Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 25. 3. 2015 08:32:33
Naposledy přihlášen: 10. 2. 2020 11:00:30
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Vim, ze se to mozna nebude nekomu libit, ale:
Krom cloveka a prasete neni snad vsezravejsiho savce nez je pes. Schopnost zit ciste na mase (polarni psi) nebo na ciste bezmasych zbytcich (jih Indie) to okoreneno nejakou hnijici mrtvolou a vsemi moznymi prechodnymi formami, byl jednim z predpokladu pro domestikaci a evolucni uspesnost psu.
Moji psi dostavaji to, co je zrovna po ruce, krouhanou zeleninu, ryzi, vsemozna masa vcetne ryb, kosti a vnitrnosti, vlocky, ovoce, vejce, ruzne oleje (ostropestrec, len, sezam..), tvaroh, listovou zeleninu, bylinky + mam doma vzdy velky pytel kvalitnich granuli a la Magnusson nebo Platinum, kdyz neni nic po ruce nebo jsem liny. V podstate jedine, co bych psum nedal jsou vyrazne slane nebo korenene zbytky nebo veci pro psy vyslovene potencialne jedovate (cokolada, rozinky).
Mam pocit, ze neustalym az obsedantnim reseni psi stravy (vyber granuli, reseni slozek a jejich pomeru) si rada majitelu jen kompenzuje bud to, ze sami vlastne jedi to, co jim chutna - a citi se provinile nebo jeste hur tim kompenzuji welfare psa, ktery by meli radeji dohnat vychovou, vycvikem a spolecne travenym casem obecne.
ivulka2
napsal(a):
Na to pozor u KNPV je selekce na výkon nikoliv na plemenou příslušnost takže se do chovu dostane i pes bez pp a nebo právě se tam občas mixne BOM do HO nebo naopak.problem není koupit ale problem je pak právě neuplne pp...
Mate pravdu, u KNPV se neda mluvit o plemeni v FCI slova smyslu, jsou to rekneme "velmi pracovni voresi" - byt nesou zjevne stopy znaku FCI plemen.
Jen si nejsem jist tou dostupnosti stenat, nevim jaka je auplne aktualni situace dnes, ale kdysi to byval orisek, resil jsem to pro jednoho cloveka "na zakazku" a byl to docela porod. Rok cca 2005.
Plus co jsem tedy ted koukal se rada pracovne uspesnych HO nechhova pod FCI ale pod KNPV.
Ale to je samozrejme pro zajemce z CR z blata do louze, vzhledem k tomu, jaka je v KNPV prisnost pri pripousteni do chovu a od toho se odvijejiciho poctu stenat, kde navic vetsinu zaberou zajemci z ozbrojenych slozek a nebo lidi navazanych na KNPV komunitu - obavam se, ze zajemce s Osteuropy je nekde na chvostu.
Jinak myslim, ze by zadavatelka dotazu, pokud bude mit moznost, mela urcite navstivt Mistrovstvi sveta holandaku, ktere se z mesic a pul kona v Koline (v tom v CR, na Labi, ne nad Rynem:), podivat se na psy, popovidat se apod.
http://www.wdsf.cz/2016.
V Beneluxu, francii, ale i treba v US armade, se s HO docela dost cvici, jakkoli BOM je samozrejme nejvic.
Treba tenhle nevypada, ze by se mu kousat nechtelo:
https://youtu.be/W12bGZ0D97c.
US armada:.
Šarina
napsal(a):
Já bych s hlazením počkala, až bude chtít sama fenka, až bude aktivně toho muže očuchávat. Ono jde ale taky o způsob hlazení, nemělo by to být takové to "položení" ruky na hlavu zeshora a už vůbec ne nejaké sklánění se nad ní zepředu. To dělá problémy a hodně psů předm tímto pohybem uhýbá instinktivně.
Nejlepší je nechat ji očuchávat a přitom prsty zlehka drbat pod krkem.
