
j.n.
Informace o uživateli:
Holubi: Turecký tleskač (takla), Poštovní holub (standard). Drůbež: Maranska, Saská kachna. Exoti: Kanár červený, Andulka (přírodní zelená neštěpitelná).
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 27. 1. 2021 17:23:16
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Tak trochu nechápu to složité vysvětlování co se týče základních barev, spoustu chovatelů, místo aby je to přitáhlo to naopak odrazuje. Stačí napsat, že pigmentace holuba se pozná podle ocasního pruhu a zároveň celobarevná pokud je přítomen S (faktor pro plnobarevnost) bude v barvě onoho pruhu. Černá řada má pruh černý, plnobarevná bude tudíž černá, hnědá řada má pruh hnědý, plnobarevná bude tedy hnědá, červená řada má pruh popelavý a plnobarevná bude popelavá. Teprve po pochopení tohoto se vysvětlí vzorky, ve všech barvách budou bezpruhá, pruhová, kapratá a tmavá. dále zesvětlující faktor (dilute) udělá z černé šedohnědou, z její plavé (modré) stříbřitou, z hnědé hnědožlutou, z hnědě plavé hnědožlutěplavou, z popelavé ( TAK TOHLE SCHVÁLNĚ NENAPÍŠU jestli to někdo ví???) z její plavé žlutěplavou. Toto je naprostý základ, který pochopí naprosto každý, aniž by ztratil chuť se tím pro složitost zabývat. V jednoduchosti je krása. Jinak obdivuji pana Kafku za jeho zapálenost, z jakou se snaží do chovatelů dostat základy genetiky. Sám jsem naprostý amatér, jen se o to zajímám, není to nic, co by spasilo svět, pro mně je to koníček a ne vědecká práce a jelikož sám jsem amatér, vím jak jinému amatéru vysvětlit fungování genetiky na amatérské úrovni, tak aby si mohl pro radost šlechtit holuby, přenášet, nebo zlepšovat barvy, snad se mi to v mém okolí daří, ale to musí říct jiní. Také velmi obdivuji pana Hrabala, ten jde skutečně do takové hloubky, ve které se už ztrácím a o genetiku se zajímá alespoň z mého pohledu naprosto profesionálně, tento přístup a tyto poznatky, ale zůstávají pro 99% běžných chovatelů naprosto nepochopitelné. Přimlouval bych se právě za těch 99%, ke kterým patřím i já, tak jako jakákoli věda se dá vysvětlit populární formou, tak i genetika se zcela jistě dá šířit mezi chovatele touto zajímavou formou asi tak jako škola hrou.
Neubauer
hrabal1
napsal(a):
Tu otázku som tam dal zámerne.Tieto holuby som nikdy nechoval.Ale slovo mlynář má niečo spoločné s múkou.Čo je starý výraz ,teraz mliečna. Tiež nemecký názov Mehllichte! A napokon to krásne vystihol pan Neubauer-smetanovo bílá záda-to priamo evokuje na smotanu a ta je na mliečnej, čiže tie biele krídla spôsobuje tento faktor/natiahnutý na šedohnedej/. To je moja úvaha, netvrdím-pretože som ich netestoval-že správna.JH.
Smetanově bílá jsem napsal jen, že to tak vidím, když se podíváte na fotku křídla, tak to není čistě bílá, asi budete mít pravdu, že to způsobuje nějaký faktor, který překrývá stříbřitou, myslím, že to brzo zjistím, už provádím nějaké křížení, uvidím, příští rok, pokud je to tak, onen faktor bude recesivní, u F1 generace je vše stříbřité, F1 x F1 je zatím neprůkazné, ale všichni pruhoví jsou stříbřití a mám 2 bezpruhé, kteří jsou smetanoví, uvidím, co bude dál, zatím mám dojem na souvislost s bezpruhostí, ale nevím. Pokud se podíváte na křídlo skřivana, tak je tam vidět náznak pruhů v odstínu zlaté, tomu nerozumím, je mi to docela záhadou, chápal bych narezlé pruhy u pruhového, ale takto si to zdůvodňuji tím, že bronz má snahu zasahovat do pruhů, i když tam nejsou.
