Jejda

Moje příspěvky

10.8.2021 12:25

Dobrý den. Pokud Vám není osud koní lhostejný, nezbývá, než zaslat podnět na Státní veterinární správu, zřejmě by nebylo od věci i na Českou plemenářskou inspekci. Kontakty najdete na uvedených webech těchto úřadů: www.svscr.cz www.cpinsp.cz
Stačí e-mailem poslat jméno chovatele, adresu hospodářství a popsat stručně neutěšený stav.

25.7.2021 14:39

Dobrý den. Domnívám se, že bude nejlepší, když to zatím nebudete řešit. Pokud by se hříbátko narodilo, ať to řeší (a platí) ten, kdo to potřebuje řešit. Vy to evidentně nejste, ale buďte vstřícná, poskytněte žíně na DNA. Vy jste vlastník a legislativa hovoří o zodpovědnosti chovatele (to je tedy jak vy říkáte ustajovatelky) - viz § 15 a § 19 zákona 154/2000 Sb.

24.7.2021 15:39

Při přesunu hříběte z hospodářství by mělo být označené a mělo by mít průkaz koně. Je to zákonná povinnost pro prodávajícího i kupujícího. Navíc máte jistotu, že rodiče, které prodávající deklaruje, jsou i zaevidováni v ústřední evidenci. Ale to je vlastně stejné jako u dospělého koně.
Váš dotaz evidentně naznačuje, že nemáte moc zkušeností s chovem koní (samozřejmě nikdo učený z nebe nespadl). Dotaz a to, že již jednoho koně vlastníte, se mě zdá dost malá kvalifikace pro Vaše plány: chci si ho “udělat podle sebe".

20.7.2021 06:11

Dobrý den. Fyzicky na to hřebec má.
Nevím, jak to ale myslíte - zda by mohlo dojít k nehodě a k nechtěnému oplodnění? ANO, mohlo.
Nebo zda chcete cíleně připouštět - v tomto případě se ale téměř určitě bude jednat o černou plemenitbu, protože takovýto hřebec nebude jistě zapsán v Ústředním registru plemeníků, který vede ústřední evidence koní!!!

19.7.2021 12:19

Je to risk!!! Literatura uvádí pohlavní dospělost většinou 9 měsíců. Dříve či později Vás přesvědčí o své vyzrálosti. Navíc to plemenářská inspekce posuzuje jako "černou plemenitbu", bez ohledu na to, že jste nechtěla.

18.7.2021 14:48

kallisto napsal(a):
Doporučovat někomu zvlášť v dnešní době, že smlouva není nutná je pěkná blbost. Ty problémy neexistujících nebo nedostatečných smluv tady lidi řeší a fňukají každou chvíli. Navíc prosím berte na vědomí, že průkaz koně nedokazuje jeho vlastnictví.

Dotaz byl na zaevidování koupě koně. Smlouva není nutná pro ústřední evidenci (pokud nechybí podpis předchozího majitele na Hlášení změny). Jinak samozřejmě velmi vhodná je (ale to jsem už psal ve svém prvním příspěvku).

18.7.2021 14:31

2853re napsal(a):
Zdravím,
když chci koupit koně, musí se jít někam přepisovat majitel?
Pokud ano, tak kam a jak to v praxi probíhá?

Na internetu jsem hledala, ale nepochopila jsem to z toho, nebo to tam nebylo.

Dobrý den po druhé. Nedá mě to, abych si trošku nerýpnul. Jestli nemáte moc zkušeností, nekupujte koně, ale najděte si v okolí dobrý jezdecký klub. V dobrém jezdeckém klubu naučí koně, ale i Vás a to jezdit i trochu těch administrativních nutností. A koně kupte někdy později.

