j.n.

Moje příspěvky

21.9.2011 10:58

zajdaps napsal(a):
Diky za peknou barevnou prehlidku polskych orliku a doufam ze ti pekne letaji. Hodime rec treba za mesic v Libcicich. Hodne radosti z Orliku, Petr S.

Budu se snažit dorazit, vezmu nějaké orlíky. Co říkáš na tohohle výletka?

20.9.2011 11:41

mysak napsal(a):
já bych řekl, že to je dost silná až slitá kapratost. Ale mohu se mýlit (druhé foto je CT.)

Na první pohled to tak vypadá, ale krajní rejdováky má i tento holub dobře probarvené s lentou.

19.9.2011 20:08

mysak napsal(a):
tak hohle je zajímavá kuriozita:-) a není v tom almond?

Holub je štěpitelný na modrou, tak to si myslím, že jsou ty černé skvrny, ocas je kromě 2+2 krajních popelavý, zajímavé je, že na popelavých není ani náznak světlého pruhu, přičemž na krajních je dobře vidět. Matka modrá/ohnivá, otec ohnivá, ale co je v jejich genotipu, tak to nevím.

19.9.2011 14:14

hrabal1 napsal(a):
Pozdravujem. Priateľ ma upozornil na nejaký rébus. Prečo myslíte, že je tam červená recesívna? To, že máte 100% žltozlatých holubíc, svedčí že samec je žltopopolavý, pravdepodobne spárený s červenopopolavou holubicou.Pretože nevidíme vzorky, je v stupni T-tmavom./Teoreticky aj bezpásavom,čo nepredpokladám/. Takže ide o klasické dedenie farby krížom.To, že majú farebné letky, je zásluhou phaeomelanínu, ktorý tam dodáva bronzový modifikátor. To probelenie v letkách a chvostovom páse spôsobuje popolavý faktor, ktorý sa chová ako negatív. Na prednáškach o K faktore hovorím asi 45 minút. Takže velmi, velmi stručne.
Červenopopolavá je zmes phaeomelanínu/červeňe/ a eumelanínu/čerňe/. Čiže už tu máme červenú zložku.Faktor K má 8 stupňov, ktoré zodpovedajú za rozloženie bronzu, ale podstata K ostáva. Je to znova zmes phaeomelanínu a eumelanínu v roznom pomere. Čím viac toho prvého, tým červenejší plášť/bronz/. MOže byť dodávaný v kombinácií KK,percentuálne K50%+K50% = 100%. To znamená, že k podielu BA sme pridali 100% phaeomelanínu a máme ohnivý faktor. Je to taká sila, že "premôže" aj čiastočne popolavost/zostatok čierneho pigmentu//červeno/phaeo//- popolavá/eumelanín/. Ale ne úplne, v letkách,kde je najsilnejší sa prejaví onen negatív, zrovna tak v chovoste, takže sú tam akési belavé flaky. Kombinácia Kk, znova K50%+ k25% =75% je dostatok bronzu, ale menej, čím sa zvýrazní onen negatív/viac belšie letky a chvostový pás/. Konečne máme recesívnu zostavu kk tj.k25%+k25%=50%, takže sa bronz nikde nestratil ani v recesívnej podobe, podporuje červeň a dáva úplne vyniknúť negatívu/lente/ a ohraničenej belosti v letkách. V skutočnosti je to oveľa zložitejšie, zaleží, či je holub pre farbu čistokrvný alebo heterozygot. Toto všetko sa deje aj dilute faktore, ktorý nám zmení ohnivú na zlatožltú/vaše zlaté/. Zlatá by mala byť depale/bledý/ stupeň, ale v tom vládne nejasnosť. Logicky BA je najvyšší stupeň pigmentácie, s K modifikátorom ohnivá, uprostred bledý stupeň zlatá, rozriedená žltozlatá.Pod ňou stojí B+ /čierna/ a tie stupne v K by tomu mali odpovedať.Čiže bronzová, zlatú by mal bledý stupeň zoslabiť na bledezlatú, rozriedená je jej podobná sírová.
Teoreticky môže byť K na recesívnej červenej, teda další pláštik na pláštiku, ktorý nám dvojnásobne skrýva plavú.Ale je prekrytá ta zložka popolavosti, takže sa lenta neprejaví.Teorie jedna vec, prax oveľa zložitejšia. Už len to, že v stupni SS nám bronzová netvorí plášť, ale naopak sa skryje pod celofarebnosť, výrazne podporuje lesk a svit.A mnoho dalších nejasností,prečo raz mení len vzorky, inokedy sú jej lahostajné a mení iné okrsky farebnosti holuba atd. Aby som sa vrátil na začiatok, tak ta lenta sa objaví len u barebných pierok v chvoste, teda krajných. Na komplet bielochvostých ju ani neobjavíme. Ak som niečo z Vášho opisu nepochopil, prepáčte. Aspoň sa vzájomne poučíme o K faktore.JH.

Aha, trochu jsme si nerozuměli, já používám název ohnivá pouze ve spojitosti s recesívní kk, ta je s lentou, tedy KK lentu nemá, u Kk se lenta projevuje částečně, omlouvám se , musel jsem to několikrát přečíst. Už mi to dává smysl.

