kralickova

Moje příspěvky

25.11.2017 21:01

borax napsal(a):
Úplně nejlepší u tak malých králíků je dávat jen ovesné vločky, nebo oves.
Seno, slámu.
Ale nevím co jste od toho čekala?Chybělo jim mateřské mléko a byli od záčatku "podražení"
Těžko se to dá vypiplat...

Nebojte, zázraky jsem nečekala! Jen jsem věřila, že po úmrtí samice v 4 týdnech věku už zvládnout pokračovat sami. Žrali s ní seno, směs a ochutnávali i zeleninu, kterou ona dostávala. Ano překvapilo mě, že aktuálně směs i vločky zcela odmítají a někteří jdou i váhou dolů. Nechci je nechat pojít! Byť zázraky nečekám.

25.11.2017 20:41

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Pokud máte každý den čištěné záchodky, tak je kokcidióza prakticky vyloučena tím, že kokcidie potřebují ve vnějším prostředí několik dní dozrát, aby byly infekční.

Výborně, takže dopuji z blbosti králíky SC v domnění, že mají koksu, kterou mít vlastně nemohou. Ach jo smajlík Zásadní chybou tedy byly ty kukuřičné a hrachové vločky? Ve směsi jich bylo max.10-20 % i tak mohly nadělat takový průšvih? Takže myslíte, že když v takových podmínkách králík přestane žrát, je apatycký, případně má mokrý či pos... zadek, pak je to problém s krmením a ne koksa? No jednoznačně mám ponaučení - při dalším svém podezření okamžitě nechám udělat rozbor a hned budu mít jasno, zda jsem opravdu střílela tak hrozně vedle smajlík díky za rady.

25.11.2017 19:54

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
No jo, jenže to právě žádná jasná koksa není. Je to enteritida a ta má u králíků mraky příčin, včetně kombinovaných potíží. Některé jsou primární, typicky ty virové. Ale i ty potřebují většinou aby se k nim něco přidalo, aby králíka fakt zabily. Kokcidióza je primárním problémem při velkém infekčním tlaku, když králík sedí na hnoji a všude kolem něj je obrovské množství zárodků. To předpokládám nemáte. No a pak je to hlavně tak, že přemírou škrobů se zvrtne pH v trávicím traktu a pak se dějí věci. Přemnoží se e.coli. Přemnoží se klostridie. Přemnoží se obojí. Přemnoží se e.coli a toho využijí kokcidie. A tak všechno dokola. Výsledek je vždycky stejný, podesrané mládě co se straní a pak chcípne.

Bobky na rozbor - jak, nebylo pozdě? Veterinář vezme bobky, s vodou přepasíruje přes sítko, šup s tím do odstředivky, deset minut, vodu slít, nalít flotační roztok, zamíchat, šup s tím do odstředivky, deset minut, kapku na sklíčko, šup s tím pod mikroskop. Pět minut kouká když chce hodně koukat, pokud tam bude kokcidióza masivně, tak jen koukne a vidí. Takže... půl hodiny? I se svačinou?

Chybí mi vaše zkušenosti smajlík vše se učím na úkor králíků... Ne hnůj vůbec v kotcích nemají, mají WC, kam chodí a čistím je denně.

I s veterinou jsem to brala tak, že vše musí do laborky, takže opět moje chyba smajlík Kruci zbytečně jsem jim to zkomplikovala svojí neznalostí...

Takže co teď? Váš rozpis stravy je jasný a dál můžu jen doufat? Když zbudou stále ztrácet můžu to ještě nějak zlomit?

Díky!

25.11.2017 19:31

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Podle mě to strašně tláskáte a hrozně to řešíte. Králík, a u odstávčete to platí obzvlášť, je zvíře, kde méně znamená vždycky více!

Nějaká jasná koksa, na to jsem taky alergická. Ne a ne! Tyhle poruchy trávení vznikají tak, že do střeva posíláte mnohem víc škrobů a jiných stravitelných živin, než na která je to střevo designované. Kukuřičné a hrachové vločky, to nemá v misce odstávčete co dělat. Kvalitní seno. Sušené bylinky, pokud máte, dobře. Ovesné vločky. A konec.

Možná máte pravdu smajlík ano snažila jsem se dávat všem zvířatům, co nejvíce a možná to opravdu přeháním... Jasná koksa byl pro mě stav, kdy mládě sedí více než 12 h mimo ostatní, nejde žrát a začne mít mokrý zadek, posléze normálně pos... a velmi zapáchá. Bála jsem se zkoušet rozbor boků, aby nebylo pozdě.

