Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 25. 3. 2015 08:32:33
Naposledy přihlášen: 10. 2. 2020 11:00:30
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Nerozumim jedne veci:
Psi plemena vznikla na zaklade stlechteni povahovych a fyzickych vlastnosti smerujicich k pracovni upotrebitelnisti (do "pracovni upotrebitelnosti" radim i treba mopslika, spolecnika vrniciho cloveku na kline a vubec to nijak neironizuji).
Pracovni role zanikaji, stejne tak se objevuji nove, ale upotrebitelnost plemen vychazi s onech puvodnich fyzickych a povahovych dispozic, stejne tak rada psich sportu vznika v navaznosti na ona puvodni pracovni vyuziti.
Pes spolupracujici s jezdcem na koni neni zadne novum spadle z mesice a existuji k nemu vhodna a mene vhodna plemena. Husky patri na chvost zastupu tech nejmene vhodnych a marne prymyslim, jaky jiny duvod krom "chci huskyho, protoze se mi libi vzhledovove" by v takovem vyberu mohl hrat roli.
tero
napsal(a):
Vy máte evidentně psa zmáklého a vycvičeného zřejmě dokonale. Ale oni tehdy šli párkrát na cvičák, pes se tam naučil jedině to, že si má kousnout do předloktí, nic jiného, ani nějaká poslušnost, odvolání atd a hned se jelo po ruce. Tak jak si asi myslíte že to ten pes ( ona to byla fena...), měla vyhodnotit? Prostě- návštěva- cizinec - je třeba ho lapit za ruku..I takové cvičáky jsou, hlavně že ho,měli blízko ..
Pokud je pravda:
1) pes byl parkrat na obranach
2) pes pak nekoho kousnul do ruky
Opravdu to nemusi znamenat jakoukoli pricinnou souvislost.
A na 99,99% neznamena.
Sportovni obrany nejsou o agresi vuci cloveku, ale o lovu koristi.
Ostne i sluzebni obrany se z pocatku cvici pres lovecky pud, teprve pote se zesiluje tlak a pridava se zapojeni obranneho pudu a prekonavani cloveka z touhy po koristi.
Na nekterych "tradicnich cvicacich" se dodnes muzete setkat s tim, ze se pes rozkousava tak, ze je na nej vyvijeny tlak, ale zacinat obrany timto stylem je temer vymrela disciplina, kanady, maskace, zdeptani NO a tak
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Teď nedávno jsem hledala ubytování se psem v Brně, jediné, co jsem našla, byl kemp Obora, Kadlcův mlýn v Mariánským údolí a penzion Eliot jezdeckýho klubu v Žebětíně. Tak dávám jen pro info, kdyby třeba někdo hledal.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Taxi pro cestující se psem, potažmo se zvířetem - není to díra na trhu?
Neni, alespon v Praze neni cestovani taxikem se psem problem, proste v aplikaci nakliknete nebo cloveku v dispecinku reknete, ze mate psa, nekdy se rozlisuje zda malej/velkej/stredni. Nikdy jsem nemel zadny problem a to ani, kdyz jsem jel s obema psy (je zas fakt, ze jsou absolutne bezproblemovi, ihned se svinou kolem nohou spolujezdce a spi)
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Do klece na bůhví kolik hodin denně křížence NO? Opravdu nemůžete psa nechat třeba v předsíni nebo v kuchyni? Prostě ten prostor psu přizpůsobit? Pokud ne, tak bych ho dala k otci a netýrala ho v malé kleci (tak velou klec, aby v ní mohl pes o popocházet, máte těžko).
Tenhle antropomorfismus je utrpeni:)
Pes nema ke kleci a mrizim nejake negativni konotace a socialni konstrukce jakoze vezeni a co ja vim dalsiho
Cilem prace se psem se separacni uzkosti je (tedy by melo byt) odstraneni priciny jeho nezadouciho chovani - tedy ne jakoze dosahnout toho aby pes nevyl, nestekal, neskrabal, nenicil - ale aby nebyl v riti z nepritomnosti cloveka, mj. protoze pak nebude vyt/nicit atd.
A to se nejlepe nauci pomoci klece/prepravky a ne tim, ze vyhradite mistnost, kde pes nic neznici, ale bude psychicky tak jako tak v hajzlu.
