
Jejda
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 16. 6. 2020 15:17:38
Naposledy přihlášen: 14. 5. 2023 09:52:19
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Zkuste kontaktovat
Český svaz chovatelů masného skotu, z.s.
(Budova MZe, kancelář 416 B)
Těšnov 65/17
Praha 1 - Nové Město
110 00
Telefon: (+420) 221 812 865
Mobil: (+420) 724 007 860
E-mail: info@cschms.cz
Web: http://www.cschms.cz
Arbora
napsal(a):
Tipnem si, že neukladajú, lebo GDPR.
Já bych si zase spíše tipnul, že ukládají, protože dost často smlouva nahrazuje chybějící podpis na hlášence. Domnívám se ale, že ve většině to bude prostá (neověřená) kopie, takže jako důkaz - nevím, nevím.
Pipilota (a mnozí další) má pravdu, když říká - nebrat koně který nemá papíry 100% v pořádku.
Nezzie
napsal(a):
Přirovnání k TP mě napadlo po tom co bylo zmíněno přirovnání k prodeji auta, nic víc.
Prostěi přijde, že pokud ztratím smlouvu ( nebo mi může taky vyhořet dům i s doklady všemi ) , že není jak dokázat že jste majitel daného koně, když si někdo vzpomene, že je majitel on. Pokud by PČR či jiny státní organ neuznal zápis z UEK, co pak??
Toto je prostě postavené na hlavu.
Asi s Vámi bude konečně většina diskutujících souhlasit, alespoň v prohlášení: "Toto je prostě postavené na hlavu". Pokud přijmete skutečnost, že cokoliv, co se týká vlastnictví koně, je z UEK nebo z průkazu koně, pouze evidenční a informativní záležitost, bude se Vám lépe žít. V ČR není přesně stanoveno jakým způsobem se dá prokázat vlastnictví koně. A pokud by se naplnili Vaše katastrofické scénáře (ztráta, požár a pod.), jsou pak v případně sporů o vlastnictví na řadě běžné policejní a soudní postupy.
Nezzie
napsal(a):
Ještě jen myšlenka příkladem.
Přece mi nechcete říct, že když si bývalý majitel koně po 20letech vzpomene, ze mi jej prodal a ani jeden nemáme smlouvu, že při "vyšetřování" kdo ji majitel řekne PČR , že on protože nemáme smlouvu . To je přece hloupost , ne? Když na UEK jsem těch 20let prokazatelně já majitel, ať už průkaz mám či ne.
Jo, k tomu "blokování přepisu" ani sice se o něj musí žádat, ale mít koně v ustájení a nemít průkaz pořád v ruce, tak to určitě udělám .
Nevím co řekne PČR. UEK nemá jiné informace, než ty, které tam kdokoliv poslal na hlášence o změně majitele. Tudíž předpoládám, že když průkaz, který je v UEK upraven (je aktualizován majitel) není dokladem o vlastnictví koně, nelze ani 20 let uložená informace v UEK být považována za doklad o vlastnictví koně. Čím by se z informace o majiteli v UEK stala prokazatelná informace?
Systém je velmi nedokonalý, ale my jej nezměníme a musíme vycházet z možností které jsou a hledat cesty jak nám ta nedokonalost bude co nejméně škodit.
kallisto
napsal(a):
http://www.uek.cz/ch_prukaz.htm i zde je napsano ze prukaz neni dokladem o vlastnictvi kone.
Jelikoz nikdo nikoho nedonuti kone opravdu prepsat v registru, nelze tento registr brat jako pravoplatne voditko o vlastnictvi kone.
Takovych neprepsanych koni je mraky.
Do Hlaseni zmeny staci bezny neovereny podpis.
Postih za neprepsani sice je, lhuta je, ale jeste jsem neslysela o zadne pokute ci vymahani teto povinnosti.
Jedinym dokladem je opravdu smlouva.
Je velmi vhodne (dle meho nutne, logicke) si ji cely zivot kone schovavat.
Vím, že Česká plemenářská inspekce při zjištění nesplnění povinnosti toto porušení pokutuje, jenže jen když se k tomuto zjištění dostane a to je málokdy. Není povinnost předkládat kupní smlouvu, takže pro ČPI to je většinou jen, když se někdo ozve.
Nezzie
napsal(a):
Můžu přidat dotaz....je k věci , tak nechci dělat další diskuzi jen kvůli mému ujasnění.
Vím, že průkaz není potrzeni vlastnictví. Když je ale v průkaze kolonka MAJITEL KONE kde jsem na základě hlášení změny ( po koupi koně ) napsaná jako majitel, stejně tak je kůň na UEK zaevidován na moje jmeno. A jak jsem se dívala, dá se i "blokovat přepis majitele" který nenastane pokud nebude Hlášení změn s mým úř.ověřeným podpisem . Přece nepotřebuji 25let schovávat smlouvu o koupi koně, aby byl doklad, že je kůň můj.