Ubráním asi nic zkazit nemohu. Vyřadím tedy pro další krmení vše - len i oboje vločky, nechám jen ovesné a granule. Sušené seno s bylinkama mám, dávám, ale ani o něj nijak nestojí. To "koksové" mrně vůbec.

Mohu ale dělat něco opravdu teď? Zvážila jsem je před 2 dny, pak dnes, váhy zapsala a porovnala. Polovina vrhu šla s váhou dolů... Zítra zvážím znovu. Ale co dělat, jestli budou stále ztrácet na váze? Mám zkusit dokrm RodiCarem, nebo nechat buď rozežrat nebo jen čekat? Nechci ale nechat prcky umírat hlady...

25.11.2017 18:48

xchipsy napsal(a):
Zbytečným podáním Sulfacoxu jste králíkům akorát zničila přirozenou střevní mikroflóru Nepíšete, jaké máte granule ani odkud máte ovesné vločky (nejsou vločky jako vločky
Podejte probiotika (např. Prorabbit), ke krmení nechte jen ty ovesné vločky, příp. smíchané s těmi granulemi (pokud jsou to kvalitní granule). Ostatní - jak píše dedko edko - blbosti vyřaďte, kukuřice v tomto věku vůbec není vhodná, hrách je sice dobrým zdrojem proteinu, ale pokud mají kvalitní granule, je to zbytečné.

Nevím, zda podání SC bylo zbytečné. Bohužel jsem jednu podobnou zkušenost s úmrtím samice už měla, též u 4 týdenního vrhu. Ze 7 mláďat 4 do týdne měla koksu,3 zemřela, jedno jsem vypiplala. Proto jsem rovnou přeléčovala. Nyní má taky jedno jasnou koksu, zatím ho piplám oddělené a uvidím.

Granule dávám Berkel pro březí a kojící (+ vrhy). Ovesné vločky mám jemné pro lidi. Probiotika zkusím dát do napaječky a budu doufat v zázrak. Může to být i projev koksy? Byť průjem nemají?

Díky.

25.11.2017 14:22

hokrví napsal(a):
Moji odstavení kříženci po burg samci, odstaveni v 50 dnech, je jich 9, též ztráceli zájem o krmivo a pomalu nebrali z misky nic. Po 3 dnech jsem jim začal přidávat do pití acidomid 5 ml /L, dnes 4 den a vše sežrané i seno které leželo pod jeslemi.

Moji byli přeléčeni hned po odebrání matky pro nemoc Sulfacoxem po dobu 3 dní, chtěla jsem předejít kokse. Jeden z vrhu jí stejně dostal, mám ho odděleného, dokrmuji RodiCarem, dostal kůru Sulfacoxu a čekám. U něj to ale beru tak, že kdo ví. Štvou mě ale ostatní, nechci přijít o celý vrh! Dnes jsem jim začala do vody dávat Emanox, ale fakt nevím, co s nima. Zkusila jsem i mlíčí a ani o něj nemají valný zájem. Bobky mají normální, zadky čisté, páteř některým mírně vystupuje, ale to přičítám spíš hubenosti než kokse, fakt jsem zoufalá smajlík

24.11.2017 22:01

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Amivit, Optimin, Humanac natur + ovsené vločky jemné a granule pre kojacie, seno. A ostatné blbosti vyradiť! Malo by to plaťiť aj na zakrslíka

Díky za názor, jen pro pořádek "blbosti" jsou dle vás veškeré další druhy vloček či lněné semínko? Semínko dávám cca 250 g na 3 kg směsi (pro kvalitní srst) a v tomto množství směsi je 400 g kukuřičných a 400 g hrachových vloček, pro zpestření. Většina zvířat mi vyžere nejdříve právě všechny druhy vloček a pak až granule.
Vámi zmíněné doplňky jsou vše vitamínovo minerální přípravky že? Pravda, asi bych měla zvážit doplnění důležitých látek, když nechtějí granule.
Ale potřebovala bych i typ, aby vůbec začali pořádně žrát, nebo co jim nabídnout jako další vhodnou alternativu pro kvalitní stravu.

