kralickova

Moje příspěvky

3.3.2018 23:03

Na záchůdky nijak neučím. Králík je zvíře čistotné, takže i nové importy automaticky dám do kotce s holou podlahou a jediným WC. Vlastně se mi ještě nestalo, že by nějaký nově příchozí čůral pak všude. Někteří dělají většinu bobečků po kotci, někteří většinu ve WC, ale čůrat tam chodí automaticky všichni smajlík V králíkárně to ani učit nejde, tak musíte věřit přirozené čistotnosti. Jediné můžete dát do začátku WC tam, kam by případně už zaběhlý králík chodil do rohu, též v nouzi lze dát WC třeba dvě, ale tím si spíš přiděláte práci, protože musíte 2 čistit a časem stejně budete jedno chtít dát pryč, tak je zbytečné učit na dva rohy.

3.3.2018 22:48

Teoreticky ano, prakticky nevím, jakou mají nasákavost. Ale to můžete jednoduše vyzkoušet smajlík dejte do nádoby vrstvu plev, která bude asi v záchůdku a nalejte rozumné množství vody, uvidíte, zda nasáknou nebo to bude "plavat". A ještě pozor na přítomnost zbytkového zrní, aby ho nebylo příliš a nemohlo vám zvýšit krmnou dávku resp. ohrozit trávení (např.bude-li tam hodně pšenice).

3.3.2018 21:47

Začít učit na WC je jednoznačně ideální s teplem, kdy lze nechat podlahu kotce holou a jediná měkká část je v rámci WC. Já používám hobliny, dřív jsem dávala kočkolit, ale s vzrůstajícím počtem zvířat to bylo finančně neúnosné, byť je to na úklid super. Takže hobliny přímo z pily jsou ideál - když seženete truhláře, tak budete mít hobliny zdarma nebo za pár korun. To je výhoda smajlík nevýhodou je, že WC s hoblinami i u zakrslíků měním vlastně celý obsah denně, protože je fakt nacucané močí. U masňáků to bude naprosto jasné též. Takže spotřeba hoblin je pro mých 8 kotců 1 velký pytel hoblin na týden. Jinak jsem dávala i dřevěné pelety, ale to je stejný problém jako kočkolit - je to drahé. Kvůli nutnosti denní výměny je potřeba sehnat levnou náplň smajlík

3.3.2018 16:09

Mám zkušenost se zakrslýky, ale chovám je běžně v kotcích, jen s WC. Jakmile budete dávat podestýlku do zbytku kotce, byť třeba slámu a v záchůdku máte třeba hobliny, tak dobře 1/3-1/2 zvířat začne "prasečit" a chodí si za další místa mimo WC. Tak polovina dospěláků nemá problém s použitím WC, i když mají nastlaný kotec, ale někteří jsou čuňata smajlík A s vrhy je to taky trochu souboj. Jsou vrhy, které chodí velmi rychle podle matky, ale i výjimky, kdy válčím do odstavu s loužemi všude. Obecně v době vrhů počet WC zvýším. Normálně je v kotci jediný, s vrhem, který se vykulí z hnízda, přidám obvykle na 3 - do každého rohu a v 4. rohu je miska a napaječka.
Od jara do podzimu mám podlahy holé bez podestlání a to je s čistotností tak na 95 % většina dospěláků je bezchybná (na močení), bobečky bývají i jinde.

WC já pak měním resp. vybírám pročůranou část denně a bobečky jinde po kotci též denně smetu na lopatku.

Třeba vám bude i tato "zakrslá" zkušenost k něčemu dobrá...

26.2.2018 19:16

BobešCZ napsal(a):
Není je pořád při vědomí veterinář řekl že muže mít něco s páteří.

Z několika vlastních zkušeností s různými vety (vesnickými i na klinikách) vím, že obecně o zakrslých králících a jejich problémech vědí dost málo a asi hlavně teoreticky. Prakticky zkusí vše možné, drahé..., ale jediným efektem bývá časový maraton a velký průvan v peněžence. Neříkám, že vždy a všichni, ale rozhodně více je to drahé a bez efektu, než s očekávaným výsledkem. On už ten stres z procedur u veterináře králíkovy šance velmi snižuje a zvyšuje šance na další problémy v jeho důsledku... Hodně štěstí.

24.2.2018 19:08

Můj pes obřího plemene má 55 kg v dospělosti (4 roky), je to typická fena... Jeho otec (byl též můj) měl 85 kg a fena byla střední fenkou v typu (asi jako její syn nyní...). Často váhám, zda je otec opravdu otec, určité rysy mluví pro, ale mnoho další proti. Genetiku jsem nedělala, zpět to nevezmu. Podotýkám vše chov s PP.

10.2.2018 18:19

Ze zkušenosti vím, že po červené řepě je skoro "krvavá" a bobky samozřejmě též tmavě vínové a ne hnědé.
Zvažte, co jste zpětně krmili a buď je to od krmení nebo zdravotní problém.

