
Jiří5
Informace o uživateli:
Uživatel nezadal informace.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 21. 7. 2019 13:12:27
Naposledy přihlášen: 27. 5. 2023 16:07:34
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobré ráno,
Umístění zdroje UVB je velice důležité. Rozhodně nestačí koupit, hezky umístit a hotovo, to máte pravdu.Vždy je třeba vědět proč a co chcete instalací spec. zdrojů docílit.
Zkusím zdůvodnit.
1/Denní světlo - plnospektrální světlo s nezbytným podílem UVA. Často se UVA pomíjí a tato chyba se dlouhodobě nevyplácí, zejména u heliofilních druhů k nimž převážně želvy patří. Zkrátka tedy UVA se významně podílí na celkové kondici želv. Vitalita, žravost atd. Co tedy od takového zdroje potřebujeme je aby bezezbytku prosvěcovalo celý prostor terária. Toho nejlépe docílíme lineární zářivkou s odpovídajícím spektrem. Vyhneme se tak ponurému pohledu na zšeřelé terko s jedním nebo dvěma ozářenými body a zmateného chovance který neví zda je už opravdu den.
Do možnosti použít moderní ledky s odpovídajícím spektrem se pouštět raději nebudu, je to sice lákavé ale nevyzkoušené(mnou).
2/ Zdroj tepla +zdroj UVB - Tyto dvě veličiny spolu velice úzce souvisí. Účinnost UVB je významně podmíněna teplem. To znamená že ideální zdroj je takový který obě tyto potřeby kombinuje. To splňují především plnospektrální výbojky s
předřadníkem. Lze slevit na výbojky bez předřadníku. Počtěte si zde https://www.terasvet.cz/uvb-vybojky-sunlux/. Trochu paradox je, že ačkoliv kvalitní výbojka má také UVA, nestačí jako případný jediný zdroj. Úhel vyzařovaného světla bývá totiž okolo cca 35-40 stupňů takže ostatní plocha terka je nedostatečně osvětlená. Ideální kombinace je tedy lineární zářivka s denním spektrem + výbojka s předřadníkem.(samozřejmě plnospektrální). O zdrojích jako je Ultravitalux můžete uvažovat až želvík povyroste.
Pokud chcete vystačit s tím co momentálně máte k dispozici, tak vždy platí zdroj tepla a zdroj UVB musí "mířit" na jeden bod (vyhřívací) v terku. Proč? Protože není možné očekávat od želvy že se půjde nejprve vyhřát a potom půjde uvědoměle trůnit pod UVB aby načerpala potřebnou dávku. Pro ní jsou obě tyto činnosti spojeny v jedno. Nevím jakou UVB žárovku či zářivku máte ale vždy je potřeba mít na paměti, že časem se podíl UVB snižuje a je proto třeba brát v úvahu doporučení výrobce. To samé platí o účinné vzdálenosti od zvířete, někdy je bohužel i 20 cm moc daleko.
Jsem přesvědčen, že pojem jednoduchý versus složitý chov není moc vhodný. Vždy se jedná pouze o pochopení a zvládnutí techniky chovu a nutných potřeb daného druhu.
Neustále se přesvědčuji o tom, že neinformovaný, či špatně informovaný člověk je schopen zmastit i chov žížal a může mít IQ 150 (bez nadsázky). Myslím, že za relativní jednoduchost chovu vděčí současná generace teraristů zkušenostem včetně chyb a nesprávných závěrů generacím průkopníků teraristiky. A hadi se chovají velmi dlouho.
Například pojem komerční druh želvy byl ještě cca před dvaceti lety u nás jen sen,
pokud se tedy nepočítá bezhlavé plenění divoce žijících populací zejména Testudo horsfieldii, což ve velkém pokračuje bohužel dodnes. "Uklidňuje" mě fakt, že je to praktikováno alespoň s tichým přihlížením ekolidí, takže je vyloučené aby se stal nějaký malér (to už s poněkud hořkou nadsázkou je).