19.9.2011 13:27

Takže správně zletožlutá s dilute. Zlatá je tedy tmavší s pale a nejtmavší je ohnivá bez zesvětlujících fatorů. Pochopil jsem dobře?

19.9.2011 13:07

Světlé lemy ve štítech, zřejmě to asi souvisí s 8 stupni bronzu, jak píšete, o tom jsem četl poprvé. Takovéto lemy má mnoho štítníků na výstavách (čilik, pávík a jiné) vždycky jsem myslel, že se jedná o červenou dom. ale asi půjde o bronzovou rec. na oceňovacím lístku je vždy Kresba: štítník Barva: červená.

19.9.2011 13:00

A ještě jedna rozpeřená holubička.

19.9.2011 12:58

Modrá čp. holubička, je zajímavé, že některá holoubata mají pokožku černou jako uhel, když se mi ti stalo poprvé, myslel jsem, že to budou černí, ale jsou modří, myslím, že jsou to holoubata, která jsou zároveň i kk homozygoti, ale na modré se nijak neprojeví.

19.9.2011 12:53

Letošní holoubek, nejspíš s faktorem So a zároveň sy, světlý zobák.

19.9.2011 12:49

Díky za opravdu vyčerpávající odpověď s tím co jste napsal, se mi mnohé vyjasnilo, to že holub může být jak kk bronzový, tak zároveň ee červený recesivní, v obou případech homozygot, mně vůbec nenapadlo, tím se to naprosto vysvětlilo. Holub je fenotypově ee dd žlutý recesivní a holubička kk bronzová recesivní . Nevěděl jsem, jestli se může kk skrývat pod ee, aniž by se nějak projevila lenta, takto je jasné, že holub má v genotypu kk a tudíž všichni výletci budou bronzoví, holubičky samozřejmě světlé. Takže, abych to shrnul, ee překryje zbytky popelavého zbarvení i v případě, že je přítomen kk v homozygotním založení.
Déle píšete, cituji: MOže byť dodávaný v kombinácií KK,percentuálne K50%+K50% = 100%. To znamená, že k podielu BA sme pridali 100% phaeomelanínu a máme ohnivý faktor.
Tato věta znamená, že homozygotní dominantní bronzová má lentu, ale tu má přece recesivní bronzová (ohnivá) kk, nikoli KK, nebo jsem to špatně pochopil?
Neubauer

Na obrázku je 1,0 bronzový recesivní štěpitelný na modrou (černou), zajímavé je, že tam kde by měla být bílá pera, se nedostal bronz, ale barva je popelavá, nejedná se o běloocasého, i když z nich pochází.

14.9.2011 12:47

Díky za pochvalu, co se letu týká, tak ohniví jdou téměř až do nedohledna, modří dá se říci také, let většinou skřivánčí, někteří, motýlový, ale pouze na začátku letu, nebo při dosedávání. Létají tak do hodiny, málokdy překročí hodinu, ale abych řekl pravdu, tak mi to stačí, loni jsem o hodně výletků přišel, tak když jsou vysoko půl hodiny, tak už začínám nervóznět a pouštím ostatní holuby, aby se vrátili. Zlaté jsem pustil k letu jenom párkrát, abych vyzkoušel jestli létají bezkružně, což se mi potvrdilo a víc jsem raději neriskoval. Hodně záleží na větru, u nás sice fouká, ale není to nic moc, tak se snažím, vybírat spíš lehčí a drobnější holuby, kterým stačí slabý vítr. Měl jsem i bílé, ti létali dobře, ale pokud byl silný vítr, když jsem s nimi pustil barevné, tak jsem o ně přišel, jenom jsem se díval, jak je odnáší vítr a mizí v dálce, málokdy se nějaký vrátil. No a pokud byl vítr slabší, tak bílí zase strhávali barevné k dosednutí, musel jsem je pouštět k letu odděleně, tak jsem nakonec bílé zrušil.
Neubauer

13.9.2011 17:56

Ještě mám modré pruhové, ale koukám, že tu nemám žádnou kloudnou fotku, tak něco přidám, až je nafotím.
Neubauer

13.9.2011 17:53

Jenom takový malý dotaz na odborníky přes genetiku. V jakém vzájemném vztahu je červená recesivní k ohnivé, která je také recesivní, v první generaci křížení, jsem očekával žlutě plavé nebo žlutě dominantní holubičky, v jakémkoli vzorku, štěpitelné na zlatou a žlutou recesivní a samce červeně plavé, nebo dominantní v jakémkoli vzorku. To, že se mi to povedlo hned si dovedu vysvětlit jen tím, že žlutý samec byl štěpitelný na zlatou ( ohnivou ), ale 100% zlatých holubiček, to je opravdu zajímavé. Ještě tam je na hnízdě od něho tmavé holoubě, bohužel, zatím nepoznám, jestli je ohnivé, nebo červené recesivní.

13.9.2011 17:44

Mám jich víc, samozřejmě samé holubičky, dilute je pohlavně vázaný faktor, samci jsou ohniví, štěpitelní na zlaté. Žlutý samec, který mi je pomohl vytvořit je od Pepíka Voráčka, díky Pepo.

13.9.2011 17:38

Tady jsem za pomoci žlutého samce ( faktor dilute ) zesvětlil ohnivou na zlatou? Nejsem si zcela jistý jestli se rozředěné ohnivé říká zlatá.