Jo, a rozhodně fenku nekonejšit (slovně ani pamlsky) v době, kdy se bojí. Je to v podstatě pochvala (odměna) za nežádoucí chování.
Ale žádný muž jí nemusel ublížit. Jak bylo už napsáno, je třeba labilnější a vadí ji hlubší hlas, hřmotnost, jiné pohyby...
Aktivní by ale měla být ona, ne ten muž! Do seznamování ji určitě nenutit!
Souhlasim s tim, ze mnohem cennejsi nez psa k necemu manipulovat nerkuli nutit je, kdyz si ke zdroji strachu sam prijde a postupne se s nim seznamy a pochopi sam jeho neskodnost. Stejne tak s tim zpusobem doteku apod.
Rozporoval bych ale jednu vec to je predstava onohoho posilovani strachu odmenou. Strach nelze vytvorit/prohloubit/motivovat necim, co pes vnima jako odmenu. Strach je neuvedomela reakce na podnet, ktera je zcela mimo kontrolu vule psa. Kdyz pouzijiju nejaky prirovanni u lidi, tak je to jako kdyby vam nekdo daval penize, kdyz se potite v domeni, ze vas tak nauci se vic potit nebo dokonce ze bude schopen pomoci penez vyvolat poceni se na pozadani.
Co lze nevhodne zvolenou motivaci a jejim nacasovanim prohloubit je nejaka reakce psa na strachovy podnet, napriklad typicky stekani na podnet strachu, ale to je je zachyceni nejakeho psiho konkretniho chovani, takto nevhodne motivovany pes bude dal mit tendenci na podnet stekat, ale vubec to nemusi souvislost, ze se podnetu (jeste) boji. Naopak takto motivovany pes nebude mit tendenci se podnetu bat cim dal mene - byt se u toho bude chovat tak, jak si patrne psovod nepreje :).
Spravny link tady
https://youtu.be/LqXWkB_B68.
Iliena
napsal(a):
Ja tomu moc nerozumím, takže flexi na obojku je špatná kvůli tahu? Nikdy jsem ji neměla, ale přede dvěma dny jsem ji koupila na dobu hárání a na výlety. Fena umí normálně fungovat na vodítku ať už s obojkem nebo postrojem. Takže s flexi vždy postroj?
Problem fexi voditka je, ze kdyz se pouziva od zacatku a pes jeste na voditku neumi chodit a poziva se nespravne (coz je v pripade neopouceneho laika nebo zacatecnika obcene prakticky vzdy), tak je to nejrychlejsi a nejspolehlivejsi zpusob, jak psa naucit tahat.
A asi kazdy zazil zjisteni, o kolik jednodussi je psa naucit nec rovnou delat "spravne" nez odstranovat zlozvyk.
Pokud pes na voditku chodit umi a clovek chape odlisnou vlastnost flexi a pevneho, tak to muze byt velmi prakticka a uzitecna pomucka.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
A já tam klikla na chovatelská stanice a to mě dorazilo :D to si někdo koupí po přečtení toho výše ?
kromě zadavatelky teda. pardon.
Cele to korunuje ten zaver:
Budete-li mít další otázky na výchovu a výcvik (obrana apod.) rádi Vám je zodpovíme.
Dagmar Fišerová - canisinstruktor
Zabrousil jsem na stranky http://www.akitainu.cz/vychova.html
Nu, potes koste
Jediné co se Akita nenaučí je plný zákus při výcviku obrany do figurantova rukávu. Při jejich inteligenci jim přijde zbytečné kousat do rukávu.. Částečně jsou schopny se toto naučit, ale bez plného zákusu, který je nutný ke splnění zkoušky z výkonu v obraně.
I přes pověstnou tvrdohlavost je Akita schopen se naučit výborné a přesné poslušnosti. Má výbornou paměť, rychle se učí. Povely plní s přesností, ale pomaleji což je způsobeno robustnější stavbou těla a funkcí CNS. Proto opatrně s „drilem“ na cvičáku!