18.7.2021 14:22

Dobrý den. Smlouva není nutná, ale velmi vhodná. Veškeré informace najdete na webu ústřední evidence koní (dále jen ÚE) www.uek.cz
V prvé řadě si stáhněte v sekci "Ke stažení" formulář Hlášení změny. Vyplnění je na novém majiteli, podepsat by měl předchozí majitel i nový majitel. Hlášení má nový majitel poslat společně s průkazem koně do 30 dnů do ústřední evidence. U většiny plemen se posílá do ÚE Slatiňany, výjimkou jsou některá plemena - přesně to vyčtete na tom webu, případně neuděláte chybu, když to pošlete do těch Slatiňan - oni to přepošlou na správné místo. Pokud je problém podpis předchozího majitele (např. bydlí daleko), přiložte místo jeho podpisu kopii smlouvy (mimo jiné, zde se hodí smlouvu mít). U koně zaevidují změnu majitele v evidenci i v průkaze a ten Vám pošlou na dobírku zpět.
Pokud koník průkaz nemá a není registrován v ÚE, najděte na webu v sekci "Kontakty" osobu, která je co nejblíže stáji, kde kůň je chován a požádejte o označení (platíte mu i dopravu).
Kůň by měl být chován na hospodářství, které má chovatel zaregistrované u Českomoravské chovatelské společnosti, a.s. v Hradištku www.cmsch.cz
Pokud koně nemá na hospodářství majitel, má společně s koněm na hospodářství předat chovateli i originál průkazu koně (nestačí kopie ani ověřená). Je to jako s autem a malým techničákem.

16.7.2021 06:24

chovatel_17 napsal(a):
Neřešte to a dejte je tam. "Kde není žalobce, není ani soudce" jak říká staré české přísloví.

Správně říkáte: "Kde není žalobce, není soudce", pokud ale Vás nebo Vaše známé navštíví plemenářská inspekce, pokutu Vám, ani Vašim známým neodpáře žádný rebelant. Nepomůže to ani u babičky 80 let. Inspektoři občas navštíví chov jen na základě vlastního zjištění - vidí, že na zahradě se pasou ovečky a na tom místě není evidované v ústřední evidenci žádné hospodářství. Žalobcem je také často nespokojený soused. Inspekce vyjíždí i na anonymní udání. Šance, že na chovatele kontrola "nepadne" je samozřejmě větší než naopak, ale ....
Zaevidování v ústřední evidenci je zdarma, zjištěné pochybení při případné kontrole stojí tisíce.

15.7.2021 17:45

Dobrý den. Vaši známí by mněli zaregistrovat hospodářství, Vy nahlásíte do ústřední evidence odsun kódem 70, Vaši známí přísun kódem 30. Samozřejmě nezapomeňte zapsat do Stájového registru. Až se ovečky budou vracet domů - opět hlásit - Vy přísun 30, známí odsun 70. A opět zapsat do Stájového registru - zapíšete je na nový řádek.

8.7.2021 11:51

Dobrý den. Kůň s "modrým průkazem" nemusí mít další doklady o původu. Jestli znáte jeho rodiče a chcete mít potvrzený původ, zeptejte se v ústřední evidenci koní ve Slatiňanech (kontakt www.uek.cz) - tam Vám poradí, zda má cenu vůbec se o to pokoušet, případně kontakty na plemennou knihu.

6.7.2021 16:48

Arbora napsal(a):
DNA čoho, keď otec aj matka budú neznámi. Tiež to nie je 100 % riešenie. Keď nebudú rodičia v databáze, nič sa nezistí. Keď sa aj zistí, ako sa bude dať dokázať, že to spravil majiteľ matky úmyselne a bolo v čase, keď vlastnil matku...

DNA samozřejmě za předpokladu, že chovatel určí rodiče - pokud to je potomek jen z lásky (otec není zapsán v registru plemeníků). Je to prý na pokutu, ale údajně menší, než v případě, že chovatel neurčí rodiče.

6.7.2021 15:45

arte.P napsal(a):
Njn, bohužel to asi tak bude, ale je to neskutečnej bordel, člověk pak opravdu nemá absolutně žádnou záruku, co kupuje, prostě smyšlená identita, popř. se odněkud zjeví skutečný majitel apod....paráda ale lidi to stejně koupěj

Souhlasím, že to je bordel. Ale poradí někdo, co s neoznačeným koněm bez průkazu? Utratit? To určitě ne. Je to ale všechno v lidech, tedy v koňácích. Trochu může pomoci plemenářská inspekce, která z moci úřední provede DNA a obšťastní hříšníka pokutou. Je to ale v málo případech a moc se to nezlepšuje.

6.7.2021 15:11

arte.P napsal(a):
Opravte mě jestli se pletu, ale přemýšlím nad tím, jestli by u nás takové zvíře bylo vlastně vůbec přihlásitelné.