4.12.2017 20:17

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Jedna víťazná bitka vojnu nerieši, koľko námahy, stresu a čo teraz pôjdu na predaj?

Ano byla to hromady stresu, času, námahy i peněz... ale když to bylo v mých možnostech, nechtěla jsem to nechat na "přírodě". Spouštěč nikdo na 100 % asi už neřekne, každopádně jsem o hodně moudřejší a pro příště se ponaučím. Krmení jsem dosti upravila - zjednodušila resp. očesala od pochutin, které dělaly víc škody než užitku. Též budu příště vědět, co v kritické situaci úhynu samice okamžitě dělat, abych rizika co nejvíce zmenšila.

3.12.2017 19:03

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Prehodnotil som = situáciu =dám 80/20%... Aj tak do chovu to už moc nebude

Pro informaci případných čtenářů, kterým by mohlo pomoci. V této chvíli žije komplet celý vrh, všichni přibírají na váze, všichni chodí sami žrát, všichni jsou akční. Dostávali tedy dokrm Rodicarem (už pár dní nedostávají), dostali kůru Sulfacoxem podle schématu 3-2-3, dostávají probiotika. Krmeni aktuálně seno, ovesné vločky a postupně přidávám trochu granulí Rodicare. Věřím, že již všichni přežijí smajlík Ještě počítám s kontrolním rozborem bobků po dobrání posledního dnes SC.

30.11.2017 20:40

Pro zajímavost aktuální stav. Dnes konečně naprosto všichni nabrali na váze. Začínám doufat, že ten dlouhý a náročný boj vyválčím smajlík

29.11.2017 20:37

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Podľa mňa sa do chovu zaradujú najlepšie jedince, či už to neplatí? Už som to v nejakom príspevku písal : Veľké, zdravé, žravé a vizuálne zodpovedajúce štandardu daného plemena sú zárukou kvalitného potomstva! Jedince s problémami a liečené Atb a po prekonaní napr. chorôb sa nepoužívajú do chovu, toť vše. Ps: Výnimka = potvrdzuje pravidlo.

Tito prcci by žádní nešli do chovu, to už bylo dáno před problémem a platí to i dál. Jinak vše stále vypadá na dobré cestě, tak doufám, že to vydrží! Seběhnou se k misce, všichni žerou vločky. Dokonce dnes žádné z prcků neubylo na váze! Jen jedno jediné, kterému jsem po týdnu už vysadila dokrm Rodicarem, ale tam to přičítám tomu, uvidím, zda se zítra nebo pozítří s váhou otočí.

28.11.2017 23:28

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Tak ať se daří.

Bojím se tomu malému zlepšení vůbec věřit, čekám, že hned přijde další facka v podobě nějakého úmrtí prcka... Samozřejmě doufám a moc, ale uvidím, co bude.

28.11.2017 20:23

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Pokračujte s Emanoxem a hlavně opatrně s krmením.Základ je vláknina, vláknina a zase vláknina..Je to na dobré cestě.

Z krmení dostávají 3x denně Rodicare ze stříkačky (kromě jediného, které stále přibíralo), dále mají domácí bylinkové seno a ovesné vločky. Nic jiného nemají.

28.11.2017 20:13

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Prehodnotil som = situáciu =dám 80/20%... Aj tak do chovu to už moc nebude

Prcci se dnes poprvé všichni s chutí sešli u misky s vločkama, každý uždiboval. Uvidíme, co bude dál.

27.11.2017 20:14

Můžu riskovat jen Emanox? Máte s ním někdo zkušenost s vyléčením jisté koksidiozy? Mají ve vzorku koksu masivně, je tedy naprosto bez diskusí. Myslím, že mají malou šanci a určitě poslední, buď, anebo. Další pokus nedožijí... Veterinářka radila jasně atb, chápu, že jim zmasí střeva, ale nevím, zda Emanox je opravdu odzkoušený jako lék, byť tam i léčivé dávkování uvádí...

27.11.2017 19:58

Pro všechny, co zkoušeli radit. Dnes jsem nechala udělat rozbor bobků. Ukázal masivní přítomnost koksidií. Mláďata jsou na tom klinicky stále skoro stejně. Dnes je veselejší druhé z vrhu, též šlo i na vločky. Všem jsem dávala 3x denně RodiCare s Emanoxem a 1x za den probiotika. Na váze stále všichni ztrácení, nejvíce ztratili od čtvrtka 30 g, někteří jen 10 g. To veselejší na dnešek trochu nabralo. Podle instrukcí veterinářky nasadím Sulfacox ve schématu 3-2-3 a uvidím, šance nejsou velké, ale víc nevymyslím.

26.11.2017 18:46

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Dávejte jim Emanox i probiotika přímo do tlamičky.Emanox i 2x,3x denně, nedá se předávkovat, bylinky v něm obsažené léčí kokcidiózu, podporují trávení, uvolňují křeče, posilují játra, zklidńují žaludek, působí protizánětlivě atd...atd..