24.11.2017 20:20

Není to tak dlouho, co jsem tu hledala rady pro nečekanou apatii samice od 4 týdenního vrhu. Samice po marném a drahém snažení zemřela, ale celý vrh vše přežil. Nyní je prckům 5,5 týdne, jsou bez matky teda 10 dní. Ale válčím s tím, že nechtějí žrát ani směs, kterou mívali s matkou (granule pro březí a vrhy + ovesné vločky + kukuřičné + hrachové vločky + lněné semínko), nežerou ani samotné ovesné vločky. Zeleninou se jim dávat netroufám, stále se bojím jakýchkoli změn. Takže mají seno, domácí s nasušenou pampeliškou, řebříčkem, kopřivou a pelyňkem černobílem. A 2x za den jim dám 5 kousků mrkvové natě. To je jediné, co je vidím žrát s nadšením. Když jdu dát směs (ráno, večer), tak k misce ani nejdou... Po smrti matky resp. ze začátku, co byli bez ní, tak jí žrát chodili a postupně nadšení opadalo až nechtějí vlastně vůbec. Směs je stále tatáž! Nezdají se podvyživená, ale rozhodně hubená jsou. Poraďte prosím, čím je zkusit rozežrat nebo co zkusit dávat. Mám dojem, že ze se sena prostě nevyrostou... Byť se jedná o zakrslíky. Díky za tipy.

18.11.2017 23:37

jardagin napsal(a):
To jste podavala u takto malych kraliku ? Pokud ano tak je vaše vetka blbka. Bordel typu ATB jim zlikviduje mikrofloru kterou ani nemají pořadně vyvinutou. Nejduležitější je spravně krmit.

Ne takto jsem nic nepodávala! To mi jen řekla veterinářka jako radu, když jsem se jí ptala, jak mohu ochránit sirotky (4 týdny staré, jsem z jiného vlákna - nyní už o uhynulé samici od vrhu...) před útokem koksy. A říkala jsem jí, že jednou už jsem v podobné situaci tahala 4 týdenní mládě hrobníkovi z lopaty. No a ona mi "vysvětlila", že je-li koksa jistá, pak se musí SC dávat výrazně déle než podle příbalové informace. Nehodnotila jsem její názor, jen ho cituji. Sama dost zkušeností nemám, stále se učím. Nechovám masné plemeno, nýbrž zakrslíky. Ale díky za každou radu!

18.11.2017 20:47

Jen pro zajímavost k tomu dávkování například Sulfacoxu. Zrovna před pár dny, kdy jsem řešila problémy se svou králicí, tak mi vetka na dotaz řekla, že je-li jistota koksi, pak se Sulfacox dává nejméně 5-10 dní v kuse nebo i déle. Samozřejmě obecně známé schéma 3-2-3 znám, ale ona tvrdila, že pro efekt je nutné mnohem delší podávání... Tak si to pak přeberte, kde je pravda.

17.11.2017 20:46

borax napsal(a):
Tu mrkvovou nať bych raději vynechal...Sulfacox brzdí růst.
Pokud nemají prokazatelně kolcidiozu, nedávejte jim to.
Je to zbytečné a u takhle malým králíků spíše ku škodě.

Myslíte nať pryč, i když už jí s matkou žrávali? A SC dávám po minulé špatné zkušenosti, když mi umřela samice u naprosto stejně starého vrhu. Ze 7 mi 3 umřeli na koksu a jedno jsem vytáhla hrobníkovi z lopaty. Nasadila jsem ho na 3 dny jako prevenci, abych předešla následkům očekávaného stresu, který opravdu definitivním úmrtím matky přišel. A to jedno se mi na koksu docela jeví. Test z bobků ale můžu nechat nejdřív v pondělí, jenže do té doby čekat nechci.

17.11.2017 20:29

rybka napsal(a):
Také je mi líto, že to s králindou nedopadlo. Teď budete muset vypiplat králíčky za ni. Jen opravdu opatrně s tím krmením.

Za rady ke krmení děkuji. Zařídím se podle nich. Trávu už vyloučím, máte pravdu, že může být přemrzlá a u citlivých (kojících a vrhů) může udělat rotyku. Též uberu směsi, budou dostávat sice asi stále 2x za den, ale dám jen tolik, aby opravdu vyluxovali během chvíle. Seno je jasné a zeleninu kousek na den zkusím nechat.

Sirotky se snažím minimálně vystresovat. Mají seno s pelyňkem a pampeliškama (vše ručně sušené),2x za den trochu granulí s ovesnýma vločkama a pár kousků mrkvové natě ze zahrady, na tu byli už zvyklí. Od středy přeléčuji preventivně Sulfacoxem do tlamiček, ale jeden prcek není 100 %, nežene se k misce jako ostatní, spíš o směs ani nestojí, a zdá se mi i lehce vystouplá páteř, taky má více měkkých bobečků občas u zadku. Seno baští s chutí i tu nať mrkve, tak uvidím, zda se mi koksa nerozjede. Moc ráda bych už tu smůlu měla vybranou... Myslíte, že jim mám dát do napaječky ještě probiotika?