A proc prave prepravka nebo klec?
Protoze je mala, utulna a nejsnadneji ve psovi vyvola pocit, ze ma prostredi pod kontrolou.
To plati i pro cloveka, uveznete ho ve zcela prazdne tovarni hale do rohu dejte krabici od lednice, garantuju vam, ze ja i vy v te krabici budeme travit vetsinu casu.
Vitam na jednu stranu kazdou osvetu proti mnozirnam psu i domacimu mrskani stenat "protoze priroda, kazda fena by mela mit stenata, z lasky".
Nicmene ten clanek povazju po fakticke za ujetej, protoze se toci na exterieru a castecne zdravi - a vsichni asi vime, co udelal exterierovy papirovy chov se zdravim, povahami a ostatne i tim exterierem rady plemen, nehlede na zuzovani plemenne zakladny tim, ze se kryje donekonecna temi samymi jedinci s vystavnimi ocenenimi.
Kdyz se k tomu pripocte to, ze pri zachovani porad stejneho exterieroveho standardu se klade duraz na zveliceni nejakeho fyzickeho rysu (rotvajleri s cumakem jak boxer, sileny klabonos bulterieru, zkosena zad a preuhleni zadnich nohou u NO...), tak spolu s tim, ze se kasle na dravi snad mimo to, co je povinne je vysledkem tragedie.
To je vice ci mene problem naproste vetsiny plemen s nekolika vyjimkami u tech resp. tech linii, ktera jsou dodnes urceny k praci/sportu.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Moje ovčanda nevytáhla paty z domova a naší zahrady, kde se předtím nepohyboval žádný pes a ani sousedi v té době psy neměli, opravdu jsme v té době jako naprostí začátečníci hodlali dodržet lhůtu doporučenou veterinářem....parvo chytla stejně.....to bychom museli mít asi u vchodu desinfekční rohože (ty mimochodem měla instalovány chovatelka, ke které jsme si jeli pro chrťáka) a bůh ví, jestli by to bylo co platné.
On ten virus je odolny, jak prave rikate, na botach, na obleceni, i vzduchem se siri..
Stene, onemocnelo mi asi 14 dni po osvojeni.
Nevypadalo to dobre, 6 dni na kapackach, draha intivirotika, hopsitalizace ale prezilo.
Bez nasledku.
Imunologicke okno.
Chodilo od 7 tydnu normalne ven, centrum mesta, psi vsude.
A ackoli to bylo velmi neprijemne pro vsechny zucastnene a drahe (cena lecby byla temer 3x drazsi nez porizovaci cena stenatka (s PP, samozrejme)), tak bych ve stejne situaci postupoval stejne a bral ho ven.
Co stene pozna bez uhony a strachu mezi 7-8 tydnem bere pak jako normalni soucast zivota.
tynahan
napsal(a):
Díky, zde je to asi vše přesně shrnuto a vystiženo.
Jen bych na svoji obranu dodala, že se snažím problém řešit. Chodíme na individuální výcviky, pravidelné procházky. Nenechám ji dělat všechny hrůzy, které jsem popsala výše. Snažím se jí včas dát odpočinout (naštěstí nemá problém usnout sama doma nebo v autě). Víc neumím. Hledám po internetu rady, ale nic moc nenacházím. Nemám zkušenosti s takto temperamentním psem, takže je to mnohdy pokus-omyl. Chovatelka mi místo rady spíš vynadala, že se pes nudí a má chodit na cvičák a poradila zavřít ji doma do bedny a případné zlozvyky odnaučit elektrickým obojkem. Prý to u svých psů nezná..
Ja to nemyslel tak, ze s tim nic nedelate, naopak jsem predeslal, ze mam dojem, ze (na rozdil od x dotazu na podobny tema) jste v tom dost nevinne:)
Ten podotek byl o tom, ze fence je 9 mesicu a ze jsem nenabyl dojmu, ze jeji hyperaktivita se objevila az ted, ale chapu, ze je to ponekud "knizeci rada", kdyz jste si cilene psa podobneho naturelu neporizovala.