Třeba zkuste http://www.veterina-online.cz/mvdr-vitezslav-honsa/
Pro jednoho vynikající, pro druhého méně. Stejně tak jako každý kdo poskytuje služby veřejnosti.
Už po několikáté a nikdo nic, že? Tak to zkuste takto.
Podívejte se třeba zde v inzerátech kdo opakovaně agamy prodává. Odvodíte si cca věk nabízených agam. Porovnejte si jednotlivé chovatele, pak vybírejte u koho koupit. Já bych preferoval takového, který nabízí více odchovaných kusů rok po roce a v dobré kvalitě (hrozná definice). Trvejte na osobním odběru. Dopředu si napište na co se při koupi chcete zeptat. V té nakupovací euforii na to určitě zapomenete. Při prodeji bude chovatel sdílnější, stejně tak jako každý jiný člověk. Vynechte takového který bude tvrdit jak je vše jednoduché a bez problémů. Musíte vycítit že jej chov baví alespoň stejně tak jako prodej. Získáte-li opačný dojem nestyďte se odejít, třeba s omluvou. Mějte dopředupřipravené, kvalitně vybavené a odzkoušené terárko!!! Žádné "to koupím až potom".
Nespěchejte s nákupem, zvíře budete mít mnoho let. Hezky pomalu a s rozvahou, ostatně chov zvířat je především o trpělivosti a rozvaze, když tedy pominu to vše ostatní Nevybírejte pouze podle nízké ceny, mnohdy se to nevyplácí.
Možná to vše víte, ale zhruba takto bych to udělal já, tak proč se nepodělit. Jo a také bych dal vědět jak úspěšný jsem byl.
Pro čerstvě vylíhlou agamku by takové umístění (miska s cvrčky) byl pravděpodobně první a poslední zážitek v životě. To bych opravdu nedělal.
Ona chce nyní klid tj. minimum manipulace a obdivování, odpovídající teploty, dostatečně silné denní světlo (ideálně s podílem UVA spektra), dostatek úkrytů v různých teplotních zónách.
Pokud je mládě v pořádku tak začne baštit spontánně samo po strávení zbytku vaječného žloutku. Tedy každá jinak. Poznáte to lehce, začne lovit kořist odpovídající velikosti. To ale neznamená že jí naplníte terko cvrčky, bohatě postačí když se kolem ní bude občas poflakovat pár kousků, chytí si je. Cvrčci mají snahu zalézat do míst kde by je hledala ztěžka, dají se však nalákat na to správné místo potravou, případně vodou(třeba namočený kousek buničiny). O vše ostatní se už postará agama sama, tak jak to její druh provádí už drahně dlouhou dobu.
Večer bych trochu porosil(nepřehánět) aby si mohla olíznout v případě potřeby nějakou tu kapku.
Nazdar, k řešení jakýchkoliv problémů, včetně toho vašeho, je potřeba znát alespoň základní informace o okolnostech které k potížím mohly přispět.
Vy popisujete pouze výsledek. Je to podobné jako vyžadovat telefonicky po neznámém člověku vysvětlení proč vám už týden nechutnal oběd.
Pokud si tedy neděláte legraci a opravdu potřebujete konzultaci musíte přidat, protože tak jak situaci popisujete vypadá těch dožitých pět let na mimořádný chovatelský úspěch v chovu neuvěřitelně odolného zvířete.
To jistě ano, jenže já se zaplaťpánbůh navezl jen do jednoho a tím je Leithian, takže teď musím žehlit na tom správném místě. A ani mě to žehlení nijak nevadí protože vypadá, že jí hadi opravdu baví a je schopná jim něco obětovat, minimálně své pohodlí. Což u mladé ženské (zdá se) není zrovna málo.
Pardon Leithian musím nějak odpovědět Pandinusovi.
Dobře tedy.
Pod tíhou, zdá se všeobecného názoru, se budu muset krucinál asi vzdát. Takže vzdávám se.
