
jir.vel
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 22. 3. 2019 12:12:00
Naposledy přihlášen: 1. 9. 2019 16:27:56
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
K pastevciovci. Prosím bez urážek. Já Vás též neurážím. Toto zde slouží jen k výměně názorů a k všeobecné osvětě a buďte prosím rád, že máme demokracii a že tak můžeme všichni svobodně činit. V opačném případě, kdyby nám toto bylo zakázáno, by to bylo velmi smutné. Nezapomínejte prosím na dobu před rokem 1989 a buďte rád za svobodu slova !!!
Musím se ohradit, že toto tzv. dle Vás "matení pojmů" není v mé režii. Název huso-kachna jsem si nevymyslel, to musíte jít za jinými, kteří s tímto výrazem již z minulosti přišly, nikoli za mnou. Já pouze předávám tento výraz dál, jak činili jiní přede mnou. To jen tak na okraj. Musíte jej bohužel adresovat tomu, kdo s ním původně na širokou veřejnost přišel!
Zde je prosím podrobnější výklad viz prosím níže uvedený odkaz:
https://www.drubezdecin.cz/co-je-to-ta-husokachna-p98.htm
Ještě bych prosím doplnil k nejčastěji komerčně prodávaným hybridům hus: jedná se o křížence husy české a husy německé nosné. Husa česká patří mezi malé plemeno a ta druhá do středního plemene hus. Obě dvě musí být čistě bílé.
To jen tak na okraj. Na závěr bych chtěl všem popřát všem hodně radosti z chovu a trpělivosti z tak nákladné činnosti. Stačí neúroda, sucho a hned je cena obilovin někde jinde. Fandím všem, kteří s chovem nevzdají a vydrží. Jedině tak si zachováme tyto nádherná komunikativní zvířata do dalších let a do následné budoucnosti a tímto všem děkuji za plodné příspěvky a za prokázání ne-lhostejnosti v dnešní těžké době. Chovu zdar !!!
A rád Vás doplním. Jelikož se klasické husy vesměs vyznačují vyšším hlasovým projevem, jenž je lidem nepříjemný obzvlášť v hustší rezidenční zástavbě, tak logicky vzniklo nové plemeno lidově řečené huso-kachna, které je bez hlasitého projevu, a svoji zmasilostí a tělesným rámcem též dobře prospívá. Lidově řečeno se zde jedná o klasickou bílou kachnu pekingskou či čínskou anebo pižmovou. Je to pouze slovíčkaření jako nazýváme ovocnou šťávu sirupem a sirup ovocnou šťávou. Smutná je zde holá skutečnost, že vadí, že husa kejhá, pes štěká, koza mečí, ovce bečí a co je ještě bude vadit. Měli bychom se jako lidstvo co nejrychleji vzpamatovat a nad s sebou se vážně zamyslet, jelikož zde na na světě nežijeme je my sami.
Výsledky jsou důležité, a nic jiného výsledky a ty z nebe sami nepřijdou, nýbrž s poctivou a oddanou prací a péčí o svěřence. A to se filozoficky okecat nedá. Důležité jsou vždy jen a jen výsledky a to se vždy pozná. Chovaná zvířata musí být vždy po všech stránkách v pohodě a pokud se i roční období správně vyvedou, zvířata dostanou přirozenou a vrozenou touhu vyvést mladé, obzvlášť když je spatří u svých soukmenovců. Bez kvalitní stravy a pohody kvalitního a dostatečného zárodku ve vejcích však nelze, s tím je třeba již začít s předstihem před první snůškou. Neméně důležitý je též čas nezbytný na jejich seznámení. Vše je hlavně o poctivé práci, přístupu a podmínkách a za to hovoří sami výsledky či přírůstky. Netřeba slov.