Neubauer
Přes poštovního holuba by to šlo, ale sehnat ho , ono je vůbec holubů v pravé hnědé pigmantaci málo, měl jsem hnědé brňáky a za pomoci žlutých se mi podařilo udělat hnědožluté a to trvalo myslím 4 roky, možná 5. Záda tažená nemají, ani takla, ani skřivan, u toho skřivana se to těžko rozezná, má celá záda smetanově bílá až bílá a najednou , tam kde u holubů s bílými zády končí bílá a začíná znovu barva, tak u skřivana je vidět normální stříbřitá a přechází to už v běžnou barvu ocasu jako u stříbřitých, jak je dobře patrné z fotografie.
Neubauer
mysak
napsal(a):
Díky Vám pane J.N. Takže závěr je takový, že u koburského skřivana je intenzita probarvení nejlépe prošlechtěna(intenzivní práce chovatelů). Já jsem v tom hledal faktor dirty, ale to by musel mít potemělý aspon zobák. A oni jej mají normálně světlý. Protože faktor dirty temný dělá u modré krásně černé vyústění letek viz. třeba MP modrý. Ale taky tmavou až černou obočnici, tmavou pigmentaci běhákových šupin, dobře patrnou zejména u holoubat. Kdežto třeba stříbřitá čejka má letky sice jemněji zbarvené, ale s jistou šedou zahnědlostí až extrém - norimberský skřvan, kde se asi šlechtilo opačným směrem tedy letky smetanové, zajímalo by mne u toho norimberáka jestli první dvě ruční letky(ty co jsou na složeném křídle ještě schované pod loketními) mají tmavší barvu nebo ne. Jestli je toto zesvětlení důsledkem slunečního záření a nebo ne.
O hnědé pigmentaci někdy jindy. I když bych neviděl problém - šlechtitelská novinka - dejme tomu norimberský skřivan v khaki plavé s rudohnědou na hlavě, krku a spodku těla. Tam by totiž mohly být letky také světlé a i štíty, ale ocasní pruh a třeba kaprování by bylo v hnědožluté barvě.
Jen to je dobře tři čtyři generace práce a krmení nevýstavních holubů.
Skřivan v hnědé pigmentaci by byl určitě zajímavý, ale nenapadá mně žádné blízké plemeno z kterého by se hnědá dala přenést, máte na mysli nějaké konkrétní? Na fotkách je vidět, že se u obou plemen jedné o stejnou pigmentci. V této souvislosti mně napadá, že by se dal vyšlechtit za pomoci stejných modifikátorů jako jsou u nor. skřivana modrý holub, s jednolitou barvou po celém těle, bezpruhý, modré letky, jen ocasní pruh by asi zůstal není už takové plemeno?