Nejdůležitějším bodem pro výchovu a výcvik je kladení důrazu na postavení v lidské smečce. Psovod (majitel) musí být vždy vůdcem smečky (alfou ), rodina betou a až potom zaujímá místo ve smečce pes (gama). Jestliže do prvního roku štěněte toto majitel opomene, narazí při výcviku u staršího jedince na tvrdý odpor.
Nejúčinnější výchovnou metodou je uchopení psa za kůži na zátylku a řádně s ním zatřepat, poté psa dostat na záda do podřízené polohy a napodobit jedno až dvě kousnutí prsty ruky do hrudě psa s důrazným povelem „fuj“. Akita přijímá jako trest i krátké a rázné uchopení za předkolení řasu (pod slabinou psa volná kůže). Tímto trestem nevyvoláte u psa strach z ruky, ale docílíte respektu a utvrzení Vašeho postavení ve smečce. Akita má však jednu výhodu:na rozdíl od jiných plemen je v hierarchii smečky stálá a po správné ranné socializaci by nemělo docházet ke konfliktům.
Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Tady je blbý, že je potřeba mít toho figuranta, a málokdo ho má k dispozici třeba 3x týdně, a při obranách, kde je fronta 15 psů, všichni zmrzlí a nervní, vám vyškrábou oči, když budete zdržovat tím, že si učíte základ maket
V prvnich fazich muze treba poslouzit kamarad s peskem, co psa necha kousnout, pokud je pes snasenlivy a jini aktualne cvicici souhlasi, tak se tak da cvicit treba v opacnem rohu cvicaku, nez cvici nekdo jiny atd.
Ale mate samozrejme pravdu, ze tenhle zpusob je narocnej na prostor, dostupnost pomocnika i cas, ale ve vysledku zas dle meho soudu nejpravdepodobneji vede k tomu, ze pes ho bude vykonavat rychle a s nadsenim.
Pokud treba nekdo zakladni zkousku bere jako nutne zlo k uchovneni nebo nema k dispozici kamarada nerkuli figuranta tak casto nebo nema financni moznosti si figuranta platit soukrome, tak se mu vubec nedivim, ze bude hledat jinou cestu.
Zadna rada a postup neni univerzalni, kazdemu psu (a psovodovi) muze vyhovovat jiny postup, takze moje troska do mlyna.
1. Naucim psa obihat na povel (jiny nez "revir") predmet, mohu delat doma, na zahrade, muze to byt cokoli co nespadne, kdyz se o to pes otre. Nekdo to se psem obiha, nekdo ho navadi, nekdo mu tam nechava micek a pak ho tam davat prestane a vyhazuje ho psovi az za (naznak) obehnuti. Jde to i pres zradlo nechavane za maketou, ale myslim, ze to zdrzuje pes me tendenci za maketou cuchat.
Pokud pes umi shaping, tak to povazuju v teto fazi za nejlepsi moznost a pokud umi shaping a jeste je motivovatelny hrackou/mickem, kterym je odmenen, tak tim lepe.
2. Prenesu na cvicak a naucim psa obihat maketu, stejne jako pri domacim navciku..
3. Do makety se zacne schovata figurant, v tu chvili preucuji puvodni povel na povel "revir". Pes se po zjisteni, ze tam je nauci vystekavat (obvykle velmi snadne:), za odmenu dostava zakus a rukav si odnasi. Tahle faze by mela byt co nejratsi a slouzi hlavne k tomu, aby pes k makete vybihal s drajvem.
Dva povely uzivam proto, protoze u prosteho obehnuti si pes hleda odmenu u me, pro prechodu k povelu revir zacne chapat, ze odmenou je figurant a tesi se na nej. Puvodni povel necham k obehnuti cehokoli a pro radost, "revir" bude jen obihani maket a s figurantem na konci.