Máte můj naprostý souhlas, kříženci nemohou být spolu příbuzní, to by byla degenerace. Kříženci, které chcete křížit musí pocházet od vzájemně nepříbuzných rodičů, to jest rodiče zakoupit a od sebe vzdálených na hony vzdálených místech. Jak Plodnost vajec je potom naprosto jednoznačným výsledkem, to jest, kolik vajec z kolika bylo oplozených či neoplozených. Již ze správně načasovaného líhnutí na trmín se pozná, jak silní ti jedinci asi budou a potom včasnost, kdy se poprvé zapojí do příjmu potravy. Potom již jen jak jsou vitální a odtud potažmo prospívají. Toto se nedá nikterak okecat či nějak omílat. Toto je naprosto nejdůležitější fakt. Potom jak kvalitně krmíte, tak takové přírůstky máte. Spokojená husa je husa nažraná klidně a spokojeně sedící či odpočívající. Kvalitní kříženci jsou za mě jednoznačně jedničkou. Čistí mi slouží k produkci kvalitních kříženců. Též produkuji čisté, aby měl každý na výběr, jakou cestou se vydá. Čistí jsou při podávání potravy méně průbojní a tedy později i menšího vzrůstu, což hovoří za vše. Všeobecně jsou jinak více náchylní na nemoci. To platí i u králíků a tam to platí obzvlášť.
Vždy spolu párovat navzájem nepříbuzné jedince a hlavně vědět proč a jak je párovat. Každé plemeno se vyznačuje jiným zeměpisným původem a je do jiných klimatických podnebí, to je třeba znát a mít dokonale prostudované.
Husa jako taková, jakou ji v dnešní době známe, prošla po staletí vzájemnými mezi-druhovými kříženími a výsledkem je jejich dnešní soudobá podoba. Za tuto dobu vznikla úmyslným křížením i dnešní známá masitá a tichá huso-kachna. Je vždy třeba čas od času dobré zapátrat do historie.
Řekl bych že je to možné, co se velikosti při pojímání týče. V opačném případě samec labutě s husou labutí, si myslím že ní možné, protože je ta husa labutí opravdu je opravdu malá, pokud by se to i přesto podařilo, hodnotil bych to jako zázrak. Toť můj názor. Mám čisté husy labutí a též i jejich křížence s husou pomořanskou. Ty jsou již větší a tam by to snad bylo technicky proveditelné. Husy labutí se jinak pojímají na vodě, aby se samec nikterak neporanil. Kachny též na vodě z důvodu poranění. Ne vždy je tomu ale tak. Lepší je vždy na vodě či ve větším mělkém bazénku.
Rád bych s též přidal. Mám čisté husy labutí hnědě divoké, čisté pomořanky bílé, čisté pomořanky divoce strakaté a čisté husy emdenské. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nejvitálnější a na krmení nejméně náročná je husa labutí. Bohužel však spadá do kategorie hus malých. Jelikož jsou však kříženci v chovu nejodolnější, a já chtěl husu větší, tak jsem k nim dal bílého pomořana. Výsledkem spáření jsou skutečně fantastičtí vitální a žraví kříženci velikostí dosahující pomořanek strakatých. Je to nejlepší husa z hlediska prospívání. Jejich geneticky čistí rodiče, jak labutí tak pomořanské, jsou mírnější povahy a méně průbojné co se potravy týče, takže je kdejaká kachna pižmovka svou pohyblivostí a postřehem o žrádlo lehce připraví. Dále mám křížence husy pomořanské (střední plemeno ) s husou emdenskou (velké plemene) a odtud jejich kříženci jsou husy velmi rychle rostoucí do velkých rozměrů. V několika převýší svojí velikostí své pomořanské rodiče. Jsou to velmi drahé a vzácné husy a je to opravdu dar přírody. Jen vajíčko od největší německé husy emdenské stojí 500 Kč, takže máte-li možnost či se Vám jen naskytne, tak opravdu dlouho neváhejte. Tyto jsou daleko vzácnější než běžné čisté pomořanky a méně se vyskytující čisté husy labutí. Kromě bílé husy labutí, která je doslova zázrakem a chodící nádherou. Kříženci jsou vždy odolnější a na nemoci méně náchylné než čisté. Čisté však potřebujete, abyste při troše štěstí kříženců dosáhli. Jako chovatel si vždy přeji aby, zvířata dobře prospívala a to je nejdůležitější a proto je kříženec číslo 1 a čistý až 2.
PS.: Přijímání potravy a celkové prospívání je daleko důležitější než nějaké zbarvení peří. Když zvíře řádně potravu nepřijímá anebo v menší míře, tak je mi jeho vzhled či barva opeření opravdu na nic a v ten moment mě opravdu nejméně zajímá.
Volit vlastní rozum a naslouchat přírodě vychovávat nejlepší mladé, to je ten správný cíl.