
Jejda
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 16. 6. 2020 15:17:38
Naposledy přihlášen: 14. 5. 2023 09:52:19
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Podrobnosti a případně kontakty na info linku najdete na webu Českomoravské společnosti chovatelů www.cmsch.cz
dotazy
napsal(a):
Všem děkuji za reakce. Dnes jsem zachránce kontaktovala s prosbou o informace o koni a dalším jejich počínání plus sdělila info odtud. Kůň je od začátku v karanténě, vet byl 2.den po příjezdu (mě volali ihned po příjezdu, a zdá se nenechali nic náhodě a ihned se vyptali i jinde - nejsou to laici, mají své koně déle než co já pamatuji). Kůň prý čip nemá, výžehy nenalezeny, ale je prý hodně chlupatý, prý dle stavu koně to vypadalo na hříbě, ale dle vet je min.3-4letý, takže asi narozený v osadě přímo k sežrání. Ohledně přihlášení jsem se už nedoptala, ale pokud řeší zdrav.stránku, budou jistě řešit i zbytek. Hanlivé komentáře směrem k zachráncům na jednu stranu naprosto chápu, na druhou stranu chápu i počínání oněch manželů, z vyprávění to byla velice vypjatá situace (což samozřejmě neomlouvá právní stránku věci, ale já se do toho odmítám míchat).
Přestaňte je obhajovat, přestaňte v tom jejich neuváženém činu hledat pozitiva, žádná nenajdete, žádná tam nejsou!!! Trošku mě zaráží Váš výše uvedený text: Kůň je od začátku v karanténě, vet byl 2.den po příjezdu (mě volali ihned po příjezdu, a zdá se nenechali nic náhodě a ihned se vyptali i jinde - nejsou to laici, mají své koně déle než co já pamatuji). Trošku se v té větě pošťourám: Kůň je od začátku v karanténě - t.j. nejenom oddělené ustájení, ale i osoba, která o něj pečuje dodržuje tzv. hygienickou smyčku (převléká se, přezouvá se, sprchuje se po každém kontaktu, nářadí - vidle, kolečko apod. - je vyhrazeno jen pro karanténu)? Dále vet byl 2.den po příjezdu - zodpovědný vet by je naprášil na SVS. Mě volali ihned po příjezdu, a zdá se nenechali nic náhodě a ihned se vyptali i jinde - nejsou to laici, mají své koně déle než co já pamatuji - že volali Vám ihned po příjezdu, to má být důkaz jejich zodpovědného přístupu? Náhodě dle mého nechali všechno co se dá. Ihned se vyptali i jinde - jestli jim radili takoví rozumbradové jako Vy, tak nevím, nevím. Nejsou to laici, mají své koně déle než co já pamatuji - že nejsou laici, s tím souhlasím - rozumný laik by se nejprve informoval. To že mají koně déle než si pamatuje neříká nic o jejich odbornosti ani o Vaší paměti. Nechci být zlý, ale zlobí mně jejich čin a zrovna tak i Vašeho obhajoba.
Nechme čipy být. To by nemělo být teď k řešení. Pokud kůň čip má, tak to nikdo už nezmění, pokud nemá, tak je to věc paliče. Jaký máte ale názor, že kdosi získal jakýmsi způsobem v Maďarsku koně a nelegálně ho přes další stát přepravil do ČR bez jakýchkoliv dokladů. Než mně začnete bombardovat, že jsem byrokrat, protože mně vadí, že kůň nemá doklady, chci jen říct, že mně neméně zajímá otázka veterinární. Do ČR byl přivezen kůň o jehož zdraví nikdo nic neví - co očkování, co anémie koní, atd...? A koho zajímá, co ti ostatní koně, které manželé "záchranáři" mají a kterým tito dobrodruzi přivezli do stáda potencionální zdravotní problém?
Inspektor Pišišvor
napsal(a):
Čipy většinou obsahují v čísle i kód země, takže tam šance k dohledání je😉
Opět dávám za pravdu, ale...
V ČR se používají čipy, které mají na začátku první tři čísla kód země 203. Používali se i čipy, které měly na této pozici kód výrobce - např. 956 nebo 972, atd. Další problém může být, že kůň má čip, ale není zaevidovaný .
Držím palce, ať to dobře dopadne.
