Jejda

Moje příspěvky

17.5.2021 10:41

Máte pravdu. Někdy ale stačí i "dobrý" soused a vlítnou Vám ty holky přepočítat tuze rychle.

17.5.2021 10:22

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
To zase tak nedramatizujte :)

Nedramatizuju, nepřeháním, ale mluvím ze zkušeností známých chovatelů. Plemenářská inspekce je nekompromisní. Kdo nevěří, ať tam neběží, ale při placení pokuty se ráčí usmívat.

16.5.2021 20:06

Dobrý den. Nezapomeňte při zapůjčení ovcí na výpas, že musíte mít zaregistrované hospodářství v ústřední evidenci. Přísun ovcí zaevidujete v ÚE, stejně tak na podzim zase odsun ovcí zpět. V ÚE se neeviduje, kdo je majitel ovce, ale kde se ovce nachází, u kterého chovatele.

15.5.2021 10:00

Prasátko12 napsal(a):
Dobrý den,
Prosím Vás nevíte někdo... Co ne čeká. V roce duben 2014 jsem zaevidovala 2ks. Měla jsem je až do roku 11.2020 domácí porážka tu jsem zappmbela nahlásit. A 2.5.21 jsem přivezla dvě cunatka 3mesice stará. Na grilovacku v létě. Ty jsem ještě neoznacila. Zítra má přijet paní. Že u mě nebyl žádný pohyb... Mohu dostat pokutu a kolik nevíte někdo nesetkal jste se s tím někdo... Vím moje blbost. Na ty jsem úplně zapomněla. Ovce mám v pořádku. Děkuji

Jak to dopadlo?

15.5.2021 09:59

1) Pokud ve smlouvě nemáte nějakou kličku (a ta by musela být hodně "klikatá"), tak Vám asi na tomto fóru nikdo nepomůže. Nová majitelka si svého koně může nechat utratit i kdyby kůň překypoval zdravím.
2) Zavolejte si do UEK (kontakty na www.uek.cz) ať vám poradí co s evidencí. Třeba jim bude stačit poslat hlášenku o změně majitele a přiložit kopii smlouvy a na základě toho nebudete uváděna jako majitelka. K přepisu na novou majitelku jim to možná nebude stačit, protože k tomu potřebují i průkaz koně. Pak je ještě jedna drsnější varianta - naprášit novou majitelku na Českou plemenářskou inspekci (kontakty na www.cpinsp.cz). Většinou lidé nechtějí být za práskače, ale pokud nová majitelka neplní své povinnosti, tak si musíte vybrat - buď napráskáte a docílíte svého nebo to musíte zkousnout a nečekat, že to někdo jiný vyřeší (mimo nové majitelky).

11.5.2021 11:21

Česká plemenářská inspekce neřeší o jaké prase jde, jestli je to mazlík nebo do mrazáku. Asi Vám bude vytýkáno, že jste nenahlásila domácí porážku (leda, že by jste je porazila v 5/2021 - pak máte čas na nahlášení do 10. dne příštího měsíce, t.j. do 10.6.). V případě čuníků na výkrm je to časový nesmysl, ale pokud jsou čuníci na mazlení??? K těm letos pořízeným:
1. přisunout jste měla jen označená zvířata, označit je měl původní chovatel. Možná z Vás budou mámit informaci, od koho je máte a budou dělat kontrolu i u něj.
2. hlášení o pohybech u prasat se posílá jednou za měsíc - pokud byl přísun 2.5.2021, pak máte čas do 10.6.2021.
3. tak jak máte u oveček Stájový registr, máte mít u prasat Registr prasat v hospodářství - sešit, kde se průběžně zaznamenávají pohyby (pokud evidenci nevedete přes PC na Portále farmáře).
Pokuta i za takto malá pochybení Vás asi nemine.

16.4.2021 12:49

1) Z toho co vím, neřeší plemenářská inspekce zda se jedná o velký nebo malý chov, zda je chov v KU nebo není. Problém je v tom, že každá uskutečněná změna-událost má být do 7 dnů v ÚE - dříve se tolerovalo do 14 dnů. Narození jehněte má být v ÚE do 7 dnů po 6 měsících stáří, starší ovce do 7 dnů po přísunu na hospodářství. To se evidentně nestalo.
2) Na školení pro chovatele jsme kdysi dostali informaci, že kód 27 a 28 je tam z těch důvodů, aby pokud už k tomu pochybení dojde, aby se mohla sjednat náprava. Prý je pokuta za neevidované zvíře podstatně větší než za dodatečné (to je pozdní) hlášení.
Píšu jen o tom, jak se to posuzuje a co vím ze zkušeností od jiných chovatelů. Rozhodně se nechci přít o slovíčka. Asi bude nejlepší, když si nechá každý ten svůj názor - pokud Vás pokuty nutí jen nadávat, namísto se z nich poučit, Vaše věc. Hodně zdraví Vám i Vašim zvířatům!!!