Díky za rady.

17.11.2017 09:13

xchipsy napsal(a):
Mě přijde dost nepochopitelné, že se snažíte do králíka, který má - dle veterináře - trávení momentálně v hajz*u, nacpat "všechno možné" jako mrkvovou nať, pampelišky, jablko... Pokud se mi v chovu objevil jakýkoli problém s trávením, jediné co králík dostal, bylo kvalitní seno (klidně hrstku na zem, aby ho měl co nejblíž a nemusel tahat z jeslí) a voda s probiotiky. Pokud by králík nesežral ani stéblo, pak Rodicare ze stříkačky. Ale snažit se králíkovi "podstrojovat" je dle mého názoru víc ke škodě než užitku...

Samice do rána umřela. Nesnažila jsem se jí podstrojit! Jen jsem chtěla vidět, zda opravdu sama něco sežere, jak tvrdil veterinář. Vše popsané dostala v mé přítomnosti, abych viděla, zda jí, či nikoli. Jinak měla jen seno a vodu. Senem měla vystlanou celou přepravku, aby nemusel nikam chodit a mohla žrát i v leže kdekoli.
Bohužel to byla velká lekce - za 4,5 tisíce jsem jí jen prodloužila trápení.

16.11.2017 21:07

Nechci být hobby mazlíčkář, co bude králíka léčit i z rakoviny chemoterapií... ale na druhou stranu nechci a nedokážu nechat utratit jen proto, že léčba se bude rovnat nebo převýší pořizovací náklady na králíka. Ale kde je ta rozumná hranice?

16.11.2017 21:06

borax napsal(a):
Otázkou zůstává co od takhle "podraženého" králíka očekáváte?
Pokud přežije mláďata už mít nemůže.

Myslím, že nepřežije...

Kruci já neočekávám nic! Jen jsem jí nedokázala nechat v kotci jen čekat, až "to" přijde... Nezlobte se za ostrý úvod, prostě jsem jen fakt už dost psychicky vydeptaná z té bezmoci a nulových výsledků, ono je na tom vlastně absolutně stejně jako v pondělí. Vůbec mi to neusnadňuje rozhodování, co dál. Ale samozřejmě vím, že šance na návrat k normálu jsou takřka nula. Jenže vědět a jednat jsou hrozně odlišné věci...

16.11.2017 20:17

Tak samice stále žije. Ráno jsem ji vezla na veterinu s tím, že se podle výsledků glukózy rozhodne. No a ona měla místo očekávaných vysokých hodnot, hodnoty 3x nižší než v úterý! Tak jsem jí tam nechala s tím, že dostane další kapačku, atb,... a opiáty na bolest, aby se zvýšila šance, že se odstraní veškerý stres a střeva se rozjedou. Večer po vyzvednutí doktor mezi slovy zmínil, že jí dali pár pampelišek a snědla je. Byla jsem v sedmém nebi! Doma jí nanosila vše možné, co by začala žrát - mrkvovou nať ze zahrádky, pampelišky, ovesné vločky, jablko, no a... nic. Ani nekousla! Soubojem jsem do ní dostala Rodicare a přestávám věřit, že na veterině sama jedla. Nejhorší je, že je stále komunikativní a relativně vitální smajlík Součet k dnešku 4500, - a vlastně stále nic, jen 4. den za náma... Zítra prostě musím rozhodnout. Ale nejhorší je moje obava, že zítra bude stále stejná - ne lepší, ne horší smajlík
Jinak vámi doporučenou značku probiotik má od pondělního večera, včera jsem zkusila i čerstvou šalvěj, meduňku a tymián, ale nechce prostě nic a nic...