Jinak i ja se pridam mezi neodmitace prepravek a kleci, pri spravnem nacviku a uzivani je to skvela pomucka a na vasem miste bych uzivani prepravky zvlazil a naucil tak fenku vypinat.
lupus4
napsal(a):
Tak ráno odjížděli na stopy na "Ameriku" - je sranda, že platí zákaz kladení stop v okruhu 30km od Písku
Vzal jsem tam dneska asociála Rudýnka, moc mu to prospělo, přestal řešit procházející psy a "štěkající" auta. Jen se obávám , aby to nevztáhl jen na maliny .
Co mě pobavilo, byla "obrana rybáře" přikládajícího na oheň a sledování figuranta s hlavou mezi jeho nohama (zcela mi uniká smysl tohoto počínání).
Jinak dobrý
To dohlidavani a/nebo doprovod mezi nohama se u ringovejch sportu uziva, protoze je to pro psa jasne odlisitelne (funguje to v podstate jako permanentni povel a protoze ma tak pod kontrolou obe nohy figuranta a ten, kdyz se pokusi o utek, tak kmitne nejdriv jednou nohou, ale na zlomek casu ta druha noha stoji a pes figuranta za ni zadrzi - vyhodou je, ze kontroluje obe nohy stejnomerne a k obou to ma stejne daleko.
Ale ne to moznost, ne kazdy pes to dela takto, nekteri se na figuranta pri doprovodu treba tlaci z boku. Mondioring je vyrazne variabilnejsi a mene svazany presnymi postupy nez treba sportovni obrany.
tynahan
napsal(a):
Je každé štěně NO z pracovní linie trochu šílené?
Mám 9ti měsíční fenu, milou a vcelku poslušnou, ale.. pokud není zrovna zaměstnaná (cvičení, procházka..), chová se většinou jako blázen. Honí, co se hne, ptáky, motýly, mouchy, loví hraboše, navíc u toho hojně štěká. Když nemá nic z toho poblíž, honí si ocas (což umocňují potíže s neustále plnými análními žlázkami), pase stíny (vydrží i hodiny). Musím ji dávat pravidelně odpočinout domů, jinak by se zbláznila úplně. Doma se zklidní, ale moje idea byla mít psa trvale venku. Na zahradě asi usne, když nikdo není doma, ale jakmile se objevíme, začne hyperaktivní kolotoč. Chodíme jednou týdně cvičit (základní poslušnost, ne sportovní výcvik), cvičíme samozřejmě i doma, chodíme na procházky, beru ji ke koním, ale asi je to pro ni zoufale málo.
Opravdu potřebuje každý pracovní pes zapřáhnout na cvičáku, jinak zešílí? Nebo mám doma echt pracanta? Vyroste z ní normální pes?
Jak rikaji nade mnou - to, co popisujete neni normalni chovani bezneho pracovniho NO.
je to spis chovani nejakeho psa z "hyperpracovni" nebo vrcholove sportovni linie (pokud nebudu brat v uvahu moznost toho, ze pes ma nejakou neurologickou poruchu napr.), at uz NO, BOM nebo treba BOC ci AKE - ktery nedostava adekvatni zamestnani a ke kteremu se ud zacatku nepristupuje s vedomim kladnych i stinnych stranek takove povahy.
Nemyslim to tak, ze je to vase vina, chtela jste prizpusobiveho rodinneho psa, kterym opravdu dobre vybrany NO byt velmi dobre muze, chovateli jste to rekla, ale at uz jeho vinou nebo treba tim, ze se stene v dobe odberu jeste plne neprojevila mate psa jineho.
Pokud bych uz mel mudrovat o vasi vine a to bez komplexni znalosti veci navic, tak snad jen, ze jste to mela zacit resit driv, nez si stene osvoji zlozvyky, ktere budete muset odbouravat (imho hlavne to honeni ocasu), predpokladam, ze takto se nezacala chovat ted.
Zaklad je:
- minimalizovat moznost ukajet se zlozvyky
- nabidnout psovi pro vas prijatelne vybiti energie
- naucit psa rezim prace/unava/odpocinek
- nejvic psa unavi to, kdyz potrebuje zapojit mozek - klikani, cokoli, kde se pracuje nosem, stridani kontroly a drivu..