4. Figurant dava psovi kousnout az pote, co obehne maketu, stoji stranou. Pes se uci, ze odmenou za obehnuti makety je zakus.
5. Figurant se postupne presouva do druhe makety, pes vi, ze nejdriv musi obehnout tu prvni aby se dostal k druhe, kde ho ceka odmena.
A tak dale.
Co povazuju za dulezite:
Naucit psa obehnout povazuju za snadne, dulezite ale je, aby pes mel cvik rad a vykonaval ho s chuti. U nekterych cviku se to tak nepozna, ale pohled na psa obihajiciho maketu ostravene, bez motivace nebo dokonce ustresene az z donuceni je desny.
Pes v pokrocilejsich fazich nacviku je odmenovan nepravidene, nekdy je figuratnt motivacne v prvni makete (ale to neuzivat moc casto), jindy v kterekoli jine. Zadny rytmus, velka nepravidelnost.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Mám sice taky exteriéračku N.O., ale naštěstí má normální rovný hřbet, jen mírně skloněný a ty nohy taky nemá takové šmatlavé, jak ti N.O. na 1. videu. To snad ani není možné, co je člověk za deb...la a tímhle směrem se ubírá chov N.O. Jak můžou být zvířata na 1. videu Best? to mi rozum nebere. Na zádech hrb, zadní nohy přeúhlené tak, že pes šmatlá už v mládí, pánev skloněná skoro až k zemi, ach jo, kam to spěje. Na 2. videu jsou normální N.O. Pro zadavatele, vybírejte opravdu velmi pozorně a z pracovní linie. Mám sice taky exter., ale je tak celkem v normě, oproti těm, co běhají na výstavě v kruhu na tom videu. Vím ale, že toto je můj poslední exterierák, až dožije a pokud si budu ještě někdy kupovat N.O., tak jedině vlkošeďák z prac. linie. I ty povahy jsou u ext. a prac. velmi rozdílné. Z které chovky, budete mít štěndo?
Jen doplnim, ze na tom druhem videu neni nemecky, ale восточноевропейская овчарка - vychodoevropsky ovcak, neuznane plemeno vnikle prikrizenim vhodnych sibirskych lajek k puvodnim nemeckym ovcakum pro zvyseni vytrvalosti a zejmena odolnosti proti zime.
Ale NO je opravdu hodne podobny, VEO byva o neco vetsi, ma hustsi podsadu a casto ma svetlejsi srst do bezovo-popelava.
mobidka
napsal(a):
Asi mě tu nikdo nepochopil já psa nebiju!to ze mu prstem ukazu na místo, nebo ho chytím za kožich neni biti!Vy se tu do mě poustite jak kdybych triskala psa od rána do večera.A to si vyprošuju!Každej psovod má nějaké zkušenosti se svým psem.Jedna dává čumák k zemi druha drží za fousy atd.ale neni to biti, tak si to znova přečtěte co ten pes udělal a jak zareagoval a pak pište.Az někdy napadne někoho z lidi tak ja ještě budu říkat hodnej pejsek?Asi NE!Tady jedna taky psala ze Akita prokousnul dědovi ruku protože chtěl mu otrit z pacek bláto? Nebo ze z zničehonic napadla dítě.Vsichni co mi tu píšete melete akorát blbosti ale rada zkušeného pejskaře zadna, a ještě navíc blbe čtete.A to ze občas sahnu do misky se zradlem je prevence, za A venku neco muze sežrat jedovatého a já mu to nebudu smět ani vyndat z huby aby mě nepokousal, proto se to dělá jako prevence aby se to v raném věku naučil ze já jako alfa(vůdce smečky) si to muzu dovolit. A za B u těchto plemen se to musí naučit v raném věku, má to v povaze a do jednoho roka když to nevychovám můžou byt v budoucnu velký problémy.Asi tady kdo mi píše ma o Akitach min informaci nez já, takže pokud neumíte poradit nebo napsat své zkušenosti tak raději mlčet a neodsuzujte, nebo si alespoň pořádně přečtete text.