15.11.2017 19:59

Díky vám všem za zkušenosti, rady, tipy i názory. Dnešní stav je stále stejný, což je špatné. Naprosto žádné zlepšení. Vet na mé přání sono ani rtg neudělal, jen nakapal léky, píchl atb a dal další várku domů pro povzbuzení střev.
Rtg dělali s ohledem na plyn, včera ho viděli ve střevech hodně, zaseknuté cizí těleso žádné. Kontrolní rtg chtěli proto, aby bylo vidět, zda se plyn pohybuje (posouvá), ale rozhodla jsem se, že dle mého klinický stav je slušný ukazatel.
Teď večer mi volala hlavní veterinářka, která je výborná! ale velmi zaneprázdněná. Byť ani jednou u vyšetření nebyla, celou dobu se mnou telefonicky komunikuje a výsledky si prochází. No a dnešní nulové změny jí nenechaly v klidu, tak sama volala a řešila, co navrhovat dál. Shodly jsme se na závěru, že zítra udělají test na glukózu v krvi a bude-li vyšší než byla a už nad přijatelné hodnoty, tak králice má očividně stále velké bolesti a stres, což ukazuje na neprůchodnost střev a buď chirurgii nebo euthanazii. Budu-li muset volit, vyberu to druhé... Ne kvůli penězům na prvním místě, ale z celkového pohledu - já jsem od pondělí dost na nervy, neumím si to nebrat k srdci, králice trpí stresem a asi i bolestmi, peněz to stálo hromadu a to vše dává jasný výsledek.
Probiotika dostává od 12 h po začátku stavu, přidávám jí je do Rodicaru, který několikrát za den dávám do tlamy. Sama má nulovou snahu, když jí do tlamy doslova vtlačím třeba kousek mrkvové natě, z donucení ukousne, ale jazykem vystrčí ven.

Březím a kojícím nedávám nic jiného, než všem ostatním. Popsané krmení mají stále stejně, jen kojící a s již několika týdenními králíčaty dostávají směs 2x denně. Bylinky zkusím ještě teď, mám na zahradě šalvěj, meduňku, tymián, oregáno a mátu, nabídnu jí vše.

Ještě jednou díky všem, ale moje zkušenost asi bude jasná - při podobném začátku hned Rodicare + probiotika a nebude-li vidět zlepšení, tak asi přemoci srdce a použít mozek smajlík

14.11.2017 23:04

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Přesně, změny vidíte na zvířeti, případné změny na rtg jsou mi úplně k ničemu, když vidím, že zvíře je pořád špatné.

rodicare určitě dávejte i teď, ono to je jediný způsob, jak rozhýbat ta střeva, králík nemá ve střevní stěně přílišnou vrstvu svaloviny, trávenina se hýbe hlavně posunem, tzn. králík musí žrát, jinak střeva nepojedou. kapačka v podstatě udělá jen to, že změkčí přítomnou tráveninu, takže se bude líp posouvat, a vylepší dehydrataci, takže králíkovi nebude mdlo, ale střeva sama o sobě nerozhýbe. degan je jen podpora zase ke krmení. plus něco na bolest. ale hlavní službu dělá vždycky rodicare.

mám spoustu zkušeností s rozbitými morčaty a u nich je to fakt tak, že co blbě čumí a s rodicarem, deganem, meloveme a tekutinami to nerozeženu do jednoho dne tak, že aspoň vidím zlepšení, to natáhne.

Díky za zkušenosti! Ty jsou k nezaplacení a mně právě chybí... Dr o dokrmu neřekl ani slovo, nezeptala jsem se, brala jsem to tak, že by řekl.
No rady z vlastní zkušenosti mi je asi cenější, dám na vás a nacpu do ní Rodicare. Ono to asi horší nebude, buď to nedá nebo se to zlepší. Ach jo.

14.11.2017 22:59

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Mno, zítra nebude potřeba opakovat rtg nebo sono, ne?

jinak co se šancí týče, musíte vidět aspoň trošku zlepšení. když to má fungovat, tak degan, něco proti bolesti a rodicare zaberou během hodin. s kapačkou se procento úspěšnosti ještě trochu zvýší. ale pokud druhý třetí den to zvíře čučí pořád stejně blbě, tak to spíš nevyjde.

Jo Degan mám v injekci, která má přijít teď a ráno do kynyly. Jen vám to asi vyjde levněji...

14.11.2017 22:55

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Mno, zítra nebude potřeba opakovat rtg nebo sono, ne?

jinak co se šancí týče, musíte vidět aspoň trošku zlepšení. když to má fungovat, tak degan, něco proti bolesti a rodicare zaberou během hodin. s kapačkou se procento úspěšnosti ještě trochu zvýší. ale pokud druhý třetí den to zvíře čučí pořád stejně blbě, tak to spíš nevyjde.

Rodicare jsem dala sama hned první večer, co nejedla. Pak i dnes ráno, ale efekt nula. RTG a sono chce vet dělat kontrolně při každé návštěvě, aby viděl změny... No s tím mám už skoro jasno, že to odmítnu. Výsledek buď vidět bude na samici nebo nezaplatím dalších několik tisíc, možná jsem sobec, ale to už je na mě asi moc...