16.4.2021 09:15

Dobrý den. Pokuta je samozřejmě velmi nepříjemná. Asi teď nezískám plusové body, ale chovatelky evidentně nesplnily své povinnosti v čase, kdy to měly udělat. Je několik možností:
1) Jehně nebylo zařazeno do ústřední evidence do šesti měsíců stáří a možnost o zařazení po šesti měsících je jen kódem 27 nebo 28.
2) Ovečka byla přisunuta na hospodářství neoznačená a chovatelka teprve "doháněla" resty původního chovatele. Zdá se, že je v tom bez viny, ale porušila zákon tím, že neevidované zvíře přisunula na své hospodářství. Původní chovatel měl ovečku nejprve zaevidovat a pak teprve ho chovatelka měla přisunout. Vím, že je problém, když původní chovatel je lajdák a nemá registrované hospodářství. Nikdo chovatelku ale nenutil, aby ovci s "pochybením" přisouvala k sobě. Když koupíte auto na ojetých pneu a bez SPZ, tak s ním také nejedete domů přes půl okresu. A pokud ano, tak se nedivíte za pokutu od policie. Nadáváte asi stejně, to jo .
3) Zrušit možnost kódu 27 nebo 28 také není řešení, protože je nutné mít možnost legalizovat zvířata, která nejsou evidovaná v ÚE.
Jestli JanaLacko pracovala na ČMSCH, měla by výše uvedené vědět.

9.4.2021 14:07

Dotaz je opravdu zmatečný. Pro studium na vysoké škole veterinární je potřebné absolvovat střední školu. To je většinou gymnázium nebo střední zemědělská škola. Většinou se řeší co je lepší, zda gymnázium nebo ta zemědělka. Těžko radit - absolventi gymplu mají většinou výhodu v teoretických předmětech (např. chemie), ze zemědělky mají absolventi zase výhodu v praktických předmětech. Ale to vždy zase záleží na konkrétní osobě a v neposlední řadě i na kantorech. V každém případě by bylo dobré počítat s tím, že i když si nyní plánujete, že budete léčit kočičky, andulky a jinou drobotinu, na vysoké budete muset pravděpodobně sáhnout krávě i do konečníku a léčit koně se budete teprve učit dlouhou dobu po absolvování školy.

6.4.2021 16:25

Nejvíce a nejlépe se vyznají v ÚSTŘEDNÍ EVIDENCI KONÍ ve Slatiňanech. Kontakty najdete na www.uek.cz

24.3.2021 07:45

farm napsal(a):
Pokud nemá koza známky, tak bych radeji na vašem místě kozu nepřihlášovala. Netuším jak by jste chtěla vysvětlit, že se vám na dvoře vytvořila koza a teď tam prostě je. Předchozí majitel musí mít kozy registrované. Pokud je nemá registrované, tak vám asi poděkuje, až se bude řešit, kde jste kozu koupila.
Pokud chcete mít vše podle zákona a zakládat hospodářství, tak kupte registrovanou, tím pádem se značkama, kterou si přihlásíte na svoje hospodářství. Ušetříte problémy sobě i původnímu majiteli (pokud je skutečně bez registrace). A jsou lepší minimálně v párech, aby nestrádala.

Dobrý den. Pokud koza nemá známky, tak ji raději nekupujte. Pokud ji ale koupíte, tak ji do ústřední evidence přihlaste. Lepší si vzpomínat, jak se Vám na dvoře vytvořila koza (nalezenec, převzetí po zemřelém chovateli apod.) a tím zdůvodňovat, proč byla na hospodářství neoznačená a neevidovaná koza, než mít neoznačené a neevidované zvíře.

23.3.2021 10:17

Dobrý den. Registraci hospodářství, objednávání visaček (nových nebo duplikátů za ztracené), objednání aplikačních kleští na visačky (pokud si je nemůžete půjčit u jiného chovatele), a další informace získáte u Českomoravské společnosti chovatelů a.s. - kontakty a další info na www.cmsch.cz

14.3.2021 20:12

Dobrý den. Jen bych doplnil "Bodlinku", že čip můžete krávě též aplikovat, ale navíc, jako nadstandartní označení. Stejně tak tetování do ucha - dříve běžné označení. Někteří chovatelé to používají i dnes v případě, že mají špičková zvířata nebo při pastevním chovu, aby nedošlo k záměně zvířat při ztrátě obou známek. Plastové ušní známky tím nenahradíte.