Už moje babička mě jako kloučkovi kladla na srdce "na ženský si dej Jiříku pozor, ony se nezdají". Já hlupák to moc nechápal. Teď když jsem v jejím věku mě začíná konečně svítat. Pravda možná kapku pozdě ale slýchávám, že pozdě není nikdy. Blahopřeji všem diskutujícím, zase se ze mě stává tvrdý chlap ( i když znám nesrovnatelně lepší způsoby ).
Prostě dámy, třískejte si čím chcete a o co chcete já už ani nemuknu. Jen malinko špitnu. Stejně budu případné nutné zabíjení živé potravy nazývat jinak. Možná je v tom jen jistá míra alibismu ale když nic jiného je to, alespoň z mého pohledu, vkusnější.
Co si však bezpodmínečně vyhrazuji je případné další srovnávání mé osoby s čímkoli s předponou eko, to si beru příliš osobně a opravdu hrubě mě to uráží.
Na druhou stranu třeba blbce unesu lehce.
Už nemám co sypat dochází popel, stačí to takto?
Leithian
Ano jsme zřejmě každý trochu jiný, to ale nemusí být vždy na škodu. Chtěl jsem Vás původně trochu nadzvednout to je také fakt. Stalo se a asi se to moc nepovedlo, no.
Vím, co je to za starosti, nutné kompromisy a vůbec vše okolo chovu většího počtu zvířat, samozřejmě nejen hadů. Takže klobouk dolů za těch sto kousků. Já osobně jsem choval, v dobách kdy se pro kvalitní hady muselo ještě jezdit do Hammu, pouze pár dost pěkných korálovek a heterodonů. Nikdy jsem nepřesáhl počet dvaceti chovných kusů a samozřejmě odpovídající počty mladých. Nemohu se tedy dost dobře s Vámi srovnávat. Přestože se mě hadi líbí a mají můj obdiv, nezvládal jsem jejich krmení. Vydržel jsem pouze zhruba šest let a potom mě to, přes hezké úspěchy, nakonec udolalo a přesměroval jsem se na jiná zvířata. Zejména proto tvrdím že jinakost není špatná.
Mám, možná ke své škodě, prostě kapánek jinak nastavený práh citlivosti. Rozhodně však nepatřím mezi sluníčkáře kteří, aniž by skutečnou přírodu někdy alespoň viděli, nemluvě o zažití, glorifikují něco čemu ani zdaleka nerozumí.
Já měl to štěstí že jsem střípky té opravdové, divoké a k jedinci nesmlouvavé
matičky přírody viděl a krátce i zažil a vím, nebo spíše tuším, jaká dokáže být ve vší své kráse a dokonalosti sviňa. Navíc jsem měl i zkušeného a trpělivého učitele a tím nemyslím ty trapné ekozájezdy, ekoprůvodce a podobné vymyšlenosti.
Povedlo se mě to trochu vysvětlit?
Karm, začátek fajn ale přiznám se, že hned poté se poněkud ztrácím. Vychází mě z toho, že se podařilo ve vás vzbudil emoce ještě dříve než jste stačila pořádně přečíst text a nebo je chyba ve mě a prostě vám příliš nerozumím. Předpokládám negaci ale rád bych měl jasno v čem konkrétně, protože v tom že had není želva to asi nebude.
Pandinus mě prostě srovnal lépe, nebo alespoň tak, že mohu oponovat.
Možná nerozumím více věcem. Třeba, očekával jsem podobné reakce spíše od jedinců postižených testosteronem. Opravdu jsem nečekal podobné vzepětí od té druhé, pro mě dosud daleko příjemnější, poloviny lidstva. Asi ta genderová vyváženost pracuje nebo co.
Děkuji předem za klidnou odpověď.
krmení usmrcenými hlodavci se nyní dokonce protěžuje před krmením živým krmením, co je nejen přirozené a dle mého názoru pro zachování veškerých instinktů u plazů po mé osobní zkušenosti i nutné.