Děkuji za případné vysvětlení
PS: zvědavost je potvora
Nepotřebujete papírovou smlouvu vůbec!!! Ať mě diskutující, kteří mají lepší právní vzdělání než já, případně opraví - tuším, že stačí jen ústní smlouva. Jak ale potom chcete při případném sporu (třeba i soudním) dokazovat, že kůň je Váš.
V průkaze kolonka MAJITEL KONĚ sice je, ale je to jen informativní. Blokování přepisu bohužel není automatické - majitel si musí o to požádat.
A opět moje oblíbené srovnání s autem. Většina lidí si kupní smlouvu na auto (ať už nové nebo starší) také nechá nejméně po celou dobu co auto má (lépe i déle).
Řekl bych, že DH neví co chce, ale nedá pokoj, dokud toho nedosáhne. Je několik variant řešení:
1) Pokud chcete mít evidenci, ve které není bordel, zrušte veškerá hlášení, které jste dosud do ústřední evidence nahlásili a zašlete hlášení, tak jak události postupně probíhaly. To je zvířata, která jste přisunuli na své hospodářství je nutné dohlásit kódem události pro dodatečné ohlášení (dle pohlaví 27 nebo 28) a pak "papírově narodit" zvířata, která se u Vás narodila.
2) Nebo dohlašte narození kůzlat bez uvedení matky - není povinné.
3) Nebo zvířata, která dosud nejsou v ÚE dohlásíte kódy 27 nebo 28. Zde však pozor - Česká plemenářská inspekce občas pátrá po tom, proč hlásíte zvířata do ÚE dodatečně.
KarelNV
napsal(a):
Děkuji všem za rady 👍 takže kozlík bude doma a ten smrádek, snad do mléka nenatáhne. Ještě jednou děkuji.
Proč pořád zvažujete variantu, že bude kozel doma? To není možné s kozou zajet ke kozlovi k chovateli, který s vůní problém nemá? Tím se nenavážím do Vás kvůli tomu smradu, mně kozel také smrdí a doma bych ho nechtěl.
Navíc podle zákona by měl kozel být zařazený do registru plemeníků - to je měl by mít papíry na připouštění!!!
Podejte podnět na KVS a současně i na Českou plemenářskou inspekci (kontakt na www.cpinsp.cz ). Zažil jsem několik kontrol na základě podnětu - výše uvedené orgány často i spolupracují (k chovateli přijedou současně). Veterináři řeší mimo zdraví i nevhodné podmínky ve výběhu, ČPI pak evidenci. Kontrolující orgány by neměly kontrolovanému chovateli prozradit, kdo jim podnět podal.
Musíte si vybrat - buď pomůžete koníkovi a chovatele-tyrana naprášíte (ne každý se s "udáváním" smíří) nebo koníkovi a Vám není pomoci.
Je ke zvážení i rada od diskutujícího "koně". Využít původní majitelku. Tam ale nezapomeňte, že průkaz koně není dokladem, který potvrzuje Vlastnictví koně.
Hodně zdaru!
Dobrý den.
Zkuste Státní zemědělský intervenční fond https://www.szif.cz/cs/
Jestli ne v každém tak určitě skoro v každém okresním městě mají pracoviště.
Držím palce, ať Vám to vyjde.
Sotopi
napsal(a):
A prosím nechci tady řešit cizi koně
Všichni zde diskutující mají stejné právo, tedy neřešme tohoto prapodivného cizího koně, neřešme zakladatelku této diskuze - neví co chce, nedokáže popsat stávající stav. Jestli to, to co bylo od autorky napsáno je myšleno vážně, je jasné že o chovu neví vůbec nic - to není nic špatného, každý nemůže vědět a umět všechno. Špatné je, že se do chovu koní "cpe". Špatné je, že celý den sedí u počítače a rozporuje jakoukoliv radu. Lepší by bylo jít na brigádu do supemarketu a vydělat koníkovi na balík sena.
Pak je ještě možná jiná varianta - jsme obětí hloupého žertu, nechali jsme se nachytat a zavléct do této nic neřešící diskuze.
Zřejmě bude nejlepší už zde vůbec nereagovat!!!
Irský dramatik G. B. Shaw je znám jako autor mnoha výroků a účastník mnoha známých příběhů ze života. V souvislosti s Vaším dotazem, jsem si vzpomněl na toto: Na jakémsi večírku mu překrásná herečka učinila návrh: "Měli bychom spolu mít dítě. Dostalo by se mu totiž mé krásy a vašeho intelektu." G. B. Shaw odvětil: "Ale co kdyby bylo krásné po mně a inteligentní po vás?" Je zřejmé, že rodiče Vašeho koně tuto příhodu neznají a riskli to.