12.3.2021 18:21

kallisto napsal(a):
A co si myslíte, že ta veterina asi najde? Jak to týrání asi uvidí? Kůň bude mít žrádlo a vodu, bez zjevného zranění, nelezou z něj kosti. Bez šance.

Domnívám se, že by nekontrolovali zda je plný žlab a zda má vodu, ale jak kůň vypadá. Jestli na něm není nic vidět, tak není zde o čem diskutovat.

12.3.2021 17:53

Dobrý den. Napadá mě ještě jedna možnost - zaslat nebo osobně předat (mají pracoviště prakticky v každém okresním městě) podnět na Státní veterinární správu pro týrání koně (uvést veškeré známé nacionále koně, majitele a kde je kůň ustájen). Privátnímu veterináři nemusí být umožněn ke koni přístup a navíc bude prohlídku účtovat, státní veterinář má na přístup ke koni právo ze zákona a mělo by to být zdarma. Podnět může podat kdokoliv, nemusí to být jen bývalá majitelka. Potřebné kontakty najdete na webu https://www.svscr.cz/
Možná budete namítat, že není hezké udávat, ale to si pak musíte vybrat, co je horší - nechat trápit a týrat koníka nebo se pokusit něco změnit.

7.3.2021 06:13

Dobrý den. Pokud nemůžete uspokojivě odpovědět na příspěvky uvedené již dříve, zkuste se "odmilovat". Neučte se chovat koně na svém koni, ve své stáji. Sama to s největší pravděpodobností nezvládnete. Choďte pomáhat - učit se - ke zkušenému chovateli. Jinak k Vašemu dotazu několik bodů:
- kůň musí být označený a zaregistrovaný v ústřední evidenci. Společně s koněm musíte IHNED převzít i průkaz koně.
- koně můžete přesouvat jen na hospodářství, které je zaregistrované v ústřední evidenci. Na hospodářství se musí vést předepsaná evidence - blíže o evidenci na webu www.uek.cz a www.cmsch.cz
- kůň by neměl být ve stáji sám!!! Potřebuje parťáka!!!

27.1.2021 18:43

Dobrý den.
1) U Českomoravské společnosti chovatelů (dále jen ČMSCH) na Hradištku si nechte u svého čísla hospodářství zaevidovat druh zvířat ovce a kozy.
2) Po zaevidování nového druhu zvířat z ČMSCH posílávali příručku (pokyny pro vedení ústřední evidence) a veškeré potřebné formuláře.
3) U ČMSCH si objednejte ušní známky - každý druh má svoji samostatnou číselnou řadu, je také nutné uvést o jaké pohlaví se jedná a výrobce ušních známek. Aplikační kleště asi nemáte, buď si je objednáte společně se známkami nebo se poptejte po sousedech nebo známých, zda by byl někdo ochoten je Vám půjčit. Pokud se najde nějaká dobrá duše, výrobce známek zvolte podle toho, jaké budete mít půjčené kleště.
4) Po zavěšení známek do uší vyplňte a zašlete Hlášenku - v pokynech se uvádí: "Pokud má chovatel ve stavu zvířata, která dosud nebyla nikdy registrována, pak v den zahájení evidence chovatel vypíše všechna živá, dosud neregistrovaná zvířata na tiskopis „Hlášení o narození zvířat, jejich úhynu, ztrátě a přemístění (pro ovce a kozy)“, jako kód události uvede u beránků/kozlů 27, u jehnic a bahnic/koz pak 28. Do data události (sloupec 05) uveďte datum od kdy je zvíře fyzicky na daném hospodářství, nejdříve však ode dne registrace hospodářství. Do tohoto hlášení se nevyplňuje číslo matky."
5) Evidence skotu a ovcí nebo koz je prakticky stejná (u skotu je navíc průvodní list - karta).

26.1.2021 06:19

Dobrý den. Poptejte se na nejbližším pracovišti Státní veterinární správy nebo na jejich webu. Kontakty nebo nějaké rozumy hledejte na níže uvedeném odkazu.
https://www.svscr.cz/

26.1.2021 06:09

Dobrý den.
Kvůli Vašemu koníkovi alespoň jednoho koníka do nájmu vezměte. Moc se za toho Vašeho přimlouvám. Bude to chtít smlouvu s majitelem, s tou ale neporadím, protože bych jen plácal své domněnky - snad se najde někdo zde nebo v okolí, kdo rozumné rady poskytne.

24.1.2021 11:36

Poslední roky se říká, že veterináři, kteří pečují o tzv. "velká" zvířata (skot, koně, ovce) to mají jako koníčka. Ti, kteří chtějí vydělat, orientují se na "malá" zvířata - kočky, psi atd.