Jinymi slovy:
1) Uzivate nejake metody vychovy a vycviku.
2) TyTo metody tvrdite, ze nefunguji, ba dokonce ze chovani, ktere chcete resit, se stupnuje.
3) Pozadate o radu na diskusnim foru, je vam receno, ze metody, ktere uzivat nejen ze nevedou k reseni, ba dokonce, ze ho zhorsuji - coz ostatne plyne i z vaseho popisu.
4) Zacnete hajit sve metody (ano, ty metody, co zjevne nefunguji, ba dokonce se jeste nezadouci chovani zhorsuje) hajit a jeste do toho motate davno vyvracene "myty a polopravdy".
-
To je uz z pohledu proste formalni logiky (vubec by nemuselo jit o psy, klidne by se mohlo jednat o opravu karburatoru nebo lyzovani) takova overtura, ze si myslim, ze jste bud provokater nebo predstirate ze jste odstrasujici pripad pro pouceni ostatnich.
K tomu, aby z psa byl dobry sluzebni pes (mluvim o hlidkovych, hlidacich apod. psech, ne treba o biglovi, co na letisti hleda u pasu slonovinu, jakkoli i on je sluzebni pes) ho predurcuje ochota pracovat, plnit povely, ktere byl naucen a psychicka a fyzicka odolnost tam, kde se pracovne uplatnuje.
Ovladatelnost ve smyslu jdu se psem do parku a on nedela "blbosti" je az sekundarni. Pes ji muze mit a nebo taky nemusi. Ty zminene vlastnosti na zacatku, pokud chci aby byly na vysi, se vubec nevylucuji (ba nektere dokonce souviseji) s tim, ze pes bude tak trosku divocejsi. V praxi se chce, aby pes spolupracoval s psovodem, ve vetsine pripadu cas s nim travi na voditku (a nahubkem).
U sluzebnich psu se treba ani tak jako ve sportovce neresi rychly a spolehlivy pousteni, lepsi pes, co se nezalekne vystrelu, kopance, bude pekne drzet a klidne pusti na druhy povel nebo vyveseni.
Pokud je pes pod povelem, tak je samozrejme situace jina, nez kdyz ma volno na zahrade.Pak se chovat tak, jak si sam osvojil a nebo tak, jak ho majitel v ramci vychovy a vycviku naucil a co mu dovolil.
Tohle je v principu zcela pochopitelna vec, ktera se objevuje treba u pracovnich psu, kde lide hledaji primarne zachovani pracovnich vlastnosti a extrerier povazuji za ne bezvyznamny, ale rekneme podruzny.
Klasickym prikladem jsou KNPV (pracovni/policejni psi) nebo ISDS (ovcacti pracovni psi), obe jsou renomovane organizace s vice nez stoletou tradici, ktere vedou vlastni rodokmeny a ceny stenat velmi casto predci ceny stenat "stejnych" plemen chovanych pod FCI.
To, jestli se takova organizace osvedci a ziska renome nebo zda se ukaze, ze to byl chvilkovy rozmar, projev zhrzenosti a osobnich ambici, ukaze az cas. V principu se ale nejedna ani o nic noveho ani o nic, co by nemelo v zakladu realny smysl. Co je potreba je soudit kazdou takovou organizaci zvlast, na konkretnich prikladech a nejlepe s odstupem casu.
Taky mi prijde pinc vcelku akcni, ale samozrejme kazdy ma jina meritka.
Jinak jak borderky tak seltie maji pracovni linie s vyrazne kratimi chlupy nez by clovek cekal.
Nebo kdyz akcni kratkosrsty pes, tak cloveka hned napadne kelpie.