Do ÚE pošlete vyplněný formulář - kód 60, datum odsunu na jatky, číslo hospodářství jatek - mimo koní se nehlásí změna majitele, ale změna místa, kam bylo zvíře odsunuto. Na obrázku je formulář, kde na druhém řádku je hlášení odsunu na jatka.
anobbona
napsal(a):
Ale je to jak píši - podnikatel, který si registruje do hospodarstvi hříbě narozené u něj, které nema otce plemenika, je plemenari kontaktován obratem, jelikož jde z jejich pohledu o věc sloužící k podnikání
U soukromniku si toho nikdo nevšimne a je to zameteno, tedy pokud soukromnik na sebe neupozornuje svou "popularitou" v očích jiných lidi
A zjistit to lze velmi jednoduše v evidenci koní, nikdo nic nemusi bonzovat, ostatně takhle na to ti plemenari přijdou (inspektor při registraci hribete předá registrační papíry na svaz, kde se to zadává do pc a v případě neznámého otce svítí červený vykřičník)
A můžete nám prozradit zdroj Vašeho tvrzení? OK, nechť si to každý věří čemu chce, případně si to vyzkouší sám. Já ale pochybuji, že anobbona bude přispívat na pokuty.
Navíc se domnívám, že cokoliv sníží počet koní bez původu, je dobré - pokuta by měla působit výchovně i pro ostatní.
anobbona
napsal(a):
Hříbě je toho, kdo zaplatil připouštěci poplatek - kobyly se běžně pronajimaji na zplození hribete, majitel "výsledku" je vždy ten, kdo si zaplatil zplozeni (pokud není uvedeno ve smlouvě jinak).
V tomto případě nedošlo k legálnímu pripousteni, není žádný podklad o vzniku hribete. Kobyla byla darována bez nějakých dolozek, vyjimek a nároku na budoucí vlastnictví, tudíž majitel hribete bude ten, kdo je v době porodu majitel kobyly. Chovatel nebude (neměl by) zapsán.
Zápis v průkazu koně není doklad o vlastnictví koně, tím je vždy smlouva kupní, darovací, dědická - písemná či ústní (ovšem ústní se těžko dokazuje v detailu)
Nebojte se pokuty, plemenari nedávají pokuty na potkání, většinou pokutu hrozí u podnikatelů (málokdy ji uděli a v můžou), soikromniku si nikdo nevšimne. Hříbě se označí a vystaví průkaz
Nesouhlasím s posledním odstavcem příspěvku od anabbony, protože: Česká plemenářská inspekce dává pokuty podnikatelům i soukromníkům. Platí ale i známé úsloví není žalobce, není soudce - jinými slovy, dávají pokuty jen když se o porušení dozví nebo ho zjistí.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Vlastně fyzicky můžete být majitel koně, ať je v průkazu napsaný kdokoli. Průkaz vlastnictví nezakládá. To udělá pouze smlouva. Takže šup sepsat smlouvu na vše. S tou teprve můžete jít přepisovat koně - zapisovat hříbě. Pokud ustajovatelka hříbě daruje vám, tak smlouvu. Pokud nedaruje, je její (matka hříběte byla v době porodu její).
Veru: oni to asi přepsali v UEK pouze na základě hlášenky, kterou podepsaly obě strany. Je to samozřejmě špatný postup, ale na evidenci koní to dělají. Tak může mít slečna klidně už v průkaze zapsanou sebe jako majitelku. Ale k čemu je to bez smlouvy, že.
Oni to asi v UEK přepsali na základě hlášenky, protože podle zákona to je jejich povinnost. Smlouvu kupní/prodejní smlouvu nevyžadují. Kopie smlouvy se v UEK využívá jen v případě, že chybí jeden z podpisů na hlášence o změně majitele. Smlouvu na papíře je dobré mít pro případnou nutnost v budoucnu dokládat, kdo je majitel.
Černou plemenitbu plemenářská inspekce pokutuje - flastr dostane chovatel, na jehož hospodářství došlo ke zplození hříběte lásky. Pokud plemenářská inspekce zjistí neoznačené a nezaevidované hříbě (to je i bez průkazu) starší 12 měsíců, tak bude ještě pokuta za tyto prohřešky .
Pokud se použije selský rozum a vezme v úvahu, že jste kobylu dostala zdarma, měla by její původní majitelka rozhodnout, kdo bude zapsán u hříběte jako majitel.
Zkuste se dotázat na Svazu chovatelů ovcí a koz z.s., kontakty najdete na webu https://schok.cz/
Coudas
napsal(a):
Eagri je propojeno s UEK, když je kůň zapsán v ÚEK, je dohledatelný na eagri. Do portálu farmáre, pokud neberete dotace, koně zapisovat nemusíte, proč.
Zápisem do PORTÁLU FARMÁŘE můžete nahradit zápis do sešitu č.1 a č. 2 Registru koní v hospodářství. Chovatel, který si nenárokuje dotace, musí jednu z těchto forem evidence na hospodářství zvolit.