Koupím tedy koně bez průkazu, bez označení, převezu ho, postavím si ho na dvůr a pozvu inspektora, ať mi ho označí a vystaví průkaz. No jo, jenže na základě čeho? V prostřed dvora mi stojí defacto do té doby neexistující zvíře a minimum co po mně musí inspektor chtít, je doložit, že jsem majitelem, a že tedy nevystavuje průkaz např. na kradené zvíře. Jak prokážu vlastnictví? I kdybych měla smlouvu, kůň nemá nezaměnitelné označení a není průkazné, že smlouva kterou předkládám se vztahuje k němu.

Myslím si, že pokud by inspektor neobešel zákony, tak průkaz prostě nedostanu. Máte s tím někdo zkušenost? Celkem by mě zajímalo, jak to vyřešit.

Každý kůň musí dostat průkaz. Hned na první stránce v prvním řádku průkazu je text: "Nepotvrzuje vlastnictví koně". Inspektor jen ověří, jestli již není kůň označen (ať už výžeh nebo čip). Jako majitele zapíše toho, koho mu chovatel či jiná přítomná osoba nadiktuje. Inspektor smlouvu neřeší. Ona smlouva na koně bez dokladů a bez označení je v podstatě cár papíru - kůň se nedá identifikovat. Opět připomenu srovnání s autem - napsat smlouvu, kde v kolonce předmět prodeje je uvedeno jen auto bez uvedené RPZ (SPZ) nebo WIN kódu je k ničemu a nikomu to nepřijde divné.
Kůň je v papírech bez rodičů, bez uvedeného plemene a až přijde jeho poslední den, skončí na kafilerii.

5.7.2021 13:47

Už Vás nechci týrat, ale fotky od hříběte nejsou dle mého důkaz. Ať se to pro Vás dobře vyřeší.

5.7.2021 13:11

Známý často vzpomínal na pracovníka plemenářské inspekce, který koupi koně bez průkazu srovnával s koupí auta bez techničáku. Koupíte v zahraničí super nádherné auto, se kterým chcete jezdit a které nemá papíry? Ani náhodou. Pokud by jste koně "propašovala" bez předepsaných dokladů a veterinárních vyšetření domů, získat průkaz koně v ČR by neměl být problém. Jen by byl zřejmě zaevidován jako tuctový kůň bez původu, neměl by uvedené plemeno. Kromě štěstí při nelegálním přesunu by bylo potřebné mít ještě štěstí, aby si Vás nevyhlédla plemenářská inspekce, která občas řeší bezpůvodové koně. A navíc píšete, že "Kobyla není zrovna nejlevnější ...", hlava mě to nebere - proč je kobyla bez papírů tak drahá? Ten, kdo Vám koně chce prodat je jeho majitel?
Viděl bych dvě řešení:
1) Jestli jsou důvodem nezajištění průkazu současným majitelem finance, zaplaťte mu náklady Vy. Pokud v tom není nějaká lumpárna, určitě na to přistoupí. Nebo
2) Zapomeňte na kobylu a najděte si jinou. Koně na prodej nejsou nedostatkovým zbožím. Zamilujete se do jiného. Brad Pitt je fešák, do kterého je kdekterá zamilovaná a chtěla by ho, ale musí na něj zapomenout?

30.5.2021 19:26

K bodu a) je tam slovo místo - já tomu rozumím, že se jedná o jednotné číslo tohoto podstatného jména, to znamená jedno místo. Pokud by jste měla mít pravdu, bylo by psáno místa.
Pokud nemáte žádné stavby, tak se Vás týká bod b). Možná by bylo výstižnější a srozumitelnější, kdyby text za středníkem byl jako samostatná věta nebo odstavec. Píše se tam, že v případě více pozemků, tyto tvoří jeden celek - to Vaše všechny pozemky dohromady netvoří!!!
Text za středníkem vyjadřuje to, že pozemek (pastvina) s navazující stájí je jedno hospodářství a ne dvě samostatná.
Vzhledem k tomu, že je zřejmé, že všechny Vaše pozemky na sebe nenavazují, domnívám se, že Vaše úvaha obsažená v poslední větě je mylná.