Inspektor Pišišvor
napsal(a):
No já nevím - ten kůň může být klidně nějaká čórka. To je jak koupit bez ničeho od cikánů auto🤔.
V první řadě bych zjistila, jestli kůň označený není - tzn. nemá v chlupech výžeh nebo čip.
To máte pravdu. Tuto variantu jsem si neuvědomil. Pokud by se našel čip, byla by šance přes UE pokusit se něco dohledat. Spolupracují se zahraničními organizacemi. Při variantě čórka je otázkou, kam (do kterého státu) pátrání směrovat. Pokud by tam byl výžeh, to by byla ještě větší divočina, ale i tak šance někde něco najít je. Dá se předpokládat, že při pátrání přes UE bude informována SVS a ČPI.
To přirovnání k autu sedí.
Zavolat paliče (osobu provádějící označování koní), který koně očipuje, provede slovní a grafický popis a vyplní formulář na základě kterého bude koník zaevidován do ÚE a bude mu vystaven průkaz koně. Nutno provést co nejdříve - hrozí pokuty od České plemenářské inspekce a od Státní veterinární správy. Tím, že kůň bude označen a zaevidován se potencionálním pokutám neubrání, ale předpokládám, že budou nižší. Ale třeba se to obejde i bez pokut.
Paliče najdete dle regionu na www.uek.cz
Dobrý den. Pro registraci hospodářství i zvířat je dobrá zapátrat na webu Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. https://www.cmsch.cz/
Případně tam najdete i kontakty na telefon. Není ani k zahození najít v blízkosti nějakého chovatele ovcí nebo koz (evidence koz a ovcí má stejná pravidla) - získáte nejenom chovatelské rady, ale i "rozumy" kolem registrace, t.j. kolem Ústřední evidence. Nenechte se obalamutit, že pokud máte jen 2 ks, nemusíte nic evidovat. Nic to nestojí, ale pokuty Vám potom nikdo neodpáře.
Dobrý den naivní Miko.
Jako majitel kupovaného zvířete se většinou "napíše" ten, kdo platí. Z něj se stává vlastník, který může i kdykoliv prodat svůj majetek. Úsměvné je, že platí JEN ustájení (lakota lakotná). Opět připomenu přirovnání k autu - při jeho prodeji je jedno, kdo s ním jezdí, kdo kupuje benzín, platí opravy. Jiná rada není, než ta již zde uvedená (zkusit se domluvit doma s maminkou nebo s "matkou").
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Viz. ob dvě vesnice "kamrádka". Jsem jí povídala, že když si půjčila od souseda ke kobylám hřebce, že je to černá plemenitba, a co to obnáší. Tak říkala, že řeknou, že utekl. Neminuly dva roky, pořizovali jsme si hřebce s vidinou jeho kastrace a přiběhla, zda bychom jí ho ještě před kastrací nepřivezli na pastvinu na měsíc pustit k těm kobylám. Tak jsem na ni koukala jestli jsem jako posledně mluvila jinou řečí nebo co, a ona pokrčila rameny, že teda když nechci, tak ne.
Podle mých informací Česká plemenářská inspekce (ČPI) nebere to, že hřebec nebo klisna kvůli lásce uteče jako polehčující okolnost. Jejich inspektoři říkají, že chovatel se má o svá zvířata starat tak, aby k útěkům nedocházelo. A když se to nepovede, oceňují to pokutou.
Pokud ale zde napíšu: Pošlete oznámení o takovýchto nepravostech (o černé plemenitbě) na e-mail ČPI podatelnacpi@cpinsp.cz sesype se vlna reakcí - práskačství, žalování, udávání atd. Neříkám, že od Vás, ale určitě se najde spousta "spravedlivých".
Mimo vše uvedené, zkuste též kouknout na § 15 zákona 154/2000 Sb. - tzv. PLEMENÁŘSKÝ ZÁKON.
§ 15 Ústřední registr plemeníků
(1) K plemenitbě skotu, buvolů indických, zebu, koní, oslů, prasat, ovcí a koz mohou chovatelé, chovatelské podniky prasat a oprávněné osoby používat výhradně plemeníky zapsané ve speciální evidenci plemeníků (dále jen "ústřední registr plemeníků") nebo jejich sperma.
Dobrý den.