st.toman
napsal(a):
Zdravím. Přátelé, kamarádi, za jeden den se v podvečer rozzáří vánoční stromeček a zavoní františek,purpura a i sváteční večeře. V tu dobu bývá člověk tak nějak naměko, cítí , že potřebuje mít někoho nablízku, někoho koho má rád a kdo je mu přítelem. Právě k tomu příteli jsem chtěl dojít. Je to oslovení příteli. Když jsem v roce 1969 vstupoval do svazu chovatelů v a přišel na první schůzi do Čejetic, byl jsem úplně hotovej z toho, jak si tam ti strejčkové ( tak se u nás na jihu v dřívějších dobách říkalo pomalu všem pánům strejdo a paním teto ) říkali mezi sebou " příteli ". Můj otec ,ač milovník zvířat a jak jsem mu vždy říkal, krmílek, nikdy ve spolku nebyl a tak jsem to oslovení slyšel poprvé. Proč to ale takto vše píšu.Protože mi hrozně vadí, jak tu na tomto foru zhrubnul slovník. Pojďme si slíbit v tuto vánoční dobu, že se tu na ifauně přestaneme napadat, urážet a často ponižovat. Jsme každý jiného zaměření, jsme každý jiného veřejněpolitického názoru, ale jsme všichni holubáři a tudíž jsme alespoň v jednom jednotni. Né způsobem chovu, vedení evidence, výstavních ,či nevýstavních úspěchů. Všichni ale máme lásku k holubům a i k jinému domácímu zvířectvu. Teda alespoň doufám, že to tak je. Čeština je jedinečná řeč v možnosti vyjádření svých negativních postojů k jinému člověku, že se nemusí používat hrubosti. Vůbec nechci moralizovat, velice často tu taky nad názory s kterými nesouhlasím nadskakuju, ale když se chce, nechá se to zvládnout a určitě napsat slušně. Už dost. Přeji Vám všem klidné, spokojené a požehnané Vánoce, těm kdo rozděluje podle pohlaví, aby se mu nedostali samci k samicím a těm kdo nerozděluje, aby holubi pevně seděli na holoubatech a ranní výletci byli ozdobou časných výstav. Aby se nám vyhýbaly nemoci, nám i holoubkům. Aby se predátoři nažrali někde v lese a neotravovali na dvoře. Aby se nám všem prostě dařilo a byli všichni spokojení. Protože neumím posílat PFko, tak to dělam takto. Zdraví všechny St. Toman
Moc krásně napsané, nezbývá, než souhlasit a připojit se k přání, tak krásné svátky a ať se nám náš koníček daří i v příštím roce.
Neubauer
jakub.masnica
napsal(a):
dobry dn co je tohle za plemeno prosím vas mam doma dva páry děkuji
Zajímalo by mně, jak holubi létají, ale první fotka by mohl být klidně polský orlík.
Toto je stejná barva bez bronzu, stříbřitá šedohnědopruhá , letky jsou částečně barevné,stejně jako u modré mají být černé, u stříbřité mají být šedohnědé v barvě vzorků (pruhy, ocasní pruh). Tak jako u modré se někdy nedaří udržet správně černé letky, tak i u rozředěných stříbřitých nemusí, pokud to není prošlechtěno, být šedohnědé ale mají tendeci světlat, což je nejmarkantnější u bezpruhých no a právě to je zřejmě u nor. skivana přednost. O pravou hnědou pigmentaci se zcela jistě nejedná, ani u skřivana, ani u takel na mých fotkách.
Obrázek není příliš kvalitní, ale toto je ta samá barva, pouze bezpruhá a bronz není tak prošlechtěný, původně je jen na prsou, jako u koburského ale šlechtěním (asi za pomoci nějakých modifikátorů) se rozšiřuje až na hlavu a spodní část těla, jako u onoho nor.skřivana. Tedy, je to modrá ( černě plavá) rozředěná a tedy stříbřitá pokud by byla s S (plnobarevná), holub by se jevil šedohnědý což je rozředěná černá.
Myslím, že bronz má jen ten holub na prvních dvou snímcích ty světlejší vlnky po přepeření zmizí, ty se objevují u černých heterozygotů. Na snímku 2 je tuším holub ve vzorku tmavém CT a další bude černý. Z vlastní zkušenosti vím, že výletci SS mají víceméně ucelenou barvu, kdežto Ss mají světle olemované peří, nejvíce na voleti a ve štítech, tím do budoucna můžete s největší pravděpodobností rozeznat homozygota SS od heterozygota Ss. Tak ať se daří.
zajdaps
napsal(a):
Tohle vypada na moc peknou barvicku, zajimavy produkt z tve slechtitelske dilny... Petr
Barva je stříbřitá bezpruhá zlatoprsá.