Nezní to snad podstatně lépe než "přetáhnutí" něčím či "fláknutí" o něco? Pro mě tedy rozhodně ano.
Slabá myš či jakákoliv jiná kořist, není myšleno v poměru s hadem případně jakýmkoliv jiným predátorem ale s člověkem.
Abych to kapku zkrátil, hady i jiné predátory jsem choval ale vždy jsem se snažil o maximální ohleduplnost k jejich kořisti. Tu jsem totiž choval také.
Jinak vás ujišťuji že naivita ekoaktivistů a podobných individuí přiživujících se na tématu ochrany přírody mě děsí a hnusí se mě ještě podstatně více než hrubost a bezohlednost. Tato ekomašinka mě už dávno přejela i s pozoruhodnými následky.
Také vím, že není vše jen černé nebo bílé, jen mám pocit že to černé by nemuselo být nutně temné. Není přece potřeba nasí-rat třeba zrovna ty kočkaře. Navíc zrovna u nich jako u chovatelů mimořádných predátorů to rozhořčení působí až komicky.
Tak asi tak.
To dokážu pochopit, jen mě to přišlo trochu silné vůči slabé myši. Možná to zde čtou i děcka co si zvolila za favorita právě tu laboratorní myšku chovanou dospěláky pro krmení. Rozhodně se problém dá řešit méně cynicky. Jsme ale silně mimo zaměření iFauny takže navrhuji nechat to na svědomí každého a hotovo. Třeba fakt stačí zvolit si jeden druh.
Prosté přelézání jedna přes druhou je spíš jen překonávání překážky. Vyjádření dominance vypadá do jisté míry právě jako snaha o páření.
Želvy porostou zcela určitě. Graptemys pseudogeographica kohnii (mapová) dorůstá tak do 20-25 cm samička a sameček cca 12-15 cm.
Mauremys reevesii (trojkýlná), samička 18-20 cm, kluk 10-12 cm.
Víte asi že nároky na potravu i prostředí jsou rozdílné, že ano.
Jen pro upřesnění, trojkýlná je daleko horší plavec, vyžaduje větší podíl souše než mapová, která je plavec naopak vynikající.
Potrava- mapová velký podíl rostlinné potravy, trojkýlná zase naopak.
Nedá se říkat doslova vejce. Je to jen takový "potrat", nebo pokus o vejce. Nemá dokončený vývoj. Při případném opakování může být problém i pro samičku. Naznačuje to možnou chorobu, nevhodné podmínky chovu, parazity, stres, atd.
Plodné vejce je zvláštní termín a to i v případě že je bezvadné. Vejce může být buď oplozené či neoplozené. I neoplozené vejce může být na pohled zcela bez vady. To jen na upřesnění.
Pozor, že je vejce oplodněné nezjistíte hned po snůšce ale až po pár dnech vývoje. Musíte dát případnému zárodku trochu času. Oplodněná i neoplodněná vejce jsou ihned po snůšce obě stejně průhledná s tmavším terčem uprostřed (žloutek). Tu vítěznou spermii fakt neuvidíte ať prosvěcujete čím chcete.
Dobrý den,
pokud máte na mysli následky "nevhodného", lépe snad přirozeného chování želv, tak to se obávat rozhodně nemusíte. Když pominu fakt, že v uvedeném věku ještě želvičky podobné starosti nemají tak případné pokusy jsou spíše vyjádření dominance než čehokoliv jiného.
Dokonce nebudou ani kamarádi, jen se budou v nejlepším případě tolerovat.
Hlídání? Jistě máte sama povědomí o zcela zbytečné snaze. Je to stejné jako u jiných tvorů tj. je to 3x marné, nic neuhlídáte.
Za pár let by však byla vhodná větší všímavost, dospělý želví kluk považuje z nedostatku příležitostí za přijatelný objekt i botu. Samozřejmě nehrozí následky ale případné zranění, samečci bývají v prosazování svých potřeb značně neurvalí.
Na určení pohlaví u vašich želv máte tak cca 3-5 let čas.