Opravu bych neodkládal. Hospodářství, kde došlo k většímu počtu dodatečných hlášení jsou častěji v hledáčku plemenářské inspekce. Pokud by při kontrole zjistili, že máte chybně své ovečky zaevidované, rozhodně to nebudou pro Vás plusové body.
Se změnou pohlaví Vám poradí v ústřední evidenci - kontakty na webu www.cmsch.cz
Nebo by bylo možná ještě jedno řešení: zrušit omylem zaevidovaná zvířata, zavěsit správné visačky a znovu zvířata zaevidovat se správnými visačkami.
Dobrý den.
Nejprve je potřebné zaregistrovat hospodářství - příslušný tiskopis najdete na webu Českomoravské společnosti chovatelů na odkaze
https://www.cmsch.cz/tiskopisy,-dokumenty/#2882
Na stejné stránce najdete i pokyny k registraci. Nově zaregistrovaným chovatelům jsou zasílány pokyny pro vedení evidence a potřebné formuláře.
Ovečky, které jste pořídili by měly být označeny ušními známkami a Vy by jste měli nahlásit jejich přísun z hospodářství původního chovatele.
Pokud ovečky označené nejsou, objednejte pro ně ušní známky (až budete mít číslo hospodářství) - je několik výrobců, každý má jiné aplikační kleště, takže buď si kleště také objednáte nebo výrobce známek zvolte podle toho, jaké kleště seženete k zapůjčení. Po označení dodatečně zvířata na své hospodářství.
Evidence lze vést buď "papírově" nebo na PC prostřednictvím Portálu farmáře.
Podrobné informace najdete na webu www.cmsch.cz a to včetně kontaktů, kde poradí i telefonicky.
Dobrý den. Pokud neznáte víc údajů než uvádíte, těžko klisničku na výše uvedeném odkazu budete hledat. V dřívějších dobách by se dalo zavolat do UEK do Slatiňan, ale dnes kvůli GDPR asi moc úspěšná nebudete. Zkuste na webu Asociace svazů chovatelů koní www.aschk.cz kliknout v hlavičce na tlačítko Plemenná kniha, zadejte jméno a třeba se povede. Já ji tam našel. Známé údaje jsou v několika stránkách, v té, která se Vám otevře jako první najdete majitele i chovatele; pro ověření, že se jedná o tu Vaší klisnu, v horním řádku klikněte na Původ. Jak se dostanete ke kontaktům na majitele nebo chovatele, to už asi bude na pátrání na internetu.
kallisto
napsal(a):
http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/IZR/centralni-pristupove-misto-pro-evidenci.html
najdi si je tady
Na uvedeném odkazu najdete jen konkrétního koně se známými údaji z UEK (mezi nimi jméno majitele) - takže to samé jako v plem. knize. Domnívám se, že Vám nezbývá nic jiného než zkusit přímo UEK (kontakty na www.uek.cz) a případně pak UE (kontakty www.cmsch.cz), kde by se dal majitel a jeho kontakty dohledat v případě, že má zaregistrované hospodářství. Je zde ale možnost, že s odkazem na ochranu osobních údajů (GDPR), Vás odmítnou.
Dobrý den. Na každém hospodářství se musí vést Registr koní v hospodářství. Máte 2 možnosti - blíže citace z webu ústřední evidence koní:
Chovatel, který má zaevidované hospodářství, má povinnost vést registr koní, oslů a jejich kříženců držených ve svém hospodářství, kam musí zaznamenat všechna zvířata umístěná na hospodářství, včetně zvířat cizích majitelů a zaznamenávat všechna jejich přemístění. Registry zasílá ÚEK chovatelům automaticky po přidělení čísla hospodářství. Chovatel zodpovídá ze zákona za aktuální vedení tohoto registru a je povinen ho předkládat příslušným orgánům státního dozoru ke kontrole (Česká plemenářská inspekce a orgány Státní veterinární správy). Registr koní lze vést i elektronicky na Portálu farmáře na www.eagri.cz . Vedení koní v tomto registru umožňuje automatické načítání průměrných stavů pro účely vedení pastevního deníku a produkce statkových hnojiv (obdobně jako u skotu). Pro žadatele o dotace v rámci opatření LFA, AEKO a EZ je elektronické vedení stájového registru koní na Portálu farmáře povinné.
P.S. Pokud jste sešit někde založila, požádejte o nový v ÚE koní ve Slatiňanech (kontakty na webu WWW.uek.cz)