30.5.2021 17:03

suffolkovce napsal(a):
Přeji pěkný den,
mohu se zeptat, to znamená ,
1. co parcelní číslo pozemku = registrované hospodářství neb
2 . co katastr = registrované hospodářství neb
3. co obec = registrované hospodářství neb
4. co zaspaný majitel ovce v ÚE s registrovaným hospodářstvím= registrované hospodářství

děkuji mám pastviny roztahané jak v různých katastrech jedné obce , tak i v různých obcích
Jitka

Dobrý den. Nebude se Vám to líbit, ale vyhláška č 136/2004 Sb. říká, že:
Hospodářstvím se pro účely jeho zaevidování u pověřené osoby rozumí
a) stavba, zařízení nebo místo v držení jednoho chovatele,
b) pozemek, na kterém jsou zvířata držena, nebo více takových pozemků, které se nacházejí i na více katastrálních územích, ale tvoří spolu jeden celek; pokud tento pozemek nebo tyto pozemky bezprostředně navazují na stáj nebo na soubor stájí s chovem zvířat, která jsou na pozemku pasena a tvoří s ním jeden celek, jedná se o jedno hospodářství.

Poznámka: Pověřená osoba = Českomoravská společnost chovatelů, a.s. - www.cmsch.cz

Dle vyhlášky, dle ČMSCH a dle ČPI jsou odpovědi na Vaše otázky následující:
1. pokud je vedle sebe několik na sebe navazujících pozemků s různými parc. č. mělo by to být jedno hospodářství.
2. Pokud jsou bezprostředně na sebe navazující pozemky na různých katastrech, zaeviduje se u hospodářství jeden z těchto katastrů.
3. Z výše uvedeného vyplývá, že pozemky v různých obcích mají být registrovány jako samostatné hospodářství.
- Výjimkou by bylo, kdyby pozemek A v jedné obci navazoval pozemek B v druhé obci.
- Pozemek na jednom konci obce má být jiné hospodářství než pozemek na druhém konci stejné obce za předpokladu, že na sebe tyto pozemky nenavazují.
4. ÚE eviduje majitele jen u koní. U ovcí se eviduje jen to, na kterém hospodářství (u kterého chovatele) ovce je - a jedna ovce může být klidně Franty, druhá Lojzy a chovatel nemusí vlastnit ani jednu ovečku ze stáda.

25.5.2021 07:08

Kája19 napsal(a):
Tak jsem zadala to číslo z fotky do databáze plemenic, ale bohužel žádný záznam… díky za info.

Dobrý den. Hledala jste v Plemdatu - nevím, s tím nemám zkušenosti, ale jestli Vaše marné hledání nebude tím, že tato plemenice nebyla připouštěna (s následným nahlášením připuštění do této databáze).
Více šancí v pátrání by bylo u ČMSCH, ale ani tam se nemusíte dopátrat toho, odkud pochází - chovatel nenahlásí narození telete a nevíte nic. Ještě by byla šance, že by Vám prozradili, komu vydali uvedené číslo.

Ještě další doplnění k obsahu ušní známky: v případě, že zvíře ušní známku ztratí, je chovatel povinen objednat to samé číslo (duplikát) a známku zavěsit. Pořadí duplikátu se uvádí v levé horní části (naproti znaku MZ, které je vpravo). Ušní známka na obrázku je už osmý duplikát pro býčka. Na té Vaší známce je možná I., to by znamenalo, že je to duplikát a zvíře muselo být do ÚE už zařazeno. ČMSCH Vám neobjedná duplikát, pokud zvíře není evidováno.

24.5.2021 18:56

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Šestimístné číslo = "kraví" občanka (individuální), trojčíslí = okres, CZ je jasné.

Dobrý den. Trochu upřesnění:
trojčíslí = kodex, již několik let to není okres, ale jde z toho vyčíst pohlaví a kraj - 9 je samice, 0 je samec; zbytek je kraj - v tomto případě 21 = Středočeský kraj.
MZ = úřad, který je "garantem" za evidenci.
Ústřední evidenci (ÚE) vede Českomoravská společnost chovatelů, a.s. (ČMSCH) - kontakty na www.cmsch.cz
Chovatel obdrží nové visačky (ušní známky) podle toho v jakém kraji je jeho hospodářství. Narozené tele visačkou označí a nahlásí jeho narození do ÚE. Pokud by tele prodal, třeba na druhý konec republiky, číslo teleti stále zůstává (i když změní kraj). Kde které tele je ustájeno, evidují a vědí na ČMSCH, ale nevím zda budou ochotni podávat informace, pokud neprokážete oprávněný zájem. Zkuste se s nimi domluvit.