- co je naopak zradne je litani, honeni micku bez kontroly, tahani atd. navysost fyzicke aktivity, je to zradne tim, ze z pocatku to funguje, ale psovi roste zavislost na pohybu, adrenalinu a hlavne kondicka a potrebuje vic a vic aby se unavil a jeho libity prekroci moznosti fyzicke, casove i mentalni, ktere ma jeho psovod.
Co v cele veci muze byt utecha je to, ze tito psi maji silny pud zavdecit se cloveku, pokud mu nabidnete nahradu a budete ji podporovat, upevnovavat chvalit, tak nezadouci chovani ma tendenci se upozornovat a zacinate nad nim ziskavat kontrolu.
Co vam ale nezavidim je to, ze jste takoveho psa nechtela, oslovila chovatele s presnym pozadavkem, ale dopadlo to jinak. Doufam, ze nakonec budete spokojena a treba najdete ve vycviku zalibeni nad ramec bezne provozni poslusnosti.
Jinak v vyjimkou specifickych pripadu je chlubeni se tim, ze u vycviku poslusnosti (a nebo stop) nekdo neuziva pamlsky, neco asi tak hodne obdivu, jako kdyz ne nekdo pysny a jako spravnou cestu, ze hrabe listi klestemi nebo si cigaretu zapali trenim drivek - obvykle zbytecne, pomalejsi, mene presne, mene spolehlive a mene srozumitelne, nicmene sve publikum a zastance si to najde.
Pamlsek (zejmena po kliknuti nebo slovnim markeru) je predevsim jazyk, jak psovi srozumitelne rici, ze udelal zadouci vec.
Nic vic a nic min.
Vetsinu poslusnostnich cviku (hlavne ty klidnejsi) ucim klikrem a pamlsky a pokud ma pes zvladly a upevneny cvik, provadi ho stejne dobre bez pamlsku a opravdu je pro to, aby poslouchal, nemusim mit v kapse. Pokud chci uz nauceny cvik zrychlit apod. zacnu uzivat hracku. Vyhoda pamlsku je, ze se stupen odmeny dobre skaluje (pouzivani vice druhu pamlsku v jednom treningu, pouzivani tz. jackpotu) a pes pamlsek sni a neni treba ho dostat do kratkodobe frustrace z napr. odebrirani hracky.
A dalsi vyhoda je, ze jak treba ne kazdeho psa bavi hracky, nebo je citlivy na naladu psovoda, tak snad kazdy pes ma nejaky oblibeny pamlsek (ano, nekdy je treba hledat). U psu s vysokym drivem pak je pamlsek klidna odmena s nejmensim rizikem pretoceni se.
Trochu jina situace je kdyz nekdo cvici navadenim, tam se pamlsek v nacviku postupne odbourava, ale o tom myslim puvodni dotaz nebyl.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ptala jsem se Auriol.
A ja vam odpovedel!
A vy, i kdybyste zavolala 158, snedla prasek do peciva, zapila ho vodou z radiatoru, poskakovala jako kasparek na gumicce za 5, - a koupila si obcanstvi Trinidadu, s tim nic nenadelate. Cili jsem - jako ostatne vzdy - vyhral ja, sory.
Brekeke, brekeke.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Proč ji chcete nutit do hry?
Obesel bych se bez expresivniho "nutit", ale mit u psa vybudovany silny tah na hracku, nejlepe pretahovani se, je vyhodne:
- posiluje vazbu psa na psovoda
- skrz hracku se skvele daji zrychlit cviky (a nebo zvysit jejich hodnota) jak prakticke, ktere by mel umet kazdy pes, typu privolani, az treba po obihani maket, pousteni rukavu nebo hracku a potahani na konci stopy
-tah na hracku pomaha resit situaci, kdy pes prilis resi, kde co lita nebo ma nejaky strachovy nebo naopak nadane prehrany projev v reakci na nejaky podnet, ktery nema provod pod kontrolou
Jinak k puvodni otazce:
- zkouset ruzne hracky, ruzne pohyby s ni (hodne psu treba rozehrava tahani po zemi)
- hrat si s hrackou pres vlastnim psem s jinymi psy
- klidne zvednout cenu hracky pres pamlsek
- odhozeni/prenechani hracky jen jako tresnicku na dortu k pretahovani apod.
- nenechavat nejpreferovanejsi hracku psovi volne k dispozici, ale vytahovat ji jen venku a jen k "neco za neco".