států je používána jiná barva.

6.12.2022 07:09

1) Nejlépe hodit na gril
2) Pokud se rozhodnete jej vykrmit na "větší" gril, je nutné mít zaregistrované hospodářství (blížší info na www.cmsch.cz). Pokud hospodářství máte už z dřívějška a neměl nikdy zaevidované žádné prase, máte vyhráno. S evidencí prasat začínáte tím, že nahlásíte počáteční stav. Pokud jste již měl někdy zaevidované prase, volejte na Českomoravskou společnost chovatelů s prosbou o pomoc (tuším, že existuje jakýsi kód události na dodatečné hlášení).
V každém případě si musíte objednat u ČMSCH ušní známku a prase označit. Hodně zdaru.

4.12.2022 10:21

Výše uvedené skutečnosti nahlásit Státní veterinární správě, České plemenářské inspekci. Případně kontaktovat obecní úřad - zda se již něco nekoná nebo požádat je o spolupráci v cestě za nápravou. Další možnost je přidat ještě televizi.

2.10.2022 16:56

Dobrý den.
Tuším, že lze jméno i změnit v ústřední evidenci (t.j. i v průkazu). Zkuste se poptat v ÚE koní (kontakty www.uek.cz).
Jinak si troufám tvrdit, že většina koní má v průkaze jiné jméno, než chovatel používá.

21.9.2022 16:01

bugyn napsal(a):
Děkuji za odpověď.Ještě jsem se chtěla zeptat jestli je k registraci potřeba nějaké očkování pro kozy,nebo nějaký doklad od veta.Děkuji

K registraci není potřebné očkování ani žádný doklad od veterináře.

21.9.2022 13:04

Dobrý den.
Podrobnosti najdete na webu Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. (ČMSCH) www.cmsch.cz
Je nutné u výše uvedené firmy zaregistrovat hospodářství.
Potom objednat ušní známky (nejde najednou - na objednávce musíte uvést číslo, pod kterým Vám hospodářství zaregistrovali; ušní známky jsou rozdílné dle pohlaví). Ušní známky dodává několik výrobců, každý má jiné aplikační kleště - pokud chcete ušetřit a máte v okolí nějakého známého, který chová kozy nebo ovce a je ochoten Vám aplikační kleště půjčit, objednejte ušní známky shodné s tím, jaké má on.
Po označení koz je zaevidujete do ústřední evidence, kterou vede ČMSCH.
Musíte také vést sešit Stájový registr, kde se zapisují pohyby na hospodářství (nákup, prodej, narození, úhyn, porážka). Evidenci lze také vést na PC prostřednictvím Portálu farmáře (nahradí se tím zasílání hlášenek změn, vyplňování Stájového registru).
ČMSCH má také infoslužbu na telefonu (kontakty najdete na výše uvedeném webu), kde Vám poradí, poud budete tápat. Většina se dá vyřídit poštou nebo přes PC.
Ať se Vám daří

19.9.2022 19:21

V čem je problém? Na níže uvedeném obrázku je objednávka pro ovečky, ale je téměř shodná s objednávkou pro kozy.

25.7.2022 12:57

1) Zaregistrovat hospodářství pro ústřední evidenci (ÚE) u Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. (ČMSCH) - podrobnosti na www.cmsch.cz Platí to i pro louku, která je v pronájmu a je mimo zástavbu.
2) Z ÚE pak dostanete pokyny pro vedení evidence a potřebné tiskopisy. Pokyny najdete též na výše zmíněném webu nebo na webu ÚE - www.uek.cz
3) Koně přítomné na hospodářství se zapisují do Registru koní v hospodářství (sešit A a B) nebo lze též vést na Portále farmáře - podrobnosti hledejte opět na výše uvedených webech.
Ať Vám koně jdou