Děkuji za radu, takže Emanoxem nemám co zkazit? Jestli je to tak, tak ho přidám do toho RodiCaru, který se jim budu snažit každý den 3x dát. Snad se je podaří nastartovat...

26.11.2017 18:30

Dnešní stav stále stejný. Podle vážení úbytky pokračují nebo stagnují. Z 5 v kotci přibírá jediné mládě, které přestalo mít zájem o misku jako první. To je nyní jediné, které se k žrádlu má ze všech nejvíc a stále jde váhou nahoru. Ostatní neztratili moc, ale od čtvrtka nenabrali. Zájem o žrádlo stále bída. Ráno dostali RodiCare + probiotika, odpoledne RodiCare a teď půjdu znovu dát RC + probiotika. Mohu přidat Emanox? Nebo by se to tlouklo? Stále mě hlodá, zda by to i ta koksa být nemohla... Jen nevím, zda Emanox se s probiotiky může kombinovat, vím že třeba ten SC ne. Zítra zkusím dovézt na veterinu trus k rozboru na tu koksu, abych měla jistotu.

25.11.2017 23:52

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Takto, ked sa všetko učíte = zákonite prídu aj chyby. No treba aj skúšať a počúvať aj skúsenejších, naučíte sa Pri králikoch je naozaj menej =Viac. Tiež si myslím že ten cox ich zarazil. Nedávať ani preventívne a pri zakrslíkoch to platí dvojnásob! Ja neprliečujem a fungujeme bez problémov, No čo teraz, ako dalej ?Borax má pravdu najviac im chýba mlieko, ak sa nechytia pôjdu asi Tento rok som odstavoval dva vrhy už na 28 dňoch, = samice mali problém? No a tým som pridával denne 2x lyžicu plnotučného sušeného mlieka do vločiek a kojacie granule, Všetkých som odchoval a dokonca troch som si nechal do chovu. Ale podotýkam, že sa jednalo o stredné plemeno Ni a Kuv U tých prckov to asi Nepude, ja to vidím tak 70/30% Je to realita čo nežere=Pojde Prajem veľa šťastia.

Vím, že chybami se člověk učí, ale je mi opravdu líto, že to dost možná odskáčí ti prckové... Po vašich radách k jejich matce jsem si už pořídila Emanox a budu používat jen ten jako prevenci, v případě podezření na koksu nechám udělat rozbor boků a teprve potom jednat.
Vaše vysvětlení zní dost logicky - z počátku žrala granule i bez matky, ale postupně přestala, takže je pravděpodobné, že jsem to způsobila snahou ochránit je smajlík
Zatím je vidím žrát seno, když trochu dodám, aby bylo čerstvé, hned uždibují. Občas jde některý i do misky s vločkama, ale obávám se, zda to bude stačit... Přidám i probiotika, ale ve vodě tomu moc nedají, pijí málo. Lze je dát rozředěná přímo do tlamiček? Případně mělo by smysl rozmíchat je do RodiCaru a dát jim třeba pro začátek 2x denně i RC? Nechci čekat na konec...

25.11.2017 21:19

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
No. A tím sulfacoxem jste klidně mohla té střevní mikroflóře zasadit ránu z milosti. prostě tohle se nedělá, no. nebo lépe řečeno, ano, lidi to tak dělají. a králíčata jim stejně chcípají, protože sc není lék na špatnou krmnou dávku, při neustálém jakože přeléčování se i ty případné kokcidie časem stanou rezistentní, nebo lidi nešetří a vytvoří si ještě zánět žaludku předávkováním tím sulfacoxem a to zvíře definitivně dorazí. sulfacox je antibiotikum. to se prostě nedá dávat svévolně, i když jsou bohužel kolegové, co ho jen tak prodají.

kukuřice odstávčeti do krmení vůbec nepatří bez ohledu na procenta! odstávče potřebuje hlavně kvalitní vlákninu. takže kvalitní luční seno. nejlépe nějakou pěknou zelenou otavu. králík je zvíře stavěné - přizpůsobené - na příjem velkého množství nízko stravitelné rostlinné hmoty. malá králíčata ani nemají pořádné enzymy k trávení škrobů - a vy do nic kukuřicí. prostě když jádro, tak ten oves, on má dost vlákniny a slizové látky, co hýčkají střevní sliznici. Lze i ječmen, ten má taky vlákniny dost. Nebo granule, ideál pro kojící a králíčata k odstavu. Ale jádro je potřeba vždy dávkovat, aby králík žral hlavně to seno. Jakmile to přeženete s jádrem, tak máte přesně tyhle králíky, co blbě čumí.

A zpátky se to vrací nesnadno.

Děkuju! Věřte mi, že je to velká lekce... Jen bych moc ráda, aby to neodskákala ta králíčata.